Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

56th Wiesbauer Tour/Tour of Austria - 2.2

Austria, June 7-13, 2004

2003 results     Stage List     Start List     Past winners

The Stages

  • Stage 1 - June 7: Salzburg - Salzburg, 148 km  
  • Stage 2 - June 8: Salzburg - Kitzbüheler Horn, 144 km  
  • Stage 3 - June 9: Kitzbühel - Bad Hofgastein, 186 km  
  • Stage 4 - June 10: Bad Gastein - Lienz / Tristacher See, 148 km  
  • Stage 5 - June 11: Lienz - St. Veit an der Glan, 174 km  
  • Stage 6 - June 12: St. Veit an der Glan - Bad Radkersburg, 195 km  
  • Stage 7 - June 13: Wien, Ringstraße , 124 km  

Start list

Saeco                                   Austrian National Team
 
1 Gerrit Glomser (Aut)                  11 Harald Berger (Aut)
3 Andreas Matzbacher (Aut)              12 Markus Eibegger (Aut)
4 Alessandro Spezialetti (Ita)          13 Werner Faltheiner (Aut)
5 Gorazd Stangelj (Slo)                 14 Paul Kasis (Aut)
6 Sylvester Szmyd (Pol)                 15 Christoph Kerschbaum (Aut)
7 Andrea Tonti (Ita)                    16 Christian Pfannberger (Aut)
                                        17 Gerhard Trampusch (Aut)
 
Lotto-Domo                              T-Mobile Team
 
21 Hans De Clercq (Bel)                 31 Mario Aerts (Bel)
22 Gorik Gardeyn (Bel)                  32 Cadel Evans (Aus)
23 Nick Gates (Aus)                     33 Tomas Konecny (Cze)
24 Leif Hoste (Bel)                     34 Torsten Hiekmann (Ger)
25 Koos Moerenhout (Ned)                35 Stephan Schreck (Ger)
26 Leon Van Bon (Ned)                   36 Christian Werner (Ger)
                                        37 Sergey Yakovlev (Kaz)
 
Landbouwkrediet-Colnago                 MrBookmaker.com-Palmans
 
41 Bert De Waele (Bel)                  51 Frederic Gabriel (Fra)
42 Ludo Dierckxsens (Bel)               52 Eddy Lembo (Fra)
43 Cristian Gasperoni (Ita)             53 Jo Planckaert (Bel)
44 Sergey Lagutin (Uzb)                 54 Jens Renders (Bel)
45 Yaroslav Popovych (Ukr)              55 Michel Van Haecke (Bel)
46 Nico Sijmens (Bel)                   56 Gert Vanderaerden (Bel)
47 Tom Steels (Bel)                     57 Tom Vannoppen (Bel)
 
Team Lamonta                            Domina Vacanze
 
61 Björn Glasner (Ger)                  71 Massimiliano Mori (Ita)
62 David Kopp (Ger)                     72 Francesco Failli (Ita)
64 Philipp Mamos (Ger)                  73 Francesco Secchiari (Ita)
65 Björn Papstein (Ger)                 74 Massimo Giunti (Ita)
66 Stefan Schumacher (Ger)              75 Michele Scarponi (Ita)
67 Holger Sievers (Ger)                 76 Filippo Simeoni (Ita)
                                        77 Paolo Valoti (Ita)
 
Relax-Bodysol                           Formaggi Pinzolo Fiave'
 
81 Niels Scheuneman (Ned)               91 Danilo Amdrenacci (Ita)
82 Nico Mattan (Bel)                    92 Matteo Cappe (Ita)
83 Bert Roesems (Bel)                   93 Marco Cedroni (Ita)
84 Sebastien Rosseler (Bel)             94 Giuseppe Di Grande (Ita)
85 Preben Van Hecke (Bel)               95 Jure Golcer (Slo)
86 Johan Van Summerein (Bel)            96 Luis Laverde Jimenez (Col)
87 James Vanlandschoot (Bel)            97 Giuliano Sulpizi (Ita)
 
Vlaanderen-T Interim                    Ed' System-ZVVZ
 
101 Geoffrey Demeyere (Bel)             111 Petr Bencik (Cze)
102 Jan Kuyckx (Bel)                    112 Roman Bronis (Svk)
103 Jef Peeters (Bel)                   113 Lubomir Kejval (Cze)
104 Jehudi Schoonacker (Bel)            114 David Kupka (Cze)
105 Wim Van Huffel (Bel)                115 Lubor Tesar (Cze)
106 Paul Van Hyfte (Bel)                116 Jan Valach (Svk)
107 Frederik Willems (Bel)
 
Rabobank TT3                            Perutnina Ptuj
 
121 Stef Clement (Ned)                  131 Walter Bonca (Slo)
122 Theo Eltink (Ned)                   132 Branko Filip (Slo)
123 Richard Groenendaal (Ned)           133 Tomislav Danculovic (Cro)
124 Bernhard Kohl (Aut)                 134 Massimo Demarin (Cro)
125 Serge Pauwels (Bel)                 135 Matija Kvasina (Cro)
126 Rory Sutherland (Aus)               136 Mitja Mahoric (Slo)
127 Jukka Vastaranta (Fin)              137 Matej Stare (Slo)
 
Elk Haus Radteam Sportunion Schrems     Volksbank Ideal Leingruber
 
141 Andrew Bradley (Aut)                151 Pascal Hungerbühler (Swi)
142 Martin Fischerlehner (Aut)          152 Fraser Macmaster (NZl)
143 Wolfgang Murer (Aut)                153 Harald Morscher (Aut)
144 Stefan Rucker (Aut)                 154 Jean Nuttli (Swi)
145 Roland Wafler (Aut)                 155 Hans Peter Obwaller (Aut)
146 Jochen Summer (Aut)                 156 Peter Presslauer (Aut)
147 Harald Totschnig (Aut)              157 Rene Weissinger (Ger)
 
Team Hervis Apo Sport                   Radclub-Resch & Frisch Eybl Wels
 
161 Friedrich Berein (Aut)              171 Rudolf Ametsreiter (Aut)
162 Petr Herman (Cze)                   172 Johann Jauk (Aut)
163 Adam Homolka (Cze)                  173 Andreas Knapp (Aut)
164 Christian Pömer (Aut)               174 Michael Pichler (Aut)
165 Werner Riebenbauer (Aut)            175 Peter Pichler (Aut)
166 Patrick Riedesser (Aut)             176 Maurizio Vandelli (Ita)
167 Thomas Rohregger (Aut)              177 Thomas Mair (Aut)
 
Corratec Austria-Arboe
 
181 Siegfried Bauer (Aut)
182 Paul Crake (Aus)
184 Hubert Hammerl (Aut)
185 Adam Hansen (Aus)
186 Rene Kopeinig (Aut)
187 Hannes Pallhuber (Ita)

Past winners

2003 Gerrit Glomser (Aut) Saeco
2002 Gerrit Glomser (Aut) Saeco
2001 Cadel Evans (Aus) Saeco
2000 Georg Totschnig (Aut) Telekom
1999 Maurizio Vandelli (Ita) Stabil Graz
1998 Beat Zberg (Swi)
1997 Daniele Nardello (Ita)
1996 Frank Vandenbroucke (Bel)

Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com