7,'min'=>30, 'refresh'=>400); // IN GMT $refresh[2]=array('hr'=>12,'min'=>30, 'refresh'=>300); // IN GMT $refresh[3]=array('hr'=>15,'min'=>30, 'refresh'=>0); // IN GMT //add new $refresh rows as you like in chronological order. Set refresh => 0 for no refresh line // foreach (array_keys($refresh) as $r) { // foreach not available in PHP3! Have to do it like this reset ($refresh); while (list(, $r) = each ($refresh)) { if (time() > gmmktime($r[hr], $r[min], 0, $m, $d, $y)) $delay=$r[refresh]; }; if ($delay) { return ("\n"); } else { return(''); }; }; ?>
Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
2003 Road Worlds
Preview
Live coverage
Program
Map
Photos
Results
 
2002 Worlds

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti


2003 Road World Championships - CM

Hamilton, Canada, October 7-12, 2003

Main Page    Start List    Results

Day 2 - October 8: Junior Men Time Trial

Can anyone beat the Russians?

By Jeff Jones

Last year's podium
Photo: © AFP
Click for larger image

The up and down Hamilton course is going to be tough for the juniors on their limited gears, however every rider has the same restriction, thus their technical skills will play an important part in determining the 2003 Junior Men's Time Trial World Champion. Last year in Zolder on a flat, fast and windy course, Russian Mikhail Ignatiev claimed the gold medal ahead of Australian Mark Jamieson at the very impressive average speed of 48.831 km/h. This year, Ignatiev is again part of the Russian contingent and will be tough to topple, as will his teammate Maxim Belkov.

Dutchman Kai Reus is expected to be a strong challenger, having posted several wins this season on the road. Belgian Dominique Cornu recently won the time trial stage of the Keizer der Juniores against some good competition, and will be looking to repeat that in Hamilton. Look out for the Velits brothers, Martin and Peter, from Slovakia, as they have been dominant in the junior races all year. Also Americans Steven Cozza and Zach Grabowski, and Australians Sam Lee and William Walker should not be ruled out.

Start list

                                             Start local time

62 Roderick Muscat (Malta)                     11:30:00
61 Egan Tarr (South Africa)                    11:31:30
60 Jumpei Murakami (Japan)                     11:33:00
59 Claudio Apolo (Portugal)                    11:34:30
58 Janis Ozols (Latvia)                        11:36:00
57 Pawel Cieslik (Poland)                      11:37:30
56 Veaceslav Talasimov (Moldavia)              11:39:00
55 William Thompson (New Zealand)              11:40:30
54 Anders Berendt Hansen (Denmark)             11:42:00
53 Johan Lindgren (Sweden)                     11:43:30
52 Roman Kreuziger (Czech Republic)            11:45:00
51 Ervin Korts-Laur (Estonia)                  11:46:30
50 William Walker (Australia)                  11:48:00
49 Hakon Lilland (Norway)                      11:49:30
48 Alexey Esin (Russia)                        11:51:00
47 Rafâa Chtioui (Tunisia)                     11:52:30
46 Wilson Marentes (Colombia)                  11:54:00
45 Michael Schär (Switzerland)                 11:55:30
44 Barry Woods (Ireland)                       11:57:00
43 Pedro Palou Quetglás (Spain)                11:58:30
42 Christian Meier (Canada)                    12:00:00
41 Andy Schleck (Luxembourg)                   12:01:30
40 Oleg Chuzhda (Ukraine)                      12:03:00
39 Stanislav Zverok (Kazachstan)               12:04:30
38 Matthew Brammeier (Great Britain)           12:06:00
37 Zachary Taylor (USA)                        12:07:30
36 Juha-Matti Alaluusua (Finland)              12:09:00
35 Tony Martin (Germany)                       12:10:30
34 Andrius Buividas (Lithuania)                12:12:00
33 Simon Spilak (Slovenia)                     12:13:30
32 Bogdan Stoytchev (Bulgaria)                 12:15:00
31 Gilber Kask (Estonia)                       12:16:30
30 Tom Stamsnijder (Netherlands)               12:18:00
29 Viktor Renäng (Sweden)                      12:19:30
28 Fabio Sabatini (Italy)                      12:21:00
27 Ruslan Sambris (Moldavia)                   12:22:30
26 Leonard Snoeks (Norway)                     12:24:00
25 José Mendes (Portugal)                      12:25:30
24 Luke Mccarthy (New Zealand)                 12:27:00
23 Rasmus Fjordside Lehrmann (Denmark)         12:28:30
22 Samuel Lee (Australia)                      12:30:00
21 Juan Pablo Suarez (Colombia)                12:31:30
20 Maciej Bodnar (Poland)                      12:33:00
19 Theo Hardwick (Ireland)                     12:34:30
18 Ignatas Konovalovas (Lithuania)             12:36:00
17 Maxim Belkov (Russia)                       12:37:30
16 Ivo Vilumovs (Latvia)                       12:39:00
15 Rémy Di Gregorio (France)                   12:40:30
14 Martin Velits (Slovakia)                    12:42:00
13 Zdenek Stybar (Czech Republic)              12:43:30
12 Jose Joaquin Rojas Gil (Spain)              12:45:00
11 Alexander Gottfried (Germany)               12:46:30
10 Dmytro Grabovskyy (Ukraine)                 12:48:00
9  Thomas Frei (Switzerland)                   12:49:30
8  Mauro Finetto (Italy)                       12:51:00
7  Kevin Lacombe (Canada)                      12:52:30
6  Dominique Cornu (Belgium)                   12:54:00
5  Julien Loubet (France)                      12:55:30
4  Steven Cozza (USA)                          12:57:00
3  Kai Reus (Netherlands)                      12:58:30
2  Peter Velits (Slovakia)                     13:00:00
1  Mikhail Ignatiev (Russia)                   13:01:30