41st ENECO Ronde van Nederland - 2.1

Netherlands, August 28-September 1, 2001

Main page    Results    Previous stage

Stage 3 - August 30: Nijverdal - Denekamp, 83 km

Quaranta sprints to victory in third stage

Ivan Quaranta (Alexia) has become the third sprinter to win a stage in the Ronde van Nederland in three days, as he took the morning's 83 km stage from Nijverdal to Denekamp. Quaranta beat home race leader Stefan Van Dijk (BankGiroLoterij) and Danilo Hondo (Telekom) in the bunch sprint, with Van Dijk keeping his leader's jersey going into this afternoon's time trial.

After a minute's silence for the recently deceased Dutch cycling sponsor, Jan van Erp, the 114 remaining riders set off for the short stage at high speed. The first classification sprint at Den Ham (km 22.2) was won by Rik Reinerink (BankGiroLoterij) from Jan Boven (Rabobank) and Remco van der Ven (Bankgiroloterij).

After the abandonment of Michael Sandstod (CSC) at km 25, a leading group of 12 riders established a gap for just 1 kilometre. The second classification sprint was taken by Van der Ven, from Ludo Dierckxsens (Lampre) and Hendrik van Dijck (Lotto). The all-important bonification sprint at Almelo (45.5 km) was won by Domo's Robbie McEwen, from Hunter (Lampre) and Van Dijk (BankGiroLoterij). This put McEwen and Van Dijk on the same time on GC.

The tempo stayed high for the second half of the stage. A group of 10 riders, including Erik Dekker, Jan Svorada, Viatcheslav Ekimov, StÚphane Barthe, Leon van Bon and Tristan Hoffman managed to get a 25 second gap. They were chased down by BankGiroLoterij and Lotto.

After 58 kilometres, nine riders (Stefan de Jongh, Ludo Dierckxsens, Matteo Frutti, Antonio Cruz, Steffen Wesemann, Rudi Kemna, Paul van Hyfte, Lars Michaelsen and Malted Urban) managed to gain 45 seconds on the peloton, but things came back together once again for the third and final classification sprint at Deurningen (km 65.4). This was won by Lotto's Paul van Hyfte, from Steffen Wesemann and Matteo Frutti.

The entire peloton came together to Denekamp for the stage finish, with the quickest being Ivan Quaranta, who has also been blamed for the big pileup on stage 1. Quaranta was too quick for Van Dijk and Hondo, but the bonus seconds mean that Van Dijk actually extended his lead in the race.

This afternoon there will be a 23 kilometre time trial from Nordhorn to Denekamp, and this should be decisive in determining the winner of this year's Ronde van Nederland.

Results

1 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                      1.50.02 (45.26 km/h)
2 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
3 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
4 Julian Dean (NZl) US Postal Service
5 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin
6 Rudie Kemna (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
7 Alberto Benito (Spa) iBanesto.com
8 Lars Michaelsen (Den) Team Coast
9 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco
10 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco
11 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata
12 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites
13 John Den Braber (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
14 Henk Vogels (Aus) Mercury
15 Steven De Jong (Ned) Rabobank
16 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco
17 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin
18 Aart Vierhouten (Ned) Rabobank
19 Kevin Hulsman (Bel) Mapei-Quick Step
20 Adriano Baffi (Ita) Mapei-Quick Step
21 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step
22 Joost Legtenberg (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
23 Tristan Hoffman (Ned) CSC Tiscali
24 Glenn D'Hollander (Bel) Lotto-Adecco
25 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
26 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin
27 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites
28 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
29 Koen Beeckman (Bel) CSC Tiscali
30 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
31 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service
32 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
33 Frank Hoj (Den) Team Coast
34 Gian-Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom
35 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre-Daikin
36 Christoph V. Kleinsorgen (Ger) Team Coast
37 Erik Dekker (Ned) Rabobank
38 Leon Van Bon (Ned) Mercury
39 Daniele Galli (Ita) Alexia Alluminio
40 Sergei Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata
41 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco
42 Marco Serpellini (Ita) Lampre-Daikin
43 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
44 Dario Andriotto (Ita) Alexia Alluminio
45 Jurgen De Jong (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
46 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
47 Andrey Kashechkin (Ukr) Domo-Farm Frites
48 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites
49 Bjarke Nielsen (Den) CSC Tiscali
50 Dylan Casey (USA) US Postal Service
51 Juan-Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com
52 Antonio Salomone (Ita) Alexia Alluminio
53 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
54 Matthew White (Aus) US Postal Service
55 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites
56 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco
57 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin
58 Mauro Zinetti (Ita) Alexia Alluminio
59 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom
60 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
61 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata
62 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast
63 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
64 Danny Stam (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
65 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step
66 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
67 Geert Van Bondt (Bel) Mercury
68 Corrado Serina (Ita) Alexia Alluminio
69 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
70 Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom
71 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
72 Benoţt Joachim (Lux) US Postal Service
73 Edwin Dunning (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
74 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
75 Arvis Piziks (Lat) CSC Tiscali
76 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
77 Wim Van Sevenant (Bel) Mercury
78 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank
79 Marcel Luppes (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
80 Daniel Van Elven (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
81 Chris Wherry (USA) Mercury
82 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step
83 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com
84 Philippe K÷hler (Fra) Mapei-Quick Step
85 Jan Boven (Ned) Rabobank
86 Peter Van Petegem (Bel) Mercury
87 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
88 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio
89 Laurent Jalabert (Fra) CSC Tiscali
90 Nicolas Jalabert (Fra) CSC Tiscali
91 CÚdric Vasseur (Fra) US Postal Service
92 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com
93 Danny Jonasson (Den) CSC Tiscali
94 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
95 StÚphane Barthe (Fra) US Postal Service
96 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com
97 Tomasz Brozyna (Pol) iBanesto.com
98 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
99 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
100 Marco Villa (Ita) Alexia Alluminio
101 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus
102 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata
103 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata
104 Paolo Bono (Ita) Liquigas-Pata
105 Cristian Salvato (Ita) Liquigas-Pata
106 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
107 Bart Leysen (Bel) Mapei-Quick Step
108 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom
109 Sascha Henrix (Ger) Team Coast
110 Malte Urban (Ned) Team Coast
111 David Latasa (Spa) iBanesto.com
112 Addy Engels (Ned) Rabobank
113 Candido Barbosa (Por) iBanesto.com
DNF Michael Sandst÷d (Den) CSC Tiscali
 
Points
 
1 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                          15 pts
2 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                 12
3 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                      10
4 Julian Dean (NZl) US Postal Service                            8
5 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                              6
6 Rudie Kemna (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                      5
7 Alberto Benito (Spa) iBanesto.com                              4
8 Lars Michaelsen (Den) Team Coast                               3
9 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                       2
10 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco                          1
 
Bonification sprints
 
Almelo - 45.5 km
 
1 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                           3 sec
2 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                              2
3 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                  1
 
Classification sprints
 
Den Ham - 22.2 km
 
1 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                    3 pts
2 Jan Boven (Ned) Rabobank                                       2
3 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                1
 
Westerhaar-Vriezenveensewijk - 32.6 km
 
1 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                3 pts
2 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre-Daikin                           2
3 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco                            1
 
Deurningen - 65.4 km
 
1 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco                              3 pts
2 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom                   2
3 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin                              1
 
Young rider
 
1 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                        1.50.02
2 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco
3 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco
4 Kevin Hulsman (Bel) Mapei-Quick Step
5 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step
6 Christoph V. Kleinsorgen (Ger) Team Coast
7 Andrey Kashechkin (Ukr) Domo-Farm Frites
8 Antonio Salomone (Ita) Alexia Alluminio
9 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin
10 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast
11 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
12 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step
13 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
14 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step
15 Philippe K÷hler (Fra) Mapei-Quick Step
16 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com
17 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com
18 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus
19 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata
20 Addy Engels (Ned) Rabobank
 
Teams
 
1 BankGiroLoterij-Batavus                                  5.31.00
2 Lotto-Adecco
3 Lampre - Daikin
4 Mapei - Quick Step
5 US Postal Service
6 Rabobank
7 Team Coast
8 AXA - VVZ
9 Alexia Alluminio
10 Domo - Farm Frites
11 Team Deutsche Telekom
12 Team CSC Tiscali
13 Liquigas-Pata
14 Mercury
15 iBanesto.com

General classification after stage 3

1 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus            10.26.27
2 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                         0.04
3 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                         0.07
4 Tristan Hoffman (Ned) CSC Tiscali                            0.11
5 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata
6 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
7 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                            0.12
8 Bart Voskamp (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                   0.13
9 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin
10 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                    0.15
11 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin
12 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step                    0.16
13 Erik Dekker (Ned) Rabobank
14 Daniele Galli (Ita) Alexia Alluminio
15 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                             0.17
16 Henk Vogels (Aus) Mercury
17 Aart Vierhouten (Ned) Rabobank
18 John Den Braber (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
19 Steven De Jong (Ned) Rabobank
20 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco
21 Koen Beeckman (Bel) CSC Tiscali
22 Kevin Hulsman (Bel) Mapei-Quick Step
23 Jurgen De Jong (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
24 Julian Dean (NZl) US Postal Service
25 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
26 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites
27 Frank Hoj (Den) Team Coast
28 Bjarke Nielsen (Den) CSC Tiscali
29 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco
30 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites
31 Juan-Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com
32 Geert Van Bondt (Bel) Mercury
33 Glenn D'Hollander (Bel) Lotto-Adecco
34 Vjatceslav Ekimov (Rus) US Postal Service
35 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco
36 Sergei Gontchar (Ukr) Liquigas-Pata
37 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco
38 Adriano Baffi (Ita) Mapei-Quick Step
39 Rudie Kemna (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
40 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
41 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
42 Andrey Kashechkin (Ukr) Domo-Farm Frites
43 Alberto Benito (Spa) iBanesto.com
44 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
45 Wilfried Peeters (Bel) Domo-Farm Frites
46 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre-Daikin
47 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre-Daikin
48 Dario Andriotto (Ita) Alexia Alluminio
49 Corrado Serina (Ita) Alexia Alluminio
50 Antonio Salomone (Ita) Alexia Alluminio
51 Marco Serpellini (Ita) Lampre-Daikin
52 Johan Verstrepen (Bel) Lampre-Daikin
53 Joost Legtenberg (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
54 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step
55 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
56 Arvis Piziks (Lat) CSC Tiscali
57 Dylan Casey (USA) US Postal Service
58 Benoţt Joachim (Lux) US Postal Service
59 Johan Museeuw (Bel) Domo-Farm Frites
60 Ralf Grabsch (Ger) Team Deutsche Telekom
61 Leon Van Bon (Ned) Mercury
62 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
63 Marcel Luppes (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
64 Christoph V. Kleinsorgen (Ger) Team Coast
65 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step
66 Chris Wherry (USA) Mercury
67 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast
68 Danny Stam (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
69 Lars Michaelsen (Den) Team Coast
70 Jan Boven (Ned) Rabobank
71 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom
72 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
73 Gian-Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom
74 Wim Van Sevenant (Bel) Mercury
75 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
76 CÚdric Vasseur (Fra) US Postal Service
77 Matthew White (Aus) US Postal Service
78 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
79 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
80 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom
81 Danny Jonasson (Den) CSC Tiscali
82 Laurent Jalabert (Fra) CSC Tiscali
83 Edwin Dunning (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
84 Mauro Zinetti (Ita) Alexia Alluminio
85 Peter Van Petegem (Bel) Mercury
86 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com
87 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
88 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com
89 Mirko Marini (Ita) Liquigas-Pata
90 Mario Manzoni (Ita) Alexia Alluminio
91 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com
92 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij-Batavus
93 Nicolas Jalabert (Fra) CSC Tiscali
94 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank
95 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
96 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata
97 Daniel Van Elven (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team
98 StÚphane Barthe (Fra) US Postal Service
99 Tomasz Brozyna (Pol) iBanesto.com
100 Philippe K÷hler (Fra) Mapei-Quick Step
101 Bart Leysen (Bel) Mapei-Quick Step
102 Marco Villa (Ita) Alexia Alluminio
103 Malte Urban (Ned) Team Coast
104 Daniele Contrini (Ita) Liquigas-Pata
105 Cristian Salvato (Ita) Liquigas-Pata
106 Sascha Henrix (Ger) Team Coast
107 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus
108 Addy Engels (Ned) Rabobank
109 Paolo Bono (Ita) Liquigas-Pata
110 Candido Barbosa (Por) iBanesto.com
111 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                   1.01
112 Koos Moerenhout (Ned) Domo-Farm Frites
113 David Latasa (Spa) iBanesto.com                            9.25

Points classification
 
1 Stefan Van Dijk (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                 32 pts
2 Ivan Quaranta (Ita) Alexia Alluminio                          25
3 Julian Dean (NZl) US Postal Service                           16
4 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                          15
5 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                      12
6 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                        12
7 Tristan Hoffman (Ned) CSC Tiscali                             12
8 Rudie Kemna (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                     11
9 Jan Svorada (Cze) Lampre-Daikin                               11
10 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin                            10
11 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                             8
12 Alberto Benito (Spa) iBanesto.com                             8
13 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                      8
14 John Den Braber (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team       5
15 Steven De Jong (Ned) Rabobank                                 4
16 Lars Michaelsen (Den) Team Coast                              3
17 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco                           3
18 Jeroen Blijlevens (Ned) Lotto-Adecco                          1
19 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step                      1
20 Geert Van Bondt (Bel) Mercury                                 1
 
Sprints classification
 
1 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij-Batavus               18 pts
2 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                       7
3 Glenn D'Hollander (Bel) Lotto-Adecco                           6
4 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom                   5
5 Joost Legtenberg (Ned) AXA-VVZ Professional Cycling Team       5
6 Rik Reinerink (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                    4
7 Paul Van Hyfte (Bel) Lotto-Adecco                              3
8 Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas-Pata                         3
9 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre-Daikin                           2
10 Jan Boven (Ned) Rabobank                                      2
11 Bert Hiemstra (Ned) Bankgiroloterij-Batavus                   2
12 Matteo Frutti (Ita) Lampre-Daikin                             1
13 Hendrik Van Dyck (Bel) Lotto-Adecco                           1
14 Mauro Zinetti (Ita) Alexia Alluminio                          1
15 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                         1
16 Bjarke Nielsen (Den) CSC Tiscali                              1
 
Young rider classification
 
1 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                       10.26.39
2 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin                      0.03
3 Crescenzo D'amore (Ita) Mapei-Quick Step                    0.04
4 Kevin Hulsman (Bel) Mapei-Quick Step                        0.05
5 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco
6 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
7 Andrey Kashechkin (Ukr) Domo-Farm Frites
8 Antonio Salomone (Ita) Alexia Alluminio
9 Bernhard Eisel (Aut) Mapei-Quick Step
10 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
11 Christoph V. Kleinsorgen (Ger) Team Coast
12 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step
13 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast
14 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com
15 Ruben Plaza (Spa) iBanesto.com
16 Fabio Marchesin (Ita) Liquigas-Pata
17 Philippe K÷hler (Fra) Mapei-Quick Step
18 Corey Sweet (Aus) Bankgiroloterij-Batavus
19 Addy Engels (Ned) Rabobank
20 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                   0.49
 
Teams classification
 
1 Lampre - Daikin                                         31.20.12
2 BankGiroLoterij-Batavus
3 Rabobank
4 Lotto-Adecco
5 Team CSC Tiscali
6 AXA - VVZ
7 US Postal Service
8 Mapei - Quick Step
9 Domo - Farm Frites
10 Mercury
11 Alexia Alluminio
12 Team Deutsche Telekom
13 Team Coast
14 Liquigas-Pata
15 iBanesto.com