Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Giro Home
Preview
Live coverage
Photos
2003 Map
Stages & results
Start List
Scott Sunderland diary
Guido Trenti diary
Robbie McEwen interview
Petacchi's Pinarello Dogma
Magnus Backstedt interview
Graeme Brown interview
2002 Giro

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti


86th Giro d'Italia - Grand Tour

Italy, May 10-June 1, 2003

Main Page    Live Report    Results     Previous Stage     Next Stage

Stage 6 - May 16: Maddaloni-Avezzano, 218 km

Petacchi takes second consecutive stage

Cipollini doesn't have the legs to challenge Maglia Rosa

By Tim Maloney, European Editor

Petacchi is supreme
Photo: © Sirotti
Click for larger image

Sprinters know that the only way to beat Mario Cipollini and the thundering herd leadout of his powerful Domina Vacanze team is to try and hang on and then anticipate the sprint before he can put his terrifying jump into action. Today in Avezzano, Maglia Rosa Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) used his head and great legs to make a surprise move by unexpectedly jumping off the World Champion's rear wheel with 250m to go and win his 2nd stage in a row clad in the Maglia Rosa.

"It was a fast, downhill sprint and I guess (Cipo) didn't expect that (we) would jump him. I thought Galvez was going to win, but I managed to hold him off," a breathless Petacchi said after the finish, lamenting that he didn't have a 54 chainring.

"With a downhill sprint like that, if Cipo made his move, we wouldn't have been able to come around him and jumping first worked today. This is still like a dream for me to win again with the Maglia Rosa," said the delighted Petacchi.

When Cipollini saw that he was jumped, he simply sat up with 150m to go and watched Petacchi Galvez, Svorada and then Velo sprint by him. In a a rare moment in cycling history, were we witnessing the painful decline of a great, aging 36 year old champion, or the emergence of a new dynamic sprinter, Petacchi? World champion Cipo had tough words for himself after the stage, saying "it's simple what happened (in the sprint) - I just couldn't do it. It had nothing to do with how hard the stage was. I've won sprints on courses that were harder than this one - what happened wasn't the percorso."

Cipo still struggling
Photo: © Sirotti
Click for larger image

With upcoming stages in his home region of Tuscany, Cipo was not putting any pressure on himself. "I don't know what to tell you (about my condition)...probably I'm getting old and it's the right moment to quit. The others are young and if a "spaccone" (braggart, boaster, swaggerer) leaves (cycling) as (TV commentator) Gregori called me, that's OK. I think I've given something to cycling and I don't think I should be considered a spaccone."

"At this point, I don't know what's going on...I've had some bad moments in the past and I've overcome them. Probably this is a (certain) phase in my condition that's happened at a bad time. My only real disappointment I'm feeling now is that my teammates have been doing an exceptional job and I've not managed to finish the job. The team is totally behind me, starting with (Team Manager Vincenzo) Santoni, who's never put neither pressure on me nor created misunderstandings. What I don't like is that the sponsors are not seeing what they've probably been expecting (of me). I'm responsible for that and it's what's bothering me."

How it unfolded

The early break
Photo: © Yuzuru Sunada
Click for larger image

After the first rest day on Thursday, the Giro d'Italia restarted under overcast skies in Maddaloni on the outskirts in Napoli. After numerous attacks, Cristian Moreni (Alessio) made the right move outside of Vairono Scalo after 49km and was joined by enormous Swede Magnus Bäckstedt (fakta-Pata Chips) and Kelme opportunist Zaballa. Once this break got a gap across the back roads of Campania and into Abruzzi, the peloton gave them some space to ride. Plenty of crashes today, most notably Elio Aggiano (Formaggio Pinzolo Fiave') and Kelme's sprinter Isaac Galvez, but everyone got back in the peloton.

Both GPM's were grabbed by Zaballa, and the peloton began to organize the chase with Fassa Bortolo, Lotto and Domina riding tempo. The break crossed the finish line for the first time in Avezzano, they had 3'00 lead and were losing ground fast to the chasers. Around the table-flat former lake bed of piana di Fucino, the sprinters teams began to wind it up. With 20km to go, the gap was down to 1'18" and eventually after 165km in front, the trio was caught with 8km to race. Of his breakaway adventure, Cristian Moreni said "We had a good gap today, but it wasn't enough when the sprinters teams started to work."

Winning again
Photo: © Sirotti
Click for larger image

Once inside the town of Avezzano, Domina's thundering herd went on the rampage with 5km to go. Domina took the initiative to wind up the sprint and with five turns in town in the last 5km, it was inevitable that gaps happened. Under the arch for the final kilometre, 10 riders were ahead and had gapped the rest of the chasing peloton. Lombardi gave Cipo a great leadout, but with the fast downhill sprint, Petacchi and Galvez saw their chance to jump Cipo. Stage 2 winner Stefano Garzelli (Vini Caldirola-So.Di) also took advantage of his speed and cleverly followed the Domina train ended up in the front group in 5th place, gaining 8" on his key competitors and solidified his 2nd place on GC.

Stage 7 - May 16: Avezzano-Terminillo 146 km

With this first key mountain stage of the 2003 Giro d'Italia that finishes atop the 16km climb of Terminillo at Campoforogna, the real contenders for the final Maglia Rosa in this year's Giro will emerge. After departing from Avezzano, the stage takes small winding roads with 2 GPM's before the final ascent to Rome's #1 ski resort.

The last 4 km will be the most selective of the long Terminillo climb to Campoforogna and the favourites to win the stage tomorrow could be Mexican climber Julio Perez Cuapio (Panaria-Fiordo), while Stefano Garzelli is also a likely candidate to grab not only stage honours and take over the race lead from current Maglia Rosa Petacchi. But don't underestimate Gilberto Simoni (Saeco) and his powerful team, who will likely ride hard tempo before the final climb to help make a prior selection.

The big question mark tomorrow is Marco Pantani (Mercatone Uno), who has a date with destiny on the Terminillo. If Pantani has good legs and finishes in the first group, he will certainly get a major boost in this year's Giro. But if Panta flops atop Terminillo, his future role as a protagonist in the Italian tour may be in doubt.

Photography

Images by Fotoreporter Sirotti

Images by Yuzuru Sunada/www.yuzurusunada.com

Results

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                5.11.52 (42.710 km/h)
2 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca
3 Jan Svorada (Cze) Lampre
4 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
5 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
6 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
7 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
8 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack                  0.03
9 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
10 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
11 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave     0.08
12 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
13 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
14 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
15 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
16 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
17 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
18 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
19 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
20 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
21 Andrea Noe' (Ita) Alessio
22 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
23 Denis Lunghi (Ita) Alessio
24 Fabio Baldato (Ita) Alessio
25 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
26 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
27 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
28 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
29 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
30 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
31 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
32 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
33 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
34 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
35 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
36 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
37 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
38 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
39 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
40 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
41 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
42 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
43 Wladimir Belli (Ita) Lampre
44 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
45 David Derepas (Fra) FDJeux.com
46 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
47 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
48 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
49 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            0.15
50 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
51 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
52 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
53 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
54 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
55 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
56 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax                            0.18
57 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
58 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre
59 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
60 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
61 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
62 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
63 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
64 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
65 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
66 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
67 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
68 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
69 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
70 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
71 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
72 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
73 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
74 Sergio Barbero (Ita) Lampre
75 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
76 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
77 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
78 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
79 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
80 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
81 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
82 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
83 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
84 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
85 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
86 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
87 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
88 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
89 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
90 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
91 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
92 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
93 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
94 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
95 Martin Hvastija (Slo) Tenax
96 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
97 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
98 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
99 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
100 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
101 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
102 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
103 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
104 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
105 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
106 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
107 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
108 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
109 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
110 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
111 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
112 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
113 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
114 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
115 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
116 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
117 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
118 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
119 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
120 Cristian Moreni (Ita) Alessio
121 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
122 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
123 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
124 Angelo Furlan (Ita) Alessio
125 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
126 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
127 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
128 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
129 Cristiano Frattini (Ita) Tenax
130 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
131 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron           0.34
132 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
133 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
134 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
135 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
136 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                         0.39
137 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino           0.40
138 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave          0.43
139 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
140 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
141 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                          0.46
142 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia               0.48
143 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave               0.49
144 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI              1.01
145 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
146 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
147 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
148 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
149 Sergei Lelekin (Rus) Tenax                              1.04
150 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
151 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
152 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
153 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
154 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
155 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com                        1.07
156 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
157 Mirko Marini (Ita) Tenax
158 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo                         1.13
159 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax                            1.14
160 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com                        1.45
161 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                       1.49
162 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
163 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat                 9.35
164 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
165 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
DNF Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat
DNF Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo

Points
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                     25 pts
2 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                 20
3 Jan Svorada (Cze) Lampre                                    18
4 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                              14
5 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                 12
6 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                10
7 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron               9
8 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack                     8
9 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                 8
10 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                 7
11 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron                6
12 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca           6
13 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave        5
14 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips               4
15 Cristian Moreni (Ita) Alessio                               4
16 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips                 3
17 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                3
18 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             2
19 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino               1
20 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                       1
 
Mountains
 
Canistro Superiore - km 161.1
 
1 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca        5 pts
2 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                3
3 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                 1
 
Valico Di Monte Salviano - km 178.1
  
1 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca        3 pts
2 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                2
3 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                 1
 
Intergiro
 
1 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips           1.43.01
2 Constantiuno Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
3 Cristian Moreni (Ita) Alessio
4 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
5 Jan Svorada (Cze) Lampre
6 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
7 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
8 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax
9 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo
10 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
 
Most combative
 
1 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca        9 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                      6
3 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                6
4 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                 6
5 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  5
6 Jan Svorada (Cze) Lampre                                     5
7 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                               3
8 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                  2
9 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                 2
10 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                1
 
Azzurri d'Italia
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                      4 pts
2 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  2
3 Jan Svorada (Cze) Lampre                                     1
 
Trofeo Fast Team
 
1 Domina Vacanze-Elitron                                15.35.39
2 Fassa Bortolo                                             0.05
3 Lampre                                                    0.13
4 De Nardi-Colpack                                          0.16
5 Kelme-Costa Blanca                                        0.20
6 Team fakta-Pata Chips                                     0.21
7 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi
8 Alessio
9 Mercatone Uno-Scanavino
10 Gerolsteiner
11 Team Saeco
12 Vini Caldirola-SO.DI                                     0.23
13 Ceramiche Panaria-Fiordo                                 0.26
14 FDJeux.com                                               0.28
15 Colombia-Selle Italia                                    0.38
16 Landbouwkrediet-Colnago                                  0.41
17 CCC Polsat                                               0.48
18 Tenax                                                    0.51
19 Lotto-Domo                                               1.09
 
Trofeo Super Team
 
1 Domina Vacanze-Elitron                                      40 pts
2 Fassa Bortolo                                               37
3 Team fakta-Pata Chips                                       20
4 Kelme-Costa Blanca                                          19
5 Lampre                                                      18
6 Vini Caldirola-SO.DI                                        16
7 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                          16
8 De Nardi-Colpack                                            13
9 Ceramiche Panaria-Fiordo                                    12
10 Landbouwkrediet-Colnago                                     7
11 Mercatone Uno-Scanavino                                     6
12 Gerolsteiner                                                5
13 Alessio                                                     1
14 Team Saeco                                                  0
15 FDJeux.com                                                  0
16 Colombia-Selle Italia                                       0
17 Lotto-Domo                                                  0
18 CCC Polsat                                                  0
19 Tenax                                                       0
 
General classification after stage 6
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo               27.43.16
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI               1.09
3 Francesco Casagrande (Ita) Lampre                         1.27
4 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                           1.32
5 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
6 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                            1.36
7 Denis Lunghi (Ita) Alessio                                1.39
8 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
9 Andrea Noe' (Ita) Alessio
10 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
11 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips            1.44
12 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
13 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
14 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
15 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack                 1.46
16 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
17 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
18 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
19 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron            1.49
20 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                        1.51
21 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                  1.52
22 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo               1.58
23 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
24 Cristian Moreni (Ita) Alessio                            1.59
25 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
26 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco                    2.01
27 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco                            2.02
28 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
29 Wladimir Belli (Ita) Lampre                              2.03
30 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                            2.05
31 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
32 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                          2.07
33 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          2.08
34 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                          2.09
35 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca           2.10
36 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            2.12
37 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             2.13
38 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                             2.15
39 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
40 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack                  2.26
41 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat                2.28
42 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago              2.33
43 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat                 2.36
44 Mauro Zanetti (Ita) Tenax                                2.38
45 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
46 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca                2.43
47 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
48 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia         2.48
49 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
50 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo     2.50
51 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                     2.55
52 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
53 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
54 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            3.10
55 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           3.11
56 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                3.14
57 Fabio Baldato (Ita) Alessio                              3.23
58 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                           3.35
59 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                    4.04
60 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                        4.06
61 Sergio Barbero (Ita) Lampre
62 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com                           4.13
63 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack                  4.16
64 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave           4.22
65 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron            4.41
66 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca      5.05
67 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat                    5.25
68 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia               6.22
69 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave           6.46
70 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack                  6.56
71 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips           6.57
72 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
73 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco                            7.27
74 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
75 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre                       7.33
76 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
77 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips             8.07
78 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron           8.19
79 Cristiano Frattini (Ita) Tenax                           8.20
80 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                         8.28
81 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino           9.08
82 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron             9.09
83 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                          9.11
84 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack                    9.13
85 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco                  9.24
86 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                          9.37
87 David Derepas (Fra) FDJeux.com                           9.55
88 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco                       10.59
89 Simone Bertoletti (Ita) Lampre                          11.50
90 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
91 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca             12.12
92 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo              12.19
93 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave        12.43
94 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron               12.57
95 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron            13.12
96 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca       13.17
97 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino           13.21
98 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                       13.34
99 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia               13.51
100 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                        13.56
101 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave              14.00
102 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron          14.11
103 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco                        14.14
104 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                14.17
105 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago           14.47
106 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI             15.02
107 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips           15.47
108 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia           16.13
109 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago        16.59
110 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave              17.08
111 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia        18.22
112 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat                   18.40
113 Manuel Quinziato (Ita) Lampre                          20.25
114 Jan Svorada (Cze) Lampre                               20.48
115 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips            21.44
116 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner                         22.04
117 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner                     22.40
118 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago         23.12
119 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia          23.14
120 Angelo Furlan (Ita) Alessio                            23.37
121 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca         24.04
122 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                   24.12
123 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo            25.31
124 Dario Pieri (Ita) Team Saeco                           25.40
125 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack                      25.53
126 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca             26.12
127 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com                       26.19
128 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com                      26.39
129 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago         26.48
130 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips               26.54
131 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack               27.09
132 Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI           27.56
133 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                  28.01
134 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
135 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com                       28.17
136 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips                  28.22
137 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia         28.24
138 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino     28.28
139 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago         28.34
140 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                      28.46
141 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago    28.59
142 Mirko Marini (Ita) Tenax                               29.25
143 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner                    29.44
144 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI           30.22
145 Sergei Lelekin (Rus) Tenax                             30.30
146 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                        30.38
147 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips         30.45
148 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo                        30.52
149 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo                       31.22
150 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                      31.56
151 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia             32.24
152 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo                        32.39
153 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax                           33.27
154 Martin Hvastija (Slo) Tenax                            33.34
155 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com                          33.43
156 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave           33.51
157 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron         34.03
158 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax                          34.33
159 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                     35.03
160 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron       35.55
161 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo         37.08
162 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo                            37.46
163 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino          41.55
164 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                       43.05
165 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat                43.12
 
Points classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                    131 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                58
3 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                              49
4 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                 46
5 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                             44
6 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                 44
7 Jan Svorada (Cze) Lampre                                    37
8 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack                    34
9 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron               32
10 Fabio Baldato (Ita) Alessio                                29
11 Francesco Casagrande (Ita) Lampre                          28
12 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                28
13 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips               24
14 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                24
15 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron             23
16 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave               22
17 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                19
18 Cristian Moreni (Ita) Alessio                              18
19 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                      17
20 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                 16
21 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           16
22 Dario Pieri (Ita) Team Saeco                               16
23 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                            14
24 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                             14
25 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com                              13
26 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco                              12
27 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                  11
28 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave                  11
29 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            10
30 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                            9
31 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips               9
32 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino               8
33 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                     8
34 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                   7
35 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca           7
36 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia               7
37 Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                7
38 Denis Lunghi (Ita) Alessio                                  6
39 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca         6
40 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron                6
41 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca              6
42 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino          6
43 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave        5
44 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                           5
45 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron               4
46 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips              4
47 Martin Hvastija (Slo) Tenax                                 4
48 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                          3
49 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                           3
50 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                   3
51 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips                 3
52 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax                               3
53 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             2
54 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                 2
55 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack                     2
56 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                             1
57 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                1
58 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino               1
59 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips              1
60 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack                       1
 
Mountains classification
 
1 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                  13 pts
2 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca            8
3 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                5
4 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca               3
5 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave         3
6 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago              3
7 Francesco Casagrande (Ita) Lampre                            2
8 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                            2
9 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                 2
10 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                 1
11 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave              1
12 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo              1
13 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago              1
 
Intergiro classification
 
1 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave          16.27.57
2 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                     0.13
3 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                 0.36
4 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips              0.50
5 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
6 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
7 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino        0.53
8 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca         0.56
9 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
10 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
11 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
12 Jan Svorada (Cze) Lampre                                 0.57
13 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                        0.58
14 Cristian Moreni (Ita) Alessio                            1.02
15 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
16 Martin Hvastija (Slo) Tenax
17 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo       1.06
18 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
19 Angelo Furlan (Ita) Alessio
20 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia            1.11
 
Most combative classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                     34 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                16
3 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                  13
4 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                12
5 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                              10
6 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                       10
7 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                             10
8 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                9
9 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  9
10 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca           9
11 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                 8
12 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips                8
13 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                   7
14 Jan Svorada (Cze) Lampre                                    7
15 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron               7
16 Fabio Baldato (Ita) Alessio                                 6
17 Francesco Casagrande (Ita) Lampre                           6
18 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                 6
19 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            4
20 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca         4
21 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca              4
22 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino          4
23 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                             3
24 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                              3
25 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron              3
26 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                           3
27 Martin Hvastija (Slo) Tenax                                 3
28 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com                               3
29 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave        2
30 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca              2
31 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                   2
32 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                 2
33 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             2
34 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave              1
35 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             1
36 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                 1
37 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo              1
38 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                           1
39 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia               1
 
Azzurri d'Italia classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                     15 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI                  4
3 Fabio Baldato (Ita) Alessio                                  4
4 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                               4
5 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                 4
6 Francesco Casagrande (Ita) Lampre                            2
7 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com                              2
8 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  2
9 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron                2
10 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            1
11 Jan Svorada (Cze) Lampre                                    1
12 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                 1
 
Trofeo Fast Team classification
 
1 Alessio                                               83.14.31
2 Lampre                                                    0.04
3 Fassa Bortolo                                             0.06
4 Team Saeco                                                0.12
5 De Nardi-Colpack                                          0.26
6 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                        0.27
7 Gerolsteiner                                              0.31
8 Kelme-Costa Blanca                                        0.54
9 Ceramiche Panaria-Fiordo                                  1.00
10 Mercatone Uno-Scanavino                                  1.15
11 Vini Caldirola-SO.DI                                     1.18
12 FDJeux.com                                               1.49
13 Landbouwkrediet-Colnago                                  2.12
14 CCC Polsat                                               2.19
15 Tenax                                                    3.30
16 Colombia-Selle Italia                                    6.19
17 Domina Vacanze-Elitron                                   6.34
18 Team fakta-Pata Chips                                    9.43
19 Lotto-Domo                                              22.38
 
Trofeo Super Team classification
 
1 Fassa Bortolo                                              143 pts
2 Domina Vacanze-Elitron                                     139
3 Alessio                                                    122
4 Lampre                                                      91
5 Ceramiche Panaria-Fiordo                                    91
6 De Nardi-Colpack                                            78
7 Team fakta-Pata Chips                                       70
8 Vini Caldirola-SO.DI                                        69
9 Team Saeco                                                  68
10 FDJeux.com                                                 66
11 Kelme-Costa Blanca                                         57
12 Lotto-Domo                                                 52
13 Landbouwkrediet-Colnago                                    49
14 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                         45
15 Mercatone Uno-Scanavino                                    40
16 Gerolsteiner                                               39
17 Colombia-Selle Italia                                      28
18 Tenax                                                       8
19 CCC Polsat                                                  5