Home  Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 Introduction to Track Racing  -  What's a Wheelrace?  - Introduction to Six Day racing  - UCI codes

Lotto 6 - Daagse - 6D

Hasselt, Belgium, February 8-13, 2007

Main Page    Results   Overall standings    Previous Day   Next Day

Day 2 - February 9

Results

Points race
 
1 Andreas Beikirch/Andreas Müller (Ger) Euro Millions             12 pts
2 Marco Villa (Ita)/Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques           11
3 Lars Teutenberg/Michael Arends (Ger) TV Limburg                  9
4 Marc Hester (Den)/Christian Lademann (Ger) Win For Life          8
5 Dimitri De Fauw (Bel)/Alexander Aeschbach (Swi) Ordina           7
6 Kenny De Ketele/Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen           6
7 Bruno Risi/Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                    4
8 Robert Slippens/Danny Stam (Ned) Lotto                           2
9 Gerd Dörich (Ger)/Marc Ryan (NZl) Presto                         2
10 Fabio Masotti/Angelo Ciccone (Ita) Subito                       2
11 Tim Mertens/Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg     2
12 Steven Deneef/Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij       1
13 Peter Schep/Bobby Traksel (Ned) Belisol                          
 
Team elimination
 
1 Bruno Risi/Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                   15 pts
2 Robert Slippens/Danny Stam (Ned) Lotto                          10
3 Marco Villa (Ita)/Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques            8
4 Peter Schep/Bobby Traksel (Ned) Belisol                          6
5 Kenny De Ketele/Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen           4
6 Dimitri De Fauw (Bel)/Alexander Aeschbach (Swi) Ordina           2
7 Fabio Masotti/Angelo Ciccone (Ita) Subito                         
8 Tim Mertens/Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg       
9 Andreas Beikirch/Andreas Müller (Ger) Euro Millions               
10 Steven Deneef/Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij        
11 Marc Hester (Den)/Christian Lademann (Ger) Win For Life          
12 Gerd Dörich (Ger)/Marc Ryan (NZl) Presto                         
13 Lars Teutenberg/Michael Arends (Ger) TV Limburg                  
 
Three lap time trial
 
1 Bruno Risi/Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                   15 pts
2 Dimitri De Fauw (Bel)/Alexander Aeschbach (Swi) Ordina          10
3 Kenny De Ketele/Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen           8
4 Marc Hester (Den)/Christian Lademann (Ger) Win For Life          6
5 Tim Mertens/Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg      4
6 Peter Schep/Bobby Traksel (Ned) Belisol                          2
7 Marco Villa (Ita)/Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques             
8 Lars Teutenberg/Michael Arends (Ger) TV Limburg                   
9 Fabio Masotti/Angelo Ciccone (Ita) Subito                         
10 Gerd Dörich (Ger)/Marc Ryan (NZl) Presto                         
11 Steven Deneef/Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij        
12 Robert Slippens/Danny Stam (Ned) Lotto                           
13 Andreas Beikirch/Andreas Müller (Ger) Euro Millions              
 
Derny race
 
1 Bobby Traksel (Ned) Belisol                                      5 pts
2 Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg                  4
3 Andreas Müller (Ger) Euro Millions                               3
4 Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij                      2
5 Michael Arends (Ger) TV Limburg                                  1
6 Angelo Ciccone (Ita) Subito                                       
 
Elimination
 
1 Dimitri De Fauw (Bel) Ordina                                    15 pts
2 Marc Hester (Den) Win For Life                                  10
3 Andreas Beikirch (Ger) Euro Millions                             8
4 Peter Schep (Ned) Belisol                                        6
5 Lars Teutenberg (Ger) TV Limburg                                 4
6 Steven Deneef (Bel) Nationale Loterij                            2
7 Gerd Dörich (Ger) Presto                                          
8 Tim Mertens (Bel) Het Belang Van Limburg                          
9 Robert Slippens (Ned) Lotto                                       
10 Fabio Masotti (Ita) Subito                                       
11 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen                        
12 Bruno Risi (Swi) Remi De Moor                                    
13 Marco Villa (Ita) Chocolade Jacques                              
 
Derny race
 
1 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques                              5 pts
2 Danny Stam (Ned) Lotto                                           4
3 Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                               3
4 Christian Lademann (Ger) Win For Life                            2
5 Alexander Aeschbach (Swi) Ordina                                 1
6 Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen                            
 
Supersprint
 
1 Kenny De Ketele/Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen          15 pts
2 Marc Hester (Den)/Christian Lademann (Ger) Win For Life         10
3 Lars Teutenberg/Michael Arends (Ger) TV Limburg                  8
4 Dimitri De Fauw (Bel)/Alexander Aeschbach (Swi) Ordina           6
5 Steven Deneef/Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij        4
6 Peter Schep/Bobby Traksel (Ned) Belisol                          2
7 Tim Mertens/Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg       
8 Fabio Masotti/Angelo Ciccone (Ita) Subito                         
9 Robert Slippens/Danny Stam (Ned) Lotto                            
10 Gerd Dörich (Ger)/Marc Ryan (NZl) Presto                         
11 Marco Villa (Ita)/Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques            
12 Bruno Risi/Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                    
13 Andreas Beikirch/Andreas Müller (Ger) Euro Millions              
 
Scratch race
 
1 Steven Deneef/Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij       15 pts
2 Fabio Masotti/Angelo Ciccone (Ita) Subito                       10
3 Andreas Beikirch/Andreas Müller (Ger) Euro Millions              8
4 Dimitri De Fauw (Bel)/Alexander Aeschbach (Swi) Ordina           6
5 Tim Mertens/Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg      4
6 Peter Schep/Bobby Traksel (Ned) Belisol                          2
7 Robert Slippens/Danny Stam (Ned) Lotto                            
8 Gerd Dörich (Ger)/Marc Ryan (NZl) Presto                          
9 Marco Villa (Ita)/Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques             
10 Kenny De Ketele/Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen           
11 Bruno Risi/Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                    
12 Lars Teutenberg/Michael Arends (Ger) TV Limburg                  
13 Marc Hester (Den)/Christian Lademann (Ger) Win For Life          
 
Derny race
 
1 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques                             10 pts
2 Danny Stam (Ned) Lotto                                           8
3 Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg                  6
4 Peter Schep (Ned) Belisol                                        4
5 Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                               2
6 Andreas Müller (Ger) Euro Millions                                
 
Flying lap
 
1 Dimitri De Fauw (Bel)/Alexander Aeschbach (Swi) Ordina          15 pts
2 Bruno Risi/Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                   10
3 Kenny De Ketele/Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen           8
4 Marc Hester (Den)/Christian Lademann (Ger) Win For Life          6
5 Robert Slippens/Danny Stam (Ned) Lotto                           4
6 Tim Mertens/Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg      2
7 Marco Villa (Ita)/Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques             
8 Fabio Masotti/Angelo Ciccone (Ita) Subito                         
9 Steven Deneef/Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij         
10 Lars Teutenberg/Michael Arends (Ger) TV Limburg                  
11 Gerd Dörich (Ger)/Marc Ryan (NZl) Presto                         
12 Andreas Beikirch/Andreas Müller (Ger) Euro Millions              
 
Madison
 
1 Marco Villa (Ita)/Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques           25 pts
 
One lap down
 
2 Bruno Risi/Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                   15 pts
3 Andreas Beikirch/Andreas Müller (Ger) Euro Millions             10
 
Two laps down
 
4 Tim Mertens/Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg      6 pts
5 Robert Slippens/Danny Stam (Ned) Lotto                           4
6 Kenny De Ketele/Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen           2
 
Three laps down
 
7 Dimitri De Fauw (Bel)/Alexander Aeschbach (Swi) Ordina            
8 Marc Hester (Den)/Christian Lademann (Ger) Win For Life           
 
Four laps down
 
9 Gerd Dörich (Ger)/Marc Ryan (NZl) Presto                          
10 Steven Deneef/Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij        
 
Five laps down
 
11 Fabio Masotti/Angelo Ciccone (Ita) Subito                        
12 Lars Teutenberg/Michael Arends (Ger) TV Limburg                  
 
Overall standings after day 2
 
1 Bruno Risi/Franco Marvulli (Swi) Remi De Moor                  134 pts
2 Marco Villa (Ita)/Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques          124
 
Three laps down
 
3 Dimitri De Fauw (Bel)/Alexander Aeschbach (Swi) Ordina         112 pts
4 Kenny De Ketele/Steve Schets (Bel) Topsport Vlaanderen         101
5 Andreas Beikirch/Andreas Müller (Ger) Euro Millions             58
 
Four laps down
 
6 Robert Slippens/Danny Stam (Ned) Lotto                          66 pts
 
Five laps down
 
7 Marc Hester (Den)/Christian Lademann (Ger) Win For Life         84 pts
8 Tim Mertens/Ingmar De Poortere (Bel) Het Belang Van Limburg     44
 
Eight laps down
 
9 Steven Deneef/Wouter Van Mechelen (Bel) Nationale Loterij       49 pts
10 Lars Teutenberg/Michael Arends (Ger) TV Limburg                29
 
Nine laps down
 
11 Peter Schep/Bobby Traksel (Ned) Belisol                        37 pts
12 Fabio Masotti/Angelo Ciccone (Ita) Subito                      28
 
Ten laps down
 
13 Gerd Dörich (Ger)/Marc Ryan (NZl) Presto                        8 pts