Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

Results and Reports for July 6 - 12, 2002

USA

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
Jacksonville Classic
Penney Farms Road Race
Port of Catoosa Spring Crit
Jefferson Cup Road Race
Spin City Criterium
Spin City Circuit Race
OBRA Banana Belt Road Racing Series #2

Washington Cup #2
Pure Austin Pace Bend Road Race
Ronde Ohop Circuit Race
Jack Frost Time Trial
UCSD Boulevard Road Race

JAR Tour of the Bahamas
RMR #2
CU criterium

Track
Bob Hansing Cup #1

MTB

 

Alpenrose Thursday Night Series, Portland, Oregon

July 11, 2002

Results

Madison
 
1 Godfrey/Godfrey
2 Norton/Abers
3 Murray/Newman
4 Curl/Magnus
5 Mikami/Curl

Category 4/5 Omnium
  
1 Jon Long
2 Molly Cameron
3 Taylor Kneuven BBC/Bike&Hike
4 Rob Hausner BBC/Bike & Hike
5 Nathan Spear Lakeside/Rivers Edge
6 Steve Brown BBC/Bike & Hike
7 Eldon Lougee BBC/Bike & Hike
8 Mark Clem
9 Nils Tillstrom RiverCity/TeamOregon
10 Jeff Weatherill BBC/Bike & Hike
11 Greg LeBlanc River City/Team Oregon
12 Seth Johnson
13 Brian Curry Lakeseide/Rivers Edge

Women Omnium
 
1 Wendy Weatherill BBC/Bike & Hike
2 Jen Featheringill
3 Anne Meinke BBC/Bike & Hike
4 NoreenRubicon Godfrey
5 Darien Curl Rubicon
6 Molly Cameron

Category 3 Omnium
 
1 Mark Storer Lakeside/Rivers Edge
2 Steve McLaughry Orwell
3 Eric Romney
4 Steve Hemminger River City/Team Oregon
5 Tony Halford BBC/Bike & Hike
6 Craig Sinanian Lakeside/RiversEdge
7 Dominic Van Horn River City/Team Oregon
8 Ed Norton Presto Velo/Bike & Hike
9 Laura Suditu BBC/Bike & Hike

Category Pro   1/2 Omnium
 
1 John Walrod Prime Alliance
2 Duncan Oliphant Presto Velo/Bike & Hike
3 Lance Coffel Lakeside/Rivers Edge
4 Dean Tracy Rubicon
5 Jamie Mikami Corben Huntair
6 Steve Lamb River City/Team Oregon
7 dan Houghton Presto Velo/Bike & Hike
8 Mitch Weaver River City/Team Rose City
9 Mark Godfrey BBC/Bike & Hike
10 Marjon Marik Prime Alliance
11 Noreen Godfrey Rubicon
12 David Godfrey Rubicon
13 Brian Abers Lakeside/Rivers Edge
14 Paul Mautner Lakeside/Rivers Edge
15 Mike Murray River City/Team Oregon
16 Chauncey Curl Rubison
17 Brian O'Neal Lakeside/Rivers Edge
18 Ron Magnus Corben Huntair
19 James Newman River City/Team Oregon

Previous USA Results