Home
Competitive Cyclist
New Sun Nutrition
Craft USA
Seven
X-treme Cycling
SRAM
Cervelo
Red Rose Imports
Hed Cycling

Deutschland Tour - ProT

Germany, August 1-9, 2006

Start list

Gerolsteiner                                T-Mobile Team
 
1 Levi Leipheimer (USA)                     11 Lorenzo Bernucci (Ita)
2 Andrea Moletta (Ita)                      12 Linus Gerdemann (Ger)
3 Sebastian Lang (Ger)                      13 André Greipel (Ger)
4 Davide Rebellin (Ita)                     14 Kim Kirchen (Lux)
5 Ronny Scholz (Ger)                        15 Eddy Mazzoleni (Ita)
6 Stefan Schumacher (Ger)                   16 Daniele Nardello (Ita)
7 Georg Totschnig (Aut)                     17 Stephan Schreck (Ger)
8 Markus Zberg (Swi)                        18 Patrik Sinkewitz (Ger)
 
Lampre-Fondital                             Team CSC
 
21 Marzio Bruseghin (Ita)                   31 Andy Schleck (Lux)
22 Matteo Carrara (Ita)                     32 Christian Müller (Ger)
23 Claudio Corioni (Ita)                    33 David Zabriskie (USA)
24 Paolo Fornaciari (Ita)                   34 Bobby Julich (USA)
25 David Loosli (Swi)                       35 Jens Voigt (Ger)
26 Danilo Napolitano (Ita)                  36 Luke Roberts (Aus)
27 Evgeni Petrov (Rus)                      37 Nicki Sorensen (Den)
28 Gorazd Stangelj (Slo)                    38 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa)
 
Phonak Hearing Systems                      Caisse d'Epargne-Illes Balears
 
41 Bert Grabsch (Ger)                       51 Vicente Reynes Mimo (Spa)
42 Ryder Hesjedal (Can)                     52 Vladimir Efimkin (Rus)
43 Jonathan Patrick Mc Carty (USA)          53 Marco Fertonani (Ita)
44 Luis Fernandez Oliveira (Spa)            54 Pablo Lastras Garcia (Spa)
45 Florian Stalder (Swi)                    55 Alexei Markov (Rus)
46 Johann Tschopp (Swi)                     56 Mikel Pradera Rodriguez (Spa)
47 David Vitoria (Swi)                      57 Aitor Perez Arrieta (Spa)
48 Steve Zampieri (Swi)                     58 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa)
 
Discovery Channel Pro Cycling Team          Rabobank
 
61 Michael Barry (Can)                      71 Thomas Dekker (Ned)
62 Volodymyr Bileka (Ukr)                   72 Jan Boven (Ned)
63 Stijn Devolder (Bel)                     73 Gerben Löwik (Ned)
64 Vladimir Gusev (Rus)                     74 Grischa Niermann (Ger)
65 Benoît Joachim (Lux)                     75 Kai Reus (Ned)
66 Trent Lowe (Aus)                         76 Mathew Hayman (Aus)
67 Jurgen Van Goolen (Bel)                  77 Roy Sentjens (Bel)
68 Jason Mccartney (USA)                    78 Graeme Brown (Aus)
 
Astana Team                                 Davitamon-Lotto
 
81 Carlos Barredo Llamazales (Spa)          91 Wim De Vocht (Bel)
82 Assan Bazayev (Kaz)                      92 Bart Dockx (Bel)
83 Andrey Kashechkin (Kaz)                  93 Nick Gates (Aus)
84 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por)     94 Josep Jufre Pou (Spa)
85 José Antonio Redondo Ramos (Spa)         95 Jan Kuyckx (Bel)
86 Luis Leon Sanchez Gil (Spa)              96 Björn Leukemans (Bel)
87 Alexandre Vinokourov (Kaz)               97 Pieter Mertens (Bel)
88 Serguei Yakovlev (Kaz)                   98 Wim Van Huffel (Bel)
 
Quick Step-Innergetic                       Saunier Duval-Prodir
 
101 Kevin De Weert (Bel)                    111 Rubens Bertogliati (Swi)
102 Davide Vigano (Ita)                     112 Manuele Mori (Ita)
103 Nick Nuyens (Bel)                       113 Peter Mazur (Pol)
104 Sébastien Rosseler (Bel)                114 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra)
105 Hubert Schwab (Swi)                     115 Leonardo Piepoli (Ita)
106 Jurgen Van De Walle (Bel)               116 Marco Pinotti (Ita)
107 Geert Verheyen (Bel)                    117 Guido Trentin (Ita)
108 Remmert Wielinga (Ned)                  118 Oliver Zaugg (Swi)
 
Credit Agricole                             Cofidis, le Credit par Telephone
 
121 Francesco Bellotti (Ita)                131 Leonardo Bertagnolli (Ita)
122 Laszlo Bodrogi (Hun)                    132 Hervé Duclos-Lassalle (Fra)
123 Dmitriy Fofonov (Kaz)                   133 Nicolas Inaudi (Fra)
124 Mads Kaggestad (Nor)                    134 Tyler Farrar (USA)
125 Benoît Poilvet (Fra)                    135 Geoffroy Lequatre (Fra)
126 Mark Renshaw (Aus)                      136 Thierry Marichal (Bel)
127 Yannick Talabardon (Fra)                137 Sébastien Minard (Fra)
128 Nicolas Vogondy (Fra)                   138 Staf Scheirlinckx (Bel)
 
Euskaltel-Euskadi                           AG2R Prevoyance
 
141 Joseba Albizu Lizaso (Spa)              151 Yuriy Krivtsov (Ukr)
142 Koldo Fernandez De Larrea (Spa)         152 Hubert Dupont (Fra)
143 Iker Flores Galarza (Spa)               153 Lloyd Mondory (Fra)
144 Iban Iriondo Uranga (Spa)               154 Tomas Vaitkus (Ltu)
145 Markel Irizar Aranburu (Spa)            155 Jean-Patrick Nazon (Fra)
146 Anton Luengo Celaya (Spa)               156 Erki Pütsep (Est)
147 Alan Perez Lezaun (Spa)                 157 Mark Scanlon (Irl)
148 Joseba Zubeldia Agirre (Spa)            158 Alexandre Usov (Blr)
 
Team Milram                                 Liquigas
 
161 Erik Zabel (Ger)                        171 Dario Andriotto (Ita)
162 Daniel Becke (Ger)                      172 Dario David Cioni (Ita)
163 Ralf Grabsch (Ger)                      173 Francesco Failli (Ita)
164 Christian Knees (Ger)                   174 Marco Milesi (Ita)
165 Enrico Poitschke (Ger)                  175 Andrea Noe (Ita)
166 Björn Schröder (Ger)                    176 Franco Pellizotti (Ita)
167 Sebastian Siedler (Ger)                 177 Charles Wegelius (GBr)
168 Fabio Sacchi (Ita)                      178 Stefano Zanini (Ita)
 
Bouygues Telecom                            Française des Jeux
 
181 Sébastien Chavanel (Fra)                191 Ludovic Auger (Fra)
182 Stef Clement (Ned)                      192 Christophe Detilloux (Bel)
183 Andy Flickinger (Fra)                   193 Frédéric Finot (Fra)
184 Christophe Kern (Fra)                   194 Frédéric Guesdon (Fra)
185 Yoann Le Boulanger (Fra)                195 Eric Leblacher (Fra)
186 Rony Martias (Fra)                      196 Ian Mcleod (RSA)
187 Franck Renier (Fra)                     197 Jérémy Roy (Fra)
188 Matthieu Sprick (Fra)                   198 Jussi Veikkanen (Fin)
 
Team Wiesenhof Akud                         Team Vorarlberg
 
201 Robert Retschke (Ger)                   211 Gerrit Glomser (Aut)
202 Gerald Ciolek (Ger)                     212 Christoph Girschweiler (Swi)
203 Steffen Radochla (Ger)                  213 Pascal Hungerbühler (Swi)
204 Marcel Sieberg (Ger)                    214 Patrick Riedesser (Aut)
205 Lubor Tesar (Cze)                       215 Andreas Matzbacher (Aut)
206 Gerhard Trampusch (Aut)                 216 Harald Morscher (Aut)
207 Torsten Schmidt (Ger)                   217 Werner Riebenbauer (Aut)
208 Tim Klinger (Ger)                       218 Sven Teutenberg (Ger)