Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Giro Home
Preview
Live coverage
Photos
2003 Map
Stages & results
Start List
Scott Sunderland diary
Guido Trenti diary
Robbie McEwen interview
Petacchi's Pinarello Dogma
Magnus Backstedt interview
Graeme Brown interview
2002 Giro

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti


86th Giro d'Italia - Grand Tour

Italy, May 10-June 1, 2003

Main Page    Live Report    Results     Previous Stage

Stage 21 - June 1: Idsroscalo-Milan, ITT, 33 km 

Gontchar takes finale; Simoni home in pink

By Chris Henry

The big three
Photo: © Sirotti
Click for larger image

Ukrainian former World TT Champion Serguei Gontchar has taken the victory in the final stage of the Giro d'Italia, a flat and fast 33 km time trial in the streets of Milan. Gontchar clocked 38'04 for the distance, averaging 52 km/h to beat Marzio Bruseghin, Aitor Gonzalez and Dario Frigo (all Fassa Bortolo). Maglia Rosa Gilberto Simoni finished 18th at 2'14, but there was no danger of him losing the overall, and he crossed the line blowing a kiss to the fans who have supported him throughout the three week race.

"I raced differently compared to 2001," Simoni said of his Giro victory. "Then I looked for a few seconds on every stage, even where people didn't expect me to and raced by following my instinct; I won almost by chance and it was dream come true. This year I had a completely different mentality and different way of racing. I carefully planned every part of the race; every attack was arranged with the team. Nothing was left to chance."

Gontchar
Photo: © Sirotti
Click for larger image

With the overall win virtually assured for Simoni, all eyes were on Stefano Garzelli (2nd overall) and Yaroslav Popovych (3rd overall), separated by just two seconds. On paper, Popovych is the better time trial rider, but and at the 20 km point, Popovych was 1 second up on Garzelli. Popovych wasn't able to put enough time on Garzelli, however, and over the final 13 km Garzelli put in a strong enough performance to put time into the younger Ukrainian, keeping his second place overall by a scant five seconds.

Other places in the top ten were potentially up for grabs, as Georg Totschnig had a chance of unseating Andrea Noe for fourth place. Once again, however, it was the place holder who maintained the advantage, and Noe put in a fine ride of his own to hold off Totschnig. Another rider to ride a good time trial was Sandy Casar (FDJeux.com), who placed 6th on the stage and moved into 13th place in the final general classification ahead of Marco Pantani.

In the other main classifications, Simoni finished with the points jersey (on equal points with Garzelli), Fredy Gonzalez took his second Giro mountains jersey (as well as the most combative competition), and Magnus Bäckstedt the Intergiro, capping off a solid Giro for the Danish Team fakta. Lampre won the teams classification.

Simoni for Paris?
Photo: © Sirotti
Click for larger image

At the end of a dynamic and exciting Giro, Gilberto Simoni proved to be the strongest man in the race, winning three mountain stages along the way. His final advantage over Garzelli was comfortable, a credit to Simoni, who continued to race aggressively even when he began to look the likely winner of the event. The sprinting dominance of Alessandro Petacchi also thrilled fans, who witnessed at the same time a less than perfect Mario Cipollini, but also the world champion's long-awaited assumption of the record for most Giro stage wins (42).

Simoni will now go on to the Tour de France, where he will no doubt be energized by his Giro win and will look to challenge Lance Armstrong, while Petacchi too is considering a trip around the Grande Boucle in July, where he would be considered a worthy contender for the green points jersey.

"At the Tour de France we'll try and cause problems for Armstrong," he said. "The route of the Tour doesn't seem hard, but the route of the Giro didn't seem hard either, and looked what happened. This proves that it's the riders who make the race hard or not."

Photography

Images by Fotoreporter Sirotti

Images by Marco Bardella

Results

1 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                  38.04 (52.014 km/h)
2 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                      0.19
3 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                0.20
4 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                           0.26
5 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                             1.03
6 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                              1.05
7 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI               1.16
8 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco                     1.18
9 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago           1.19
10 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                       1.21
11 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips             1.24
12 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                          1.28
13 Wladimir Belli (Ita) Lampre                              1.38
14 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                          1.39
15 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                1.49
16 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                1.50
17 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            2.08
18 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                         2.14
19 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                          2.19
20 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com                           2.30
21 Manuel Quinziato (Ita) Lampre                            2.31
22 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat                      2.37
23 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave     2.41
24 Jan Svorada (Cze) Lampre                                 2.44
25 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                           2.45
26 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo                         2.47
27 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             2.50
28 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            2.51
29 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat                          2.57
30 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
31 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                     3.00
32 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                          3.01
33 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                        3.02
34 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat                       3.05
35 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
36 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                        3.08
37 Fabio Baldato (Ita) Alessio                              3.11
38 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino          3.20
39 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago              3.23
40 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago           3.24
41 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
42 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI               3.25
43 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                     3.28
44 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago      3.29
45 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack                  3.30
  Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
47 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco                          3.32
48 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca      3.36
49 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanc     3.37
50 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack                  3.38
51 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
52 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
53 Denis Lunghi (Ita) Alessio                               3.40
54 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca           3.44
55 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips             3.45
56 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
57 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco                            3.51
58 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave           3.57
59 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago           3.58
60 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco                     4.05
61 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                  4.14
62 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
63 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre                   4.16
64 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                  4.17
65 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron                4.19
66 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron         4.20
67 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago             4.28
68 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          4.29
69 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia              4.33
70 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
71 Cristiano Frattini (Ita) Tenax                           4.41
72 Sergio Barbero (Ita) Lampre                              4.44
73 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino       4.47
74 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                          4.52
75 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI                4.53
76 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco                  5.01
77 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia         5.04
78 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            5.06
79 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron           5.07
80 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave         5.11
81 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax                             5.12
82 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack                 5.18
83 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
84 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            5.24
85 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips                 5.28
86 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI             5.31
87 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron            5.35
88 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia               5.38
89 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner                           5.45
90 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia               5.46
91 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips             5.48
92 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca           5.50
93 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
94 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco                        6.14
95 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino       6.38
96 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia          7.07
97 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia                8.36
 
Points
 
1 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                     33 pts
2 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                        24
3 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                             20
4 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                  19
5 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                               13
6 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                                10
7 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                  9
8 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco                        8
9 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago              7
10 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                7
11 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                          6
12 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                             4
13 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                 3
14 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                             2
15 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                   1
 
Intergiro
 
1 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                  22.51
2 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                           0.10
3 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                      0.16
4 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                0.23
5 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips              0.28
6 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                             0.34
7 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago           0.40
8 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
9 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
10 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
 
Most combative
 
1 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                     11 pts
2 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                         8
3 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                              7
4 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                   6
5 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                                2
6 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                                 1
7 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                 1
 
Azzurri d'Italia
 
1 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                      4 pts
2 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                         2
3 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                   1
 
Trofeo Fast Team
 
1 Fassa Bortolo                                          1.55.17
2 FDJeux.com                                                3.58
3 Lampre                                                    4.07
4 De Nardi-Colpack                                          5.25
5 Vini Caldirola-SO.DI                                      5.26
6 Team Saeco                                                5.59
7 Alessio                                                   6.04
8 Landbouwkrediet-Colnago                                   6.27
9 Gerolsteiner                                              6.46
10 Mercatone Uno-Scanavino                                  7.14
11 CCC Polsat                                               7.34
12 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                       9.11
13 Team fakta-Pata Chips                                    9.32
14 Kelme-Costa Blanca                                       9.52
15 Domina Vacanze-Elitron                                  10.31
16 Tenax                                                   12.45
17 Colombia-Selle Italia                                   14.10
 
Trofeo Super Team
 
1 Fassa Bortolo                                               61 pts
2 FDJeux.com                                                  25
3 Lampre                                                      24
4 De Nardi-Colpack                                            20
5 Vini Caldirola-SO.DI                                        19
6 Team Saeco                                                  16
7 Landbouwkrediet-Colnago                                     12
8 Gerolsteiner                                                11
9 Team fakta-Pata Chips                                       10
10 Alessio                                                     8
11 Mercatone Uno-Scanavino                                     4
12 CCC Polsat                                                  0
13 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                          0
14 Lotto-Domo                                                  0
15 Domina Vacanze-Elitron                                      0
16 Ceramiche Panaria-Fiordo                                    0
17 Kelme-Costa Blanca                                          0
18 Tenax                                                       0
19 Colombia-Selle Italia                                       0
 
Final general classification
 
1 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                      89.32.09
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI               7.06
3 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago           7.11
4 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                 9.24
5 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                        9.42
6 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                             9.50
7 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                          10.50
8 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                  14.14
9 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                          14.26
10 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI               19.21
11 Wladimir Belli (Ita) Lampre                             19.41
12 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat                     22.54
13 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                            24.50
14 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino           26.15
15 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino           28.17
16 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron           29.24
17 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                       34.47
18 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca          41.21
19 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo              41.29
20 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo         43.57
21 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                          45.36
22 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                    46.11
23 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips            50.22
24 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino         51.36
25 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco                   54.02
26 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                         54.29
27 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanc    55.45
28 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo        56.52
29 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                         57.23
30 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave    59.28
31 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat                       1.03.36
32 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack              1.04.21
33 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat                     1.04.41
34 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco                       1.04.44
35 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia            1.05.36
36 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI             1.06.05
37 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia      1.07.59
38 Denis Lunghi (Ita) Alessio                            1.09.56
39 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca   1.11.08
40 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                     1.11.18
41 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                  1.14.00
42 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago           1.14.15
43 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino        1.14.44
44 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre                1.15.41
45 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino    1.20.49
46 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia           1.20.52
47 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco               1.21.28
48 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco                  1.23.49
49 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat                    1.37.10
50 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago          1.37.14
51 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack               1.39.00
52 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave        1.39.15
53 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo                      1.41.09
54 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave             1.42.25
55 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco                         1.42.27
56 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino         1.45.50
57 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack               1.50.22
58 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago        1.50.46
59 Sergio Barbero (Ita) Lampre                           1.54.26
60 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave        1.54.49
61 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com                        1.55.51
62 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI          1.57.26
63 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron         2.01.31
64 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                       2.02.02
65 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner                        2.06.02
66 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia          2.07.57
67 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                       2.09.14
68 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia             2.11.24
69 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago          2.12.00
70 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron        2.13.58
71 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips          2.16.03
72 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago        2.16.26
73 Cristiano Frattini (Ita) Tenax                        2.17.02
74 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                  2.18.29
75 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                               2.19.56
76 Fabio Baldato (Ita) Alessio                           2.21.26
77 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave      2.21.44
78 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax                          2.22.48
79 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI               2.30.34
80 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino         2.30.41
81 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco                     2.32.18
82 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips              2.32.22
83 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI            2.32.50
84 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron             2.33.28
85 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia       2.35.34
86 Manuel Quinziato (Ita) Lampre                         2.37.00
87 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca        2.37.59
88 Simone Bertoletti (Ita) Lampre                        2.38.34
89 Jan Svorada (Cze) Lampre                              2.44.46
90 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack              2.48.07
91 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino    2.49.28
92 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips          2.52.16
93 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca            2.52.43
94 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago        2.56.31
95 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia            3.00.49
96 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron      3.03.56
97 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago   3.04.15
 
Points classification
 
1 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                           154 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                154
3 Jan Svorada (Cze) Lampre                                   137
4 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips               119
5 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                   91
6 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                             90
7 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             88
8 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron              81
9 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                  70
10 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                    69
11 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                            68
12 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                  67
13 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                              62
14 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                         51
15 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                            48
16 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           46
17 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack                   46
18 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                               44
19 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanc       44
20 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            38
21 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino              37
22 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                             36
23 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                35
24 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron              32
25 Fabio Baldato (Ita) Alessio                                29
26 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave             27
27 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                27
28 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                            26
29 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                       25
30 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco                      23
31 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron              22
32 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                       22
33 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago             20
34 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave                  17
35 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                 16
36 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino         16
37 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                       15
38 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino              13
39 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca        12
40 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia               12
41 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips                   11
42 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                          11
43 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco                       10
44 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                           9
45 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat                          9
46 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat                         8
47 Manuel Quinziato (Ita) Lampre                               7
48 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino               6
49 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips                6
50 Denis Lunghi (Ita) Alessio                                  6
51 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave              6
52 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca              6
53 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave        5
54 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino          5
55 Cristiano Frattini (Ita) Tenax                              5
56 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                     5
57 Sergio Barbero (Ita) Lampre                                 4
58 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                     4
59 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia                  4
60 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat                             3
61 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                3
62 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca              2
63 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre                      2
64 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com                              2
 
Mountains classification
 
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                 100 pts
2 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                            78
3 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca       65
4 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                 36
5 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                             29
6 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             24
7 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                        15
8 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             12
9 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                          12
10 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                  10
11 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                   9
12 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                               8
13 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat                         6
14 Denis Lunghi (Ita) Alessio                                  6
15 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                        6
16 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave              5
17 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips                4
18 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                4
19 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                  3
20 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron              3
21 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave        3
22 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                             2
23 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino               2
24 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                           2
25 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                              2
26 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                             2
27 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                     2
28 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                 1
29 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca              1
30 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco                     1
31 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino               1
32 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago              1
33 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave              1
 
Intergiro classification
 
1 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips          50.20.37
2 Jan Svorada (Cze) Lampre                                  2.02
3 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca     2.26
4 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave            3.06
5 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                3.09
6 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                   3.20
7 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                              3.30
8 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca       3.36
9 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                           3.50
10 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                3.54
11 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
12 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
13 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                     3.56
14 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                     3.57
15 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
16 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
17 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                        3.58
18 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                        4.00
19 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
20 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
21 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
22 Cristiano Frattini (Ita) Tenax                           4.01
23 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                          4.06
24 Manuel Quinziato (Ita) Lampre                            4.10
25 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
26 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
27 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
28 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
29 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre                   4.15
30 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
31 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
32 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                            4.18
33 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago          4.24
34 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
35 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
36 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
37 Wladimir Belli (Ita) Lampre
38 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
39 Andrea Noe' (Ita) Alessio
40 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
41 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
42 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
43 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
44 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
45 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
46 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
47 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
48 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
49 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
50 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
51 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
52 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
53 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
54 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
55 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
56 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
57 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
58 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
59 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
60 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
61 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
62 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
63 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
64 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
65 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
66 Denis Lunghi (Ita) Alessio
67 Fabio Baldato (Ita) Alessio
68 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
69 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
70 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
71 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
72 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
73 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
74 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
75 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
76 Sergio Barbero (Ita) Lampre
77 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
78 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
79 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
80 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
81 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
82 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
83 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
84 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
85 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
86 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
87 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
88 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
89 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
90 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
91 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
92 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
93 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
94 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
95 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
96 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
 
Most combative classification
 
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                  51 pts
2 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                50
3 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca       50
4 Jan Svorada (Cze) Lampre                                    40
5 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                            38
6 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                 28
7 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                             23
8 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                  19
9 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                   19
10 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                    17
11 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron             16
12 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave             15
13 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                       15
14 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            13
15 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                            13
16 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago            10
17 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                               10
  Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo       10
19 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                   9
20 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                               8
20 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca         8
22 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                          7
22 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                              7
22 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron               7
25 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                        6
25 Fabio Baldato (Ita) Alessio                                 6
27 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave              5
27 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                             5
27 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips                    5
30 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips                4
30 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino          4
30 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca              4
30 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave                   4
30 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                           4
35 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                           3
35 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                     3
35 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco                       3
35 Cristiano Frattini (Ita) Tenax                              3
39 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino               2
39 Manuel Quinziato (Ita) Lampre                               2
39 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat                             2
39 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino               2
39 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                2
39 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago              2
39 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack                    2
39 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                2
39 Denis Lunghi (Ita) Alessio                                  2
39 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave        2
49 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron               1
49 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca              1
49 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                             1
49 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                     1
49 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre                      1
49 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat                         1
49 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                 1
49 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                 1
49 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco                        1
 
Azzurri d'Italia classification
 
1 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                            17 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                 13
3 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                              6
4 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                      5
5 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo                   5
6 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron               5
7 Fabio Baldato (Ita) Alessio                                  4
8 Jan Svorada (Cze) Lampre                                     4
9 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                    3
10 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                2
11 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                        2
12 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            2
13 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron               2
14 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                             2
15 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                   1
16 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                          1
17 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                               1
 
Trofeo Fuga Piaggio classification
 
1 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca      362 pts
2 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago               331
3 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca        244
4 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips               210
5 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                 210
6 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                          157
7 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave             155
8 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                       135
9 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca             127
10 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat                        118
11 Denis Lunghi (Ita) Alessio                                104
12 Cristiano Frattini (Ita) Tenax                             98
13 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             96
14 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                               94
15 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            94
16 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                    94
17 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave             91
18 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave                  87
19 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat                            80
20 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                          74
21 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                            74
22 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca             70
23 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave       70
24 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack                   60
25 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips               57
26 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                           49
27 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com                             48
28 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago             45
29 Jan Svorada (Cze) Lampre                                   36
30 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron             35
31 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                32
32 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                             29
33 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack                    28
34 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco                      26
35 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago            25
36 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                       23
37 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                  17
38 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco                       15
39 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia                13
40 Manuel Quinziato (Ita) Lampre                              13
41 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca                 13
42 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                            12
43 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                11
44 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat                        10
45 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI                   9
46 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                   8
47 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips                    6
48 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                6
49 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                               5
50 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave            5
 
Trofeo Fast Team classification
 
1 Lampre                                               269.37.37
2 Team Saeco                                                1.08
3 Alessio                                                   5.46
4 Fassa Bortolo                                            18.39
5 Vini Caldirola-SO.DI                                     20.54
6 Mercatone Uno-Scanavino                                  32.41
7 Gerolsteiner                                             53.40
8 CCC Polsat                                               57.04
9 De Nardi-Colpack                                       1.14.02
10 Kelme-Costa Blanca                                    1.17.35
11 Landbouwkrediet-Colnago                               1.19.54
12 Colombia-Selle Italia                                 2.06.07
13 FDJeux.com                                            2.36.36
14 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                    2.41.04
15 Team fakta-Pata Chips                                 2.50.03
16 Domina Vacanze-Elitron                                3.05.09
17 Tenax                                                 4.22.06
 
Trofeo Super Team classification
 
1 Fassa Bortolo                                              561 pts
2 Lampre                                                     394
3 Alessio                                                    354
4 Domina Vacanze-Elitron                                     343
5 Vini Caldirola-SO.DI                                       315
6 Team Saeco                                                 312
7 De Nardi-Colpack                                           258
8 Landbouwkrediet-Colnago                                    251
9 Ceramiche Panaria-Fiordo                                   247
10 Team fakta-Pata Chips                                     225
11 Gerolsteiner                                              213
12 FDJeux.com                                                199
13 Mercatone Uno-Scanavino                                   177
14 Kelme-Costa Blanca                                        133
15 Lotto-Domo                                                114
16 CCC Polsat                                                109
17 Colombia-Selle Italia                                      81
18 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                         66
19 Tenax                                                      58
 
Fair Play classification
 
1 Colombia-Selle Italia                                        0 pts
2 Vini Caldirola-SO.DI                                        10
3 Lampre                                                      10
4 Kelme-Costa Blanca                                          10
5 Alessio                                                     20
6 Ceramiche Panaria-Fiordo                                    25
7 Tenax                                                       40
8 De Nardi-Colpack                                            75
9 Team fakta-Pata Chips                                       75
10 Landbouwkrediet-Colnago                                    95
11 Gerolsteiner                                               99
12 FDJeux.com                                                100
13 Domina Vacanze-Elitron                                    105
14 Team Saeco                                                120
15 Mercatone Uno-Scanavino                                   120
16 Lotto-Domo                                                120
17 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                        130
18 Fassa Bortolo                                             179
19 CCC Polsat                                               1120