Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

Results and Reports from the USA

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
Jacksonville Classic
Penney Farms Road Race
Port of Catoosa Spring Crit
Jefferson Cup Road Race
Spin City Criterium
Spin City Circuit Race
OBRA Banana Belt Road Racing Series #2

Washington Cup #2
Pure Austin Pace Bend Road Race
Ronde Ohop Circuit Race
Jack Frost Time Trial
UCSD Boulevard Road Race

JAR Tour of the Bahamas
RMR #2
CU criterium

Track
Bob Hansing Cup #1

MTB

 

El Dorado Series

Long Beach, August 20, 2002

Results

Pro-Senior I/II/III (56 racers)
 
Prime 1
 
1 Mike Sterr (Team Velocity)                   5 pts
2 Shawn Nelson (Team Adelante)                 3
3 Robert Graham (Canyon Velo)                  1
 
Prime 2
 
1 Dane Jankowiak (Team Mercury)                5 pts
2 Dave Worthington (Labor Power)               3
3 Ronnie Jordan (Taylor Made)                  1
 
Final
 
1 Paul Formby (Jax)                           10 pts
2 Jason Bausch (Schroeder Iron)                8
3 John Allen (Team Velocity)                   6
4 Steve Strickler (Simply Fit)                 4
5 Ian Settlemire (KB Homes)                    2
 
Overall
 
1 Ryan Barrett (Schroeder Iron)               75 pts
2 Jaime Paolinetti (Schroeder Iron)           42
3 Jason Bausch (Schroeder Iron)               25
4 Dennis Livesay (Schroeder Iron)             24
5 Frank Schroeder (Schroeder Iron)            24
6 Hilton Clarke (Schroeder Iron)              19
7 Dane Jankowiak (Team Mercury)               16
8 Paul Formby (Jax)                           15
9 Evan Teske (DARE)                           15
10 John Allen (Team Velocity)                 14
11 Mike Sterr (Team Velocity)                 13
12 Mike Johnson (Schroeder Iron)              11
13 Scott Woods (Labor Power)                  11
14 Scott Raymond (Taylor Made)                 9
15 Craig Miller (Simple Green)                 8
16 Dan Reback (Team Velocity)                  8
17 Robert Graham (Canyon Velo)                 7
18 Chris Lotts (Team Velocity)                 5
19 Steve Strickler (Simply Fit)                4
20 Shawn Nelson (Team Adelante)                3
21 Ernie Osuna (Big Gear)                      3
22 Erick Poston (Taylor Made)                  3
23 Jim Wiznura (Team Velocity)                 3
24 Dave Worthington (Labor Power)              3
25 Mike Anker (KB Homes)                       2
26 Russell Elder (Helen’s)                     2
27 Erick Luk (King’s)                          2
28 Ian Settlemire (KB Homes)                   2
29 Kirk Bausch (Taylor Made)                   1
30 Clay Holick (Team Velocity)                 1
31 Ronnie Jordan (Taylor Made)                 1
 
Senior IV/V (41 racers)
 
Prime 1
 
1 Enrique Lipp (Diamond Bar Cyclery)           5 pts
2 Sergei Cemenenkoff (Unattached)              3
3 Jeff Wagner (Radless)                        1
 
Prime 2
 
1 Manuel Toledo (Diamond Bar Cyclery)          5 pts
2 Jose Suttle (Diamond Bar Cyclery)            3
3 Hugh Dougalas (Southbay Wheelmen)            1
 
Final
 
1 Enrique Lipp (Diamond Bar Cyclery)          10 pts
2 Richard Connett (Anthony’s Cycles)           8
3 Hugh Dougalas (Southbay Wheelmen)            6
4 Eric Appel (Velo Avanti)                     4
5 Jeff Wagner (Radless)                        2
 
Overall
 
1 Michael Borba (Anthony’s Cycles)            62 pts
2 Enrique Lipp (Diamond Bar Cyclery)          44
3 Sergei Cemenenkoff (Unattached)             37
4 Alexei Pavlov (Diamond Bar Cyclery)         37
5 Chris Hipwell (Southbay Wheelmen)           23
6 Shawn Walters (Southbay Wheelmen)           20
7 Jose Suttle (Diamond Bar Cyclery)           16
8 Richard Mitchell (Anthony’s Cyclery)        12
9 James Toner (Unattached)                    11
10 Manuel Toledo (Diamond Bar Cyclery)        10
11 Richard Connett (Anthony’s Cycles)          9
12 Damion Hickman (Simply Fit)                 9
13 James Welch (Simply Fit)                    9
14 Todd Tilley (Unattached)                    8
15 Hugh Dougalas (Southbay Wheelmen)           7
16 Bert Blanchette (Unattached)                6
17 Alex Boyd (Gateway Cycling)                 6
18 Tim Jones (Simply Fit)                      6
19 Tony Leckie (Unattached)                    5
20 Eric Appel (Velo Avanti)                    4
21 Craig Debellefeuille (Paramount Racing)     3
22 Andrew Fondacaro (Unattached)               3
23 Scott Haines (Southbay Wheelmen)            3
24 Jeff Wagner (Radless)                       3
25 Rick Winters (Unattached)                   3
26 Scott Swift (Peninsula Cycling Club)        2
27 Brian Hill (Southbay Wheelmen)              1
28 Tony Sanchez (Lightning Velo)               1
 
Masters 40+  (40 racers)
 
Prime 1
 
1 Greg Castaneda (Lightning Velo)              5 pts
2 Greg Page (Lightning Velo)                   3
3 Howard Miller (Paramount Racing)             1
 
Prime 2
 
1 Tom Hicks (Lightning Velo)                   5 pts
2 Mark Norton (Simple Green/Mazda)             3
3 Jeff Scanlon (Lightning Velo)                1
 
Final
 
1 Bob Oldhafer (Lipovitan/B3)                 10 pts
2 Howard Miller (Paramount Racing)             8
3 Greg Page (Lightning Velo)                   6
4 Steve Hansen (Paramount Racing)              4
5 W. Bondurant (Team Velocity)                 2
 
Overall
 
1 Greg Castaneda (Lightning Velo)             72 pts
2 Greg Page (Lightning Velo)                  53
3 Ricky Shorts (Velo Allegro)                 35
4 Howard Miller (Paramount Racing)            34
5 Mark Norton (Simple Green/Mazda)            25
6 Brad Decker (Team Pale Ale)                 24
7 Bob Oldhafer (Lipovitan/B3)                 23
8 Steve Hansen (Paramount Racing)             16
9 Al Shorts (Velo Allegro)                    11
10 Mike Aguirre (Team Velocity)                8
11 W. Bondurant (Team Velocity)                7
12 Ed Burnett (Paramount Racing)               6
13 Bob Miltier (Team Velocity)                 6
14 Greg Clarke (Paramount Racing)              5
15 Steve Gregorios (USRT)                      5
16 Tom Hicks (Lightning Velo)                  5
17 Jeff Scanlon (Lightning Velo)               5
18 Phil Kramer (Simply Fit)                    4
19 Gary Prideaux (Lightning Velo)              4
20 William Carvin (Unattached)                 3
21 John Bergman (Paramount Racing)             1
22 Tom Eichen (Lightning Velo)                 1

Previous USA Results