41st ENECO Ronde van Nederland - 2.1

Netherlands, August 28-September 1, 2001

Main page    Results    Previous stage

Stage 4 - August 30: Nordhorn - Denekamp ITT, 23 km

Gontchar wins TT and moves into the lead

World time trial champion Sergei Gontchar (Liquigas) has triumphed in his specialty, taking the fourth stage of the Ronde van Nederland in impressive style. Gontchar rode the 23 kilometres from Nordhorn to Denekamp in 26'14, averaging 52.6 km/h to beat Dutch TT Champion Bart Voskamp (BankGiroLoterij) and Olympic Champion Viatcheslav Ekimov (USPS) by 33 and 39 seconds respectively.

These three riders now hold the top 3 positions on the general classification, with only two more flat stages to come. Gontchar's lead will only be threatened by a breakaway.

Last year's winner Erik Dekker could only manage 14th in the time trial, and he will need something special in the next couple of days to successfully defend his title.

Results

1 Sergei Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata                          26.14 (52.6 km/h)
2 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                    0.33
3 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service                     0.39
4 Leon Van Bon (Ned) Mercury                                    0.50
5 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                             1.00
6 Dylan Casey (USA) US Postal Service                           1.02
7 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                      1.04
8 Frank Hoj (Den) Team Coast                                    1.10
9 Peter Van Petegem (Bel) Mercury                               1.11
10 Chris Wherry (USA) Mercury
11 Juan-Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                     1.16
12 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step
13 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre-Daikin                         1.18
14 Erik Dekker (Ned) Rabobank
15 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco                            1.27
16 Benoţt Joachim (Lux) US Postal Service                       1.28
17 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites                        1.29
18 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                         1.31
19 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
20 StÚphane Barthe (Fra) US Postal Service                      1.32
21 Glenn D'Hollander (Bel) Lotto-Adecco                         1.38
22 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                 1.41
23 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom
24 Bjarke Nielsen (Den) CSC Tiscali                             1.43
25 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus              1.51
26 Julian Dean (NZl) US Postal Service
27 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                              1.53
28 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                            1.58
29 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                       2.00
30 Marco Serpellini (Ita) Lampre-Daikin                         2.01
31 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata                             2.02
32 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step
33 Dario Andriotto (Ita) Alexia Alluminio                       2.04
34 Henk Vogels (Aus) Mercury                                    2.07
35 Wim Van Sevenant (Bel) Mercury
36 Geert Van Bondt (Bel) Mercury                                2.08
37 Nicolas Jalabert (Fra) CSC Tiscali                           2.09
38 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus
39 Andrey Kashechkin (Ukr) Domo-Farm Frites                     2.12
40 Daniel Van Elven (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team     2.18
41 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com                          2.19
42 Matthew White (Aus) US Postal Service                        2.20
43 Christoph V. Kleinsorgen (Ger) Team Coast
44 Jan Boven (Ned) Rabobank                                     2.22
45 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                         2.24
46 Steven De Jong (Ned) Rabobank                                2.26
47 Malte Urban (Ned) Team Coast                                 2.27
48 Tristan Hoffman (Ned) CSC Tiscali
49 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
50 CÚdric Vasseur (Fra) US Postal Service
51 Tomasz Brozyna (Pol) iBanesto.com                            2.28
52 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                             2.30
53 Adriano Baffi (Ita) Mapei-Quick Step                         2.33
54 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                    2.34
55 Antonio Salomone (Ita) Alexia Alluminio                      2.39
56 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
57 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                               2.42
58 Sascha Henrix (Ger) Team Coast
59 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
60 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin                            2.43
61 Candido Barbosa (Por) iBanesto.com                           2.44
62 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata                         2.46
63 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com                             2.47
64 Bart Leysen (Bel) Mapei-Quick Step                           2.49
65 Edwin Dunning (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team        2.50
66 Joost Legtenberg (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team     2.51
67 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
68 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                  2.53
69 Jurgen De Jong (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
70 Kevin Hulsman (Bel) Mapei-Quick Step                         2.54
71 Aart Vierhouten (Ned) Rabobank                               2.56
72 Addy Engels (Ned) Rabobank                                   2.58
73 Cristian Salvato (Ita) Liquigas-Pata                         3.03
74 Lars Michaelsen (Den) Team Coast
75 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco                          3.07
76 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin                          3.09
77 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                     3.12
78 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites                      3.14
79 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                3.15
80 John Den Braber (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team      3.18
81 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin                         3.19
82 Danny Jonasson (Den) CSC Tiscali                             3.20
83 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com                               3.21
84 Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom                     3.28
85 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                  3.29
86 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                   3.32
87 Arvis Piziks (Lat) CSC Tiscali
88 Alberto Benito (Spa) iBanesto.com                            3.35
89 Rudie Kemna (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
90 Laurent Jalabert (Fra) CSC Tiscali                           3.38
91 Mauro Zinetti (Ita) Alexia Alluminio                         3.39
92 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                       3.41
93 David Latasa (Spa) iBanesto.com                              3.43
94 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata                          3.54
95 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin                       3.55
96 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                           3.58
97 Philippe K÷hler (Fra) Mapei-Quick Step                       4.00
98 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                       4.02
99 Danny Stam (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team           4.07
100 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast                            4.08
101 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                       4.20
102 Corrado Serina (Ita) Alexia Alluminio                       4.22
103 Paolo Bono (Ita) Liquigas-Pata                              4.25
104 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                        4.27
105 Gian-Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom             4.28
106 Koen Beeckman (Bel) CSC Tiscali                             4.29
107 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco                        4.32
108 Marco Villa (Ita) Alexia Alluminio
109 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio                        4.36
110 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step                       4.53
111 Daniele Galli (Ita) Alexia Alluminio                        4.59
112 Marcel Luppes (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team       5.00
DNS Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
 
Points
 
1 Sergei Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata                             15 pts
2 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                      12
3 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service                       10
4 Leon Van Bon (Ned) Mercury                                       8
5 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                                6
6 Dylan Casey (USA) US Postal Service                              5
7 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                         4
8 Frank Hoj (Den) Team Coast                                       3
9 Peter Van Petegem (Bel) Mercury                                  2
10 Chris Wherry (USA) Mercury                                      1
 
Young riders
 
1 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                            27.14
2 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step                         0.16
3 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                             0.31
4 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step                      1.02
5 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus                     1.09
6 Andrey Kashechkin (Ukr) Domo-Farm Frites                      1.12
7 Christoph V. Kleinsorgen (Ger) Team Coast                     1.20
8 Antonio Salomone (Ita) Alexia Alluminio                       1.39
9 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com                              1.47
10 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom                  1.51
11 Kevin Hulsman (Bel) Mapei-Quick Step                         1.54
12 Addy Engels (Ned) Rabobank                                   1.58
13 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                     2.12
14 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com                               2.21
15 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata                          2.54
16 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin                       2.55
17 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                           2.58
18 Philippe K÷hler (Fra) Mapei-Quick Step                       3.00
19 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast                             3.08
20 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step                        3.53
 
Teams
 
1 US Postal Service                                          1.21.52
2 Mercury                                                       0.03
3 BankGiroLoterij-Batavus                                       0.55
4 Lampre - Daikin                                               1.02
5 Team Deutsche Telekom                                         1.36
6 Liquigas-Pata                                                 1.39
7 Domo - Farm Frites                                            2.04
8 Rabobank                                                      2.30
9 Lotto-Adecco                                                  2.38
10 Mapei - Quick Step                                           2.42
11 Team Coast                                                   2.48
12 iBanesto.com                                                 2.54
13 Team CSC Tiscali                                             3.09
14 AXA - VVZ                                                    4.49
15 Alexia Alluminio                                             5.13
 
General classification after stage 4
 
1 Sergei Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata                       10.52.58
2 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                    0.29
3 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service                     0.39
4 Leon Van Bon (Ned) Mercury                                    0.50
5 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                             0.55
6 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                      1.02
7 Dylan Casey (USA) US Postal Service
8 Frank Hoj (Den) Team Coast                                    1.10
9 Peter Van Petegem (Bel) Mercury                               1.11
10 Chris Wherry (USA) Mercury
11 Juan-Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                     1.16
12 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step
13 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                   1.17
14 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre-Daikin                         1.18
15 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco                            1.27
16 Benoţt Joachim (Lux) US Postal Service                       1.28
17 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites                        1.29
18 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                         1.31
19 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
20 StÚphane Barthe (Fra) US Postal Service                      1.32
21 Glenn D'Hollander (Bel) Lotto-Adecco                         1.38
22 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                 1.41
23 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom
24 Bjarke Nielsen (Den) CSC Tiscali                             1.43
25 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus              1.45
26 Julian Dean (NZl) US Postal Service                          1.51
27 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                              1.53
28 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                            1.58
29 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                       2.00
30 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step                     2.01
31 Marco Serpellini (Ita) Lampre-Daikin
32 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata                             2.02
33 Dario Andriotto (Ita) Alexia Alluminio                       2.04
34 Henk Vogels (Aus) Mercury                                    2.07
35 Wim Van Sevenant (Bel) Mercury
36 Geert Van Bondt (Bel) Mercury                                2.08
37 Nicolas Jalabert (Fra) CSC Tiscali                           2.09
38 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus
39 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                         2.11
40 Andrey Kashechkin (Ukr) Domo-Farm Frites                     2.12
41 Daniel Van Elven (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team     2.18
42 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com                          2.19
43 Matthew White (Aus) US Postal Service                        2.20
44 Christoph V. Kleinsorgen (Ger) Team Coast                    2.20
45 Tristan Hoffman (Ned) CSC Tiscali                            2.21
46 Jan Boven (Ned) Rabobank                                     2.22
47 Steven De Jong (Ned) Rabobank                                2.26
48 Malte Urban (Ned) Team Coast                                 2.27
49 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
50 CÚdric Vasseur (Fra) US Postal Service
51 Tomasz Brozyna (Pol) iBanesto.com                            2.28
52 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                             2.30
53 Adriano Baffi (Ita) Mapei-Quick Step                         2.33
54 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                    2.34
55 Antonio Salomone (Ita) Alexia Alluminio                      2.39
56 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
57 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin
58 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                               2.42
59 Sascha Henrix (Ger) Team Coast
60 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
61 Candido Barbosa (Por) iBanesto.com                           2.44
62 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata                         2.46
63 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com                             2.47
64 Bart Leysen (Bel) Mapei-Quick Step                           2.49
65 Edwin Dunning (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team        2.50
66 Joost Legtenberg (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team     2.51
67 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
68 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                  2.53
69 Jurgen De Jong (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
70 Kevin Hulsman (Bel) Mapei-Quick Step                         2.54
71 Aart Vierhouten (Ned) Rabobank                               2.56
72 Addy Engels (Ned) Rabobank                                   2.58
73 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
74 Cristian Salvato (Ita) Liquigas-Pata                         3.03
75 Lars Michaelsen (Den) Team Coast
76 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco                          3.07
77 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin                          3.09
78 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites                      3.14
79 John Den Braber (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team      3.18
80 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin                         3.19
81 Danny Jonasson (Den) CSC Tiscali                             3.20
82 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com                               3.21
83 Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom                     3.28
84 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                  3.29
85 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                   3.32
86 Arvis Piziks (Lat) CSC Tiscali
87 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                       3.35
88 Alberto Benito (Spa) iBanesto.com
89 Rudie Kemna (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
90 Laurent Jalabert (Fra) CSC Tiscali                           3.38
91 Mauro Zinetti (Ita) Alexia Alluminio                         3.39
92 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin                       3.53
93 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata                          3.54
94 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                     3.56
95 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                           3.58
96 Philippe K÷hler (Fra) Mapei-Quick Step                       4.00
97 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                       4.02
98 Danny Stam (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team           4.07
99 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast                             4.08
100 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                        4.17
101 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                       4.20
102 Corrado Serina (Ita) Alexia Alluminio                       4.22
103 Paolo Bono (Ita) Liquigas-Pata                              4.25
104 Gian-Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom             4.28
105 Koen Beeckman (Bel) CSC Tiscali                             4.29
106 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco                        4.32
107 Marco Villa (Ita) Alexia Alluminio
108 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio                        4.36
109 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step                       4.53
110 Daniele Galli (Ita) Alexia Alluminio                        4.58
111 Marcel Luppes (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team       5.00
112 David Latasa (Spa) iBanesto.com                            12.51
 
Points classification
 
1 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                   32 pts
2 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                            25
3 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                        16
4 Julian Dean (NZl) US Postal Service                             16
5 Sergei Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata                             15
6 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                            15
7 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                               14
8 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                      12
9 Tristan Hoffman (Ned) CSC Tiscali                               12
10 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                         12
11 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                                11
12 Rudie Kemna (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                      11
13 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service                      10
14 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin                              10
15 Leon Van Bon (Ned) Mercury                                      8
16 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                        8
17 Alberto Benito (Spa) iBanesto.com                               8
18 Dylan Casey (USA) US Postal Service                             5
19 John Den Braber (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team         5
20 Steven De Jong (Ned) Rabobank                                   4
21 Frank Hoj (Den) Team Coast                                      3
22 Lars Michaelsen (Den) Team Coast                                3
23 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco                             3
24 Peter Van Petegem (Bel) Mercury                                 2
25 Chris Wherry (USA) Mercury                                      1
26 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step                        1
27 Geert Van Bondt (Bel) Mercury                                   1
28 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco                            1
 
Sprints classification
 
1 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                 18 pts
2 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                         7
3 Glenn D'Hollander (Bel) Lotto-Adecco                             6
4 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom                     5
5 Joost Legtenberg (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team         5
6 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                      4
7 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco                                3
8 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                           3
9 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre-Daikin                             2
10 Jan Boven (Ned) Rabobank                                        2
11 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                     2
12 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin                               1
13 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco                             1
14 Mauro Zinetti (Ita) Alexia Alluminio                            1
15 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                           1
16 Bjarke Nielsen (Den) CSC Tiscali                                1
 
Young rider classification
 
1 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                         10.53.53
2 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step                         0.21
3 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                             0.36
4 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step                      1.06
5 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus                     1.14
6 Andrey Kashechkin (Ukr) Domo-Farm Frites                      1.17
7 Christoph V. Kleinsorgen (Ger) Team Coast                     1.25
8 Antonio Salomone (Ita) Alexia Alluminio                       1.44
9 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com                              1.52
10 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom                  1.56
11 Kevin Hulsman (Bel) Mapei-Quick Step                         1.59
12 Addy Engels (Ned) Rabobank                                   2.03
13 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com                               2.26
14 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin                       2.58
15 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata                          2.59
16 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                     3.01
17 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                           3.03
18 Philippe K÷hler (Fra) Mapei-Quick Step                       3.05
19 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast                             3.13
20 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step                        3.58
 
Teams classification
 
1 US Postal Service                                         32.42.04
2 Mercury                                                       0.03
3 BankGiroLoterij-Batavus                                       0.55
4 Lampre - Daikin                                               1.02
5 Team Deutsche Telekom                                         1.36
6 Liquigas-Pata                                                 1.39
7 Domo - Farm Frites                                            2.04
8 Rabobank                                                      2.30
9 Lotto-Adecco                                                  2.38
10 Mapei - Quick Step                                           2.42
11 Team Coast                                                   2.48
12 iBanesto.com                                                 2.54
13 Team CSC Tiscali                                             3.09
14 AXA - VVZ                                                    4.49
15 Alexia Alluminio                                             5.13