Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Vuelta home

Preview
Stage List
Start list
Past Winners

Danilo Di Luca diary

Stages
Climbs

Map

Photos

2001 Vuelta

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti


57th Vuelta a España

Spain, September 7- 29, 2002

Live report     Results   Profile    Next stage

Stage 1 - September 7: Valencia - TTT, 24.6 km

First blood to ONCE

Beloki in gold jersey

By Jeff Jones

Joseba Beloki
Photo: © Yuzuru Sunada
Click for larger image

The 29 year old Basque Joseba Beloki, one of the big favourites for the Vuelta España, has taken the lead after the first stage courtesy of a blisteringly fast team time trial ridden by he and his ONCE-Eroski teammates. Not unexpectedly, ONCE was the fastest team at the first time check, and rode strongly in the final 12 km to secure victory over close rivals US Postal Service (at 14 seconds) and Kelme-Costa Blanca (at 15 seconds). ONCE clocked an unyielding 26'21 for the largely flat 24.6 kilometres around Valencia, averaging 56.01 km/h.

All set
Photo: © Unipublic
Click for larger image

The first stage of the 2002 Vuelta started in perfectly warm, sunny conditions, with temperatures hovering around the 30 degree mark. The first of 23 teams off the ranks was Relax Fuenlabrada, and they were followed at 4 minute intervals by the remaining teams. The early time checks saw Acqua e Sapone and Phonak at the top of the leaderboard, with a 27'04 and 27'08 respectively. These were fast times over the distance, but there was more to come.

Kelme-Costa Blanca, with its two time trial specialists Santiago Botero and Toni Tauler, was giving it everything to set a benchmark for the distance. After 12.5 km, they were an amazing 30 seconds up on Acqua e Sapone, but may have gone out too hard as their second 12 km was bettered by a few teams. By the finish, it was clear that they were the team to beat with a time of 26'36 (54.6 km/h).

US Postal
Photo: © Graham Watson/Unipublic
Click for larger image

US Postal started slower than Kelme, crossing 12.5 km in 13'46, but obviously had enough in the tank to bring it home, knocking a second off Kelme's time and putting Antonio Cruz into the virtual leader's jersey. There was only one team that could realistically challenge the Posties, and that was ONCE, who also beat them in the Tour de France team time trial.

ONCE had 13'32 at halfway, but unlike Kelme they had enough horsepower to drive it home, finishing in an excellent time of 26'21. With Joseba Beloki and Igor Gonzalez de Galdeano as the first two men across the line, it seemed as though that Manolo Saiz wanted put his big guns at the top right from the outset. None of the remaining teams came close, and defending champion Angel Casero (Team Coast) has already conceded 39 seconds to Beloki and co.

ONCE-Eroski
Photo: © Graham Watson/Unipublic
Click for larger image

Saiz was more than satisfied, and pointed to the Saeco team's 16th place finish. "Above all, I’m very happy with the 1'13 advantage that we have over Gilberto Simoni's Saeco team", he said, while remaining more cautious about the advantages obtained over the other teams which were "more or less as expected".

Tomorrow's second stage is from Valencia to Alcoi, over 144 km with a first and a third category climb. ONCE will have the job of defending the jersey, but the sprinters teams should play a role tomorrow with Telekom (Zabel), Acqua e Sapone (Cipollini) and Mapei (Freire) all in the hunt for a stage win.

Photography

Photos by AFP

Photos by Yuzuru Sunada

Photos by Graham Watson, courtesy of Unipublic

Photos courtesy of Unipublic

Results

1 ONCE-Eroski                                                 26.21 (56.01 km/h)
2 US Postal                                                    0.14
3 Kelme-Costa Blanca                                           0.15
4 Telekom                                                      0.18
5 Fassa Bortolo                                                0.23
6 Cofidis                                                      0.26
7 iBanesto.com                                                 0.27
8 Team Coast                                                   0.39
9 Mapei-Quick Step                                             0.42
10 Acqua e Sapone                                              0.43
11 Phonak Hearing Systems                                      0.47
12 Lampre-Daikin                                               0.54
13 Milaneza-MSS                                                
14 Domo-Farm Frites                                            0.59
15 Euskaltel-Euskadi                                           1.03
16 Saeco Longoni Sport                                         1.13
17 Tacconi Sport                                               
18 Big Mat-Auber 93                                            1.16
19 Jazztel-Costa del Almeria                                   1.21
20 Alessio                                                     1.24
21 Ag2r-Prevoyance                                             1.26
22 Relax Fuenlabrada                                           1.31
23 Index Alexia                                                2.38

Individual classification

1 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                             26.21 (56.01 km/h)
2 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) ONCE-Eroski
3 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski
4 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski
5 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
6 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski
7 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski
8 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                         0.14
9 Michael Barry (Can) US Postal Service
10 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service
11 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
12 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
13 Roberto Heras (Spa) US Postal Service
14 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service
15 David Zabriskie (USA) US Postal Service
16 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                     0.15
17 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca
18 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca
19 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca
20 Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme-Costa Blanca
21 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca
22 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca
23 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
24 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca
25 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                               0.18
26 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
27 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
28 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
29 Andreas Klier (Ger) Team Telekom
30 Andreas Klöden (Ger) Team Telekom
31 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
32 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
33 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                     0.23
34 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
35 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
36 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
37 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
38 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
39 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
40 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
41 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
42 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                  0.26
43 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
44 David Millar (GBr) Cofidis
45 Guido Trentin (Ita) Cofidis
46 Mederic Clain (Fra) Cofidis
47 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
48 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis
49 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
50 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom
51 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com                      0.27
52 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com
53 Francisco Mancebo (Spa) iBanesto.com
54 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com
55 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com
56 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com
57 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com
58 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com
59 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                       0.31
60 Daniel Becke (Ger) Team Coast                               0.39
61 Angel Casero (Spa) Team Coast
62 David Plaza (Spa) Team Coast
63 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
64 Fernando Escartin (Spa) Team Coast
65 Manuel Beltran (Spa) Team Coast
66 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast
67 Luis Perez (Spa) Team Coast
68 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast
69 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                       0.42
70 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step
71 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
72 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step
73 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
74 Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
75 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
76 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
77 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          0.43
78 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
79 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
80 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
81 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
82 Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
83 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems          0.47
84 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems
85 Gonzalo Bayarri (Spa) Phonak Hearing Systems
86 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems
87 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems
88 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
89 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
90 Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin                            0.54
91 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
92 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
93 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
94 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
95 Vitoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS
96 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS
97 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
98 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS
99 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
100 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS
101 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS
102 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
103 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
104 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                          0.59
105 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
106 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
107 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
108 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
109 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                    1.03
110 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
111 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
112 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi
113 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi
114 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
115 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
116 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       1.05
117 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                  1.07
118 Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski                               1.12
119 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                1.13
120 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
121 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
122 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
123 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
124 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
125 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
126 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
127 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport
128 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
129 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
130 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport
131 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                   1.16
132 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
133 Stephane Heulot (Fra) Bigmat.Auber 93
134 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
135 Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93
136 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93
137 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
138 Xavier Jan (Fra) Bigmat.Auber 93
139 Jeremy Hunt (GBr) Bigmat.Auber 93
140 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                 1.18
141 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               1.21
142 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
143 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
144 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
145 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria
146 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
147 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
148 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
149 Ricardo Valdez (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
150 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
151 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                          1.24
152 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
153 Andrea Brognara (Ita) Alessio
154 Mauro Zanetti (Ita) Alessio
155 Angelo Furlan (Ita) Alessio
156 Alberto Vinale (Ita) Alessio
157 Aleksandar Nikacevic (Yug) Alessio
158 Iñigo Chaurreau (Spa) Ag2R Prevoyance                      1.26
159 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
160 Stéphane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
161 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
162 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
163 Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance
164 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
165 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance
166 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2R Prevoyance
167 Bram Tankink (Ned) Domo-Farm Frites                        1.29
168 Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada                     1.31
169 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada
170 Antonio Colom (Spa) Relax-Fuenlabrada
171 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada
172 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada
173 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada
174 Benjamín Noval (Spa) Relax-Fuenlabrada
175 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada
176 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada
177 Matthew White (Aus) US Postal Service                      2.01
178 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport                 2.15
179 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites                       2.25
180 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi            2.30
181 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                            2.35
182 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia                           2.38
183 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia                      
184 Andris Reiss (Lat) Index Alexia                            
185 Daniele Galli (Ita) Index Alexia                           
186 Corrado Serina (Ita) Index Alexia                          
187 Marco Magnani (Ita) Index Alexia                           
188 Dario Andriotto (Ita) Index Alexia                         
189 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia                        
190 Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites                    2.45
191 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                   
192 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                 2.47
193 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi               
194 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                  
195 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin                        2.53
196 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport           2.57
197 Robert Sassone (Fra) Cofidis                               3.24
198 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                      3.26
199 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                        3.26
200 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                3.37
201 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                            3.42
202 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                       4.30
203 Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo            4.43
204 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio                             4.47
205 Dario Pieri (Ita) Alessio                                  4.56
206 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     8.01
DNS Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step
 
Points
 
1 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                25 pts
2 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) ONCE-Eroski                    20
3 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                                 16
4 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski                            14
5 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski                                 12
6 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                               10
7 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                             9
8 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                            8
9 Michael Barry (Can) US Postal Service                           7
10 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                       6
11 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                   5
12 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service                     4
13 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                          3
14 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                      2
15 David Zabriskie (USA) US Postal Service                        1
 
Teams
 
1 ONCE-Eroski                                               1.19.03
2 US Postal Service                                            0.42
3 Kelme-Costa Blanca                                           0.45
4 Team Telekom                                                 0.54
5 Fassa Bortolo                                                1.09
6 Cofidis                                                      1.18
7 iBanesto.com                                                 1.21
8 Team Coast                                                   1.57
9 Mapei-Quick Step                                             2.06
10 Acqua & Sapone-Cantina Tollo                                2.09
11 Phonak Hearing Systems                                      2.21
12 Lampre-Daikin                                               2.42
13 Milaneza-MSS
14 Domo-Farm Frites                                            2.57
15 Euskaltel-Euskadi                                           3.09
16 Tacconi Sport-Emmegi                                        3.39
17 Saeco-Longoni Sport
18 Bigmat.Auber 93                                             3.48
19 Jazztel-Costa De Almeria                                    4.03
20 Alessio                                                     4.12
21 Ag2R Prevoyance                                             4.18
22 Relax-Fuenlabrada                                           4.33
23 Index Alexia                                                7.54
 
General classification after stage 1
 
1 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                             26.21
2 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) ONCE-Eroski
3 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski
4 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski
5 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
6 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski
7 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski
8 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                         0.14
9 Michael Barry (Can) US Postal Service
10 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service
11 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service
12 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
13 Roberto Heras (Spa) US Postal Service
14 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service
15 David Zabriskie (USA) US Postal Service
16 José Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca                     0.15
17 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca
18 Juan José De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca
19 Aitor Gonzalez (Spa) Kelme-Costa Blanca
20 Jesus Maria Manzano (Spa) Kelme-Costa Blanca
21 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca
22 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca
23 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
24 Carlos Garcia (Spa) Kelme-Costa Blanca
25 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                               0.18
26 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
27 Robert Bartko (Ger) Team Telekom
28 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
29 Andreas Klier (Ger) Team Telekom
30 Andreas Klöden (Ger) Team Telekom
31 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
32 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
33 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                     0.23
34 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
35 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
36 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
37 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
38 Paolo Tiralongo (Ita) Fassa Bortolo
39 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo
40 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
41 Gorazd Stangelj (Slo) Fassa Bortolo
42 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                  0.26
43 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
44 David Millar (GBr) Cofidis
45 Guido Trentin (Ita) Cofidis
46 Mederic Clain (Fra) Cofidis
47 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
48 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis
49 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
50 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom
51 José Iván Gutierrez (Spa) iBanesto.com                      0.27
52 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com
53 Francisco Mancebo (Spa) iBanesto.com
54 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com
55 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com
56 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com
57 Pablo Lastras (Spa) iBanesto.com
58 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com
59 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                       0.31
60 Daniel Becke (Ger) Team Coast                               0.39
61 Angel Casero (Spa) Team Coast
62 David Plaza (Spa) Team Coast
63 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
64 Fernando Escartin (Spa) Team Coast
65 Manuel Beltran (Spa) Team Coast
66 Jaime Hernandez (Spa) Team Coast
67 Luis Perez (Spa) Team Coast
68 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast
69 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                       0.42
70 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step
71 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
72 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step
73 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
74 Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
75 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
76 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step
77 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          0.43
78 Santos Gonzalez (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
79 Daniele Bennati (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
80 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
81 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
82 Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
83 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems          0.47
84 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems
85 Gonzalo Bayarri (Spa) Phonak Hearing Systems
86 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems
87 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems
88 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems
89 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
90 Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin                            0.54
91 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
92 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
93 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
94 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
95 Vitoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS
96 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS
97 Rui Miguel Sousa (Por) Milaneza-MSS
98 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS
99 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
100 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS
101 Joan Horrach (Spa) Milaneza-MSS
102 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
103 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
104 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                          0.59
105 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
106 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
107 Andrey Kashechkin (Kaz) Domo-Farm Frites
108 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
109 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                    1.03
110 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
111 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
112 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi
113 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi
114 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
115 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi
116 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       1.05
117 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                  1.07
118 Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski                               1.12
119 Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                1.13
120 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport-Emmegi
121 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
122 Diego Ferrari (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
123 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
124 Sylvester Szymyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
125 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
126 Danilo Di Luca (Ita) Saeco-Longoni Sport
127 Juan Fuentes (Spa) Saeco-Longoni Sport
128 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco-Longoni Sport
129 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
130 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport
131 Félix Garcia Casas (Spa) Bigmat.Auber 93                   1.16
132 Alexei Sivakov (Rus) Bigmat.Auber 93
133 Stephane Heulot (Fra) Bigmat.Auber 93
134 Sebastien Talabardon (Fra) Bigmat.Auber 93
135 Guillaume Auger (Fra) Bigmat.Auber 93
136 Aitor Kintana (Spa) Bigmat.Auber 93
137 Cyril Saugrain (Fra) Bigmat.Auber 93
138 Xavier Jan (Fra) Bigmat.Auber 93
139 Jeremy Hunt (GBr) Bigmat.Auber 93
140 Reto Bergmann (Swi) Phonak Hearing Systems                 1.18
141 Rafael Casero (Spa) Jazztel-Costa De Almeria               1.21
142 José Garrido (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
143 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
144 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
145 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa De Almeria
146 Dario Gadeo (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
147 Jorge Ferrio (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
148 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
149 Ricardo Valdez (Spa) Jazztel-Costa De Almeria
150 Gerrit Glomser (Aut) Saeco-Longoni Sport
151 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio                          1.24
152 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
153 Andrea Brognara (Ita) Alessio
154 Mauro Zanetti (Ita) Alessio
155 Angelo Furlan (Ita) Alessio
156 Alberto Vinale (Ita) Alessio
157 Aleksandar Nikacevic (Yug) Alessio
158 Iñigo Chaurreau (Spa) Ag2R Prevoyance                      1.26
159 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
160 Stéphane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
161 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
162 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
163 Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance
164 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
165 Lauri Aus (Est) Ag2R Prevoyance
166 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2R Prevoyance
167 Bram Tankink (Ned) Domo-Farm Frites                        1.29
168 Martín Garrido (Arg) Relax-Fuenlabrada                     1.31
169 Nacor Burgos (Spa) Relax-Fuenlabrada
170 Antonio Colom (Spa) Relax-Fuenlabrada
171 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada
172 Oscar Laguna (Spa) Relax-Fuenlabrada
173 José Maestre (Spa) Relax-Fuenlabrada
174 Benjamín Noval (Spa) Relax-Fuenlabrada
175 Germán Nieto (Spa) Relax-Fuenlabrada
176 J.Manuel Vazquez (Spa) Relax-Fuenlabrada
177 Matthew White (Aus) US Postal Service                      2.01
178 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport                 2.15
179 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites                       2.25
180 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi            2.30
181 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski                            2.35
182 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia                           2.38
183 Giuseppe Di Grande (Ita) Index Alexia                    
184 Andris Reiss (Lat) Index Alexia                          
185 Daniele Galli (Ita) Index Alexia                         
186 Corrado Serina (Ita) Index Alexia                        
187 Marco Magnani (Ita) Index Alexia                         
188 Dario Andriotto (Ita) Index Alexia                       
189 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia                      
190 Jeroen Blijevens (Ned) Domo-Farm Frites                    2.45
191 Jurgen Van Goolen (Bel) Domo-Farm Frites                  
192 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                 2.47
193 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Emmegi              
194 Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                 
195 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin                        2.53
196 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport           2.57
197 Robert Sassone (Fra) Cofidis                               3.24
198 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                      3.26
199 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                        3.26
200 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                3.37
201 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                            3.42
202 Alessandro Guerra (Ita) Index Alexia                       4.30
203 Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo            4.43
204 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio                             4.47
205 Dario Pieri (Ita) Alessio                                  4.56
206 Rubén Lobato Elvira (Spa) Acqua & Sapone-Cantina Tollo     8.01
 
Points classification
 
1 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                25 pts
2 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) ONCE-Eroski                    20
3 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                                 16
4 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski                            14
5 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski                                 12
6 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                               10
7 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                             9
8 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                            8
9 Michael Barry (Can) US Postal Service                           7
10 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                       6
11 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                   5
12 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service                     4
13 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                          3
14 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                      2
15 David Zabriskie (USA) US Postal Service                        1
 
Regularity classification
 
1 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski                                 2
2 Igor Glez. Galdeano (Spa) ONCE-Eroski                           4
3 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski                                  6
4 Rafael Diaz Justo (Spa) ONCE-Eroski                             8
5 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski                                 10
6 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                               12
7 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                            14
8 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                           16
9 Michael Barry (Can) US Postal Service                          18
10 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                      20
11 Christian Vandevelde (USA) US Postal Service                  22
12 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service                    24
13 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                         26
14 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                     28
15 David Zabriskie (USA) US Postal Service                       30
 
Teams classification
 
1 ONCE-Eroski                                               1.19.03
2 US Postal Service                                            0.42
3 Kelme-Costa Blanca                                           0.45
4 Team Telekom                                                 0.54
5 Fassa Bortolo                                                1.09
6 Cofidis                                                      1.18
7 iBanesto.com                                                 1.21
8 Team Coast                                                   1.57
9 Mapei-Quick Step                                             2.06
10 Acqua & Sapone-Cantina Tollo                                2.09
11 Phonak Hearing Systems                                      2.21
12 Lampre-Daikin                                               2.42
13 Milaneza-MSS
14 Domo-Farm Frites                                            2.57
15 Euskaltel-Euskadi                                           3.09
16 Tacconi Sport-Emmegi                                        3.39
17 Saeco-Longoni Sport                                         3.39
18 Bigmat.Auber 93                                             3.48
19 Jazztel-Costa De Almeria                                    4.03
20 Alessio                                                     4.12
21 Ag2R Prevoyance                                             4.18
22 Relax-Fuenlabrada                                           4.33
23 Index Alexia                                                7.54