Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti


87th Giro d'Italia - Grand Tour

Italy, May 8-30, 2004

Main Page    Results    Stage profile    Live report    Previous Stage     Next Stage

Stage 8 - May 16: Giffoni Valle Piana - Policoro, 214 km

Petacchi takes fourth win; McEwen relegated

Cunego cool in Maglia Rosa

By Tim Maloney, European Editor

How d'you like that boys?
Photo ©: Sirotti

Accelerating like a AAA Top Fuel dragster, Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) took his fourth stage win in nine stages today in Policoro, achieving an escape velocity of 64 km/h on the wide-open finish straight. It was Petacchi's 10th Giro d'Italia stage win in the last two years, and already in this year's Giro, the speedster from La Spezia has won 50 percent of the road stages so far. Olaf Pollack (Gerolsteiner) launched the sprint on the right at 250m to go, but Petacchi just looked over and blasted off the front to victory.

It was an incredible sprint by Petacchi, who has now proven once and for all that he is clearly the best sprinter in the game. Talking about a possible Giro record of seven stage wins, he said, "If I can continue with this form, I'm sure I can win more stages. My Fassa Bortolo team is really good now and I was even telling them to slow down on the run in! Tosatto lost his place on one of the curves and I thought I might be uncovered, but Velo did a great job for me."

Despite the fact that he was able to get Petacchi's wheel once again with brilliant riding in the last kilometre, Robbie McEwen (Lotto) could only try to keep contact with Petacchi in the last 200m. McEwen crossed Pollack's wheel in the last 100m, who then raised his hand in protest. However, it turned out afterwards that McEwen's riding wasn't that brilliant after all, as he had received a sling from a teammate in the finale and was relegated to last position in the bunch by the race jury.

Olaf Pollack finished up third after being passed by fast-finishing young talent Tomas Vaitkus (Colnago-Landbouwkrediet), World U23 TT champ in 2002, who scored his first top 3 finish at this year's Giro.

Simoni and Cunego
Photo ©: Sirotti

Although Ivan Quaranta (Formaggio Pinzolo Fiave') was tipped as a favourite for Policoro, the Cheetah didn't yowl today. "There were a lot of bad curves in the finale and it was really hard to ride my sprint today. My form is getting better every day and my team did a lot of work, so hopefully tomorrow will be better. But Petacchi is practically unbeatable; he's like Cipollini at his best."

For Gilberto Simoni, he was back in his red Saeco strip, but still wearing dossard #1 as defending Giro champ and it was just another day at the office for Gibo. Damiano Cunego (Saeco) had his first day in the Maglia Rosa on the roads of Italy and there was no problem for the 22 year old from Verona. "My objective today was to say safe and have a relaxed day," explained Cunego, "and to save my energy for the time trial next weekend. So I was able to do it and everything went well."

How it unfolded

The peloton
Photo ©: Sirotti

159 riders took the start this morning at 11:45am but current World Cup leader Davide Rebellin (Gerolsteiner) didn't start today, and neither did Juan Carlos Dominguez (Saunier Duval-Prodir), winner of the Giro d'Italia prologue two years ago. Rebellin met with his coach Zenoni last night and with his form dropping, Tintin decided to go home to Galliera Veneta.

With plenty of ups and downs in the first half of Sunday's Stage 8, there were many attacks from the start, but finally a six man group extricated itself from the rest of the bunch after 52km at the summit of the climb in Scorzo. The sextet consisted of Alessandro Bertolini (Alessio-Bianchi), Jacky Durand (Colnago -Landbouwkrediet), Julio Perez Cuapio (Panaria-Margres) Mariano Piccoli (Lampre) and Marco Velo (Fassa Bortolo). Marlon Perez (Colombia-Selle Italia-Colombia) and Renzo Mazzoleni (Tenax) bridged, but Mazzoleni dropped back to the peloton.

At the KOM in Campostirino after 79km, Perez Cuapio took the points, with the gruppo at 4'00 with Lotto riding tempo. 14km later in Alana Scala at the Intergiro, Piccoli took the time bonus ahead of Marlon Perez, with the gruppo at 5'50.

Damiano Cunego (Saeco)
Photo ©: Sirotti

It was a overcast, windy day and the pace was steady on the wide, straight roads that traversed the instep of the Italian boot in Basilicata with the average pace at 40.4 km/h after three hours of racing. Despite the fact that Velo wasn't working to protect his sprinter Petacchi's chances, at the feed zone at the midway point of the stage in the heart of the of the Potenza countryside, the break had 7'05 lead, which made Marlon Perez virtual Maglia Rosa.

As the break sped along Lago Pietro di Pertusillo, both Bertolini and Durand began to give Velo a hard time for not working, but the Fassa man kept his cool. The chase behind had cranked up with Lotto working for McEwen and Formaggio Pinzolo Fiave' working for Quaranta and the gap was now 6'00.

With 70km to go to Policoro, the bright green jerseys of Tenax hit the front and the break lost more time and had 5'00 lead with 65km to go. Bertolini and Piccoli were the most motivated up front, while Marlon Perez was no longer virtual Maglia Rosa.

50km to go in S.Arcangelo, and the gap had dropped to 3'00 and it looked probable now that the break would be history well before the finish in Policoro. As the break began to lose more time, Fassa Bortolo's strategy to cover the break with Velo and not have to work looked better and better. Lotto, Tenax and Formaggi were working hard and with 45km to race, the gap was 2'00 after 4 hours of racing, with the average pace fast, over 42km/h.

Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo)
Photo ©: Sirotti

Gerolsteiner and Domina had now joined the chase for Pollack and Nauduzs as the percorso swung off the wide main roads onto more narrow side roads. Under the 30km banner, the gap was only 1'12" and Marco Velo flatted, got a rear wheel change and dropped back to the fast closing group. Fassa Bortolo began to work for Petacchi and with 15km to go, the break was caught after 150km in front and it was now gruppo compatto with next stop Policoro.

The last 10km became a wrestling match for position Petacchi's wheel behind the Fassa Bortolo silver train, with Zanotti (Vini Caldirola), Quaranta (Formaggio), Pollack (Gerolsteiner), Cadamuro (DeNardi), D'Amore (Aqua Sapone) plus McEwen (Lotto) all in the hunt. Fassa was driving hard on the right side of the road, putting all the other teams out in the wind. Although Fassa had some problems again on the sharp corners in the finale, Ongarato and Velo did a great job to keep Petacchi in position and on the home stretch, Ale-Jet did the rest.

Stage 9 - May 17: Policoro-Carovigno, 142km

A short, fast day across the windy heel of the Italian boot to Carovigno, near Brindisi in the Salentino region where Alessandro Petacchi took the stage and the Maglia Rosa in 2003. There are three 4.3km circuits at the finish and the fast Fassa man will be looking for his 5th Giro stage win in the deep south of Italy and there's no reason to think he can't get it. After Stage 9, there is a three hour, 350km transfer north for the rest day.

Photography

Images by Fotoreporter Sirotti

Images by Olympia Photo

Results

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         4.52.49 (43.03 km/h)
2 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                            
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                        
4 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                 
5 Jan Svorada (Cze) Lampre                                               
6 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                            
7 Zoran Klemencic (Slo) Tenax                                            
8 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres               
9 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir                               
10 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                     
11 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                                   
12 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     
13 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre                                       
14 Ivan Quaranta (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                           
15 Denys Kostuk (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                   
16 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                        
17 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                  
18 Crescenzo d'Amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  
19 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                           
20 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Domo                                 
21 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                 
22 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                      
23 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                       
24 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                        
25 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                 
26 Andris Nauduzs (Lat) Domina Vacanze                                   
27 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             
28 Ellis Rastelli (Ita) Alessio-Bianchi                                  
29 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                               
30 David Derepas (Fra) FDJeux.com                                        
31 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                       
32 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                            
33 Andrej Hauptman (Slo) Lampre                                          
34 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                        
35 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                           
36 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi                                     
37 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi                                       
38 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     
39 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                            
40 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                        
41 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                     
42 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                                 
43 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze                                     
44 Gianluca Sironi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              
45 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                                    
46 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco                                      
47 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                        
48 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     
49 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco                                    
50 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio-Bianchi                             
51 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                     
52 Nicola Loda (Ita) Tenax                                               
53 Radoslav Rogina (Cro) Tenax                                           
54 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                          
55 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                           
56 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                                      
57 Andrea Tonti (Ita) Saeco                                              
58 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                           
59 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Lampre                                  
60 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                         
61 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  
62 Marco Serpellini (Ita) Gerolsteiner                                   
63 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir                        
64 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Margres                       
65 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      
66 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                          
67 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                    
68 Francisco Vila Errandonea (Spa) Lampre                                
69 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                        
70 Daniele Righi (Ita) Lampre                                            
71 Geert Verheyen (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                 
72 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                               
73 Ruggero Borghi (Ita) De Nardi                                         
74 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                      
75 Emanuele Sella (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                        
76 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi                                      
77 Sergey Avdyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                         
78 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                            
79 Mauricio Al Ardila Cano (Col) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf        
80 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave'             
81 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                         
82 Marcus Ljungqvist (Swe) Alessio-Bianchi                               
83 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                      
84 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                  
85 Bostjan Mervar (Slo) Formaggi Pinzolo Fiave'                          
86 Paolo Fornaciari (Ita) Saeco                                          
87 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia                
88 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               
89 Massimo Iannetti (Ita) Domina Vacanze                                 
90 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia                       
91 Juan Gomis Lopez (Spa) Saunier Duval-Prodir                           
92 Trent Wilson (Aus) Colombia-Selle Italia                              
93 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi                                      
94 Volodimyr Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                          
95 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   
96 Simone Masciarelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           
97 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    
98 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia                   
99 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                                  
100 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                                    
101 Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo                                    
102 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                    
103 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                
104 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    
105 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                               
106 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      
107 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                              
108 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia                       
109 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          
110 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                           
111 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                          
112 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Domo                                       
113 Philippe Schnyder (Swi) Colombia-Selle Italia                        
114 Florent Brard (Fra) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                 
115 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems                        
116 Nicolas Vogondy (Fra) FDJeux.com                                     
117 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo (relegated from second place)
118 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo              0.24
119 Francis Mourey (Fra) FDJeux.com                                      
120 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                       0.44
121 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                                 
122 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                                 
123 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                         
124 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                   
125 Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com                                      
126 Sylvester Szmyd (Pol) Saeco                                          
127 Piotr Wadecki (Pol) Lotto-Domo                                       
128 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             
129 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 
130 Michele Gobbi (Ita) De Nardi                                         
131 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                               
132 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze                                  
133 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                    
134 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems                         
135 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                                      
136 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo                                          
137 Alessio Galletti (Ita) Domina Vacanze                                
138 Igor Pugaci (Mda) De Nardi                                           
139 Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax                                       
140 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Margres                          
141 Charly Wegelius (GBr) De Nardi                                       
142 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                          
143 Jan Van Velzen (Ned) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                
144 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo                                      
145 Mario Manzoni (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      1.08
146 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze                           1.13
147 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                    1.22
148 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze                            1.42
149 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                                  1.56
150 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres            3.18
151 Russell Van Hout (Aus) Colombia-Selle Italia                     5.16
152 Gabriele Bosisio (Ita) Tenax                                         
153 Freddy Bichot (Fra) FDJeux.com                                  11.12
154 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJeux.com                                   
155 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                              
156 Dean Podgornik (Slo) Tenax                                           
157 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          
158 Corrado Serina (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                         
159 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                           
DNS Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                   
DNS Juan Carlos Dominguez (Spa) Saunier Duval-Prodir                     
 
Points
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                              25 pts
2 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                          20
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                      16
4 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               14
5 Jan Svorada (Cze) Lampre                                             12
6 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                          10
7 Zoran Klemencic (Slo) Tenax                                           9
8 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres              8
9 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                          8
10 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir                             7
11 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                    6
12 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia               6
13 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                                  5
14 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    4
15 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                           4
16 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre                                      3
17 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                       3
18 Ivan Quaranta (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                          2
19 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres                2
20 Denys Kostuk (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                  1
21 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                           1
 
Mountains
 
Campostrino - km 73,1
 
1 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres                 3 pts
2 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                            2
3 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                          1
 
Intergiro
 
1 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                    2.08.36
2 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia                 
3 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                             
4 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                         
5 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres                  
6 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                             
7 Marco Serpellini (Ita) Gerolsteiner                                    
8 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                                        
9 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                      
10 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze                                   
 
Most combative
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                               6 pts
2 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                           5
3 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                          5
4 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                       4
5 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia                4
6 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                3
7 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres                 3
8 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                            3
9 Jan Svorada (Cze) Lampre                                              2
10 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                       2
11 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                          1
12 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                           1
 
Azzurri d'Italia
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                               4 pts
2 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                           2
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                       1
 
Trofeo Fuga Piaggio
 
1 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                          140 pts
2 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                        140
3 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres               140
4 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                          140
5 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                      133
6 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia              110
7 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                          6
8 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                            6
9 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     6
10 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      6
11 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 6
 
Trofeo Fast Team
 
1 Lotto - Domo                                                   14.38.27
2 Lampre                                                                 
3 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                     
4 Landbouwkrediet-Colnago                                                
5 Alessio-Bianchi                                                        
6 Gerolsteiner                                                           
7 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                            
8 Saunier Duval-Prodir                                                   
9 Fassa Bortolo                                                          
10 FDJeux.com                                                            
11 De Nardi                                                              
12 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                      
13 Saeco                                                                 
14 Ceramiche Panaria-Margres                                             
15 Tenax                                                                 
16 Phonak-Hearing Systems                                                
17 Domina Vacanze                                                        
18 Formaggi Pinzolo Fiave'                                               
19 Colombia-Selle Italia                                                 
 
Trofeo Super Team
 
1 Gerolsteiner                                                         29 pts
2 Lampre                                                               24
3 Fassa Bortolo                                                        20
4 Landbouwkrediet-Colnago                                              19
5 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                   17
6 Phonak-Hearing Systems                                               15
7 Tenax                                                                14
8 Saunier Duval-Prodir                                                 14
9 Ceramiche Panaria-Margres                                            13
10 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                         12
11 Alessio-Bianchi                                                     10
12 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                    10
13 Formaggi Pinzolo Fiave'                                              7
14 FDJeux.com                                                           5
15 Lotto - Domo                                                         1
16 De Nardi                                                              
17 Domina Vacanze                                                        
18 Saeco                                                                 
19 Colombia-Selle Italia                                                 
 
General classification after stage 8
 
1 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                     37.54.37
2 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                        0.10
3 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                            0.28
4 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                    0.31
5 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                  0.52
6 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi                                    1.08
7 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                              1.10
8 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          1.15
9 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi                                  1.17
10 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                        1.29
11 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                       1.43
12 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                1.47
13 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                    1.49
14 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                       2.18
15 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                             2.23
16 Emanuele Sella (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    2.25
17 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo              2.42
18 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                                3.02
19 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir                    3.06
20 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Lampre                              3.08
21 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                    3.16
22 Francisco Vila Errandonea (Spa) Lampre                            3.38
23 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             3.54
24 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco                                  4.04
25 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio-Bianchi                         4.18
26 Ruggero Borghi (Ita) De Nardi                                     4.19
27 Andrea Tonti (Ita) Saeco                                          4.56
28 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia            5.06
29 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                  5.15
30 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                 5.20
31 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave'         6.12
32 Mauricio Al Ardila Cano (Col) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf    6.27
33 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                 6.43
34 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo               6.46
35 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo              6.48
36 Massimo Iannetti (Ita) Domina Vacanze                             7.05
37 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                                  8.09
38 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   8.11
39 Juan Gomis Lopez (Spa) Saunier Duval-Prodir                       8.49
40 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                  8.52
41 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           8.59
42 Denys Kostuk (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf               9.22
43 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                   9.29
44 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                       9.52
45 Geert Verheyen (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf             9.58
46 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo               11.49
47 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             12.02
48 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                       12.14
49 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                                12.35
50 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems                     13.39
51 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                     13.40
52 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    13.56
53 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi                                 14.31
54 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                15.32
55 Sylvester Szmyd (Pol) Saeco                                      17.11
56 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                   17.46
57 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                     18.45
58 Charly Wegelius (GBr) De Nardi                                   19.00
59 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi                                 19.39
60 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres         20.31
61 Sergey Avdyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                    21.16
62 Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo                                21.56
63 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                22.04
64 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia                   22.28
65 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                             23.39
66 Simone Masciarelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie      23.53
67 Igor Pugaci (Mda) De Nardi                                       24.22
68 Ellis Rastelli (Ita) Alessio-Bianchi                             24.26
69 Piotr Wadecki (Pol) Lotto-Domo                                   24.41
70 Nicola Loda (Ita) Tenax                                          24.48
71 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                24.49
72 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres            27.10
73 Radoslav Rogina (Cro) Tenax                                      27.12
74 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                          27.35
75 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                     28.09
76 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                           30.25
77 Marcus Ljungqvist (Swe) Alessio-Bianchi                          31.14
78 Volodimyr Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                     31.44
79 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                      31.47
80 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie            31.59
81 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco                               32.21
82 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                    32.52
83 Crescenzo d'Amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo             33.17
84 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia              33.20
85 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                       33.26
86 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          33.39
87 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                             34.57
88 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                   35.07
89 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                      35.18
90 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                   35.22
91 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                35.47
92 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                                  35.57
93 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                      36.20
94 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                          36.53
95 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                      37.16
96 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                 37.34
97 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Margres                      37.40
98 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                               37.41
99 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                      38.49
100 Andrej Hauptman (Slo) Lampre                                    39.25
101 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo             39.34
102 Marco Serpellini (Ita) Gerolsteiner                             39.41
103 Gianluca Sironi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie        39.46
104 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                            40.21
105 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie        40.33
106 Nicolas Vogondy (Fra) FDJeux.com                                40.38
107 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                      40.57
108 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                 40.58
109 Florent Brard (Fra) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf            41.09
110 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          41.58
111 David Derepas (Fra) FDJeux.com                                  42.18
112 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                  42.42
113 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                42.48
114 Paolo Fornaciari (Ita) Saeco                                    44.10
115 Andris Nauduzs (Lat) Domina Vacanze                             45.37
116 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia                 46.42
117 Michele Gobbi (Ita) De Nardi                                    47.02
118 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                  47.11
119 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                                 47.18
120 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                               48.31
121 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems                   51.19
122 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Margres                 51.43
123 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                             52.08
124 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                               52.15
125 Bostjan Mervar (Slo) Formaggi Pinzolo Fiave'                    52.30
126 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Domo                           53.10
127 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo                                     53.15
128 Philippe Schnyder (Swi) Colombia-Selle Italia                   53.40
129 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                         53.58
130 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Domo                                  54.03
131 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze                               54.32
132 Daniele Righi (Ita) Lampre                                      54.42
133 Alessio Galletti (Ita) Domina Vacanze                           55.05
134 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                     55.15
135 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                          55.25
136 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze                             55.34
137 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze                           56.26
138 Jan Svorada (Cze) Lampre                                        56.40
139 Jan Van Velzen (Ned) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf           57.15
140 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze                          59.49
141 Francis Mourey (Fra) FDJeux.com                               1.00.25
142 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre                               1.00.35
143 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo                               1.02.35
144 Zoran Klemencic (Slo) Tenax                                   1.03.19
145 Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax                                1.04.03
146 Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com                               1.05.08
147 Mario Manzoni (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                   1.07.39
148 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf          1.07.49
149 Trent Wilson (Aus) Colombia-Selle Italia                      1.08.08
150 Gabriele Bosisio (Ita) Tenax                                  1.10.12
151 Ivan Quaranta (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                   1.12.43
152 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                 1.14.06
153 Russell Van Hout (Aus) Colombia-Selle Italia                  1.14.21
154 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir                      1.15.14
155 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJeux.com                            1.19.01
156 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                    1.21.39
157 Corrado Serina (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                  1.23.51
158 Dean Podgornik (Slo) Tenax                                    1.25.27
159 Freddy Bichot (Fra) FDJeux.com                                1.32.55
 
Points classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                             105 pts
2 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                      78
3 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                           70
4 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                       66
5 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               56
6 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                           48
7 Crescenzo d'Amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 47
8 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                          46
9 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres             41
10 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                      40
11 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   37
12 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                         35
13 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                             32
14 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                         30
15 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                   29
16 Jan Svorada (Cze) Lampre                                            29
17 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           28
18 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                     26
19 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                      25
20 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia              23
21 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                         21
22 Andris Nauduzs (Lat) Domina Vacanze                                 21
23 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                               19
24 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                        17
25 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                    17
26 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                   16
27 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi                                     14
28 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi                                   14
29 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                14
30 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                   14
31 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                          14
32 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                    14
33 Zoran Klemencic (Slo) Tenax                                         13
34 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                   12
35 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                                 12
36 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                               11
37 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                         11
38 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre                                     11
39 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                               9
40 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   8
41 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          8
42 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                       8
43 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                   7
44 David Derepas (Fra) FDJeux.com                                       7
45 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir                             7
46 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi                                     6
47 Nicola Loda (Ita) Tenax                                              6
48 Michele Gobbi (Ita) De Nardi                                         6
49 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems                        6
50 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                              5
51 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     4
52 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          4
53 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                           4
54 Daniele Righi (Ita) Lampre                                           4
55 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                 4
56 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                           4
57 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                          3
58 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                3
59 Mauricio Al Ardila Cano (Col) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf       3
60 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    3
61 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                          3
62 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 2
63 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      2
64 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                        2
65 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    2
66 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres                2
67 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  2
68 Ivan Quaranta (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                          2
69 Emanuele Sella (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                       1
70 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Lampre                                 1
71 Denys Kostuk (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                  1
72 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                        1
73 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                          1
 
Mountains classification
 
1 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                           28 pts
2 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    17
3 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                          16
4 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          14
5 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                              12
6 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                       10
7 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                           9
8 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     8
9 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                           5
10 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              3
11 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres                3
12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                        3
13 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia                  3
14 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                      2
15 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie            2
16 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                    2
17 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    2
18 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                           2
19 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                1
20 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave'            1
21 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   1
22 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                         1
23 Daniele Righi (Ita) Lampre                                           1
 
Intergiro classification
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                    23.00.01
2 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia             0.06
3 Crescenzo d'Amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo               0.10
4 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                       0.14
5 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                   0.18
6 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                  0.30
7 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                  0.39
8 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                                0.46
9 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                        0.48
10 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    
11 Michele Gobbi (Ita) De Nardi                                      0.54
12 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                        1.00
13 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                            
14 Jan Svorada (Cze) Lampre                                              
15 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                      
16 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     
17 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres              
18 Daniele Righi (Ita) Lampre                                            
19 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                    1.04
20 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                           
 
Most combative classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                              24 pts
2 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                           19
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                      19
4 Crescenzo d'Amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 17
5 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                       14
6 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                          14
7 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               12
8 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia               11
9 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          11
10 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                      10
11 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                        10
12 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                   10
13 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                    9
14 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                     9
15 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                          8
16 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                              8
17 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          8
18 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                           7
19 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres             7
20 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                    6
21 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    6
22 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                6
23 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    6
24 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   5
25 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                          5
26 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                          5
27 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                                  5
28 Jan Svorada (Cze) Lampre                                             5
29 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                          4
30 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                       4
31 Michele Gobbi (Ita) De Nardi                                         4
32 Daniele Righi (Ita) Lampre                                           4
33 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     3
34 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                           3
35 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                        3
36 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres                3
37 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                           3
38 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                           3
39 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                      2
40 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie            2
41 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              2
42 Nicola Loda (Ita) Tenax                                              2
43 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    2
44 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia                  2
45 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                       2
46 Andris Nauduzs (Lat) Domina Vacanze                                  2
47 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 1
48 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                    1
49 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      1
50 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  1
 
Azzurri d'Italia classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                              16 pts
2 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                           10
3 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                       7
4 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                        6
5 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                           4
6 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                        4
7 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                               2
8 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                           2
9 Crescenzo d'Amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  1
10 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                1
11 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres             1
12 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               1
13 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                       1
 
Trofeo Fuga Piaggio classification
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                         184 pts
2 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                       184
3 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                         180
4 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                       179
5 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia              178
6 Daniele Righi (Ita) Lampre                                          171
7 Michele Gobbi (Ita) De Nardi                                        164
8 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                        152
9 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres               140
10 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                         140
11 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                         140
12 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                        138
13 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                     133
14 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                   83
15 Nicola Loda (Ita) Tenax                                             30
16 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     27
17 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                   27
18 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                             27
19 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems                       27
20 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                              27
21 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                     26
22 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                   25
23 Dean Podgornik (Slo) Tenax                                          25
24 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                        13
25 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    12
26 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             12
27 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                          9
28 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 6
29 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                           6
30 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                       5
31 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   5
32 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          5
33 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                         5
34 Sergey Avdyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                        5
35 Ellis Rastelli (Ita) Alessio-Bianchi                                 5
36 Radoslav Rogina (Cro) Tenax                                          5
 
Trofeo Fast Team classification
 
1 Saeco                                                         113.19.03
2 Alessio-Bianchi                                                    1.51
3 Lampre                                                             5.04
4 Ceramiche Panaria-Margres                                          6.24
5 Saunier Duval-Prodir                                               8.01
6 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                        8.16
7 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                 9.13
8 Phonak-Hearing Systems                                             9.39
9 Gerolsteiner                                                       9.49
10 De Nardi                                                         11.33
11 Formaggi Pinzolo Fiave'                                          17.45
12 FDJeux.com                                                       21.17
13 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                 22.09
14 Landbouwkrediet-Colnago                                          29.28
15 Colombia-Selle Italia                                            38.45
16 Fassa Bortolo                                                    39.02
17 Lotto - Domo                                                     45.50
18 Tenax                                                          1.15.53
19 Domina Vacanze                                                 1.26.50
 
Trofeo Super Team classification
 
1 Saeco                                                               168 pts
2 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                         141
3 Gerolsteiner                                                        138
4 Alessio-Bianchi                                                     120
5 Fassa Bortolo                                                       120
6 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                  118
7 Ceramiche Panaria-Margres                                           110
8 Lampre                                                              110
9 Phonak-Hearing Systems                                               97
10 FDJeux.com                                                          79
11 Lotto - Domo                                                        77
12 Landbouwkrediet-Colnago                                             74
13 De Nardi                                                            73
14 Domina Vacanze                                                      69
15 Saunier Duval-Prodir                                                46
16 Formaggi Pinzolo Fiave'                                             46
17 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                    38
18 Tenax                                                               36
19 Colombia-Selle Italia                                               20
 
Fair Play classification
 
1 Ceramiche Panaria-Margres                                             0 pts
2 De Nardi                                                              0 
3 Lampre                                                                0 
4 Gerolsteiner                                                          0 
5 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                      0 
6 Fassa Bortolo                                                         3
7 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                    3
8 Tenax                                                                 3
9 Phonak-Hearing Systems                                                5
10 Colombia-Selle Italia                                                5
11 Saunier Duval-Prodir                                                10
12 FDJeux.com                                                          13
13 Formaggi Pinzolo Fiave'                                             15
14 Landbouwkrediet-Colnago                                             20
15 Alessio-Bianchi                                                     20
16 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                         70
17 Domina Vacanze                                                      95
18 Lotto - Domo                                                       205
19 Saeco                                                              383