Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Vuelta home

Preview
Stage List
Start list
Past Winners

Danilo Di Luca diary

Stages
Climbs

Map

Photos

2001 Vuelta

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini


57th Vuelta a España

Spain, September 7- 29, 2002

Live report     Results   Profile    Previous stage

Stage 21 - September 29: Warner Bros Park - Stadion Santiago Bernabeu - ITT, 41.2 km

Gonzalez confirms with TT win and overall honors

By Chris Henry

Aitor Gonzalez - No. 1
Photo: © AFP
Click for larger image

Once again, the closing time trial stage of the Vuelta a España has provided a shuffling of the general classification on the race's final day. Coming into today's race, US Postal's Roberto Heras held a 1'08" advantage over second placed Aitor Gonzalez of Kelme. Expectations were that with a good fight, Heras could have held off Gonzalez by a few seconds, despite the superior time trialing skills of his main rival. By day's end, however, Gonzalez thoroughly dominated the race against the clock, winning the stage and beating Heras by a massive three minute margin.

"I saw myself winning when I got the time gap of 50 seconds. I was confident that if I did not suffer any mechanicals I would have a great chance to win," said Gonzalez afterwards. "I came to this race to win it. Although in three weeks a lot can happen and a lot of different factors come into play."

Aitor Gonzalez capped off an exceptional performance throughout the three week Vuelta, where he proved not only to be a winning rider against the clock, but that he could climb with the best as well. A gradual shift in the performances of the expected leaders eventually led to Gonzalez coming out on top, ahead of Heras, Joseba Beloki, and Oscar Sevilla, each of whom had held the leader's gold jersey for a number of days. In the end, Gonzalez donned the jersey for the one day that counts, exactly as Angel Casero did one year ago.

For Vicente Belda's Kelme men, it was a sweet revenge for being soundly beaten by US Postal Service in the Tour de France, with former Kelme men Roberto Heras and Chechu Rubiera a key part of that success. They came to the Vuelta with an incredibly strong team, and didn't panic when Heras rode into the lead on l'Angliru. They put their faith in Aitor Gonzalez, and he didn't let them down.

How it unfolded

Strong finish
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

From start to finish in today's time trial, Gonzalez showed impressive form and never faltered, setting the fastest times at each check along the course. Sadly, the same good fortune did not shine on his teammate and former race leader Oscar Sevilla. Hampered severely by mechanical problems (and two bike changes) in the early part of the course, Sevilla lost considerable time and never refound his momentum. Looking forward to a third place overall, which itself may not have been consolation enough for losing the race lead in the previous week, Sevilla suddenly was forced to scramble to maintain his place ahead of ONCE's Beloki. The combination of terrible luck for Sevilla and a strong ride by Beloki was just enough to knock Sevilla into 4th overall by just 15 seconds, a devastating blow to the young rider who for the second year in succession had come close to his first grand tour win.

Consolation for Heras
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

As for Roberto Heras, his dominant performances in the mountains did not give him an adequate time advantage over Aitor Gonzalez. Heras limited his losses in the Vuelta's first individual time trial, but today's longer course clearly suited the powerful Gonzalez more than the pure climber Heras. From the first time checks it became painfully clear that Heras would have no answer to Gonzalez's superior power. Team director Johan Bruyneel chose not to reveal the time gaps to Heras until it was clear that he had lost. He did so later on and Heras knew it was over, riding to the finish to save some pride and his second place overall. The US Postal Service came close to its second grand tour victory of the season, but had to be content with second overall, and the combination jersey which Heras took home as his own consolation.

The podium
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

Team Coast offered three strong performances in the time trial, placing four riders in the top ten. Although Casero and Manuel Beltran each moved up in the overall top ten, Kelme once again had the final word and took the team classification on the strength of Gonzalez, Santiago Botero, and Toni Tauler in the final test. Aitor Osa of iBanesto.com claimed this year's mountains classification, while Erik Zabel earned his first points jersey in the Vuelta.

Throughout the three weeks, the Vuelta's varied parcours and highly motivated field did not disappoint, providing an exciting race and an exceptional competition amongst the favorites, which ultimately worked its way towards a logical conclusion. Aitor Gonzalez has confirmed himself as a true champion, and may well go on to further exploits in the grand tours to come.

Photography

Images by Lavuelta.com

Images by AFP

Results

1 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                      47.54 (51.60 km/h)
2 Angel Casero (Spa) Team Coast                                 1.23
3 David Plaza (Spa) Team Coast                                  1.45
4 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                      1.55
5 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                               2.10
6 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo            2.27
7 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                               2.29
8 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                             2.35
9 Daniel Becke (Ger) Team Coast                                 2.43
10 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                      2.45
11 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                       2.49
12 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                     2.58
13 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                     3.11
14 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                        3.22
15 David Zabriskie (USA) US Postal Service                      3.23
16 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                              3.24
17 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                 3.27
19 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                               3.34
20 Andris Reiss (Lat) Index Alexia                              3.37
21 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                 3.40
22 Robert Bartko (Ger) Team Telekom                             3.41
23 Luis Perez (Spa) Team Coast                                  3.44
24 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites                       3.48
25 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                      3.49
26 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                          3.52
27 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                   4.01
28 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                     4.04
29 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                  4.06
30 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                    4.18
31 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                                4.19
32 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                              4.31
33 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                     4.36
34 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                        4.49
35 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                         4.50
36 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                          4.58
37 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                          4.59
38 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                    5.00
39 Joan Antonio Pecharoman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria       5.01
40 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
41 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                              5.03
42 Fabio Sachhi (Ita) Saeco-Longoni Sport                       5.09
43 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                            5.10
44 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                 5.11
45 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast                             5.13
46 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step                          5.17
47 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
48 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                 5.25
49 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                          5.26
50 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                           5.27
51 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                  5.30
52 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                              5.32
53 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                             5.37
54 Sylvester Syzmyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi                  5.41
55 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport                       5.47
56 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                            5.48
57 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport
58 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance                        5.50
59 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom                          5.52
60 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                       5.57
61 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski                          5.58
62 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                        5.59
63 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                 6.02
64 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                          6.03
65 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                 6.12
66 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93                   6.13
67 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
68 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93
69 Naco Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada                          6.15
70 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                   6.16
71 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                6.17
72 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo    6.18
73 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport               6.22
74 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                             6.31
75 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis                               6.33
76 Juan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                              6.34
77 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada
78 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com                       6.35
79 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
80 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                            6.37
81 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                 6.40
82 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
83 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada
84 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria             6.42
85 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                    6.44
86 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                             6.45
87 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                             6.46
88 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                        6.50
89 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                     6.52
90 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
91 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                            6.53
92 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                               6.56
93 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                  6.57
94 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                 6.59
95 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                     7.01
96 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo                          7.08
97 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
98 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                  7.09
99 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
100 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                    7.11
101 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
102 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada
103 Alberto Martinez (Spa) Euskatel-Euskadi
104 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                  7.13
105 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                 7.14
106 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                               7.17
107 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93                        7.18
108 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                 7.19
109 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance                      7.21
110 Matthew White (Aus) US Postal Service
111 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                   7.27
112 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                 7.34
113 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                         7.37
114 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      7.40
115 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance                   7.45
116 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
117 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems          8.04
118 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                          8.06
119 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                      8.07
120 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
121 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               8.12
122 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
123 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                        8.16
124 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                     8.22
125 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca           8.29
126 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada                        8.39
127 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                       8.42
128 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                   9.12
129 Robert Sassone (Fra) Cofidis                                9.15
130 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                        9.25
131 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems                  9.46
132 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi               9.54
 
Points
 
1 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                         25 pts
2 Angel Casero (Spa) Team Coast                                   20
3 David Plaza (Spa) Team Coast                                    16
4 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                        14
5 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 12
6 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo              10
7 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                                  9
8 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                8
9 Daniel Becke (Ger) Team Coast                                    7
10 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                         6
11 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          5
12 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        4
13 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        3
14 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           2
15 David Zabriskie (USA) US Postal Service                         1

Teams

1 Kelme - Costa Blanca                                       2.28.22
2 Team Coast                                                    0.57
3 Once - Eroski                                                 4.56
4 US Postal Service                                             5.45
5 Euskaltel - Euskadi                                           7.22
6 Milaneza - MSS                                                8.14
7 Fassa Bortolo                                                 9.11
8 Team Telekom                                                  9.12
9 Mapei-Quick Step                                              9.42
10 DOMO - Farm Frites                                           9.57
11 Jazztel - Costa Almeria                                     10.05
12 Phonak Hearing Systems                                      10.33
13 Saeco - Longoni Sport                                       10.34
14 IBanesto.com                                                10.44
15 Bigmat Auber 93                                             10.57
16 Alessio                                                     10.58
17 Cofidis, le credit par telephone                            11.10
18 Acqua & Sapone - Cantina Tollo                              11.45
19 Tacconi - Sport                                             11.48
20 AG2R Prevoyance                                             13.21
21 Lampre - Daikin                                             14.45
22 Relax - Fuenlabrada                                         14.49

 
Final general classification
 
1 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                   75.13.52
2 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                         2.14
3 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                               3.11
4 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                        3.26
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                             5.42
6 Angel Casero (Spa) Team Coast                                 6.33
7 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                      6.38
8 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                      6.46
9 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                               8.29
10 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                    9.22
11 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                      9.49
12 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                             10.16
13 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                             11.45
14 David Plaza (Spa) Team Coast                                11.50
15 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                 15.27
16 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                         16.36
17 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                            19.33
18 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                          23.11
19 Carlos Gracia (Spa) Kelme-Costa Blanca                      24.01
20 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                    30.35
21 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                         31.57
22 Luis Perez (Spa) Team Coast                                 39.42
23 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                             43.54
24 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                           50.13
25 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                52.50
26 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                       53.12
27 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria        53.26
28 Daniele Atienza (Spa) Cofidis                               53.27
29 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi                 54.18
30 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                  57.11
31 Simon Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                        59.03
32 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                           59.27
33 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                           1.00.32
34 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                            1.00.47
35 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada                      1.01.52
36 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               1.03.07
37 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                   1.04.06
38 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                          1.05.22
39 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                   1.07.04
40 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria              1.07.24
41 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                       1.12.02
42 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1.12.14
43 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                       1.12.19
44 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                  1.13.01
45 Santi Blanco (Spa) iBanesto.com                           1.18.29
46 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                 1.19.32
47 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom                       1.20.37
48 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                         1.23.40
49 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               1.25.53
50 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step                       1.28.20
51 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                 1.34.35
52 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca         1.36.03
53 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93                       1.36.42
54 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                              1.40.44
55 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                  1.42.11
56 David Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                   1.43.00
57 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                            1.45.18
58 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                             1.47.13
59 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        1.49.18
60 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                              1.51.34
61 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance                 1.52.09
62 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski                       1.52.14
63 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                   1.55.41
64 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                      2.00.51
65 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi           2.05.46
66 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                  2.06.41
67 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                          2.07.39
68 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems              2.08.41
69 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                             2.10.08
70 Mederic Clain (Fra) Cofidis                               2.11.47
71 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                       2.15.34
72 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites                    2.17.17
73 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria             2.18.32
74 Gorazd Stangeli (Slo) Fassa Bortolo                       2.19.00
75 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                     2.19.37
76 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                    2.23.12
77 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance                     2.23.47
78 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                              2.26.34
79 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport                    2.26.44
80 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria          2.30.50
81 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi             2.31.27
82 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                             2.31.32
83 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems                2.32.59
84 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                      2.33.11
85 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                          2.34.14
86 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                     2.34.20
87 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis                            2.35.19
88 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo                           2.36.21
89 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                         2.39.14
90 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                2.39.47
91 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance                    2.40.54
92 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                2.41.07
93 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems        2.42.04
94 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                   2.42.39
95 Andris Reiss (Lat) Index Alexia                           2.42.53
96 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                  2.43.55
97 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     2.44.19
98 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                           2.51.09
99 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada                  2.52.34
100 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com                   2.54.03
101 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                2.56.35
102 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                      2.56.59
103 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi              2.57.52
104 Denis Zannete (Ita) Fassa Bortolo                        2.58.18
105 Robert Bartko (Ger) Team Telekom                         3.01.08
106 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport           3.01.11
107 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi              3.01.40
108 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                          3.03.06
109 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                  3.03.43
110 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93               3.05.33
111 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada                     3.07.35
112 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                 3.07.56
113 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                 3.12.11
114 Cyril Saugrin (Fra) Bigmat.Auber 93                      3.13.21
115 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               3.13.34
116 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                 3.14.13
117 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast                         3.18.23
118 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                     3.19.07
119 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                3.22.03
120 David Zabriskie (USA) US Postal Service                  3.22.29
121 Angelo Furlan (Ita) Alessio                              3.22.51
122 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                     3.24.43
123 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo   3.26.58
124 Daniel Becke (Ger) Team Coast                            3.31.00
125 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria            3.31.40
126 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93                     3.31.50
127 Robert Sassone (Fra) Cofidis                             3.32.46
128 Alberto Vinale (Ita) Alessio                             3.33.39
129 Matthew White (Aus) US Postal Service                    3.36.57
130 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin                      3.36.58
131 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                     3.38.00
132 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems             3.42.37
 
Points classification
 
1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                  188 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                        163
3 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        151
4 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                    102
5 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           99
6 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          95
7 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                        90
8 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 86
9 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                        77
10 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                               71
11 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              71
12 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                   69
13 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    64
14 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                       64
15 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                   64
16 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                       56
17 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           54
18 Paolo Bosoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                        53
19 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                51
20 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                                48
21 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                      44
22 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                     44
23 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                       43
24 Angel Casero (Spa) Team Coast                                  43
25 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        42
 
Mountains classification
 
1 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                   107 pts
2 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           99
3 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                             90
4 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       81
5 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                              79
6 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        67
7 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                      62
8 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       54
9 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                 54
10 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                         51
11 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           49
12 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                49
13 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              49
14 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                    42
15 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        39
16 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                    30
17 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            30
18 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        30
19 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                       28
20 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                26
21 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        22
22 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                          21
23 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                            20
24 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                         20
25 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    18
 
Regularity classification
 
1 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                            9 pts
2 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                         19
3 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          20
4 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 23
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                               29
6 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        30
7 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       35
8 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        40
9 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                 52
10 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                       56
11 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        57
12 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    60
13 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                    63
14 Angel Casero (Spa) Team Coast                                  64
15 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                68
16 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                69
17 David Plaza (Spa) Team Coast                                   69
18 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                               69
19 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                     70
20 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      81
21 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                             84
22 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            85
23 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                            85
24 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        90
25 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                   92
 
Teams classification
 
1 Kelme-Costa Blanca                                       225.37.59
2 Team Coast                                                    2.05
3 Milaneza-MSS                                                 34.48
4 ONCE-Eroski                                                  35.20
5 Euskaltel-Euskadi                                            59.46
6 Cofidis                                                    1.21.56
7 iBanesto.com                                               1.25.11
8 Fassa Bortolo                                              1.25.54
9 Saeco-Longoni Sport                                        1.28.25
10 Jazztel-Costa De Almeria                                  1.52.41
11 US Postal Service                                         2.06.34
12 Lampre-Daikin                                             3.03.55
13 Phonak Hearing Systems                                    3.24.59
14 Relax-Fuenlabrada                                         3.48.11
15 Bigmat.Auber 93                                           4.09.05
16 Domo-Farm Frites                                          4.16.35
17 Alessio                                                   4.21.20
18 Team Telekom                                              4.23.49
19 Tacconi Sport-Emmegi                                      4.40.38
20 Acqua & Sapone-Cantina Tollo                              5.01.43
21 Mapei-Quick Step                                          5.16.11
22 Ag2R Prevoyance                                           5.29.33