Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

Australian National MTB Championships - CN

Mount Stromlo, Australia, January 25-28, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Race   Next Race

Race 11 - January 28: XC Short Course: Junior and Open Men

Results

Junior Men (U19)

1 Charlton Durie (Phantom Cycles)                                                   
2 Peter Braunsteins (Richmond Cyclery)                                              
3 David Johnston (Merida, NTIS, Hertz)                                              
4 Phillip Bellingham (no one)                                                       
5 Brendan Johnston (Mongoose)                                                       
6 James Mowatt (Apollo Bicycles, Michelin)                                        
7 Ashley Smith (TREK Australia & Morgan St Cycles)                                  
8 Numa Warburton (Coffs Harbour cycle club & the North Coast Academy of Sport)     
9 Taylor Charlton (Flight Centre)                                                   
10 Nicholas Wilson (raw nrg)                                                        
11 Thomas Phillips (EDL)                                                            
12 Luke Ellison (Raw NRG,Utopia Optics, SparX Helmets, Osiris Shoes)                
13 Joe Vejvoda (McGee Cycles)                                                       
14 Tim Beaver (ONYA Bike Belconnen, CORC)                                           
15 Harry Herne (TLC Cycles)                                                         
DNF Michael Baker (Coffs Harbour cycle club & the North Coast Academy of Sport)    
DNS Mark Tupalski (Velo Canberra)                                                   
DNS Liam Warburton                                                                  
DNS Adam Phelan                                                                     
 
Open men

1 Peter Rogers                                                                      
2 Bradley Morton (ACT Bike Superstore)                                              
3 Jason Chalker                                                                     
4 Daniel MacKay (Giant, The Bike Shed Canberra)                                     
5 James Downing                                                                     
6 Brett Bellchambers (Caravan Dad Factory Racing Team)                              
7 Rob Matthieson                                                                    
8 Callan Ridge                                                                      
9 Michael Beard                                                                     
10 Damien Enderby                                                                   
11 Fabian Guerrero                                                                  
12 John Henderson                                                                   
13 Simon Van Der Aa (Praties, CDFRT)                                                
13 Cale Anderson (Coolum Cycles, Raine and Horne - Mary Valley)                     
14 John Paul                                                                        
16 Tim McGrath (Spoke(n))                                                           
17 Sam Parker (Tathra Beach & BikeBencymo BikesTura Beach Takeaway)                 
18 Patrick Denis                                                                    
19 Edward Hood