Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Results and Reports for April 6-7, 2002

USA

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
ROAM Criterium Series - Week 1
RASC Road Race
Boat Street Criterium
Boulder - Roubaix Road Race
Delta Cases Criterium
Kings Valley Road Race
2002 Ronde Van Mullica
UNH Road Race
Spring Fling series
Altoona Spring Circuit Race
Marblehead Circuit Race
Stazio Criterium
Tucson Bicycle Classic
Lincoln Plating Spring Classics – Criterium #2

Boat Street Criterium

Seattle April 7, 2002

Results

Pro 1,2 Men - 53 Riders
 
1 Kenny Williams (Saturn Of Bellevue)
2 Tyler Farrar (Broadmark)
3 Russel Stevenson (Prime Alliance)
4 David Richter (Recycled Cycles)
5 Geoff Burndred (Broadmark)
6 Enrico Traini
7 Brian Ecker (Recycled Cycles)
8 Troy Critchlow (Recycled Cycles)
9 Murry Solem
10 Kai Jenkins
 
Cat 3 Men - 52 Riders
 
1 Seth Davis (Broadmark)
2 Matt Quann
3 Adam Southerland (Wheelsport)
4 Erik Anderson (Saturn Of Bellevue)
5 Brian Carver (Recycled Cycles)
6 Marty Cahill
7 Marsh Cooper
8 Gary Brown (Super Squadra)
9 Jon Perry (Recycled Cycles)
11 Steven Piccolo (Super Squadra)
 
Cat 4/5 Men - 42 Riders
 
1 Blair Murry
2 Jeffery Loughram
3 Sean Maynard (Greggs)
4 Kevin Casey (Subway)
5 William Tyers (Ashmead)
6 Randy Salaman (Recycled Cycles)
7 Eric Atwood (Ritchey)
8 Justin Morgan
 
Masters (All) - 31 Riders
 
1 Brian Griffith (Byrne Spec.)
2 Kyle Broderson (Saturn Of Bellevue)
3 Rick Lilleberg (Ashmead)
4 Todd Doherty (Super Squadra)
5 Timothy Slotta
6 Roy Wakeman
7 Curt Jarand (Ticycles)
8 Eugene Pitcher (Byrne Spec)
9 Rob Millar (Byrne Spec)
10 Bill Zimmerman (Armondos)
 
P 1,2,3 Women - 12 Riders
 
1 Emily Westbrook (Greggs)
2 Annete Hanson (Saturn Of Bellevue)
3 Norrene Godfrey (Pepsi)
4 Karlee Bradner (Greggs)
5 Kele Hulser (Armondos)
6 Mindy Ziffren (Subway)
7 Emily Thurston (Pepsi)
8 Maria Mccoy
9 Liz Nettles (Recycled Cycles)
10 Debra Preitkis (Aurora Cycles)
 
Cat 4 Women - 14 Riders
 
1 Sarah Applegate (Subway)
2 Brooke Holcombe (Recycled Cycles)
3 Effe Warenburg (Saturn Of Bellevue)
4 Leslie Mccullough (Subway)
5 Yumi Peterson (Subway)
6 Suzi Weldon (Ashmead)
7 Laura Moen (Greggs)
8 Tamara Stevens (Armondos)
9 Jadine Riley (Sound Velo)
10 Sandra Baird (Recyclec Cycles)
 
Juniors - 7 Riders
 
1 Marsh Cooper
2 Marty Cahill
3 Adrian Hegyvary (Armondos)
4 David Volkert (Y53)
5 Aaron Renner
6 Grady Nace (Wheelsport)
7 Matthoward (Wheelsport)
8 Spenser Mohan
9 Noah Buckley
╩ ╩ ╩

 

Previous USA Results