Home  Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 Introduction to Track Racing  -  What's a Wheelrace?  - Introduction to Six Day racing  - UCI codes

Track World Cup 06-07 Round 2 - CDM

Moscow, Russia, December 15-17, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Previous Day   Next Day

Day 2 - December 16: Women: individual pursuit, 500m tt, team sprint Men: sprint, points race, team pursuit,  

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by AFP Photo

Results

Women's 500m time trial
 
1 Lizandra Guerra (Cub)           34.336 (52.423km/h)
2 Natallia Tsylinskaya (Blr)      34.802
3 Simona Krupeckaite (Ltu)        35.200
4 Jinjie Gong (Chn)               35.382
5 Yvonne Hijgenaar (Ned)          35.576
6 Dana Gloss (Ger)                35.608
7 Anna Blyth (GBr)                35.714
8 Sandie Clair (Fra)              35.722
9 Svetlana Grankovskaia (Rus)     36.063
10 Lubov Shulyka (Ukr)            36.125
11 Tamilia Abassova (Rus)         36.451
12 Renata Dabrowska (Pol)         36.928
13 Lenka Valova (Cze)             37.997
DNS Elisa Frisoni (Ita)                
 
Women's Individual Pursuit Qualifying
 
1 Wendy Houvenhagel (GBr)               3.39.790 (49.137 km/h)
2 Rebecca Romero (GBr)                  3.39.805 (49.134 km/h)
3 Larissa Kleinmann (Ger)               3.43.067 (48.415 km/h)
4 Cathy Moncassin (Fra)                 3.44.976 (48.005 km/h)
5 Martina Ruzickova (Cze)               3.45.206 (47.956 km/h)
6 Elyzaveta Bochkaryova (Ukr)           3.45.580 (47.876 km/h)
7 Lesya Kalitovska (Ukr)                3.47.558 (47.460 km/h)
8 Yulia Arustamova (Rus)                3.47.787 (47.412 km/h)
9 Marllijn Binnendijk (Ned)             3.48.398 (47.285 km/h)
10 Christiane Soeder (Aut)              3.48.415 (47.282 km/h)
11 Vilija Sereikaite (Ltu)              3.49.603 (47.037 km/h)
12 Pascale Schnider (Swi)               3.50.975 (46.758 km/h)
13 Gema Pascual Torrecilla (Spa)        3.51.018 (46.749 km/h)
14 Anita Valen (Nor)                    3.52.345 (46.482 km/h)
15 Leire Olaberria Dorronsoro (Spa)     3.53.828 (46.187 km/h)
16 Silvia Valsecchi (Ita)               3.55.029 (45.951 km/h)
17 Tatsiana Sharakova (Blr)             3.55.166 (45.925 km/h)
18 Li Wang (Chn)                        3.56.684 (45.630 km/h)
19 Belem Guerrero Mdez (Mex)            4.03.736 (44.310 km/h)
20 Oxana Kostenko (Rus)                 4.06.192 (43.868 km/h)
21 Katarina Uhlarikova (Svk)            4.14.417 (42.449 km/h)
 
Men's Sprint Qualifying 200m sprint
 
1 Theo Bos (Ned)                      9.892 (72.786 km/h)
2 Gregory Bauge (Fra)                 9.909 (72.661 km/h)
3 Stefan Nimke (Ger)                  9.924 (72.551 km/h)
4 Craig Mclean (GBr)                  9.939 (72.441 km/h)
5 Damian Zielinski (Pol)              9.974 (72.187 km/h)
6 MickaŽl Bourgain (Fra)              9.977 (72.165 km/h)
7 Maximilian Levy (Ger)               9.987 (72.093 km/h)
8 Mark French (Aus)                  10.015 (71.892 km/h)
9 Matthew Crampton (GBr)             10.038 (71.727 km/h)
10 Lukasz Kwiatkowski (Pol)          10.097 (71.308 km/h)
11 Tim Veldt (Ned)                   10.137 (71.026 km/h)
12 Ricardo Lynch (Jam)               10.160 (70.866 km/h)
13 Roberto Chiappa (Ita)             10.193 (70.636 km/h)
14 Takashi Kaneko (Jpn)              10.206 (70.546 km/h)
15 Toshiaki Fushimi (Jpn)            10.213 (70.498 km/h)
16 Andrei Vynokurov (Ukr)            10.213 (70.498 km/h)
17 Denis Dmitriev (Rus)              10.233 (70.360 km/h)
18 Jaroslav Jerabek (Svk)            10.249 (70.250 km/h)
19 Sergey Borisov (Rus)              10.275 (70.072 km/h)
20 Yong Feng (Chn)                   10.281 (70.032 km/h)
21 Salvador Melia Mangrinan (Spa)    10.324 (69.740 km/h)
22 Adam Ptacnik (Cze)                10.360 (69.498 km/h)
23 Yuriy Tsyupyk (Ukr)               10.362 (69.484 km/h)
24 Lei Zhang (Chn)                   10.366 (69.457 km/h)
25 Alvaro Alonso Rubio (Spa)         10.403 (69.210 km/h)
26 Michael Blatchford (USA)          10.490 (68.636 km/h)
27 Marco Brossa (Ita)                10.494 (68.610 km/h)
28 Alexis Sotolongo (Cub)            10.506 (68.532 km/h)
29 Matej Slivovsky (Svk)             10.516 (68.467 km/h)
30 Yury Karzhenevski (Blr)           10.535 (68.343 km/h)
31 Kasper Jessen (Den)               10.589 (67.995 km/h)
32 Vasileios Reppas (Gre)            10.603 (67.905 km/h)
33 Kostantinos Troulinos (Gre)       10.663 (67.523 km/h)
34 Mohd Faisal Mohd Nor (Mas)        10.704 (67.264 km/h)
35 Yasmani Pol Rodriguez (Cub)       10.712 (67.214 km/h)
36 Denis Spicka (Cze)                10.724 (67.139 km/h)
37 Md. Edrus Md. Yunos (Mas)         10.775 (66.821 km/h)
38 Kevin Selker (USA)                10.815 (66.574 km/h)
39 Petr Gontarenko (Blr)             10.834 (66.457 km/h)
40 Ruslan Mustafayev (Aze)           11.658 (61.760 km/h)
 
Men's Sprint Quarterfinals B
 
Heat 1
1 Matthew Crampton (GBr)      10.806 (66.629 km/h)
 Andrei Vynokurov (Ukr)                          
Heat 2
1 Lukasz Kwiatkowski (Pol)     10.871 (66.23 km/h)
 Toshiaki Fushimi (Jpn)                          
Heat 3
1 Tim Veldt (Ned)             10.930 (65.873 km/h)
 Takashi Kaneko (Jpn)                            
Heat 4
1 Roberto Chiappa (Ita)       10.998 (65.466 km/h)
 Ricardo Lynch (Jam)                             
 
Men's Sprint Semifinals B
Heat1
1 Matthew Crampton (GBr)     10.787 (66.747 km/h)
 Roberto Chiappa (Ita)                          
Heat 2
1 Tim Veldt (Ned)            11.080 (64.981 km/h)
 Lukasz Kwiatkowski (Pol)                       
 
Men's Sprint 1/8 finals
 
Heat 1                                           
1 Theo Bos (Ned)               10.912 (65.982 km/h)
 Andrei Vynokurov (Ukr)                           
Heat 2                                           
1 Gregory Bauge (Fra)          11.280 (63.829 km/h)
 Toshiaki Fushimi (Jpn)                           
Heat 3                                           
1 Stefan Nimke (Ger)           10.633 (67.713 km/h)
 Takashi Kaneko (Jpn)                             
Heat 4                                           
1 Craig Mclean (GBr)           10.578 (68.065 km/h)
 Roberto Chiappa (Ita)                            
Heat 5                                           
1 Damian Zielinski (Pol)       11.104 (64.841 km/h)
 Ricardo Lynch (Jam)                              
Heat 6                                           
1 MickaŽl Bourgain (Fra)       10.689 (67.358 km/h)
 Tim Veldt (Ned)                                  
Heat 7                                           
1 Maximilian Levy (Ger)        10.948 (65.765 km/h)
 Lukasz Kwiatkowski (Pol)                         
Heat 8                                           
1 Mark French (Aus)            10.790 (66.728 km/h)
 Matthew Crampton (GBr)                           
 
Men's Sprint Quarterfinals
 
Heat 1
1 Theo Bos (Ned)               10.935  10.460
2 Mark French (Aus)            
Heat 2
1 Maximilian Levy (Ger)        10.855          10.942
2 Gregory Bauge (Fra)          10.644
Heat 3
1 Stefan Nimke (Ger)                   10.453  11.052
2 MickaŽl Bourgain (Fra)       10.711
Heat 4
1 Craig Mclean (GBr)           11.032  10.866
2 Damian Zielinski (Pol)       
 
Men's Sprint 5-8 final
 
5 Mark French (Aus)     10.657 (67.561 km/h)
6 MickaŽl Bourgain (Fra)
7 Gregory Bauge (Fra)   
8 Damian Zielinski (Pol)
 
Men's Sprint Semifinals
 
Heat 1
1 Theo Bos (Ned)         10.676 (10.549 km/h)
2 Craig Mclean (GBr)                  
Heat 2
1 Stefan Nimke (Ger)     10.610 (11.248 km/h)
2 Maximilian Levy (Ger)                  
 
Men's Sprint final
 
1 Theo Bos (Ned)               10.526 10.503
2 Stefan Nimke (Ger)                       
3 Craig Mclean (GBr)           10.783 10.604
4 Maximilian Levy (Ger)                    
5 Mark French (Aus)                        
6 MickaŽl Bourgain (Fra)                   
7 Gregory Bauge (Fra)                      
8 Damian Zielinski (Pol)                   
9 Matthew Crampton (GBr)                   
10 Tim Veldt (Ned)                         
11 Roberto Chiappa (Ita)                   
12 Lukasz Kwiatkowski (Pol)                
13 Ricardo Lynch (Jam)                     
14 Takashi Kaneko (Jpn)                    
15 Toshiaki Fushimi (Jpn)                  
16 Andrei Vynokurov (Ukr)                  
17 Denis Dmitriev (Rus)                    
18 Jaroslav Jerabek (Svk)                  
19 Sergey Borisov (Rus)                    
20 Yong Feng (Chn)                         
21 Salvador Melia Mangrinan (Spa)          
22 Adam Ptacnik (Cze)                      
23 Yuriy Tsyupyk (Ukr)                     
24 Lei Zhang (Chn)                         
25 Alvaro Alonso Rubio (Spa)               
26 Michael Blatchford (USA)                
27 Marco Brossa (Ita)                      
28 Alexis Sotolongo (Cub)                  
29 Matej Slivovsky (Svk)                   
30 Yury Karzhenevski (Blr)                 
31 Kasper Jessen (Den)                     
32 Vasileios Reppas (Gre)                  
33 Kostantinos Troulinos (Gre)             
34 Mohd Faisal Mohd Nor (Mas)              
35 Yasmani Pol Rodriguez (Cub)             
36 Denis Spicka (Cze)                      
37 Md. Edrus Md. Yunos (Mas)               
38 Kevin Selker (USA)                      
39 Petr Gontarenko (Blr)                   
40 Ruslan Mustafayev (Aze)                 
 
Men's Team Pursuit Final
 
1 Recycling.Co.Uk                          4:03.275 (59.192 km/h)
Ed Clancy
Geraint Thomas
Paul Manning
Christopher Newton
 
2 Germany                                  4:05.748 (58.596 km/h)
Robert Bartko
Robert Bengsch
Guido Fulst
Leif Lampater
 
3 Russia                                   4:06.616 (58.390 km/h)
Ivan Kovalev
Alexander Serov
Nikolai Trussov
Ivan Rovny
 
4 Ukraine                                  4:06.973 (58.305 km/h)
Roman Kononenko
Lyubomyr Polatayko
Vitaliy Popkov
Vitaliy Shchedov
 
5 Great Britain
6 Spain
7 Moscow
8 New Zealand
9 Denmark
10 Belgium
11 Netherlands
12 Isdsport Donetsk
13 France
14 Belarus
15 Italy
16 Poland
 
Men's Points Race Final
 
1 Mikhail Ignatiev (Rus)                         46 pts
2 Vasil Kiryienka (Blr)                          41
3 Oleksandr Polivoda (Ukr)                       25
4 Nicholas Sanderson (Aus)                       23
5 Jozef Zabka (Svk)                              22
6 Iljo Keisse (Bel)                              18
7 Henning Bommel (Ger)                           12
8 Alexander Aeschbach (Swi)                      12
9 Zach Bell CAN                                  12
10 Danny Stam (Ned)                               8
11 Milan Kadlec (Cze)                             6
12 Marco Villa (Ita)                              6
13 Michael Faerk Christensen (Den)                5
14 Edgardo Simon (Arg)                            4
15 Rafat Ratajczyk (Pol)                          4
16 Unai Elorriaga Zubiaur DUR                     3
17 Michel Fernandez (Cub)                         3
18 Guillermo Ferrer Garcia (Spa)                  3
19 Petr Lazar (Cze)                               3
20 Ho Ting Kwok (HKg)                             2
21 Andrey Klyuev (Rus)                            2
22 Volodymyr Zagorodny (Ukr)                      2
23 Matti Pajari (Fin)                             1
24 Fabien Sanchez (Fra)                           1
25 Cody O'Rielly (USA)                            1
26 Andreas Graf (Aut)                              
27 Mahammad Alakbarov (Aze)                        
28 Yevgeniy Maximov (Kaz)                          
29 Attila Arvai (Hun)                              
30 Gergely Ivanics (Hun)                           
DNF Mart Ojavee (Est)                              
DNF Ross Sander (GBr)                              
DNF Christopher Newton (GBr)                       
DNS Paul Che Altamirano (Per)                      
 
Women's Individual Pursuit Final
 
1 Wendy Houvenhagel (GBr)                  3:39.443 (49.215 km/h)
2 Rebecca Romero (GBr)                     3:40.029 (49.084 km/h)
3 Larissa Kleinmann (Ger) 3:44.712 (48.061 km/h) 4 Cathy Moncassin (Fra) 3:47.238 (47.527 km/h) 5 Martina Ruzickova 6 Elyzaveta Bochkaryova 7 Lesya Kalitovska 8 Yulia Arustamova 9 Marllijn Binnendijk 10 Christiane Soeder 11 Vilija Sereikaite 12 Pascale Schnider 13 Gema Pascual Torrecilla 14 Anita Valen 15 Leire Olaberria Dorronsoro 16 Silvia Valsecchi 17 Tatsiana Sharakova 18 Li Wang 19 Belem Guerrero Mdez 20 Oxana Kostenko 21 Katarina Uhlarikova   Women's Team Sprint Final   1 Netherlands 44.919 (53.376 km/h) Yvonne Hijgenaar Willy Kanis   2 Germany 45.233 (53.005 km/h) Dana Gloss Christin Muche   3 France 46.310 (51.772 km/h) Sandie Clair Virginie Cueff   4 Russia 46.600 (51.450 km/h) Tamilia Abassova Oksana Grishina