Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Results and Reports from Switzerland

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Cross
Omnium Genevois 'Cross/MTB #1
Omnium Genevois #2
Omnium Genevois #3
Omnium Romand de Cyclocross #4
Omnium Romand de Cyclocross #5

 

Grand Prix Easy Document

Geneva region, September 21

Results, Men Junior, 108 km

1 Danilo Wyss (Swi) VC Orbe                                 2.43.19 (39.677km/h)
2 Thomas Frei (Swi) VC Pfannau-Rogliswil
3 Maxime Beney (Swi) VC Vevey, Colin
4 Alexander Gut (Ger) RSV Edelw.Ackarren                       1.25
5 Manuel Rhyn (Swi) RRC Berne
6 Steve Bovay (Swi) Dom Cycles-K2-VC Montreux
7 Pascal-Dario Zaugg (Swi) RV Wetzikon-GS Trahlersport
8 Martin Kohler (Swi) GS Wetzikon                              1.53
9 Benjamin Schnyder (Swi) RRC Berne
10 Michael Randin (Swi) VC Orbe
11 Loïc Mühlemann (Swi) Roue d'Or Monthey/                     3.13
12 Dominik Dorflinger (Ger) RV Edelweiss Merdingen             3.21
13 Lukas Eberli (Swi) VC Sursee                                3.43
14 Daniel Ambruster (Swi) RMSV Langhurst
15 Fabian Züsli (Swi) RMC Cham-Hagendorn
16 Rémi Schweizer (Swi) VC Lancy
17 Julien Chevalley (Swi) VC Vevey-Adecco-Cycles Colin
18 Christopher Markus Wenger (Swi) RRC Thun
19 Mathieu Deschenaux (Swi) Cyclophile Morgien                 4.39

Cadets/Women, 72 km

1 Alain Lauener (VMC Bürglen/Uri)                           1.57.48 (36.672 km/h)
2 Robin Traber (RV Bürglen Team Viner)
3 Rolf Kobelt (Team Grant Nussbaumer)
4 Rafael Nick (VC Pfaffnau-Pneuhaus)
5 Julien Schopfer (VC Orbe)
6 Mickael Schär (VC Pfaffnau-Pneuhaus)
7 Bryan Grossenbacher (Cyclophile Aigle)
8 Rene Lagler (GS Wetzikon)
9 Adrian Widmer (VC Barau Radsport Zaugg Emmentaler)
10 Laurent Beuret (VCO Villatype Délémont)                     0.03
11 Nico Schneider (GS Wetzikon)
12 Beni Roth (VC Sursee)
13 Frank Mathias (VC Pfaffnau-Pneuhaus)
14 David Flückiger (VC Barau Radsport Zaugg Emmentaler)
15 Cédric Pasquier (Cyclophile Aigle)
16 Caspar Taboada (VC Orbe)                                    0.30
17 Lukas Schelbert (VMC Erstfeld/Team Viner)                   0.38
18 Romain Benet (VC Aigle)                                     0.51
19 Loïc Gisiger (RC Olympia Bienne)
20 Michael Ingram (Cyclophile Aigle)
21 Vincent Roch (Roue d'Or Montheysanne)
22 Alex Burgstaller (RC Olympia Bienne)
23 Lionel Bonjour (VC Montreux)                                6.40
24 Fabien Steiner (VC Franches-Montagnes)                      6.41
25 Mathieu Rochat (ACB Lucens)                                11.37
26 Florian Corthésy (VC Orbe)                                 11.38
27 Michael Wechsler (VC Pfaffnau-Pneuhaus)                    13.37
28 Fabian Bertoncini (VC Pontarlier)                          13.39
29 Dora Jakob (VC Morges)                                     14.03
30 Sara Tretola (VC Bärau)                                    18.04