Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Giro Home
Preview
Live coverage
Photos
2003 Map
Stages & results
Start List
Scott Sunderland diary
Guido Trenti diary
Robbie McEwen interview
Petacchi's Pinarello Dogma
Magnus Backstedt interview
Graeme Brown interview
2002 Giro

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini


86th Giro d'Italia - Grand Tour

Italy, May 10-June 1, 2003

Main Page    Live report     Results     Next Stage

Stage 1 - May 10: Lecce, 201 km

Big breakthrough win for Petacchi

Cipollini just didn't have it today

By Tim Maloney, European Editor

Pink start for Petacchi
Photo: © Sirotti
Click for larger image

It's been a long time coming, but finally, Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) had the career breakthrough win he's been working towards for years. "It's the most beautiful day of my life," said a stunned Petacchi as he began to realize what he had accomplished by winning the first stage of 86th Giro d'Italia in Lecce. "To get the Maglia Rosa, beat Mario with his world champions jersey and win like this - I couldn't ask for anything more."

29 year old Petacchi scored his first stage win ever in the Giro d'Italia. The speedster from La Spezia had won six out of six sprints this year but his seventh denied Mario Cipollini the win and delayed Mario's 41st stage win that will tie Alfredo Binda's Giro win record.

"I want to break my tabu with a win," explained Petacchi yesterday. He's been second three times in Giro stages and has beaten Cipollini in head to head sprints, but Petacchi has had problems in the past with winning when the pressure was on. Five years ago, Cipo comfortably won the stage on the same finish in Lecce, but today, Petacchi was more than ready for the challenge and easily came around the 36 year old Cipo for the win.

Petacchi's Fassa Bortolo team made the difference for the sometime timid Tuscan sprinter, who simply doesn't like the rough action in the final. Petacchi tearfully thanked his teammates for making the difference today. "I was in bad position with a kilometre and a half to go, but Velo and Trenti did a great job of putting me on Cipollini's wheel.

Petacchi has been knocking on the door for several year and has been highly touted as the heir apparent to Cipo's top sprinter crown, and today with his 35th career win, the quiet, serious Fassa Bortolo rider showed that he might be just that.

Mario and his thundering herd of zebras from Domina Vacanze didn't have a great day at the office today in Lecce. With all the curves and turns in the tight final five kilometres, Cipo's treno got derailed in the last two kilometres. When the tempo slowed at a crucial point, Domina rider Mario Scirea had to charge back to the front to up the pace and keep control of the front of the race for Cipo. Mario's final leadout man Lombardi came into the last curve with 200m to go flat out, but it wasn't really a great finish for Cipo.

Cipo didn't have it
Photo: © Sirotti
Click for larger image

After the stage, the World Champion refused to blame his team for the surprising loss. "It wasn't the (Domina) team that didn't work today, it was Cipollini. When I made my move (with 200m to go) I just didn't have it...but I'm happy that Petacchi could win", said the clearly disappointed World Champion. "Perhaps the rest I took before the Giro slowed me down a bit," said Cipo, who hadn't raced since Gent-Wevelgem a month ago.

Petacchi's Fassa Bortolo teammate and Cyclingnews diarist Guido Trenti was also delighted with today's result; he told us after the stage that "Today was a great payback (to Cipo) for me."

Trenti was one of Cipo's key leadout men at Acqua & Sapone last season and was hired away by Fassa Bortolo to lead out Petacchi this season. "(Fassa) had a tough time in the sprint today since Petacchi got caught behind with 5km to go, but (Marco) Velo and I managed to bring him up to Cipo. Then I came back up to Petacchi with 500m to go and he said he was feeling good...so I got on his wheel for a while to try and protect him from the other sprinters. I think (Domina) went from too far out today and with the all tough curves at the end they lost control of the race. Still, Lombardi did a great job and his leadout was perfect but Cipo didn't have it today."

How it unfolded

Just after noon, on a hot sunny day, the 86th Giro d'Italia commenced with Stage 1 from Lecce to Lecce. It was a fairly flat circuit around Salento, also known as the heel of the Italian boot. This was the first Grand Tour in the history of cycling where hardshell helmets were mandatory and 169 riders began Stage 1 so clad. Only one rider didn't start today; Ruggero Marzoli (Alessio) was suffering from exhaustion and told his D.S. this morning that he couldn't.

With the temps in the low 90's and bright sun, the Giro plotone crept around the heel of the boot and the first three hours were run at an average of 35km/hr. Cyclingnews spoke to Vittorio Algeri of Vini Caldirola-SoDi in his team car to see what was up on Stage 1 of the Giro.

"All the teams are trying to avoid the problems of the first few days, especially the crashes," said Algeri. But when the TV cameras came on and the Intergiro sprint approached in Otranto, CCC-Polsat's big sprinter Naudusz took the sprint, then things continued to heat up under the hot Salento sun as the finish in Lecce approached.

Ooh yeah
Photo: © Sirotti
Click for larger image

Fair-haired Dane Frank Høj (fakta-Pata Chips) and neo-Cristiano Frattini (Tenax) took off in a break, but the sprinters teams allowed them less than a minute of liberty with 30 km to go, but with Domina and Lotto riding tempo, the two fugitives were sucked up with 12 km to race. The tempo increased and as Cipo's Domina team dominating the front, lining up Scirea, Ongarato, Colombo, Bennati, Lombardi and the World Champ, there was a mad struggle for Mario's wheel.

Alessio's Angelo Furlan, Kelme's compact Isaac Galvez and the two tough Aussies Robbie McEwen (Lotto-Domo) and Graeme Brown (Panaria) were all battling for SuperMario's slipstream on the streets of Lecce, but Fassa Bortolo's determined Trenti and Velo managed to put their man Petacchi in the right place at the right time and the rest was history. Maglia Rosa to Petacchi with Cipo still seeking his destiny on the roads of the 86th Giro d'Italia.

Stage 2 - May 11: Copertino-Matera

Another day for the sprinters at the Giro, with a run west near the Ionian Sea, through the olive groves and flat rocky countryside of southern Puglia, then into the grim industrial city of Taranto. With 22km to go, the percorso hangs a right up the first GPM, a steep, straight climb to Montescaglioso. Look for local man Elio Aggiano (Formaggio Pinzolo Fiave') to go for the honours here. Stage 2 then descends and climbs gradually up to Matera, where Cipo will try to turn the tables on Petacchi in the final sprint, which is 500m with a slight uphill gradient of 3%.

Photography

Images by Fotoreporter Sirotti

Results

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                5.16.03 (38.15 km/h)
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio
4 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca
5 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
6 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
7 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
8 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
9 Jan Svorada (Cze) Lampre
10 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
11 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo
12 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
13 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
14 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
15 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
16 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
17 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
18 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat
19 Gabriele Balducci (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duv
20 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
21 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
22 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
23 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
24 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
25 Denis Lunghi (Ita) Alessio
26 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
27 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack
28 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
29 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
30 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
31 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
32 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
33 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
34 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
35 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
36 Fabio Baldato (Ita) Alessio
37 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
38 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                           0.07
39 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
40 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
41 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
42 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
43 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
44 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
45 Cristian Moreni (Ita) Alessio
46 Andrea Noe' (Ita) Alessio
47 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
48 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
49 David Derepas (Fra) FDJeux.com
50 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
51 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
52 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
53 Fredy Gonzalez Cuapio (Col) Colombia-Selle Italia
54 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
55 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
56 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
57 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
58 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
59 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
60 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
61 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
62 Sergio Barbero (Ita) Lampre
63 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
64 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
65 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
66 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
67 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
68 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
69 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
70 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
71 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
72 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
73 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
74 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre
75 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
76 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
77 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
78 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
79 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
80 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
81 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
82 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
83 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
84 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
85 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
86 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
87 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
88 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
89 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
90 Sergei Lelekin (Rus) Tenax
91 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
92 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
93 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
94 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
95 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
96 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
97 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
98 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
99 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
100 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
101 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
102 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
103 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
104 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
105 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
106 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
107 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
108 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
109 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
110 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
111 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
112 Mirko Marini (Ita) Tenax
113 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
114 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat
115 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
116 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
117 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
118 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
119 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
120 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
121 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
122 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
123 Massimo Apollonio (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Du
124 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
125 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
126 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
127 Eddy Mazzoleni (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval
128 Wladimir Belli (Ita) Lampre
129 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
130 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
131 Steve Zampieri (Swi) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval
132 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
133 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
134 Stefano Garzelli (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duv
135 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
136 Martin Hvastija (Slo) Tenax
137 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
138 Gian Paolo Cheula (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Du
139 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
140 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
141 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
142 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
143 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
144 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat
145 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
146 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
147 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
148 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
149 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
150 Oscar Mason (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval
151 Mauro Gerosa (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval      0.29
152 Dario Andriotto (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duva
153 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago          0.58
154 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
155 Cristiano Frattini (Ita) Tenax
156 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax                            1.04
157 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips                 1.08
158 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
159 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia             1.16
160 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            1.19
161 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                        1.21
162 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
163 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron           1.23
164 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
165 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
166 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo                          2.04
167 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago          0.00
168 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                        2.07
169 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
 
Points
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                      25 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                 20
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                  16
4 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  14
5 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                               12
6 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                  10
7 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com                                 9
8 Dario Pieri (Ita) Team Saeco                                  8
9 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                  8
10 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                        8
11 Jan Svorada (Cze) Lampre                                     7
12 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack                     6
13 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo           5
14 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                 5
15 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips               4
16 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino           4
17 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                    3
18 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack                        1
19 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack                      1
 
Intergiro
 
1 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                  4.10.30
2 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
3 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
4 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
5 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
6 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
7 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
8 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
9 Gabriele Balducci (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duva
10 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
 
Most combative
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                       6 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                  5
3 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                         5
4 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                   4
5 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                  4
6 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                   3
7 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            3
8 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                2
9 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                     2
10 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                  1
11 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                 1
 
Azzuri d'Italia
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                       4 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                  2
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                   1
 
Trofeo Fast Team
 
1 De Nardi-Colpack                                       15.48.09
2 Fassa Bortolo
3 Team Saeco
4 Alessio
5 Team fakta-Pata Chips
6 Lampre                                                     0.07
7 Domina Vacanze-Elitron
8 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi
9 Kelme-Costa Blanca
10 Ceramiche Panaria-Fiordo
11 Lotto-Domo
12 Gerolsteiner                                              0.14
13 FDJeux.com
14 Colombia-Selle Italia
15 Landbouwkrediet-Colnago
16 Ccc Polsat
17 Vini Caldirola-Sidermec
18 Mercatone Uno-Scanavino                                   0.21
19 Tenax
 
Trofeo Super Team
 
1 Ceramiche Panaria-Fiordo                                     25 pts
2 Fassa Bortolo                                                21
3 Domina Vacanze-Elitron                                       19
4 Lampre                                                       19
5 Alessio                                                      18
6 Team Saeco                                                   18
7 Kelme-Costa Blanca                                           17
8 De Nardi-Colpack                                             17
9 Lotto-Domo                                                   16
10 FDJeux.com                                                  14
11 Team fakta-Pata Chips                                        9
12 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                           8
13 Gerolsteiner                                                 4
14 Ccc Polsat                                                   3
15 Vini Caldirola-Sidermec                                      2
16 Landbouwkrediet-Colnago                                      0
17 Colombia-Selle Italia                                        0
18 Mercatone Uno-Scanavino                                      0
19 Tenax                                                        0
 
General classification after stage 1
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                 5.15.43
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron               0.08
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                0.12
4 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                      0.14
5 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                               0.16
6 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                0.20
7 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
8 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
9 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
10 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
11 Jan Svorada (Cze) Lampre
12 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
13 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo
14 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
15 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
16 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
17 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
18 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
19 Gabriele Balducci (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duv
20 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
21 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
22 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
23 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
24 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
25 Denis Lunghi (Ita) Alessio
26 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
27 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack
28 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
29 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
30 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
31 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
32 Constan Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanca
33 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
34 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
35 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
36 Fabio Baldato (Ita) Alessio
37 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
38 Dario Andriotto (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval
39 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
40 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
41 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino        0.25
42 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                           0.27
43 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
44 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
45 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
46 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
47 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
48 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
49 Cristian Moreni (Ita) Alessio
50 Andrea Noe' (Ita) Alessio
51 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
52 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
53 David Derepas (Fra) FDJeux.com
54 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
55 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
56 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
57 Fredy Gonzalez Cuapio (Col) Colombia-Selle Italia
58 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
59 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
60 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
61 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
62 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
63 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
64 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
65 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
66 Sergio Barbero (Ita) Lampre
67 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
68 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
69 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
70 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
71 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
72 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
73 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
74 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
75 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
76 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
77 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre
78 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
79 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
80 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
81 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
82 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
83 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
84 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
85 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
86 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
87 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
88 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
89 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca
90 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
91 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
92 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
93 Sergei Lelekin (Rus) Tenax
94 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
95 Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
96 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
97 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat
98 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
99 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
100 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
101 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
102 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
103 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
104 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
105 Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
106 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
107 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
108 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
109 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
110 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
111 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
112 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
113 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
114 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
115 Mirko Marini (Ita) Tenax
116 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
117 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat
118 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
119 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
120 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
121 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
122 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
123 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
124 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
125 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
126 Massimo Apollonio (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Du
127 Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
128 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
129 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
130 Eddy Mazzoleni (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval
131 Wladimir Belli (Ita) Lampre
132 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
133 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
134 Steve Zampieri (Swi) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval
135 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
136 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
137 Stefano Garzelli (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duv
138 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
139 Martin Hvastija (Slo) Tenax
140 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
141 Gian Paolo Cheula (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Du
142 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
143 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
144 Oscar Pozzi (Ita) Tenax
145 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
146 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
147 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Atlas-Polsat
148 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
149 Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
150 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
151 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
152 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
153 Oscar Mason (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval
154 Mauro Gerosa (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duval      0.49
155 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago          1.18
156 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
157 Cristiano Frattini (Ita) Tenax
158 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax                            1.24
159 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips                 1.28
160 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia             1.36
161 Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            1.39
162 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                        1.41
163 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
164 Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron           1.43
165 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
166 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
167 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo                          2.24
168 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                        2.27
169 Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
 
Points classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                      25 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                 20
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                  16
4 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  14
5 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                               12
6 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                  10
7 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com                                 9
8 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                         8
9 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                  8
10 Dario Pieri (Ita) Team Saeco                                 8
11 Jan Svorada (Cze) Lampre                                     7
12 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack                     6
13 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Fiordo           5
14 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                 5
15 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips               4
16 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino           4
17 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                    3
18 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack                        1
19 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack                      1
 
Intergiro classification
 
1 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                   4.10.00
2 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                               0.06
3 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino         0.12
4 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                  0.16
5 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave               0.21
6 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack                    0.26
7 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack                       0.30
8 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
9 Gabriele Balducci (Ita) Caldirola-Sidermec-Saunier Duva
10 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
 
Most combative classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                       6 pts
2 Andris Naudusz (Lat) CCC-Atlas-Polsat                         5
3 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                  5
4 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                   4
5 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                  4
6 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                   3
7 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino            3
8 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                2
9 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                     2
10 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                  1
11 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave                 1
 
Azzurri d'Italia classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                       4 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                  2
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                   1
 
Trofeo Fast Team classification
 
1 De Nardi-Colpack                                       15.48.09
2 Fassa Bortolo
3 Team Saeco
4 Alessio
5 Team fakta-Pata Chips
6 Lampre                                                     0.07
7 Domina Vacanze-Elitron
8 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi
9 Kelme-Costa Blanca
10 Ceramiche Panaria-Fiordo
11 Lotto-Domo
12 Gerolsteiner                                              0.14
13 FDJeux.com
14 Colombia-Selle Italia
15 Landbouwkrediet-Colnago
16 Ccc Polsat
17 Vini Caldirola-Sidermec
18 Mercatone Uno-Scanavino                                   0.21
19 Tenax
 
Trofeo Super Team classification
 
1 Ceramiche Panaria-Fiordo                                     25 pts
2 Fassa Bortolo                                                21
3 Domina Vacanze-Elitron                                       19
4 Lampre                                                       19
5 Alessio                                                      18
6 Team Saeco                                                   18
7 Kelme-Costa Blanca                                           17
8 De Nardi-Colpack                                             17
9 Lotto-Domo                                                   16
10 FDJeux.com                                                  14
11 Team fakta-Pata Chips                                        9
12 Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi                           8
13 Gerolsteiner                                                 4
14 Ccc Polsat                                                   3
15 Vini Caldirola-Sidermec                                      2
16 Landbouwkrediet-Colnago                                      0
17 Colombia-Selle Italia                                        0
18 Mercatone Uno-Scanavino                                      0
19 Tenax                                                        0