Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

Geelong Women's Tour - 2.2

Australia, February 21-23, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Stage Details           Next Stage

Stage 1 - January 21: Portarlington time trial, 8km

Austrian Soeder wins opening time trial stage of Geelong Tour

By John Michael Flynn at Port Arlington, Australia

Christiane Soeder
Photo ©: John Flynn
(Click for larger image)

Thirty one year old Austrian doctor Christiane Soeder (Univega Pro Cycling) scored one of the most significant results of her cycling career this morning, winning the opening time trial stage of the Geelong Women's Tour in Australia.

The season opening event, a crucial lead-up to this weekend's UCI Geelong Women's World Cup has brought together the biggest names in women's cycling, with the largest field yet assembled for the event, of 130 riders from 19 teams.

Australia's Natalie Bates recorded the fastest time of the earlier riders on the course.

The New South Wales Institute of Sport cyclist clocked 11.21.44 for the 8 kilometre journey, a result which was good enough in the end, to claim fifth place.

It was Soeder who produced the surprise result for the race against the clock, with Russian Svetlana Bubnenkova (Russian National Team) second and New Zealand's Melissa Holt (Bike NZ) third.

The Austrian rocketed home in a time of 11.07.51, 5 seconds faster than her nearest rival Bubnenkova.

"It was very nice for me to win here because there are very strong riders here" Soeder told Cyclingnews.

Olivia Gollan (Nobili Rubinetterie)
Photo ©: John Veage
(Click for larger image)

"I don't feel very well this morning, but it was better and better during the morning."

A former duathlon competitor who turned to cycling in 2003, Soeder has been in Australia for six weeks with her Univega Pro Cycling Team, preparing for the Geelong Tour and the opening round of the UCI World Cup Series.

The time trial result, providing a perfect launching pad for a season which will end with the world Championships in her home country.

"My performances get better and better," an enthusiastic Soeder confirmed post-stage. "So I am looking forward to the World Cup and the World Championships in Salzburg in my country."

Third placed Melissa Holt was also satisfied with her first hit-out for the International racing season and the result could not have come at a more important time.

"It's always great to have a good time trial and blow the legs a little bit so you can move forward into the rest of the Tour," Holt admitted after her all-out time trial effort.

"You always notice the wind and there was a definite headwind going out and a tailwind coming home but the conditions were pretty perfect really for time trialing."

The top three and best young rider
Photo ©: John Veage
(Click for larger image)

Holt is part of a two team 12 rider New Zealand contingent which has been sent to the Geelong Women's Tour and World Cup as the kiwis build up for the Commonwealth Games.

Having already earnt a place in her country's Games team in the time trial, Holt is also hopeful of securing a start in the road race team which is yet to be named.

"We're five weeks out from the real big competition for the Commonwealth countries, the form is coming hopefully," Holt enthused.

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by John Flynn/Cyclingnews.com

Images by John Veage/Geelong Tour

Results

1 Christiane Soeder (Aut) Univega Pro Cycling Team                      11.07.51
2 Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team                        0.04.53
3 Mellisa Holt (NZl) Bike New Zealand                                    0.05.31
4 Oenone Wood (Aus) Equipe Nürnberger Versicherung                       0.11.41
5 Natalie Bates (Aus) New South Wales Institute of Sport                 0.13.93
6 Sarah Ulmer (NZl) Bike New Zealand                                     0.17.60
7 Katherine Bates (Aus) Equipe Nürnberger Versicherung                   0.20.88
8 Kristen Armstrong (USA) USA Cycling Team                               0.24.79
9 Priska Doppmann (Swi) Univega Pro Cycling Team                         0.27.01
10 Judith Arndt (Ger) T-Mobile                                           0.33.54
11 Kate Nichols (Aus) New South Wales Institute of Sport                 0.36.34
12 Annette Beutler (Swi) ELK Haus NÖ                                     0.36.83
13 Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team                        0.37.26
14 Ina Teutenberg (Ger) T-Mobile                                         0.37.45
15 Dale Tye (NZl) Team New Zealand                                       0.39.64
16 Olivia Gollan (Aus) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas               0.39.97
17 Tamara Boyd (NZl) Bike New Zealand                                    0.40.51
18 Susanne Ljungskog (Swe) Team Cheerwine/Bicisport                      0.40.62
19 Vera Carrara (Ita) Italian National Team                              0.40.79
20 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung                    0.41.39
21 Jenny Macpherson (Aus) Australian National Team                       0.42.39
22 Lyne Bessette (Can) T-Mobile                                          0.42.76
23 Catherine Sell (NZl) Team New Zealand                                 0.43.36
24 Alexis Rhodes (Aus) Australian National Team                          0.44.31
25 Edwige Pitel (Fra) Japan Businessman Cycling Federation               0.44.69
26 Kori Seehafer (USA) USA Cycling Team                                  0.45.09
27 Kimberly Bruckner Baldwin (USA) T-Mobile                              0.45.37
28 Susie Wood (NZl) Bike New Zealand                                     0.46.93
29 Joanne Kiesanowski (NZl) Univega Pro Cycling Team                     0.47.39
30 Olga Slyusareva (Rus) Russian National Team                           0.50.30
31 Sarah Duester (Ger) Univega Pro Cycling Team                          0.51.47
32 Rosara Joseph (NZl) Team New Zealand                                  0.51.73
33 Sally Cowman (Aus) New South Wales Institute of Sport                 0.52.05
34 Tina Mayolo-Pic (USA) USA Cycling Team                                0.52.65
35 Claire Baxter (Aus) ACR-2XU                                           0.54.14
36 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team                          0.54.45
37 Michelle Hyland (NZl) Bike New Zealand                                0.54.91
38 Toni Bradshaw (NZl) Bike New Zealand                                  0.55.20
39 Hayley Brown (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz               0.55.71
40 Emma James (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz                 0.58.06
41 Brei Gudsell (NZl) Team New Zealand                                   0.59.31
42 Nikke Egyed (Aus) Queensland Academy of Sport                         1.00.41
43 Emma Rickards (Aus) Univega Pro Cycling Team                          1.00.52
44 Miho Oki (Jpn) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas                    1.00.80
45 Vicki Eustace (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport       1.00.88
46 Anouska Edwards (Aus) Queensland Academy of Sport                     1.01.61
47 Barbel Jungmeier (Aut) ELK Haus NÖ                                    1.02.39
48 Lauren Franges (USA) USA Cycling Team                                 1.02.59
49 Larissa Kleinmann (Ger) German National Team                          1.02.84
50 Gina Grain (Can) Giant PRO Cycling Team                               1.04.02
51 Tatiana Antoschina (Rus) Russian National Team                        1.04.62
52 Lang Meng (Chn) Giant PRO Cycling Team                                1.06.75
53 Meredith Miller (USA) USA Cycling Team                                1.08.57
54 Xiong Ying Ruan (Chn) Giant PRO Cycling Team                          1.08.70
55 Anke Wichmann (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung                    1.09.28
56 Sima Trapp (USA) USA Cycling Team                                     1.10.00
57 Toireasa Gallagher (Aus) New South Wales Institute of Sport           1.10.17
58 Monia Baccaille (Ita) Italian National Team                           1.10.22
59 Jessie Maclean (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz             1.10.31
60 Kate Charge (Aus) New South Wales Institute of Sport                  1.11.13
61 Laura Bortolozzi (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport    1.11.25
62 Elodie Tuoffet (Fra) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas              1.11.90
63 Kate Mercer (Aus) Queensland Academy of Sport                         1.14.18
64 Eva Lutz (Aus) Equipe Nürnberger Versicherung                         1.14.77
65 Candice Sullivan (Aus) Australian National Team                       1.14.79
66 Emma Mackie (Aus) Australian National Team                            1.15.28
67 Amy Hunt (GBr) SAFI - Pasta Zara Manhattan                            1.15.36
68 Hannah Banks (Aus) Australian National Team                           1.15.51
69 Louise Kerr (Aus) Queensland Academy of Sport                         1.15.98
70 Akemi Morimoto (Jpn) Japanese National Team                           1.17.70
71 Kate Cullen (GBr) Landlink Cycling                                    1.18.16
72 Erin Chamberlen (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz            1.18.76
73 Yun Mei Wu (Chn) Giant PRO Cycling Team                               1.19.08
74 Helen Kelly (Aus) Team Cheerwine/Bicisport                            1.20.46
75 Elke Gebhardt (Ger) German National Team                              1.20.47
76 Gessica Turato (Ita) Italian National Team                            1.21.12
77 Bridie O'Donnell (Aus) ACR-2XU                                        1.21.30
78 Trudy Van Der Straaten (Aus) Team Cheerwine/Bicisport                 1.21.80
79 Marta Vilajosana (Spa) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas            1.22.05
80 Amy Moore (Can) T-Mobile                                              1.22.30
81 Kara Northcott (NZl) Team New Zealand                                 1.24.19
82 Martina Corazza (Ita) A S Team FRW                                    1.24.41
83 Min Gad (Chn) Giant PRO Cycling Team                                  1.24.62
84 Marina Duvnjak (NZl) Team New Zealand                                 1.25.37
85 Anna Sutton (Aus) Landlink Cycling                                    1.25.71
86 Kelly Benjamin (USA) Team Cheerwine/Bicisport                         1.26.91
87 Katrina Hair (GBr) Landlink Cycling                                   1.27.46
88 Carla Ryan (Aus) Queensland Academy of Sport                          1.27.61
89 Kerry Cohen (Aus) Team Cheerwine/Bicisport                            1.28.30
90 Irina Zemlyanskaya (Rus) Russian National Team                        1.29.00
91 Rochelle Gilmore (Aus) SAFI - Pasta Zara Manhattan                    1.29.81
92 Belinda Goss (Aus) Landlink Cycling                                   1.30.22
93 Masumi Sakai (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation               1.30.33
94 Kanako Nishi (Jpn) Japanese National Team                             1.30.57
95 Kirsty Bortolin (Aus) ACR-2XU                                         1.30.71
96 Yan Xia Jiang (Chn) Giant PRO Cycling Team                            1.30.87
97 Tiffany Cromwell (Aus) SAFI - Pasta Zara Manhattan                    1.33.49
98 Masami Mashimo (Jpn) Japanese National Team                           1.33.57
99 Maryam Rogers (Aus) ACR-2XU                                           1.34.37
100 Charlotte Goldsmith (GBr) SAFI - Pasta Zara Manhattan                1.34.81
101 Magali Le Floch (Fra) T-Mobile                                       1.35.09
102 Silvia Valseccai (Ita) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas           1.35.56
103 Nicole Whittburn (Aus) ACR-2XU                                       1.36.42
104 Ryoko Yamaguchi (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation           1.37.15
105 Nicole Magner (Aus) Queensland Academy of Sport                      1.38.03
106 Leonie Aisbett (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz            1.38.09
107 Claudia Stumpf (Ger) German National Team                            1.39.71
108 Patricia Schwager (Swi) ELK Haus NÖ                                  1.39.82
109 Lisa Gatto (Ita) Italian National Team                               1.39.86
110 Marlen Johrend (Ger) German National Team                            1.41.06
111 Youko Okuda (Jpn) Japanese National Team                             1.41.33
112 Ombretta Ugolini (Ita) A S Team FRW                                  1.41.61
113 Rie Katayama (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation              1.42.04
114 Rachel O'Connor (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport    1.42.59
115 Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas              1.44.45
116 Kerryn Charman (Aus) SAFI - Pasta Zara Manhattan                     1.44.73
117 Alicia Evans (Aus) Landlink Cycling                                  1.46.66
118 Jeny Trew (Can) Team Cheerwine/Bicisport                             1.46.97
119 Ayako Toyooka (Jpn) Japanese National Team                           1.47.82
120 Giorgia Bronzini (Ita) A S Team FRW                                  1.48.49
121 Annalisa Cucinotta (Ita) Italian National Team                       1.51.34
122 Eleonora Soldo (Ita) Italian National Team                           1.52.25
123 Takao Nagayama (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation            1.54.95
124 Jemma O'Brien (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport      1.57.13
125 Kettj Manfrin (Ita) A S Team FRW                                     2.06.30
126 Belinda Diprose (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport    2.07.93
127 Isabella Wieser (Aut) ELK Haus NÖ                                    2.16.47
128 Emi Wachi (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation                 2.18.78
129 Laura Pisaneschi (Ita) A S Team FRW                                  2.30.49
DNF Alisha Lion (USA) ELK Haus NÖ                                               
DNF Sarah White (Irl) Key Building - South Coast Academy of Sport               
 
General Classification after stage 1
 
1 Christiane Soeder (Aut) Univega Pro Cycling Team                         11.07
2 Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team                           0.05
3 Mellisa Holt (NZl) Bike New Zealand                                           
4 Oenone Wood (Aus) Equipe Nürnberger Versicherung                          0.11
5 Natalie Bates (Aus) New South Wales Institute of Sport                    0.14
6 Sarah Ulmer (NZl) Bike New Zealand                                        0.18
7 Katherine Bates (Aus) Equipe Nürnberger Versicherung                      0.21
8 Kristen Armstrong (USA) USA Cycling Team                                  0.25
9 Priska Doppmann (Swi) Univega Pro Cycling Team                            0.27
10 Judith Arndt (Ger) T-Mobile                                              0.34
11 Kate Nichols (Aus) New South Wales Institute of Sport                    0.36
12 Annette Beutler (Swi) ELK Haus NÖ                                        0.37
13 Natalia Boyarskaya (Rus) Russian National Team                               
14 Ina Teutenberg (Ger) T-Mobile                                                
15 Dale Tye (NZl) Team New Zealand                                          0.40
16 Olivia Gollan (Aus) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas                      
17 Tamara Boyd (NZl) Bike New Zealand                                       0.41
18 Susanne Ljungskog (Swe) Team Cheerwine/Bicisport                             
19 Vera Carrara (Ita) Italian National Team                                     
20 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung                           
21 Jenny Macpherson (Aus) Australian National Team                          0.42
22 Lyne Bessette (Can) T-Mobile                                             0.43
23 Catherine Sell (NZl) Team New Zealand                                        
24 Alexis Rhodes (Aus) Australian National Team                             0.44
25 Edwige Pitel (Fra) Japan Businessman Cycling Federation                  0.45
26 Kori Seehafer (USA) USA Cycling Team                                         
27 Kimberly Bruckner Baldwin (USA) T-Mobile                                     
28 Susie Wood (NZl) Bike New Zealand                                        0.47
29 Joanne Kiesanowski (NZl) Univega Pro Cycling Team                            
30 Olga Slyusareva (Rus) Russian National Team                              0.50
31 Sarah Duester (Ger) Univega Pro Cycling Team                             0.51
32 Rosara Joseph (NZl) Team New Zealand                                     0.52
33 Sally Cowman (Aus) New South Wales Institute of Sport                        
34 Tina Mayolo-Pic (USA) USA Cycling Team                                   0.53
35 Claire Baxter (Aus) ACR-2XU                                              0.54
36 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team                                 
37 Michelle Hyland (NZl) Bike New Zealand                                   0.55
38 Toni Bradshaw (NZl) Bike New Zealand                                         
39 Hayley Brown (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz                  0.56
40 Emma James (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz                    0.58
41 Brei Gudsell (NZl) Team New Zealand                                      0.59
42 Nikke Egyed (Aus) Queensland Academy of Sport                            1.00
43 Emma Rickards (Aus) Univega Pro Cycling Team                             1.01
44 Miho Oki (Jpn) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas                           
45 Vicki Eustace (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport              
46 Anouska Edwards (Aus) Queensland Academy of Sport                        1.02
47 Barbel Jungmeier (Aut) ELK Haus NÖ                                           
48 Lauren Franges (USA) USA Cycling Team                                    1.03
49 Larissa Kleinmann (Ger) German National Team                                 
50 Gina Grain (Can) Giant PRO Cycling Team                                  1.04
51 Tatiana Antoschina (Rus) Russian National Team                           1.05
52 Lang Meng (Chn) Giant PRO Cycling Team                                   1.07
53 Meredith Miller (USA) USA Cycling Team                                   1.09
54 Xiong Ying Ruan (Chn) Giant PRO Cycling Team                                 
55 Anke Wichmann (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung                           
56 Sima Trapp (USA) USA Cycling Team                                        1.10
57 Toireasa Gallagher (Aus) New South Wales Institute of Sport                  
58 Monia Baccaille (Ita) Italian National Team                                  
59 Jessie Maclean (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz                    
60 Kate Charge (Aus) New South Wales Institute of Sport                     1.11
61 Laura Bortolozzi (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport           
62 Elodie Tuoffet (Fra) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas                 1.12
63 Kate Mercer (Aus) Queensland Academy of Sport                            1.14
64 Eva Lutz (Aus) Equipe Nürnberger Versicherung                            1.15
65 Candice Sullivan (Aus) Australian National Team                              
66 Emma Mackie (Aus) Australian National Team                                   
67 Amy Hunt (GBr) SAFI - Pasta Zara Manhattan                                   
68 Hannah Banks (Aus) Australian National Team                              1.16
69 Louise Kerr (Aus) Queensland Academy of Sport                                
70 Akemi Morimoto (Jpn) Japanese National Team                              1.18
71 Kate Cullen (GBr) Landlink Cycling                                           
72 Erin Chamberlen (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz               1.19
73 Yun Mei Wu (Chn) Giant PRO Cycling Team                                      
74 Helen Kelly (Aus) Team Cheerwine/Bicisport                               1.20
75 Elke Gebhardt (Ger) German National Team                                     
76 Gessica Turato (Ita) Italian National Team                               1.21
77 Bridie O'Donnell (Aus) ACR-2XU                                               
78 Trudy Van Der Straaten (Aus) Team Cheerwine/Bicisport                    1.22
79 Marta Vilajosana (Spa) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas                   
80 Amy Moore (Can) T-Mobile                                                     
81 Kara Northcott (NZl) Team New Zealand                                    1.24
82 Martina Corazza (Ita) A S Team FRW                                           
83 Min Gad (Chn) Giant PRO Cycling Team                                     1.25
84 Marina Duvnjak (NZl) Team New Zealand                                        
85 Anna Sutton (Aus) Landlink Cycling                                       1.26
86 Kelly Benjamin (USA) Team Cheerwine/Bicisport                            1.27
87 Katrina Hair (GBr) Landlink Cycling                                          
88 Carla Ryan (Aus) Queensland Academy of Sport                             1.28
89 Kerry Cohen (Aus) Team Cheerwine/Bicisport                                   
90 Irina Zemlyanskaya (Rus) Russian National Team                           1.29
91 Rochelle Gilmore (Aus) SAFI - Pasta Zara Manhattan                       1.30
92 Belinda Goss (Aus) Landlink Cycling                                          
93 Masumi Sakai (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation                      
94 Kanako Nishi (Jpn) Japanese National Team                                1.31
95 Kirsty Bortolin (Aus) ACR-2XU                                                
96 Yan Xia Jiang (Chn) Giant PRO Cycling Team                                   
97 Tiffany Cromwell (Aus) SAFI - Pasta Zara Manhattan                       1.34
98 Masami Mashimo (Jpn) Japanese National Team                                  
99 Maryam Rogers (Aus) ACR-2XU                                                  
100 Charlotte Goldsmith (GBr) SAFI - Pasta Zara Manhattan                   1.35
101 Magali Le Floch (Fra) T-Mobile                                              
102 Silvia Valseccai (Ita) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas              1.36
103 Nicole Whittburn (Aus) ACR-2XU                                              
104 Ryoko Yamaguchi (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation              1.37
105 Nicole Magner (Aus) Queensland Academy of Sport                         1.38
106 Leonie Aisbett (Aus) Chase Sydney - Smart - Mercedes Benz                   
107 Claudia Stumpf (Ger) German National Team                               1.40
108 Patricia Schwager (Swi) ELK Haus NÖ                                         
109 Lisa Gatto (Ita) Italian National Team                                      
110 Marlen Johrend (Ger) German National Team                               1.41
111 Youko Okuda (Jpn) Japanese National Team                                    
112 Ombretta Ugolini (Ita) A S Team FRW                                     1.42
113 Rie Katayama (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation                     
114 Rachel O'Connor (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport       1.43
115 Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubinetterie Menikini Cogeas                 1.44
116 Kerryn Charman (Aus) SAFI - Pasta Zara Manhattan                        1.45
117 Alicia Evans (Aus) Landlink Cycling                                     1.47
118 Jeny Trew (Can) Team Cheerwine/Bicisport                                    
119 Ayako Toyooka (Jpn) Japanese National Team                              1.48
120 Giorgia Bronzini (Ita) A S Team FRW                                     1.49
121 Eleonora Soldo (Ita) Italian National Team                              1.52
122 Takao Nagayama (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation               1.55
123 Jemma O'Brien (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport         1.57
124 Kettj Manfrin (Ita) A S Team FRW                                        2.06
125 Belinda Diprose (Aus) Key Building - South Coast Academy of Sport       2.08
126 Isabella Wieser (Aut) ELK Haus NÖ                                       2.16
127 Emi Wachi (Jpn) Japan Businessman Cycling Federation                    2.19
128 Annalisa Cucinotta (Ita) Italian National Team                          2.21
129 Laura Pisaneschi (Ita) A S Team FRW                                     2.31
 
Best Young Rider
 
1 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team                             12.01
2 Amy Hunt (GBr) SAFI - Pasta Zara Manhattan                                0.21
3 Hannah Banks (Aus) Australian National Team                               0.22
4 Louise Kerr (Aus) Queensland Academy of Sport                                 
5 Irina Zemlyanskaya (Rus) Russian National Team                            0.35
6 Tiffany Cromwell (Aus) SAFI - Pasta Zara Manhattan                        0.40
7 Marlen Johrend (Ger) German National Team                                 0.47
8 Annalisa Cucinotta (Ita) Italian National Team                            1.27
 
Sprint classification
 
1 Christiane Soeder (Aut) Univega Pro Cycling Team                             8 pts
2 Svetlana Bubnenkova (Rus) Russian National Team                              6
3 Mellisa Holt (NZl) Bike New Zealand                                          4

Back to top