Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Vuelta home

Preview
Stage List
Start list
Past Winners

Danilo Di Luca diary

Stages
Climbs

Map

Photos

2001 Vuelta

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti


57th Vuelta a España

Spain, September 7- 29, 2002

Live report     Results   Profile    Previous stage    Next stage

Stage 19 - September 27: Béjar - Avila, 177.8 km

Garcia Acosta first, Gonzalez steals seconds

By Chris Henry

Happy Garcia Acosta
Photo: © AFP
Click for larger image

The last of the major mountains were crossed today in the 19th stage of the Vuelta a España, as the race moved from Béjar to Avila. Beginning with the third category climb of Alto de la Hoya, the last real uphill test came on the first category Puerto de Serranillos at the 115km mark. José Vicente Garcia Acosta (iBanesto.com), no stranger to aggressive riding in the grand tours, attacked a leading group 50km from the finish and powered to a fine solo victory, the seventh of his career.

Behind him the peloton had split on the last two climbs, leaving a smaller group of favourites to contest the finish in Avila. With 2 km to go, second overall Aitor Gonzalez launched himself off the front over Avila's famous cobbles, surprising the rest of the GC favourites to steal a valuable four seconds lead from race leader Roberto Heras, which could prove telling in Sunday's time trial.

How it unfolded

Early break
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

The riders of the Vuelta have remained aggressive as Madrid draws near, and stage 19 was no exception. Nine riders broke clear after just 7km, using the Cat. 3 Alto de la Hoya as a springboard to gain time on the main field. Aitor Osa (iBanesto) was in the move, looking to clinch the mountains title in the final day of climbing. Along with Osa were his teammate José Garcia Acosta, Carlos Garcia (Kelme-Costa Blanca), Jose Luis Rebollo (Relax-Fuenlabrada), Pietro Caucchioli (Alessio), Marcos Serrano (ONCE-Eroski), Rui Lavarinhas (Milaneza-MSS), Daniel Atienza (Cofidis), and Martin Perdiguero (Acqua & Sapone).

The nine members of the break cooperated well and quickly built a lead in excess of 8 minutes as they approached the Puerto de Serranillos. With eight teams represented in the move, and no threats to the overall classification, few in the peloton would take much initiative to chase. With or without a concerted effort to chase the break, the peloton was destined to force the pace on the cat. 1 climb, as it was perhaps the last chance for the favorites to gain time on one another before Sunday's time trial.

Casero tries
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

Eventally Team Coast did begin the chase, working to try and regain the lead in the teams classification, or at least stop Kelme from getting an eight minute bonus. On the climb of the Puerto de Serranillos, Joseba Beloki (4th overall) set the attacks in motion, launching himself from the group and opening a small gap before Kelme pulled him back. A series of counters followed, including efforts from Angel Casero and Francesco Casagrande. None of the attacks would stick, but they did reduce the size of the front peloton to around 25 riders as the race favorites crested the climb.

As the break continued, a slight lull in the pace was all the encouragement Garcia Acosta needed to try a solo flyer. No doubt inspired by his teammate Santiago Blanco's victory the day before, Garcia Acosta set off alone with around 50km left to race to Avila. Confident he could go the distance, the powerful Spaniard opened a lead of over 2 minutes over the breakaway group, with several more minutes in hand over the peloton.

Garcia Acosta alone
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

Martin Perdiguero broke the elastic on the Cat. 2 Puerto de Navalmoral after a several other riders attacked the break, and found himself alone in pursuit of Garcia Acosta with just over 20km to race. He began to close in on the lone leader, moving within a minute at the top of the climb. Garcia Acosta, however, was able to combine his power and descending skills to take back time on Perdiguero on the descent. Behind in the chase group, Aitor Osa accomplished his goal of taking points on both of the day's climbs, and moved ahead of Roberto Heras in the mountains competition.

Heras keeps gold
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

Into Avila, Garcia Acosta solidified his lead and powered through the stage finish, hiding no emotion as he crossed the line in a series of excited victory salutes. Behind him the break had caught Martin Perdiguero with 5km to go. The race finish presented its own challenge, and just as the break was overtaken by the peloton, Kelme's Aitor Gonzalez jumped from the group with a perfectly timed attack on the uphill cobbles, putting race leader Heras on the ropes. His daring move paid off as he finished second on the stage and reclaimed four critical seconds from Heras.

With one road stage remaining before the big finale in Madrid, Gonzalez now sits just 1'08" behind Heras, and has a real chance of stealing the Vuelta title in the race against the clock. Just as last year, the Vuelta is heading for a final stage showdown in the time trial.

Photography

Images by Lavuelta.com

Images by AFP

Results

1 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                      4.24.27 (40.34 km/h)
2 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                       2.02
3 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     2.06
4 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca
5 Roberto Heras (Spa) US Postal Service
6 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski
7 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
8 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS
9 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
10 Angel Casero (Spa) Team Coast
11 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                   2.14
12 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS
13 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
14 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
15 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
16 Manuel Beltran (Spa) Team Coast
17 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
18 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
19 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
20 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com
21 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
22 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
23 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93
24 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
25 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski
26 Guido Trentin (Ita) Cofidis
27 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
28 David Dario Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
29 Luis Perez (Spa) Team Coast
30 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
31 David Plaza (Spa) Team Coast
32 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step
33 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
34 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca
35 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
36 Juan Horrach (Spa) Milaneza-MSS
37 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                            2.21
38 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
39 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
40 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca
41 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada                         2.27
42 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi                  2.34
43 Daniele Atienza (Spa) Cofidis
44 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca
45 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
46 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
47 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
48 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93
49 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
50 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
51 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                       2.50
52 Andris Reis (Lat) Index Alexia
53 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com
54 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
55 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski
56 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski
57 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                    3.17
58 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                             3.31
59 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                          3.37
60 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service
61 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                 5.46
62 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
63 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
64 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                  7.21
65 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
66 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                        12.53
67 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                      13.42
68 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
69 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
70 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
71 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
72 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
73 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast
74 Daniel Becke (Ger) Team Coast
75 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
76 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis
77 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport
78 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
79 Matthew White (Aus) US Postal Service
80 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                         20.51
81 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria
82 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                        21.30
84 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
85 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
86 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
87 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada
88 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada
89 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
90 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski
92 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
93 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia
94 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
95 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
96 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com
97 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
98 Angelo Furlan (Ita) Alessio
99 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
100 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
101 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
102 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
103 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
104 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast
105 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
106 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
107 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
108 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com
109 Alberto Vinale (Ita) Alessio
110 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
111 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
112 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
113 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
114 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport
115 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com
116 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
117 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems
118 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
119 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems
120 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
121 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
122 David Zabriskie (USA) US Postal Service
123 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
124 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
125 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
126 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
127 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada
128 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
129 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
130 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
131 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
132 Robert Sassone (Fra) Cofidis
 
Points
 
1 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                           25 pts
2 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                         20
3 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       16
4 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          14
5 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           12
6 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 10
7 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                9
8 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                  8
9 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                         7
10 Angel Casero (Spa) Team Coast                                   6
11 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                      5
12 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                 4
13 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                  3
14 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                              2
15 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                   1
 
Mountains
 
Alto de la Hoya - Cat. 3, km 8
 
1 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                     6 pts
2 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                        4
3 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                           2
4 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                                 1
 
Puerto de Serranillos - Cat. 1, km 115
 
1 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                    16 pts
2 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       12
3 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                 10
4 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                            8
5 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                     6
6 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                           4
7 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                        3
8 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                                 2
9 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                                1
 
Puerto de Navalmoral - Cat. 2, km 155
 
1 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                           10 pts
2 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        7
3 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                     5
4 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                  3
5 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                           2
6 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                        1
 
Sprints
 
El Barco de Avila - km 26.6
 
1 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                     4 pts
2 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                     2
3 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                  1
 
Burgohondo - km 139.2
 
1 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                            4 pts
2 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                                 2
3 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                           1
 
Navalmoral de la Sierra - km 146
 
1 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                            4 pts
2 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                        2
3 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        1
 
Teams
 
1 iBanesto.com                                              13.18.25
2 Kelme-Costa Blanca                                            1.18
3 Fassa Bortolo                                                 1.30
4 Milaneza-MSS
5 Euskaltel-Euskadi
6 Team Coast
7 Jazztel-Costa De Almeria                                      1.38
8 ONCE-Eroski                                                   2.06
9 Acqua & Sapone-Cantina Tollo                                  2.10
10 US Postal Service                                            3.29
11 Saeco-Longoni Sport                                          6.45
12 Cofidis                                                      7.05
13 Lampre-Daikin                                               20.42
14 Mapei-Quick Step                                            20.54
15 Bigmat.Auber 93                                             21.14
16 Alessio                                                     21.21
17 Relax-Fuenlabrada                                           22.10
18 Phonak Hearing Systems                                      24.26
19 Domo-Farm Frites                                            24.33
20 Tacconi Sport-Emmegi                                        32.42
21 Ag2R Prevoyance                                             35.05
22 Team Telekom                                                36.02
 
General classification after stage 19
 
1 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                     71.24.42
2 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                       1.08
3 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                        1.45
4 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                               2.09
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                             4.15
6 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                      4.43
7 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                      4.48
8 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                     6.12
9 Angel Casero (Spa) Team Coast                                 6.18
10 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                              7.08
11 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                      7.33
12 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                              8.00
13 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                              8.22
14 David Plaza (Spa) Team Coast                                11.13
15 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                 12.29
16 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                         12.45
17 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                            15.04
18 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                          18.52
19 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                      19.12
20 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                    24.42
21 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                         29.13
22 Luis Perez (Spa) Team Coast                                 37.06
23 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                             39.59
24 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                           46.11
25 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                       48.07
26 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                49.24
27 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria        49.33
28 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi                 49.45
29 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                50.18
30 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                           53.58
31 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                       54.12
32 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                  54.18
33 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                             55.06
34 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada                        56.45
35 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                 56.56
36 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                              58.21
37 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                            59.59
38 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                   1.01.25
39 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa Del Almeria             1.05.05
40 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                   1.05.27
41 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1.07.04
42 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                  1.07.17
43 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                       1.08.01
44 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                       1.08.12
45 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                        1.11.31
46 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                 1.13.56
47 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom                       1.15.53
48 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                         1.17.56
49 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               1.20.04
50 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step                       1.24.11
51 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                 1.26.31
52 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca         1.28.42
53 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93                       1.31.37
54 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                              1.35.50
55 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                    1.36.01
56 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                  1.39.15
57 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                            1.39.30
58 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                             1.41.46
59 Alexander Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance                 1.45.32
60 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                              1.45.34
61 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski                       1.47.24
62 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        1.47.59
63 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                   1.51.01
64 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                      1.55.19
65 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi           1.59.09
66 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                          2.02.01
67 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems              2.03.37
68 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                             2.03.59
69 Mederic Clain (Fra) Cofidis                               2.05.46
70 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                  2.05.54
71 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                       2.10.39
72 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo                       2.13.00
73 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria             2.13.23
74 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites                    2.14.37
75 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                     2.15.56
76 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance                     2.19.05
77 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                    2.19.11
78 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                              2.20.43
79 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport                    2.22.05
80 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi             2.22.41
81 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems                2.24.21
82 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria          2.25.16
83 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                     2.26.46
84 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                             2.28.21
85 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                          2.28.37
86 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo                           2.29.22
87 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                      2.29.29
88 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis                            2.29.54
89 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                         2.33.29
90 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                2.34.39
91 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance                    2.34.41
92 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                2.35.02
93 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems        2.35.08
94 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                   2.35.25
95 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                  2.37.52
96 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     2.38.37
97 Andris Reiss (Lat) Index Alexia                           2.40.24
98 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                           2.46.45
99 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada                  2.47.08
100 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com                   2.48.36
101 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                      2.50.30
102 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                2.52.43
103 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi              2.53.30
104 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                        2.53.38
105 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi              2.55.14
106 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport           2.55.57
107 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                          2.57.05
108 Robert Bartko (Ger) Team Telekom                         2.58.35
109 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                  2.59.50
110 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada                     3.00.04
111 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93               3.00.28
112 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                 3.01.53
113 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93                     3.06.17
114 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               3.07.31
115 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                 3.08.02
116 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                 3.10.45
117 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                     3.11.59
118 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast                         3.14.18
119 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                3.15.44
120 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                     3.16.26
121 Angelo Furlan (Ita) Alessio                              3.16.45
122 David Zabriskie (USA) US Postal Service                  3.20.14
123 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo   3.20.26
124 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria            3.24.36
125 Robert Sassone (Fra) Cofidis                             3.24.39
126 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93                     3.25.40
127 Alberto Vinale (Ita) Alessio                             3.29.22
128 Daniel Becke (Ger) Team Coast                            3.29.25
129 Matthew White (Aus) US Postal Service                    3.30.44
130 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin                      3.31.26
131 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                     3.31.57
132 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems             3.37.05
 
Points classification
 
1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                  168 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                        141
3 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        126
4 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           97
5 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          90
6 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                        80
7 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                        77
8 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                     77
9 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 74
10 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                               71
11 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    64
12 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              63
13 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                   62
14 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                       60
15 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                       53
16 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                       53
17 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                51
18 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                   50
19 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                      44
20 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           42
21 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        42
22 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                          41
23 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                                36
24 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                     36
25 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                35
 
Mountains classification
 
1 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                   105 pts
2 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           99
3 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                             90
4 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                              78
5 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       76
6 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        67
7 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                      62
8 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       54
9 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                 54
10 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                         51
11 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                49
12 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              49
13 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                    42
14 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        39
15 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           37
16 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                    30
17 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            30
18 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        30
19 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                       28
20 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                26
21 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        22
22 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                          21
23 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                            20
24 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                         20
25 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    18
 
Regularity classification
 
1 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                            7 pts
2 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          18
3 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                         19
4 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 24
5 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        27
6 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                               29
7 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       32
8 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        40
9 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                 50
10 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        53
11 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                       54
12 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    58
13 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                    60
14 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                66
15 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                67
16 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                               69
17 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                     69
18 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      76
19 David Plaza (Spa) Team Coast                                   78
20 Angel Casero (Spa) Team Coast                                  80
21 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                             80
22 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            83
23 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                            87
24 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        89
25 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                   89
 
Teams classification
 
1 Kelme-Costa Blanca                                       214.09.13
2 Team Coast                                                    1.08
3 Milaneza-MSS                                                 26.34
4 ONCE-Eroski                                                  30.24
5 Euskaltel-Euskadi                                            52.24
6 Cofidis                                                    1.10.46
7 iBanesto.com                                               1.14.27
8 Fassa Bortolo                                              1.16.43
9 Saeco-Longoni Sport                                        1.17.51
10 Jazztel-Costa De Almeria                                  1.42.36
11 US Postal Service                                         2.00.49
12 Lampre-Daikin                                             2.49.10
13 Phonak Hearing Systems                                    3.14.26
14 Relax-Fuenlabrada                                         3.33.22
15 Bigmat.Auber 93                                           3.58.08
16 Domo-Farm Frites                                          4.06.38
17 Alessio                                                   4.10.22
18 Team Telekom                                              4.14.37
19 Tacconi Sport-Emmegi                                      4.28.50
20 Acqua & Sapone-Cantina Tollo                              4.49.58
21 Mapei-Quick Step                                          5.06.29
22 Ag2R Prevoyance                                           5.16.12