Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift


87th Giro d'Italia - Grand Tour

Italy, May 8-30, 2004

Main Page    Results    Stage profile    Live report    Previous Stage     Next Stage

Stage 4 - May 12: Porretta Terme - Civitella In Val Di Chiana (Stab. Del Tongo), 184 km

Score two for Petacchi

Cipollini crashes hard in finale

By Jeff Jones

Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo)
Photo ©: Sirotti

A crash with 75 km to go in the fourth stage did not prevent Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) from taking his second stage win of this Giro, outsprinting Robbie McEwen (Lotto-Domo) and Simone Cadamuro (De Nardi) in a wet bunch sprint in Civitella In Val Di Chiana. Petacchi was standing up again moments after crashing on the Poggio di Sugame (110 km), but then he suddenly slumped to the ground in pain. Fortunately he was able to remount, and with the help of the entire Fassa Bortolo team, made it back to the peloton in plenty of time for Fassa to take control of the race and pilot him to the line.

One rider less fortunate than Petacchi was Mario Cipollini (Domina Vacanze), who was in contention until 250m to go, when his teammate Andrus Aug in front of him looked around and drifted to the left, taking out Cipo's front wheel and causing a pileup which also brought down Saeco's Andrea Tonti and Acqua e Sapone's Kyrylo Pospyeyev. Cipollini came down hard and tore skin off his shin, elbow and ankle. He was taken to hospital in Arezzo where he received 14 stitches - 10 in his shin and 4 in his elbow. It's uncertain whether he will start tomorrow.

A wounded Mario Cipollini
Photo ©: Sirotti

"I did a nice sprint," said Petacchi post-stage. "I should say that I am content with how I went today. Unfortunately in the finale there was a crash which involved Cipollini and I'm sorry about this. If Mario should not start the Giro tomorrow, we would lose a certain protagonist and the glamour of our duel on the pedals. Therefore I hope with all of my heart that tomorrow he is on the road. I still haven't seen the sprint so I don't know how the crash happened; the last time I saw Cipollini was in the last kilometre and he was on my wheel. When I jumped I had no-one on my flank, I only saw the wheel of McEwen with a few metres to go.

"When I crashed during the stage I fell on my coccyx and I was in a lot of pain, then I got back on the bike and it passed. I probably touched a wheel in front. Fortunately, however, it was nothing serious."

Second placed Robbie McEwen commentd to Belgian TV after the stage that, "I had given a lot of energy already and I just wasn't strong enough to beat Petacchi. Also, I got a push in the last hundred metres. But yeah, I just didn't get into Petacchi's wheel. Before the line we actually went away from the rest, but I just couldn't get in his wheel. When I can get in his wheel for once, I might succeed, but everybody wants to be there, it's the place to be it seems.

"This type of parcours makes it easy for a lot of riders to come to the front. It's maybe better to have a parcours like the first day, with a few corners before the line."

The Maglia Rosa remained with Gilberto Simoni (Saeco), who was well protected by his teammates in today's wet and at times nervous stage.

How it unfolded

Gilberto Simoni (Saeco)
Photo ©: Sirotti

The rainy weather and the relatively flat profile of today's 184 km Tuscan stage between Porretta Terme and Civitella In Val Di Chiana saw a very subdued peloton rolling along at 33 km/h for the first 100 km. Saeco rode an easy tempo on the front, allowing a number of riders to go ahead to greet their friends and family en route, including Alessandro Petacchi and Yaroslav Popovych. Tuscany is the heart of Italian cycling, and a lot of the country's best riders come from here.

It wasn't until the second climb of the day (Poggio di Sugame) that the first serious attack came from Rafael Illiano (Colombia Selle Italia). But with other riders in search of mountain points, he was caught and passed by Alexandre Moos (Phonak), who won the climb ahead of Alessandro Vanotti (De Nardi) and Fabian Wegmann (Gerolsteiner).

The real drama was at the back of the race, when Petacchi crashed on the lower slopes of the climb. He was attended to by teammate Marco Velo, and was standing with head bowed over his bike before he suddenly dropped to the ground again. His team car was quickly with him and helped him back on the bike and he was able to continue, albeit rather groggily. It didn't take long for the entire Fassa Bortolo team to drop back behind the peloton and pace Petacchi back onto the bunch, reaching it after 15 km of chasing.

Andoni Aranaga (Chocolade Jacques)
Photo ©: Sirotti

A leading group had established itself at 55 seconds in front by this stage, with Giuseppe Muraglia (Formaggi), Alessandro Vanotti (De Nardi), Nicola Loda (Tenax), Paolo Lanfranchi (Panaria), Andoni Aranaga (Chocolade Jacques) and Mariano Piccoli (Lampre) able to open up a gap on the climb and subsequent descent. But once Petacchi was back in the peloton, Fassa Bortolo put four men on the front to ride a solid tempo, and the breakaway was caught just after the Intergiro sprint (won by Lanfranchi) with 40 km to go.

From then on it was the blue and white jerseys of Fassa Bortolo always in front, leading the peloton into Civitella In Val Di Chiana for an 11.4 km finishing circuit. As the riders turned onto a 4 km long, straight superstrada, the battle for position became intense with Fassa Bortolo trying to fend off the Lotto-Domo, Alessio-Bianchi and Domina Vacanze teams.

Petacchi was well placed behind a combined Fassa/Domina train with 2 km to go, and Mario Cipollini was up there as well, looking for a victory in front of his many Tuscan fans. After Giovanni Lombardi pulled off, Andrus Aug (Domina) and Olaf Pollack (Gerolsteiner) started the sprint together with 350m to go, but Petacchi was already threading his way to the front and hit his straps with 150m out, with only McEwen able to hold his wheel to the line.

The finishing crash
Photo ©: Olympia

Meanwhile Aug had pulled to the left and was looking for Cipollini. Unfortunately he looked too far and moved to the left when his team captain was right behind him, and a crash on the slippery road was inevitable. It's uncertain whether Cipollini will start in tomorrow's fifth stage, but he will no doubt try to if he is at all able.

Stage 5 - May 13: Civitella In Val Di Chiana (Stab. Del Tongo) - Spoleto, 177 Km

South from Tuscany into Umbria, Stage 5 is another classic sprinters stage in the 2004 Giro. Finishing in Spoleto, home of the world famous classical music festival, Stage 5 has three 11.3km finishing circuits to race.

Photography

Images by Fotoreporter Sirotti

Images by Olympia Photo

Results

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         4.55.40 (37.339 km/h)
2 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                         
3 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                         
4 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                 
5 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                      
6 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                            
7 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                                 
8 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                            
9 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres               
10 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi                                      
11 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                        
12 Jan Svorada (Cze) Lampre                                              
13 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia                
14 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                       
15 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                  
16 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  
17 Zoran Klemencic (Slo) Tenax                                           
18 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                            
19 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                       
20 Andrus Aug (Est) Domina Vacanze                                       
21 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      
22 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre                                       
23 David Derepas (Fra) FDJeux.com                                        
24 Denys Kostuk (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                   
25 Ivan Quaranta (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                           
26 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                     
27 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                     
28 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi                                     
29 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             
30 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                           
31 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                            
32 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                 
33 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                           
34 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                               
35 Mauricio Al Ardila Cano (Col) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf        
36 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                                 
37 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre                                    
38 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                 
39 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                            
40 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                        
41 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                        
42 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Domo                                 
43 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                                    
44 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco                                    
45 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco                                      
46 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                                
47 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi                                       
48 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                                       
49 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                           
50 Ruggero Borghi (Ita) De Nardi                                         
51 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  
52 Marcus Ljungqvist (Swe) Alessio-Bianchi                               
53 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio-Bianchi                             
54 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                          
55 Nicola Loda (Ita) Tenax                                               
56 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     
57 Paolo Fornaciari (Ita) Saeco                                          
58 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze                                   
59 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                           
60 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                      
61 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Margres                       
62 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                    
63 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                               
64 Juan Gomis Lopez (Spa) Saunier Duval-Prodir                           
65 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir                              
66 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Domo                                        
67 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                         
68 Massimo Iannetti (Ita) Domina Vacanze                                 
69 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave'             
70 Mario Manzoni (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                           
71 Gianluca Sironi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              
72 Michele Gobbi (Ita) De Nardi                                          
73 Emanuele Sella (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                        
74 Gabriele Bosisio (Ita) Tenax                                          
75 Simone Masciarelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           
76 Corrado Serina (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                          
77 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                       
78 Geert Verheyen (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                 
79 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                       
80 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                          
81 Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo                                     
82 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                     
83 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Lampre                                  
84 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi                                      
85 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                                      
86 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              
87 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                  
88 Piotr Wadecki (Pol) Lotto-Domo                                        
89 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                     
90 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                 
91 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo                                           
92 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  
93 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir                        
94 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze                                     
95 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    
96 Ondrej Sosenka (Cze) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     
97 Juan Carlos Dominguez (Spa) Saunier Duval-Prodir                      
98 Marco Serpellini (Ita) Gerolsteiner                                   
99 Daniele Righi (Ita) Lampre                                            
100 Radoslav Rogina (Cro) Tenax                                          
101 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     
102 Dean Podgornik (Slo) Tenax                                           
103 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia                  
104 Andrej Hauptman (Slo) Lampre                                         
105 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJeux.com                                   
106 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                                      
107 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          
108 Ellis Rastelli (Ita) Alessio-Bianchi                                 
109 Sylvester Szmyd (Pol) Saeco                                          
110 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                              
111 Sergey Avdyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                        
112 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    
113 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                           
114 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze                               
115 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia                      
116 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                                  
117 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                    
118 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo                                      
119 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    
120 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                       
121 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                       
122 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                          
123 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                   
124 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                         
125 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems                         
126 Volodimyr Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                         
127 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              
128 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                                   
129 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  
130 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                                 
131 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                                 
132 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                                 
133 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                     
134 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                           
135 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia                       
136 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                          
137 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                              
138 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                        
139 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems                        
140 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                           
141 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                        
142 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres                
143 Francis Mourey (Fra) FDJeux.com                                      
144 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                          
145 Charly Wegelius (GBr) De Nardi                                       
146 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                                    
147 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze                                
148 Bostjan Mervar (Slo) Formaggi Pinzolo Fiave'                     1.35
149 Alessio Galletti (Ita) Domina Vacanze                                
150 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze                                 
151 Andris Nauduzs (Lat) Domina Vacanze                                  
152 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Margres                      2.01
153 Igor Pugaci (Mda) De Nardi                                       2.34
154 Andrea Tonti (Ita) Saeco                                             
155 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf     5.08
156 Russell Van Hout (Aus) Colombia-Selle Italia                         
157 Jan Van Velzen (Ned) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                
158 Philippe Schnyder (Swi) Colombia-Selle Italia                        
159 Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax                                       
160 Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com                                      
161 Nicolas Vogondy (Fra) FDJeux.com                                     
162 Freddy Bichot (Fra) FDJeux.com                                       
163 Florent Brard (Fra) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf             7.00
164 Trent Wilson (Aus) Colombia-Selle Italia                             
165 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  
DNF John Gadret (Fra) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                   
 
Points
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                              25 pts
2 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                       20
3 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                       16
4 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               14
5 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    12
6 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                          10
7 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                                9
8 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                           8
9 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                          8
10 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres             7
11 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi                                     6
12 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                    6
13 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                       5
14 Jan Svorada (Cze) Lampre                                             4
15 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     4
16 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia               3
17 Nicola Loda (Ita) Tenax                                              3
18 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                      2
19 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      2
20 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                 1
21 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf         1
 
Mountains
 
Passo Della Collina - km 16,6
 
1 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     3 pts
2 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                           2
3 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                           1
 
Poggio Di Sugame - km 112,9
 
1 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                           3 pts
2 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                     2
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     1
 
Intergiro
 
1 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                    3.50.13
2 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                      
3 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                       
4 Nicola Loda (Ita) Tenax                                                
5 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                        
6 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf           
7 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                                   
8 Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo                                      
9 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                                   
10 Paolo Fornaciari (Ita) Saeco                                          
 
Most combative
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                               6 pts
2 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                        5
3 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                          5
4 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                     5
5 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                        4
6 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                3
7 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                      3
8 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     2
9 Nicola Loda (Ita) Tenax                                               2
10 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          2
11 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    2
12 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                          1
13 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      1
14 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          1
 
Azzurri d'Italia
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                               4 pts
2 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                        2
3 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                        1
 
Trofeo Fuga Piaggio
 
1 Nicola Loda (Ita) Tenax                                              25 pts
2 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                    25
3 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      20
4 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf         16
5 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     12
6 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                         12
 
Trofeo Fast Team
 
1 Fassa Bortolo                                                  14.47.00
2 Lampre                                                                 
3 De Nardi                                                               
4 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                     
5 Gerolsteiner                                                           
6 Alessio-Bianchi                                                        
7 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                            
8 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                       
9 Lotto - Domo                                                           
10 Saeco                                                                 
11 Phonak-Hearing Systems                                                
12 Saunier Duval-Prodir                                                  
13 Formaggi Pinzolo Fiave'                                               
14 Ceramiche Panaria-Margres                                             
15 FDJeux.com                                                            
16 Tenax                                                                 
17 Domina Vacanze                                                        
18 Colombia-Selle Italia                                                 
19 Landbouwkrediet-Colnago                                               
 
Trofeo Super Team
 
1 Fassa Bortolo                                                        30 pts
2 De Nardi                                                             29
3 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                          21
4 Lotto - Domo                                                         19
5 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                   17
6 Saunier Duval-Prodir                                                 15
7 Alessio-Bianchi                                                      14
8 Phonak-Hearing Systems                                               13
9 Ceramiche Panaria-Margres                                            12
10 Lampre                                                              12
11 Colombia-Selle Italia                                                8
12 Gerolsteiner                                                         7
13 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                     6
14 Tenax                                                                4
15 Landbouwkrediet-Colnago                                              2
16 Domina Vacanze                                                       1
17 Formaggi Pinzolo Fiave'                                               
18 FDJeux.com                                                            
19 Saeco                                                                 
 
General classification after stage 4
 
1 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                    19.09.38
2 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                         0.13
3 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                    0.21
4 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                            0.29
5 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo               0.41
6 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                  0.45
7 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                              0.52
8 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi                                    0.58
9 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          1.05
10 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                        1.06
11 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi                                 1.07
12 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                1.19
13 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Lampre                              1.25
14 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                       1.33
15 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                    
16 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                             1.38
17 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             1.39
18 Emanuele Sella (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    1.45
19 Franc Vila Errandonea (Spa) Lampre                                1.49
20 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                       1.50
21 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo              1.51
22 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                    1.54
23 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                       2.00
24 Andrea Tonti (Ita) Saeco                                          2.07
25 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir                    2.16
26 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                                2.19
27 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo               2.20
28 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco                                  2.21
29 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                    2.22
30 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio-Bianchi                         2.29
31 Ondrej Sosenka (Cze) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     
32 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     2.34
33 Ruggero Borghi (Ita) De Nardi                                     2.36
34 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                  3.12
35 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia            3.18
36 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                  3.23
37 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                 3.28
38 Sylvester Szmyd (Pol) Saeco                                       4.01
39 Massimo Iannetti (Ita) Domina Vacanze                             4.16
40 Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo                                 4.24
41 Mauricio Al Ardila Cano (Col) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf    4.38
42 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                 4.40
43 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems                      4.49
44 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave'         5.22
45 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                              5.23
46 Juan Gomis Lopez (Spa) Saunier Duval-Prodir                       5.27
47 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                   5.33
48 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           5.44
49 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                                      
50 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   5.59
51 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                        6.22
52 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                                 6.39
53 Denys Kostuk (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf               6.40
54 Geert Verheyen (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf             7.15
55 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              8.28
56 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                9.01
57 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia                    9.11
58 Radoslav Rogina (Cro) Tenax                                       9.26
59 Charly Wegelius (GBr) De Nardi                                    9.27
60 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia               9.34
61 Piotr Wadecki (Pol) Lotto-Domo                                   10.15
62 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                10.31
63 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                          10.43
64 Simone Masciarelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie      10.53
65 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                     11.18
66 Igor Pugaci (Mda) De Nardi                                            
67 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                     11.34
68 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi                                 11.42
69 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                   11.57
70 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                       12.04
71 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                             12.10
72 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres         12.34
73 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres            12.39
74 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi                                 12.42
75 Nicola Loda (Ita) Tenax                                          12.59
76 Volodimyr Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                     13.47
77 Sergey Avdyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                    14.34
78 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                   14.49
79 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                     14.54
80 Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie            15.07
81 Ellis Rastelli (Ita) Alessio-Bianchi                             15.11
82 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                           15.17
83 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                15.31
84 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                       16.04
85 Gianluca Sironi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie         16.06
86 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                      16.16
87 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo              16.20
88 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                    16.37
89 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                16.41
90 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco                               16.44
91 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          19.13
92 Tomas Vaitkus (Ltu) Landbouwkrediet-Colnago                      19.42
93 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                   19.47
94 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                      19.52
95 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                 20.02
96 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                20.05
97 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                      20.12
98 Florent Brard (Fra) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf             20.19
99 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie         20.35
100 Oscar Pozzi (Ita) Tenax                                         20.43
101 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax                                 20.47
102 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                              20.49
103 Andrej Hauptman (Slo) Lampre                                    21.00
104 Marcus Ljungqvist (Swe) Alessio-Bianchi                         21.09
105 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                 21.22
106 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                         21.39
107 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                     21.46
108 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo            21.54
109 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                22.19
110 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                  22.34
111 Paolo Fornaciari (Ita) Saeco                                    22.37
112 Michele Gobbi (Ita) De Nardi                                    22.42
113 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                            22.59
114 Marco Serpellini (Ita) Gerolsteiner                             23.16
115 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          
116 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia                 24.08
117 Juan Carlos Dominguez (Spa) Saunier Duval-Prodir                24.38
118 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          25.29
119 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems                   27.52
120 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo                                     28.09
121 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Margres                     29.07
122 Bostjan Mervar (Slo) Formaggi Pinzolo Fiave'                    29.12
123 Philippe Schnyder (Swi) Colombia-Selle Italia                   29.34
124 Daniele Righi (Ita) Lampre                                      29.48
125 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze                            29.51
126 Andris Nauduzs (Lat) Domina Vacanze                             29.55
127 Andrus Aug (Est) Domina Vacanze                                 29.56
128 Alessio Galletti (Ita) Domina Vacanze                           30.04
129 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Margres                      
130 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze                               30.15
131 Jan Svorada (Cze) Lampre                                        30.17
132 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze                           30.22
133 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                                 30.23
134 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Domo                                       
135 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze                          30.29
136 David Derepas (Fra) FDJeux.com                                  30.32
137 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze                             30.33
138 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Domo                           30.36
139 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                               30.37
140 Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo                                 30.43
141 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                             31.00
142 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                               32.13
143 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf            32.56
144 Jan Van Velzen (Ned) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf           33.13
145 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre                                 33.47
146 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                  33.51
147 Francis Mourey (Fra) FDJeux.com                                 34.32
148 Gabriele Bosisio (Ita) Tenax                                    35.14
149 Nicolas Vogondy (Fra) FDJeux.com                                35.23
150 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                          37.06
151 Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com                                 39.03
152 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf    39.04
153 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJeux.com                              39.18
154 Zoran Klemencic (Slo) Tenax                                     39.52
155 Dean Podgornik (Slo) Tenax                                      40.43
156 Jacky Durand (Fra) Landbouwkrediet-Colnago                      40.47
157 Trent Wilson (Aus) Colombia-Selle Italia                        41.03
158 Mario Manzoni (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                     41.04
159 Corrado Serina (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                    41.30
160 Ivan Quaranta (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                     41.34
161 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                   41.37
162 Russell Van Hout (Aus) Colombia-Selle Italia                    42.22
163 Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax                                  43.23
164 Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir                        44.25
165 Freddy Bichot (Fra) FDJeux.com                                  46.03
 
Points classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                              51 pts
2 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                           45
3 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                       34
4 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               26
5 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                          25
6 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 25
7 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                           22
8 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                      22
9 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                       20
10 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                19
11 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                               19
12 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                     18
13 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                      17
14 Jan Svorada (Cze) Lampre                                            17
15 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                             16
16 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           16
17 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   16
18 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                         16
19 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                   15
20 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                          14
21 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems                         14
22 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                   12
23 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia              11
24 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres            11
25 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                   10
26 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                         9
27 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                   9
28 Magnus Backstedt (Swe) Alessio-Bianchi                               9
29 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   8
30 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          8
31 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre                                      8
32 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                                7
33 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                     7
34 David Derepas (Fra) FDJeux.com                                       7
35 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi                                    6
36 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi                                     6
37 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi                                      5
38 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                              5
39 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                       5
40 Andrus Aug (Est) Domina Vacanze                                      5
41 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                          4
42 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          4
43 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     4
44 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                     4
45 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                 4
46 Zoran Klemencic (Slo) Tenax                                          4
47 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                3
48 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    3
49 Nicola Loda (Ita) Tenax                                              3
50 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                           3
51 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                   2
52 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 2
53 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      2
54 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    2
55 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze                                 2
56 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Lampre                                 1
57 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                          1
58 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf         1
 
Mountains classification
 
1 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                          16 pts
2 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                           13
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    12
4 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          10
5 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          10
6 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                               6
7 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     4
8 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               3
9 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                       2
10 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia                  2
11 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                    2
12 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    2
13 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                1
14 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave'            1
15 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   1
 
Intergiro classification
 
1 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                              12.50.09
2 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo               0.10
3 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                       0.14
4 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia             0.18
5 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                            
6 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     
7 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                        0.24
8 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                   0.30
9 Jan Svorada (Cze) Lampre                                               
10 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                      
11 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres              
12 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                     
13 Nicola Loda (Ita) Tenax                                           0.34
14 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                            
15 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                 
16 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                   0.39
17 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     
18 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf      0.44
19 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                           
20 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                               
 
Most combative classification
 
1 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                           13 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                              12
3 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                          11
4 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 10
5 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                     9
6 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                        8
7 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                           7
8 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     7
9 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                 6
10 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          6
11 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                       5
12 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia               5
13 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   5
14 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                         5
15 Fred Rodriguez (USA) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                    5
16 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                      5
17 Massimo Strazzer (Ita) Saunier Duval-Prodir                          5
18 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie               5
19 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                              4
20 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                       4
21 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    3
22 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                           3
23 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     3
24 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                           3
25 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres             3
26 Jan Svorada (Cze) Lampre                                             3
27 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                      2
28 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              2
29 Nicola Loda (Ita) Tenax                                              2
30 Fortunato Baliani (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    2
31 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi                           2
32 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo                                     2
33 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                 1
34 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                    1
35 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      1
36 Fredy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia                  1
 
Azzurri d'Italia classification
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                               8 pts
2 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                            6
3 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                           4
4 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                        2
5 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                        2
6 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                                       2
7 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                               1
8 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                                 1
9 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                  1
10 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi                                       1
 
Trofeo Fuga Piaggio classification
 
1 Renzo Mazzoleni (Ita) Tenax                                         138 pts
2 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia               68
3 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                    25
4 Nicola Loda (Ita) Tenax                                              25
5 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                      20
6 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf         16
7 Mariano Piccoli (Ita) Lampre                                         12
8 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                     12
9 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie              12
10 Gorazd Stangelj (Slo) Saeco                                          9
 
Trofeo Fast Team classification
 
1 Saeco                                                          57.03.26
2 Alessio-Bianchi                                                    1.29
3 Ceramiche Panaria-Margres                                          2.01
4 Lampre                                                             2.02
5 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                        3.07
6 Saunier Duval-Prodir                                               4.08
7 Gerolsteiner                                                       4.16
8 Phonak-Hearing Systems                                             5.43
9 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                 5.45
10 De Nardi                                                          8.28
11 Fassa Bortolo                                                     8.43
12 Formaggi Pinzolo Fiave'                                          11.47
13 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                 15.35
14 FDJeux.com                                                       17.33
15 Colombia-Selle Italia                                            18.20
16 Landbouwkrediet-Colnago                                          19.23
17 Lotto - Domo                                                     24.46
18 Tenax                                                            33.41
19 Domina Vacanze                                                 1.01.33
 
Trofeo Super Team classification
 
1 Saeco                                                                94 pts
2 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                          75
3 Lampre                                                               73
4 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                   67
5 Fassa Bortolo                                                        62
6 Alessio-Bianchi                                                      61
7 Gerolsteiner                                                         59
8 FDJeux.com                                                           46
9 De Nardi                                                             45
10 Ceramiche Panaria-Margres                                           40
11 Lotto - Domo                                                        39
12 Phonak-Hearing Systems                                              33
13 Landbouwkrediet-Colnago                                             32
14 Saunier Duval-Prodir                                                29
15 Domina Vacanze                                                      25
16 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                    17
17 Formaggi Pinzolo Fiave'                                             16
18 Tenax                                                               14
19 Colombia-Selle Italia                                               13
 
Fair Play classification
 
1 Landbouwkrediet-Colnago                                               0 pts 
2 Ceramiche Panaria-Margres                                             0
3 Fassa Bortolo                                                         0
4 De Nardi                                                              0
5 Gerolsteiner                                                          0
6 Lampre                                                                0
7 Phonak-Hearing Systems                                                0
8 FDJeux.com                                                            0
9 Lotto - Domo                                                          0
10 Formaggi Pinzolo Fiave'                                              0
11 Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf                                     0
12 Tenax                                                                0
13 Saeco                                                                3
14 Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie                                   3
15 Colombia-Selle Italia                                                5
16 Saunier Duval-Prodir                                                10
17 Alessio-Bianchi                                                     20
18 Acqua&Sapone-Caffe' Mokambo                                         45
19 Domina Vacanze                                                      70