Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Vuelta home

Preview
Stage List
Start list
Past Winners

Danilo Di Luca diary

Stages
Climbs

Map

Photos

2001 Vuelta

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti


57th Vuelta a España

Spain, September 7- 29, 2002

Live report     Results   Profile    Previous stage    Next stage

Stage 20 - September 28: Avila -Warner Bros Park (S. Martín de la Vega), 141.2 km

Furlan proves fastest in Vuelta's final road stage

By Chris Henry

Angelo Furlan
Photo: © AFP
Click for larger image

The peloton rolled across the roads of Spain for the last mass start race today, a generally flat stage of 141km finishing in the Warner Brothers Park in San Martin de la Vega. With only two small Cat. 3 climbs, the stage profile presented one more opportunity for the sprinters who managed to conquer the high mountains. Many expected a showdown between Erik Zabel and Alessandro Petacchi, but at the line the two were both burned by Alessio's Angelo Furlan, who scored his second stage win of this year's race.

Furlan described the sprint as follows: "Coming into the sprint up a slight rise, I knew I had an advantage because I'm a bit heavier. Also in this sprint I had more freedom to maneuver than in Salamanca."

"The fact that I've won two stages does not mean anything for the selection of the Italian team for the World's. I am in form, but I am not going to give advice to the selector. I'll respect his decision."

How it unfolded

The requisite early break of the day was initiated by Oscar Laguna (Relax-Fuenlabrada), who set off after only 3km, on the first climb of the day. Laguna has been in his share of breaks throughout the course of this year's Vuelta, and decided to go it alone today to give his sponsors some valuable exposure in their home region.

Oscar Laguna
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

It was no surprise that Laguna quickly increased his lead, eventually gaining over nine minutes on the smooth-rolling peloton. The leaders of the points and mountains classifications, Erik Zabel and Aitor Osa, were the only riders with any real ambitions behind the break. Race leader Roberto Heras took no points on the climb of the Paramera, allowing Aitor Osa to clinch the climber's jersey on the road. Meanwhile, at an intermediate sprint in El Tiemblo, Zabel consolidated his points lead over Alessandro Petacchi.

As Laguna crossed the final mountain of the Vuelta, the Alto Novas del Ray, the peloton began its steady pursuit, led by the sprinters' teams. With just under 75km to race, Phonak, Lampre, Fassa Bortolo, and Alessio took the initiative to reel in Laguna, working to set up a bunch sprint for riders such as Teutenberg, Svorada, Petacchi, or Furlan.

Peloton in cruise mode
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

Over the wide highways so typical of the Vuelta, the peloton steadily ate into Laguna's advantage, but the Relax rider succeeded in holding the bunch at bay and riding alone through the town of Fuenlabrada. By the 15km to go mark, Laguna's escape was over, but his job was done.

Into the final kilometers, Zabel's Telekom teammates took control of the peloton and kept the speed high before the inevitable bunch sprint. Sven Teutenberg's Phonak team was also present, as was Fassa Bortolo, who provided the final leadout before the sprint began. Zabel sat comfortably on Petacchi's wheel, but it was Alessio's Furlan who had the biggest kick in the slightly uphill sprint, taking his second win of the race. Zabel may have finished third, denied a stage win throughout the Vuelta, but he nonetheless secured the points jersey ahead of Petacchi.

Heras in the hot seat
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

Tomorrow's time trial in Madrid will decide the Vuelta's overall winner for the second year in succession, with an exciting battle set to play out between current leader Roberto Heras and Kelme's Aitor Gonzalez, who sits 1'08" behind. Joseba Beloki remains in 4th place overall, 24" behind Oscar Sevilla, and still holds a chance of making the podium. However, Sevilla's time trialing has improved greatly since his own final stage defeat by Angel Casero last year. Come what may, Spain is poised to see an all Spanish podium at the end of its national tour.

 

Photography

Images by Lavuelta.com

Images by AFP

Results

1 Angelo Furlan (Ita) Alessio                               3.00.08 (47.03 km/h)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
3 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
4 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
5 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
6 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
7 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
8 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
9 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
10 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
11 Robert Sassone (Fra) Cofidis
12 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
13 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia
14 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
15 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria
16 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
17 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
18 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
19 Alberto Vinale (Ita) Alessio
20 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
21 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
22 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
23 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada
24 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
25 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca
26 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com
27 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
28 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
29 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
30 Manuel Beltran (Spa) Team Coast
31 Daniel Becke (Ger) Team Coast
32 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS
33 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
34 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com
35 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
36 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
37 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
38 Mederic Clain (Fra) Cofidis
39 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
40 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
41 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
42 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
43 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
44 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
45 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport
46 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
47 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada
48 Angel Casero (Spa) Team Coast
49 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93
50 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
51 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
52 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast
53 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
54 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
55 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step
56 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
57 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski
58 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
59 Roberto Heras (Spa) US Postal Service
60 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
61 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
62 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
63 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca
64 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca
65 Santos Gonzales (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
66 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service
67 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems
68 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS
69 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis
70 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
71 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
72 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
73 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
74 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
75 Guido Trentin (Ita) Cofidis
76 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems
77 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski
78 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems
79 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca
80 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
81 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
82 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
83 Paolo Tiralungo (Ita) Fassa Bortolo
84 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada
85 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com
86 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski
87 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
88 David Plaza (Spa) Team Coast
89 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada
90 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
91 Andris Reiss (Lat) Index Alexia
92 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski
93 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
94 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
95 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada
96 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
97 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca
98 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93
99 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
100 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
101 Mikel Zarrabietia (Spa) ONCE-Eroski
102 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com
103 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
104 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
105 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
106 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
107 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
108 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast
109 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski
110 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
111 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
112 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca
113 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
114 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems
115 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS
116 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport
117 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
118 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
119 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
120 Peter Lutternberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
121 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
122 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
123 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada
124 David Zabriskie (USA) US Postal Service
125 Matthew White (Aus) US Postal Service
126 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
127 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com
128 Luis Perez (Spa) Team Coast
129 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com
130 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
131 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
132 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
 
Points
 
1 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                     25 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         20
3 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                   16
4 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                    14
5 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                                 12
6 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                        10
7 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93                             9
8 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                       8
9 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                     7
10 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                   6
11 Robert Sasonne (Fra) Cofidis                                    5
12 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                            4
13 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                            3
14 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                          2
15 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria                1
 
Sprints
 
El Tiemblo - km 41.6
 
1 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             4 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                    2
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          1
 
S. Martin de Valdeiglesias - km 53
 
1 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             4 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                    2
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          1
 
Fuenlabrada - km 115.5
 
1 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             4 pts
2 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                     2
3 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                  1
 
Mountains
 
Alto de la Paramera - Cat. 3, km 15
 
1 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             6 pts
2 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                              4
3 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                   2
4 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                        1
 
Alto Navas del Rey - Cat. 3, km 66
 
1 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             6 pts
2 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                        4
3 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                     2
4 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                               1
 
Teams
 
1 Tacconi Sport-Emmegi                                      9.00.24
2 Jazztel-Costa De Almeria
3 Lampre-Daikin
4 Saeco-Longoni Sport
5 Cofidis
6 Milaneza-MSS
7 Fassa Bortolo
8 Alessio
9 Bigmat.Auber 93
10 Team Coast
11 Euskaltel-Euskadi
12 Phonak Hearing Systems
13 US Postal Service
14 Team Telekom
15 Mapei-Quick Step
16 iBanesto.com
17 Kelme-Costa Blanca
18 Relax-Fuenlabrada
19 Ag2R Prevoyance
20 Domo-Farm Frites
21 Acqua & Sapone-Cantina Tollo
22 ONCE-Eroski
 
General classification after stage 20
 
1 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                     74.24.50
2 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                       1.08
3 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                        1.45
4 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                               2.09
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                             4.15
6 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                      4.43
7 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                      4.48
8 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                     6.12
9 Angel Casero (Spa) Team Coast                                 6.18
10 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                              7.08
11 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                      7.33
12 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                              8.00
13 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                              8.22
14 David Plaza (Spa) Team Coast                                11.13
15 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                 12.29
16 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                         12.45
17 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                            15.04
18 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                          18.52
19 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                      19.12
20 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                    24.42
21 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                         29.13
22 Luis Perez (Spa) Team Coast                                 37.06
23 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                             39.59
24 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                           46.11
25 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                       48.07
26 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                49.24
27 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria        49.33
28 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi                 49.45
29 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                50.18
30 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                           53.58
31 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                       54.12
32 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                  54.18
33 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                             55.06
34 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada                        56.45
35 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa Del Almeria                56.56
36 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                              58.21
37 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                            59.59
38 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                   1.01.25
39 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria              1.05.05
40 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                   1.05.27
41 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1.07.04
42 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                  1.07.17
43 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                       1.08.01
44 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                       1.08.12
45 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                        1.11.31
46 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                 1.13.56
47 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom                       1.15.53
48 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                         1.17.56
49 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               1.20.04
50 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step                       1.24.11
51 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                 1.26.31
52 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca         1.28.42
53 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93                       1.31.37
54 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                              1.35.50
55 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                    1.36.01
56 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                  1.39.15
57 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                            1.39.30
58 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                             1.41.46
59 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance                 1.45.32
60 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                              1.45.34
61 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski                       1.47.24
62 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        1.47.59
63 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                   1.51.01
64 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                      1.55.19
65 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi           1.59.09
66 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                          2.02.01
67 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems              2.03.37
68 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                             2.03.59
69 Mederic Clain (Fra) Cofidis                               2.05.46
70 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                  2.05.54
71 Ikor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                       2.10.39
72 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo                       2.13.00
73 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria             2.13.23
74 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites                    2.14.37
75 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                     2.15.56
76 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance                     2.19.05
77 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                    2.19.11
78 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                              2.20.43
79 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport                    2.22.05
80 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi             2.22.41
81 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems                2.24.21
82 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria          2.25.16
83 Mikel Artetxe (Spa) Euskatel-Euskadi                      2.26.46
84 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                             2.28.21
85 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                          2.28.37
86 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo                           2.29.22
87 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                      2.29.29
88 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis                            2.29.54
89 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                         2.33.29
90 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                2.34.39
91 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance                    2.34.41
92 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                2.35.02
93 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems        2.35.08
94 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                   2.35.25
95 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                  2.37.52
96 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     2.38.37
97 Andris Reiss (Lat) Index Alexia                           2.40.24
98 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                           2.46.45
99 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada                  2.47.08
100 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com                   2.48.36
101 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                      2.50.30
102 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                2.52.43
103 Patrick Calcgani (Swi) Tacconi Sport-Emmegi              2.53.30
104 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                        2.53.38
105 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi              2.55.14
106 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport           2.55.57
107 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                          2.57.05
108 Robert Bartko (Ger) Team Telekom                         2.58.35
109 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                  2.59.50
110 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada                     3.00.04
111 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93               3.00.28
112 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                 3.01.53
113 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93                     3.06.17
114 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               3.07.31
115 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                 3.08.02
116 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                 3.10.45
117 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                     3.11.59
118 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast                         3.14.18
119 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                3.15.44
120 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                     3.16.26
121 Angelo Furlan (Ita) Alessio                              3.16.45
122 David Zabriskie (USA) US Postal Service                  3.20.13
123 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo   3.20.26
124 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria            3.24.36
125 Robert Sassone (Fra) Cofidis                             3.24.39
126 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93                     3.25.40
127 Alberto Vinale (Ita) Alessio                             3.29.22
128 Daniel Becke (Ger) Team Coast                            3.29.25
129 Matthew White (Aus) US Postal Service                    3.30.44
130 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin                      3.31.26
131 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                     3.31.57
132 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems             3.37.05
 
Points classification
 
1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                  188 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                        163
3 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        126
4 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                    102
5 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           97
6 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          90
7 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                        90
8 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                        77
9 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 74
10 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                               71
11 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                   69
12 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    64
13 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                   64
14 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              63
15 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                       60
16 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           54
17 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                       53
18 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                       53
19 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                51
20 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                                48
21 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                      44
22 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                     44
23 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        42
24 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                          41
25 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                35
26 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                          34
27 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria               33
28 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      33
29 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                    31
30 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                     31
31 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                             30
32 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                       29
33 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        28
34 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                28
35 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                   27
36 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                         24
37 David Plaza (Spa) Team Coast                                   23
38 Angel Casero (Spa) Team Coast                                  23
39 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                 21
40 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                            21
41 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                  20
42 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                           18
43 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                        16
44 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                            14
45 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                    14
46 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                            13
47 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                         13
48 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                  13
49 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                     12
50 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            12
51 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                   12
52 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                           12
53 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                                11
54 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo                                11
55 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                              11
56 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                       10
57 Robert Sassone (Fra) Cofidis                                    9
58 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93                            9
59 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                           8
60 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                     7
61 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                    7
62 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites                          6
63 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                    6
64 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                               5
65 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo              5
66 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                            5
67 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems              5
68 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                    4
69 Robert Bartko (Ger) Team Telekom                                4
70 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93                      4
71 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                          4
72 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                                   4
73 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                            4
74 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                    4
75 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                       3
76 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                              2
77 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                           2
78 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                                2
79 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                   2
80 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance                           2
81 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                               2
82 Andris Reiss (Lat) Index Alexia                                 2
83 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria            1
84 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                        1
85 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                             1
86 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          1
 
Mountains classification
 
1 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                   107 pts
2 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           99
3 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                             90
4 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       81
5 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                              79
6 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        67
7 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                      62
8 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       54
9 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                 54
10 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                         51
11 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           49
12 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                49
13 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              49
14 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                    42
15 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        39
16 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                    30
17 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            30
18 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        30
19 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                       28
20 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                26
21 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        22
22 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                          21
23 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                            20
24 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                         20
25 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    18
26 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                            17
27 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                       16
28 David Plaza (Spa) Team Coast                                   14
29 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                13
30 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                      13
31 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                           12
32 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                         11
33 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria               10
34 Angel Casero (Spa) Team Coast                                  10
35 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                                10
36 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                       10
37 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                                9
38 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                    8
39 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                         7
40 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                    7
41 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                           7
42 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                                6
43 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                               6
44 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                  6
45 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                            6
46 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                               5
47 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                           4
48 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93                             4
49 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         4
50 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                             4
51 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                                3
52 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo              3
53 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                                3
54 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                                   3
55 Robert Sassone (Fra) Cofidis                                    3
56 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                                  2
57 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                             2
58 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                        2
59 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                     2
60 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                                 1
61 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                     1
62 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step                             1
63 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                        1
64 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                         1
65 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi                 1
66 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites                          1
67 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                           1
68 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada                        1
69 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                               1
 
Regularity classification
 
1 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                            8 pts
2 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          19
3 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                         20
4 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 25
5 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        29
6 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                               32
7 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       33
8 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        41
9 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                 52
10 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        55
11 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                       55
12 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    59
13 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                    60
14 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                66
15 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                66
16 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                               69
17 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                     69
18 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      77
19 David Plaza (Spa) Team Coast                                   79
20 Angel Casero (Spa) Team Coast                                  81
21 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                             81
22 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            83
23 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                            87
24 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        89
25 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                   90
26 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                            91
27 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           91
28 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                         121
29 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                        122
30 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                       122
31 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                               123
32 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                        126
33 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                   128
34 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                             131
35 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                  132
36 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                      138
37 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                140
38 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria              142
39 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                       145
40 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                     151
41 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                              166
42 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                  170
43 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                      171
44 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo            179
45 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                           179
46 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                         183
47 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                         189
48 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                           197
49 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites                        202
50 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                      203
51 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                          204
52 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                                 210
53 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                          217
54 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                             228
55 Robert Sassone (Fra) Cofidis                                  237
 
Teams classification
 
1 Kelme-Costa Blanca                                       223.09.37
2 Team Coast                                                    1.08
3 Milaneza-MSS                                                 26.34
4 ONCE-Eroski                                                  30.24
5 Euskaltel-Euskadi                                            52.24
6 Cofidis                                                    1.10.46
7 iBanesto.com                                               1.14.27
8 Fassa Bortolo                                              1.16.43
9 Saeco-Longoni Sport                                        1.17.51
10 Jazztel-Costa De Almeria                                  1.42.36
11 US Postal Service                                         2.00.49
12 Lampre-Daikin                                             2.49.10
13 Phonak Hearing Systems                                    3.14.26
14 Relax-Fuenlabrada                                         3.33.22
15 Bigmat.Auber 93                                           3.58.08
16 Domo-Farm Frites                                          4.06.38
17 Alessio                                                   4.10.22
18 Team Telekom                                              4.14.37
19 Tacconi Sport-Emmegi                                      4.28.50
20 Acqua & Sapone-Cantina Tollo                              4.49.58
21 Mapei-Quick Step                                          5.06.29
22 Ag2R Prevoyance                                           5.16.12