Home  Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 Introduction to Track Racing  -  What's a Wheelrace?  - Introduction to Six Day racing  - UCI codes

Results and Reports for Australia

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
Peel CC
Southern Veterans
Balmoral
Mt Baw Baw Classic
Illawarra Cycle Club
Adelaide CC
Southern Vets CC

Central Coast CC
VLCC
Latrobe CC
Balmoral CC
RBCC

Track
Bundaberg Amateur CC
Central Coast CC

MTB
Launceston MBC
TORC
CORC #8

BMX
ACT BMX Champs

Midland Cycling Club

Perth, WA, January 28, 2006

Results

A Grade Motor Pace 20 Lap
 
1 Cameron Meyer                         
2 Mitchell Brooks                       
3 To Francis                            
 
A Grade 5 Lap Handicap
 
1 Robert Gonzalez                       
2 Alex Carpenter                        
3 Jonathon Carpenter                    
 
A Grade Elimination 
 
1 Cameron Meyer                         
2 Tod Francis                           
3 Michael Freiberg                      
 
A Grade 40 Lap Point Score 
 
1 Cameron Meyer                         
2 Tod Francis                           
3 Jarrad Burrell                        
 
B Grade 10 Lap Scratch 
 
1 Michaela Anderson                     
2 Ryla Jakelski                         
3 Heather MacPherson                    
 
B Grade 4 Lap Handicap 
 
1 Meghan Pepper                         
2 Jessica Allen                         
3 Dale Bloor                            
 
B Grade Elimination 
 
1 Michaela Anderson                     
2 Dale Bloor                            
3 Jessica Allen                         
 
B Grade 20 Lap Point Score 
 
1 Michaela Anderson                     
2 Jessica Allen                         
3 Jessica Baldey                        
 
C Grade 10 Lap Scratch Race 
 
1 Shannon Burnett                       
2 Graeme Marter                         
3 Cameron Horne                         
 
C Grade 3 Lap Handicap 
 
1 Aleisha Campbell                      
2 Brandon Campbell                      
3 Cameron Horne                         
 
C Grade Elimination 
 
1 Shannon Burnett                       
2 Graeme Marter                         
3 John Grigson                          
 
C Grade 4 Lap Derny 
 
1 Gillian Horne                         
2 Teagan Staines                        
3 Shannon Burnett                       
 
C Grade 10 Lap Motor Pace 
 
1 Shannon Burnett                       
2 John Grigson                          
3 Graeme Marter                         
 
Sprint Queen
 
 Michaela Anderson def Ryla Jakelski    
 
Spring King
 
 Jordan van der Togt def Chris Cinanni  

Local results 2004

January

February

March

April

May

June

July 

August 

September 

October 

November 

December