Home  Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 Introduction to Track Racing  -  What's a Wheelrace?  - Introduction to Six Day racing  - UCI codes

Results and Reports for Canada

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
Blizzard Bike Club

Track
Forest City Velodrome
Ontario Track Cup #6

Cross
Cross on the Rock #1

 

Burnaby Velodrome Race #2

January 9-11, 2004

The Schedule

  • Day 1 - January 9
  • Day 2 - January 10
  • Day 3 - January 11

Results

Day 1 - January 9

Chariot Results A Group
 
1 Matt Chater
2 Ryan Mckenzie
3 Yannik Morin
4 Anton Quist
5 David McElhaw
6 Carey Squires
7 Murray Solem
8 David Godfrey
 
Chariot Results B Group
 
1 Shaun Crump
2 Good Rob
3 Gordon Ross
4 Christopher Anstey
5 Doug Jensen
6 Trevor Mckee
7 Paul Craig
8 Michael Cooper
 
Chariot Results C Group
 
1 Kunzli Kerry
2 Jack Pilecki
3 Alan Jenkins
4 Michael Burns
5 Claire Cameron
6 David Robertson
7 Ron Gordon
8 Lucas Fennell
 
Elimination Results A Group
 
1 Mike McCorkell
2 Kenny Williams
3 Murray Solem
4 Marsh Cooper
5 David Godfrey
6 Carey Squires
7 Ryan Mckenzie
8 Luis Bernhardt
9 Kenneth S. Johnson
10 David Goosen
11 Leif Clarke
12 Matt Chater
13 Anton Quist
 
Elimination Results B Group
 
1 Meier Christian
2 Gordon Ross
3 Christopher Anstey
4 Jensen Doug
5 Paul Craig
6 Jeff Ain
7 Shaun Crump
8 Mandy Poitras
9 Good Rob
10 Michael Cooper
11 Annette Hanson
12 Sean Hickey
13 Trevor Mckee
14 Sara Laliberte
15 Alexander Pope
 
Elimination Results C Group
 
1 Lucas Fennell
2 David Kosick
3 Michael Burns
4 Kunzli Kerry
5 Ron Gordon
6 David Robertson
7 Rob Mcmurtry
8 Alan Jenkins
9 Steve Fenning
10 Jack Pilecki
 
Elimination Results Women
 
1 Claire Cameron
2 Naomi Cooper
3 Suzanne Macht
4 Brooklyn Davis
5 Danielle McLaughlin
6 Moriah Beattie
7 Susan Weston

Day 2 - January 10

Scratch Results U-17 Group
 
1 MaxBarnard
2 Matthew Hayto
3 Mike Rothengatter
4 Austin McDougall
 
Short Scratch Race Results Women
 
1 Naomi Cooper
2 Moriah Beattie
3 Taylor Boglioli
4 Danielle McLaughlin
5 Susan Weston
6 Suzanne Macht
 
Short Scratch Race Results C Group
 
1 Gina Grain
2 David Kosick
3 Jack Pilecki
4 Michael Burns
5 Rob Mcmurtry
6 Lucas Fennell
7 Alan Jenkins
8 Ron Gordon
9 Steve Fenning
DNF Kunzli Kerry
DNF David Robertson
 
Short Scratch Race Results B Group
 
1 Mandy Poitras
2 Geoffrey Argue
3 Shaun Crump
4 Richard Juryn
5 Annette Hanson
6 Sean Hickey
 
Short Scratch Race#2 Finals U17 Group
 
1 Barnard Max
2 Rothengatter Mike
3 Hayto Matthew
4 McDougal Austin
 
Scratch Race A Group Top 8
 
1 Kenny Williams
2 Tyler Farrar
3 David Godfrey
4 Murray Solem
5 David Goosen
6 Josh Kerkhoff
7 Marsh Cooper
8 Mike McCorkell
 
Sprint Finals A Group
 
1 Anton Quist
2 David McElhaw
3 Kenny Williams
4 Lori-ann Muenzer
5 Matt Chater
6 Ryan Mckenzie
 
Sprint Finals B Group
 
1 Good Rob
2 Shaun Crump
3 Christopher Anstey
4 Paul Craig
5 Trevor Mckee
6 Jensen Doug
 
Sprint Results C Group
 
1 Jack Pilecki
2 Michael Burns
3 Lucas Fennell
4 David Robertson
 
Sprint Finals Women
 
1 Gina Grain
2 Naomi Cooper
3 Taylor Boglioli
4 Susan Weston
 
Points Race Results U17 Group
 
1 Rothengatter Mike
2 Barnard Max
3 Hayto Matthew
4 McDougal Austin
 
Points Race Results Women
 
1 Moriah Beattie
2 Taylor Boglioli
3 Naomi Cooper
4 Danielle McLaughlin
5 Susan Weston
6 Brooklyn Davis
 
Points Race Results C Group
 
1 Gina Grain
2 Michael Burns
3 David Robertson
4 Lucas Fennell
5 Kerry Kunzli
6 Ron Gordon
7 Rob Mcmurtry
 
Points Race Results B Group
 
1 Meier Christian
2 Geoffrey Argue
3 Gordon Ross
4 Mandy Poitras
5 Christopher Anstey
6 Paul Craig
7 Annette Hanson
8 Sean Hickey
 
Points Race Results A Group
 
1 Kenny Williams       57 pts
2 Tyler Farrar         50
3 Marsh Cooper         37
4 Ryan Miller          26
5 David Godfrey        24
6 Mike McCorkell        7
7 Leif Clarke           1
8 Luis Bernhardt

Local results 2004

January

February

March

April

May

June

July 

August 

September 

October 

November 

December