Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Vuelta home

Preview
Stage List
Start list
Past Winners

Danilo Di Luca diary

Stages
Climbs

Map

Photos

2001 Vuelta

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti


57th Vuelta a España

Spain, September 7- 29, 2002

Live report     Results   Profile    Previous stage    Next stage

Stage 14 - September 21: Santander - Gijón, 190.2 km

Smetanine solo and peloton pileup mark 14th stage

By Chris Henry

Sergei Smetanine
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

On the eve of the expected showdown on the Alto de l'Angliru, today's stage 14 was marked by a day long breakaway and a decided lack of activity in the main peloton. Jazztel's Sergei Smetanine earned himself a fine solo victory, and his team's first Vuelta victory this year, after leaving his breakaway companion Oscar Laguna (Relax-Fuenlabrada) behind in the final 20km.

"I was a little annoyed with my breakaway companion Oscar Laguna, who tried to attack me on the last climb 'What did you do that for kid?'," said Smetanine at the finish. "I had the strength and I did not doubt myself and I attacked. I dedicate the stage to my wife and daughter, and pay homage to my teammate Ricardo Valdez, since we are in his home territory."

Today's stage was tailor-made for a long escape, as the leaders were thinking more of tomorrow's grueling climbs, expected by many to set the stage for the final general classification in Madrid. Running 190km from Santander to Gijon in northern Spain, today's race contained only two 3rd category climbs. Thus, it was no surprise that after 40km of racing two riders set off on a long escape, hoping to foil the sprinters and profit from the GC leaders' disinterest.

The chase
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

Fassa Bortolo led the chase from behind for much of the stage, thinking of their sprinter Alessandro Petacchi, but the two leaders did well to keep the time gaps high as the finish drew near. Eventually Tacconi Sport and Phonak joined in the chase, though Erik Zabel never sent his Telekom men to the front to close the gaps. Smetanine and Laguna gained a maximum advantage of 11'10" over the field through the rolling countryside.

On the Alto de Gobernador, sensing that Laguna was weakening, Smetanine attacked his breakaway companion with 25 km to go. Easily dropping Laguna, Smetanine began to power alone towards the finish, with 4'45" still in hand over the peloton.

The crash
Photo: © AFP
Click for larger image

It was around this time that the stage was marred by a large crash in the peloton, clearly the worst pileup of this year's race. While all of the top GC riders escaped the fall, numerous riders hit the ground quite hard. Among those hurt in the accident were Luis Perez (Team Coast), Jon Odriozola (iBanesto.com), Juan Manuel Garate (Lampre), and Igor Gonzalez de Galdeano (ONCE). Most riders remounted and eventually limped back on the course, but not before some attention from the race doctors. Lampre's Garate received numerous bandages on both legs before being helped back onto his bike, while many others could be seen with tattered shorts and abrasions on their arms and legs.

Among those to abandon was ONCE's Gonzalez de Galdeano, who after riding slowly for a short time spoke with the race doctors and pulled to the side of the road, a broken arm or wrist the likely reason for his withdrawal from the Vuelta.

Smetanine on his own
Photo: © Lavuelta.com
Click for larger image

Up front, Smetanine continued to close in on the finish, and despite the chase from behind, retained a lead of 4 minutes under the 10km to go banner. It was clear this was a day for the Russian Smetanine, who never faltered during his long day of escape. Though the peloton was steadily eating into his gap, only a mechanical incident could threaten his chances. With a gap of nearly 2km separating him from the bunch, his victory was all but assured as he entered Gijon, to the applause of an enormous crowd along the roadside.

Into the finishing straight Smetanine pushed hard, despite his comfortable lead, finally sitting up to give a two armed victory salute and blow a kiss or two to the crowd as he crossed the line. Laguna did well to hang on, finishing second behind Smetanine, almost two minutes back. In the field sprint for third, Alessio's Furlan nipped Erik Zabel to the line, raising in arm to show his small but satisfying triumph.

The race classifications remained unchanged, with Oscar Sevilla still leading the race by 1 second over teammate Aitor Gonzalez. Erik Zabel increased gained a few points over Petacchi, while Gilberto Simoni retained the mountains classification. Oscar Sevilla also kept his regularity jersey for most consistent rider, and Team Coast continues to Kelme by just 37 seconds in the team classification.

Photography

Images by Lavuelta.com

Images by AFP

  • A 40 rider pileup marred the otherwise calm stage 14, with a number of riders being forced to abandon

Results

1 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria           4.17.23 (44.3 km/h)
2 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                          1.57
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                   2.39
4 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
5 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
6 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
7 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
8 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
9 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
10 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
11 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
12 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
13 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
14 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
15 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
16 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
17 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
18 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca
19 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
20 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
21 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio
22 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca
23 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca
24 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems
25 Mederic Clain (Fra) Cofidis
26 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS
27 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
28 David Millar (GBr) Cofidis
29 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
30 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
31 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
32 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport
35 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS
36 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service
37 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca
38 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
39 Manuel Beltran (Spa) Team Coast
40 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski
41 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada
42 Angel Casero (Spa) Team Coast
43 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport
44 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
45 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
47 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93
48 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
49 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski
50 Roberto Heras (Spa) US Postal Service
51 Paolo Lastras (Spa) iBanesto.com
52 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
53 David Plaza (Spa) Team Coast
54 Guido Trentin (Ita) Cofidis
55 Alberto Vinale (Ita) Alessio
56 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
57 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
58 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
59 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com
60 Andreas Klöden (Ger) Team Telekom
61 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski
62 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
63 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
64 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
65 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step
66 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
67 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
68 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
69 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
70 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
71 Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme-Costa Blanca
72 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
73 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
74 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca
75 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
76 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski
77 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93
78 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
79 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
81 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca
82 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
83 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
84 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems
85 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems
86 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
87 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS
88 David Zabriskie (USA) US Postal Service
89 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
90 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
91 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
92 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                 9.15
93 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                  10.12
94 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
95 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
96 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada
97 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
98 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada
99 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
100 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
101 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites
102 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com
103 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
104 Alexandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca
105 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
106 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                 14.49
107 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
109 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com
110 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
111 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
112 Andris Reiss (Lat) Index Alexia
113 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
114 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
115 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
116 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
117 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
118 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
119 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia
120 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
121 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski
122 Mikel Zarabeitia (Spa) ONCE-Eroski
123 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
124 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
125 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi
126 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com
127 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia
128 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com
129 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
130 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
131 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
132 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada
133 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada
134 Antonio Colom (Spa) Relax-Fuenlabrada
135 Daniel Becke (Ger) Team Coast
136 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
137 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
138 Fernando Escartin (Spa) Team Coast
139 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
140 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS
141 Robert Sassone (Fra) Cofidis
142 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis
143 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast
144 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast
145 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
146 Luis Perez (Spa) Team Coast
147 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
148 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
149 Matthew White (Aus) US Postal Service
150 Victor Hugo Peńa (Col) US Postal Service
151 Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93
152 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
153 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio                             18.01
DNF Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
DNF Ińigo Chaurreau (Spa) Ag2R Prevoyance
DNF Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
DNF Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com
DNF Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) ONCE-Eroski
DNF Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada
DNF Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
DNS Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step
 
Points
 
1 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria                25 pts
2 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                            20
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                     16
4 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                   14
5 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         12
6 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo              10
7 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                  9
8 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                         8
9 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                            7
10 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                      6
11 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                    5
12 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                        4
13 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                          3
14 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                    2
15 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step                             1
 
Mountains
 
Alto Buenos Aires - Cat. 3, km 148
 
1 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             6 pts
2 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria                 4
3 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                      2
4 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                                1
 
Alto el Gobernador - Cat. 3, km 165
 
1 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria                 6 pts
2 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             4
3 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                              2
4 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                   1
 
Sprints
 
Comillas - km 42
 
1 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             4 pts
2 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria                 2
3 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                    1
 
S. Vicente de la Barquera - km 54
 
1 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             4 pts
2 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria                 2
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          1
 
Infanzón - km 181
 
1 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria                 4 pts
2 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                             2
3 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                  1
 
Teams
 
1 Jazztel-Costa De Almeria                                  12.57.27
2 Saeco-Longoni Sport                                           2.39
3 Tacconi Sport-Emmegi
4 Fassa Bortolo
5 Kelme-Costa Blanca
6 Milaneza-MSS
7 Cofidis
8 Alessio
9 Team Coast
10 Mapei-Quick Step
11 Phonak Hearing Systems
12 Euskaltel-Euskadi
13 Team Telekom
14 US Postal Service
15 ONCE-Eroski
16 Bigmat.Auber 93
17 Relax-Fuenlabrada                                            9.30
18 iBanesto.com                                                10.12
19 Lampre-Daikin
20 Domo-Farm Frites
21 Acqua & Sapone-Cantina Tollo                                14.49
22 Ag2R Prevoyance
23 Index Alexia                                                39.09
 
General classification after stage 14
 
1 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                    50.11.24
2 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                       0.01
3 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                         1.42
4 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                             2.04
5 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski
6 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                       2.47
7 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                      3.05
8 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                   3.34
9 David Millar (GBr) Cofidis                                    3.36
10 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski                               3.51
11 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                              3.52
12 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                     3.57
13 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                              4.12
14 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                    4.21
15 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                             4.30
16 Angel Casero (Spa) Team Coast                                4.51
17 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                              5.51
18 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                          7.23
19 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems                 7.55
20 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                          10.48
21 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                      13.32
22 David Plaza (Spa) Team Coast                                16.16
23 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                         17.57
24 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                          18.38
25 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                    19.36
26 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                             20.34
27 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                    22.46
28 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria        27.50
29 Luis Perez (Spa) Team Coast                                 28.17
30 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                           29.20
31 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                29.29
32 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                      30.44
33 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                  30.45
34 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                          34.47
35 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                       36.33
36 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi                 37.20
37 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                            38.08
38 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                           38.42
39 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                       39.22
40 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada                        39.48
41 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                40.09
42 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom                         40.45
43 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                               41.05
44 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                    41.17
45 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                         42.04
46 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                   42.09
47 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                              43.09
48 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                             43.33
49 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                     44.19
50 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                 44.37
51 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                         45.41
52 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                            46.07
53 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca                 46.43
54 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo   50.39
55 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                     51.16
56 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                51.35
57 Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme-Costa Blanca                51.59
58 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                53.19
59 David Cańada (Spa) Mapei-Quick Step                         53.24
60 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                              53.42
61 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                        53.46
62 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance                   59.28
63 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                         1.00.35
64 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                    1.00.39
65 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                 1.00.51
66 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               1.01.10
67 Aitor Kitana (Spa) Bigmat.Auber 93                        1.01.20
68 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo                       1.02.51
69 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                  1.04.18
70 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                   1.04.44
71 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi             1.04.59
72 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia                     1.05.48
73 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                              1.09.45
74 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca         1.11.23
75 Mederic Clain (Fra) Cofidis                               1.13.36
76 Antonio Colom (Spa) Relax-Fuenlabrada                     1.15.05
77 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                       1.15.06
78 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria          1.16.08
79 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems              1.17.41
80 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi           1.17.47
81 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems                1.17.52
82 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance                     1.18.00
83 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski                       1.18.04
84 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                              1.19.08
85 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                             1.19.17
86 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca                  1.21.45
87 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                  1.22.39
88 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                1.22.49
89 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                1.23.14
90 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo                           1.23.36
91 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                     1.23.40
92 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        1.24.09
93 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                    1.25.29
94 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems        1.25.55
95 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                   1.28.39
96 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites                    1.29.35
97 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport                    1.30.48
98 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                          1.31.49
99 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria             1.33.47
100 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com                   1.34.21
101 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                            1.35.51
102 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada                 1.36.20
103 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                        1.37.13
104 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                1.37.30
105 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                     1.37.56
106 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                        1.38.14
107 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport           1.38.57
108 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93               1.39.16
109 Mariano Picoli (Ita) Lampre-Daikin                       1.39.42
110 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                    1.39.57
111 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis                           1.39.58
112 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance                   1.40.10
113 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                         1.40.53
114 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi              1.41.03
115 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step                      1.42.27
116 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                         1.42.55
117 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                    1.45.59
118 Victor Hugo Peńa (Col) US Postal Service                 1.46.14
119 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93                     1.48.13
120 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                          1.50.59
121 Robert Bartko (Ger) Team Telekom                         1.51.13
122 David Zabriskie (USA) US Postal Service                  1.51.16
123 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       1.51.30
124 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               1.51.41
125 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada                     1.52.20
126 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                  1.52.38
127 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                          1.52.40
128 Angelo Furlan (Ita) Alessio                              1.53.06
129 Andris Reiss (Lat) Index Alexia                          1.53.12
130 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi              1.53.24
131 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio                           1.53.56
132 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                     1.56.59
133 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                 1.57.20
134 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                 1.57.28
135 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast                         1.59.12
136 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                          1.59.19
137 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                2.01.56
138 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                     2.02.10
139 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                 2.02.59
140 Alberto Vinale (Ita) Alessio                             2.04.43
141 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria            2.05.31
142 Andreas Klöden (Ger) Team Telekom                        2.07.56
143 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93                     2.08.19
144 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems             2.09.56
145 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                     2.10.08
146 Matthew White (Aus) US Postal Service                    2.10.39
147 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin                      2.16.51
148 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                        2.19.40
149 Daniel Becke (Ger) Team Coast                            2.25.16
150 Robert Sassone (Fra) Cofidis                             2.27.31
151 Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93                    2.32.09
152 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo   2.33.31
153 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi               2.35.58
 
Points classification
 
1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                                  126 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                        107
3 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                         86
4 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                                70
5 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                        64
6 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          62
7 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport                        60
8 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                    55
9 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                     52
10 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    44
11 David Millar (GBr) Cofidis                                     44
12 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                       44
13 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           42
14 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        42
15 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                          40
16 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              40
17 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                38
18 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                       37
19 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                36
20 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                   36
21 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria               33
22 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                          33
23 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems                   32
24 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                    31
25 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                       31
26 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                      31
27 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                30
28 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                27
29 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                     26
30 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                                26
31 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           25
32 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo             24
33 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                         22
34 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                       21
35 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                     20
36 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                           18
37 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                        16
38 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                            14
39 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca                    14
40 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                 14
41 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                  14
42 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                13
43 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                         13
44 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                    13
45 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                     12
46 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            11
47 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                       10
48 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski                                 10
49 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo                                10
50 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                     10
51 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step                             9
52 Mariano Picoli (Ita) Lampre-Daikin                              9
53 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                           8
54 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                                8
55 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                         7
56 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                                 7
57 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                    7
58 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                    7
59 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       6
60 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                            6
61 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                               5
62 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                    5
63 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo              5
64 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems              5
65 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio                                  4
66 David Plaza (Spa) Team Coast                                    4
67 Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme-Costa Blanca                    4
68 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93                      4
69 Robert Bartko (Ger) Team Telekom                                4
70 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia                           4
71 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                    4
72 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                    4
73 Robert Sassone (Fra) Cofidis                                    4
74 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                                2
75 Angel Casero (Spa) Team Coast                                   2
76 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                              2
77 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                           2
78 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                             2
79 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance                           2
80 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                                   2
81 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                               2
82 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                           2
83 Andris Riess (Lat) Index Alexia                                 2
84 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                          1
85 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria            1
86 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                              1
87 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                   1
88 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                       1
89 Antonio Colom (Spa) Relax-Fuenlabrada                           1
90 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                            1
91 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                               1
92 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          1
 
Mountains classification
 
1 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       67 pts
2 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        50
3 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           44
4 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                     42
5 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          39
6 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                            37
7 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                    33
8 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                               33
9 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                     30
10 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      26
11 Hamar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                         22
12 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                22
13 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                         20
14 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                        20
15 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                     20
16 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                             18
17 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                            17
18 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                               16
19 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                16
20 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            16
21 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski                                 14
22 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                13
23 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    12
24 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                           12
25 Antonio Colom (Spa) Relax-Fuenlabrada                          10
26 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                            10
27 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria               10
28 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                             9
29 Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme-Costa Blanca                    9
30 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 8
31 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                           7
32 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                                6
33 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                        6
34 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                               6
35 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        5
36 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                       5
37 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS                                 5
38 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                    5
39 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems                    4
40 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                        4
41 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                         4
42 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                  4
43 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                          3
44 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93                             3
45 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                                3
46 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                                   3
47 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                           3
48 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                    2
49 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                                  2
50 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo                             2
51 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                        2
52 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         2
53 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                     2
54 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                                2
55 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria                     1
56 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                         1
57 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi                 1
58 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                           1
59 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada                        1
60 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                               1
61 Victor Hugo Peńa (Col) US Postal Service                        1
 
Regularity classification
 
1 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca                          12 pts
2 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca                         19
3 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           21
4 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                        27
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                               28
6 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                         31
7 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                     41
8 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       41
9 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                                 46
10 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com                               51
11 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                61
12 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                62
13 Luis Perez (Spa) Team Coast                                    62
14 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport                       65
15 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                       72
16 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                            78
17 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski                                 79
18 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada                           79
19 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems                   81
20 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS                            84
21 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                87
22 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                         88
23 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                              108
24 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                      117
25 Mederic Clain (Fra) Cofidis                                   121
26 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     122
27 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria              124
28 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                             125
29 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca                       126
30 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                            135
31 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                141
32 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                       147
33 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca                        148
34 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                      148
35 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                           150
36 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                  151
37 Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme-Costa Blanca                  152
38 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada                     169
39 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                         169
40 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                  186
41 Antonio Colom (Spa) Relax-Fuenlabrada                         188
42 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada                          198
43 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                         207
44 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom                                 225
45 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                         226
46 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                             255
 
Teams classification
 
1 Team Coast                                               150.40.05
2 Kelme-Costa Blanca                                            0.37
3 Milaneza-MSS                                                  3.47
4 ONCE-Eroski                                                   5.21
5 Cofidis                                                       7.23
6 Euskaltel-Euskadi                                            12.55
7 Saeco-Longoni Sport                                          26.30
8 Fassa Bortolo                                                36.25
9 Jazztel-Costa De Almeria                                     49.24
10 iBanesto.com                                                51.31
11 Phonak Hearing Systems                                    1.01.08
12 US Postal Service                                         1.05.16
13 Relax-Fuenlabrada                                         1.35.39
14 Lampre-Daikin                                             1.37.00
15 Domo-Farm Frites                                          1.55.40
16 Team Telekom                                              1.56.06
17 Tacconi Sport-Emmegi                                      1.56.30
18 Bigmat.Auber 93                                           1.59.08
19 Alessio                                                   1.59.51
20 Ag2R Prevoyance                                           2.46.03
21 Mapei-Quick Step                                          2.52.10
22 Acqua & Sapone-Cantina Tollo                              3.12.22
23 Index Alexia                                              4.30.39