Home  Tech   Features   Road   MTB   Cyclocross   Track   News   Images    Feedback 

Pearl Izumi
Extran
Colnago
Litespeed

85th Giro d'Italia (GT)

Italy, May 11-June 2, 2002

Stage profile    Results    Live coverage    Previous stage    Next stage

Stage 8 - May 20: Capannori-Orvieto, 237 km

Longest stage for Aitor Gonzalez

Guidi's solo foiled with 3 km to go

By Jeff Jones
Aitor Gonzalez
Photo: © Sirotti
Click for larger image

Kelme's Aitor Gonzalez won today's longest stage of the Giro d'Italia, which finished in a frantic sprint to the top of the town of Orvieto, an ancient Roman hill town in western Umbria which has been inhabited since prehistoric times. Perhaps Gonzalez will toast his victory with a glass of Orvieto's famous white wine, as he earned the win with a perfectly timed attack with 1 km to go. Behind him, Francesco Casagrande hesitated in the chase and was eventually forced to settle for second place ahead of the improving Gilberto Simoni.

Fab Guidi
Photo: © Sirotti
Click for larger image

Gonzalez' win came at the expense of Team Coast's Italian sprinter, Fabrizio Guidi, who had been away in the company of two other sprinters Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) and Massimo Strazzer (Phonak) since the 67th kilometre of the 237 kilometre marathon. As Guidi saw his two companions tiring with 30 km to go, he accelerated on a small climb in a bid to win the stage on his own. At that point, he still had a four minute plus lead on the peloton but it was going to be touch and go with a tough final four kilometres.

The peloton seemed intent on catching Guidi, with Gerolsteiner, Saeco, and Lampre taking over from Jens Heppner's Telekom team tempo setting. They absorbed Strazzer and Petacchi with 14 km left, while the tenacious Guidi hung on, hitting the last climb with a 38 second lead. But as the road went up, Guidi's legs decided they'd had enough, and he raised both arms in mock victory as the charging peloton swallowed him with less than 3 km to go.

Simoni and the peloton
Photo: © Sirotti
Click for larger image

Then it was a game of strong man's poker, with several riders trying their luck to win the stage. The best of these was perhaps U23 World Champ Yaroslav Popovych (Colnago-Landbouwkrediet), who is still learning his trade in his first year in the pro peloton. Popovych dangled out in front until 1.5 km to go when he was caught by a counter-attacking Franco Pellizotti. Had Popovych waited, the stage win might well have been his.

With Casagrande marking Pellizotti, it was the turn of Kelme's time trial specialist Aitor Gonzalez to attack under the 1 km to go banner. There was that fatal hesitation, and Gonzalez won the stage comfortably while Casagrande and Simoni were left to sprint for second and third.

Aitor Gonzalez
Photo: © Sirotti
Click for larger image

37 year old Jens Heppner (Telekom) enjoyed another day in pink and another day on the podium, where his antics with the champagne bottle have surpassed compatriot and F1 driver Michael 'Schumi' Schumacher. 'Heppe' is relishing every moment on the podium, and don't be too surprised if he holds onto his lead past the next mountain finish to Campitello Matese on Thursday.

Tomorrow's ninth stage from Tivoli to Caserta should be a formality for the sprinters, who can stoke up their trains again for another flat finish.

Photography

Photos by Fotoreporter Sirotti

Results

1 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme-Costa Blanca            5.47.54 (41.908 km/h)
2 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                      0.04
3 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport
4 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
5 Cristian Moreni (Ita) Alessio
6 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini
7 Eddy Mazzoleni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
8 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
9 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
10 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia
11 Andrea Noe' (Ita) Mapei-Quick Step
12 Cadel Evans (Aus) Mapei-Quick Step
13 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
14 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
15 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
16 Jens Heppner (Ger) Team Telekom
17 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin
18 Tyler Hamilton (USA) Team CSC Tiscali
19 Paolo Lanfranchi (Ita) Index Alexia
20 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step
21 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo
22 Daniele De Paoli (Ita) Alessio
23 Fernando Escartin (Spa) Team Coast
24 Serguei Gontchar (Ukr) Fassa Bortolo
25 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco
26 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco
27 Manuel Beltran (Spa) Team Coast
28 Ivan Gotti (Ita) Alessio
29 Angel Vicioso Arcos (Spa) Kelme-Costa Blanca
30 Dario Frigo (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
31 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
32 Addy Engels (Ned) Rabobank
33 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro
34 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
35 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems
36 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems
37 Juan J. De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca
38 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
39 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
40 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
41 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno
42 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago              0.11
43 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                 0.23
44 Ruben Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
45 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco-Longoni Sport                0.35
46 Francisco J. Lara Ruiz (Spa) Team Coast                      0.44
47 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                            0.54
48 Bo Hamburger (Den) Index Alexia                              0.56
49 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                              1.00
50 Roberto Sgambelluri (Ita) Mercatone Uno                      1.02
51 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Adecco
52 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                      1.04
53 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
54 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                 1.09
55 Hector Mesa Mesa (Col) Formaggi-Trentini
56 Igor Pugaci (Mda) Saeco-Longoni Sport
57 Juan D. Ramirez (Col) Colombia-Selle Italia                  1.16
58 Gustavo Otero Gomez (Spa) Kelme-Costa Blanca
59 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
60 Luca Mazzanti (Ita) Mercatone Uno
61 Andrei Mizourov (Kaz) Mercatone Uno
62 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
63 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
64 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                       1.32
65 Andrea Peron (Ita) Team CSC Tiscali
66 Francisco Cerezo Perales (Spa) Team CSC Tiscali
67 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step
68 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
69 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                          1.52
70 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                 1.58
71 Massimo Apollonio (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                 2.07
72 Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin                             2.26
73 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                              2.45
74 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo
75 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Adecco
76 Angelo Furlan (Ita) Alessio
77 Marc Streel (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
78 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
79 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Adecco
80 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
81 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
82 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
83 Danny Jonasson (Den) Team CSC Tiscali
84 Rolf Sorensen (Den) Landbouwkrediet-Colnago
85 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio
86 Mauro Gerosa (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
87 Jimmi Madsen (Den) Team CSC Tiscali
88 Miguel Angel Meza (Mex) Team Colpack-Astro
89 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step
90 Marc Lotz (Ned) Rabobank
91 Frank Hoj (Den) Team Coast
92 Jan Boven (Ned) Rabobank
93 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco
94 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step
95 Geert Verheyen (Bel) Rabobank
96 Matteo Carrara (Ita) Team Colpack-Astro
97 Michele Colleoni (Ita) Team Colpack-Astro
98 Steven De Jongh (Ned) Rabobank
99 Denis Bondarenko (Rus) Formaggi-Trentini
100 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
101 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
102 Rene' Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
103 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
104 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak Hearing Systems
105 Uros Murn (Slo) Formaggi-Trentini
106 Mario Manzoni (Ita) Index Alexia
107 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
108 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
109 Oscar Mason (Ita) Saeco-Longoni Sport
110 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo
111 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin
112 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
113 Stefan Van Dijck (Ned) Lotto-Adecco
114 Sergio Barbero (Ita) Lampre-Daikin                          3.38
115 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
116 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
117 Luis Laverde Jimenez (Col) Formaggi-Trentini
118 Lars Michaelsen (Den) Team Coast
119 Biagio Conte (Ita) Saeco-Longoni Sport
120 Andre' Korff (Ger) Team Coast
121 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
122 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
123 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC Tiscali                 3.40
124 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno                      4.11
125 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno
126 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                       4.31
127 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
128 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia
129 Riccardo Forconi (Ita) Mercatone Uno
130 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
131 Stephan Schreck (Ger) Team Telekom
132 Ralf Grabsch (Ger) Team Telekom
133 Cayetano Julia Cegarra (Spa) Kelme-Costa Blanca
134 Steve Zampieri (Swi) Tacconi Sport-Emmegi
135 Fabrice Gougot (Fra) Phonak Hearing Systems
136 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi-Trentini
137 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
138 Renzo Mazzoleni (Ita) Team Colpack-Astro
139 Malte Urban (Ger) Team Coast
140 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
141 Yauheni Seniushkine (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo
142 Sylvester Szmyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi
143 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco
144 Francisco Leon Mane (Spa) Kelme-Costa Blanca
145 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca
146 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                     4.37
147 Matteo Gigli (Ita) Team Colpack-Astro
148 Marcelino Garcia Alonso (Spa) Team CSC Tiscali
149 Manuel Calvente (Spa) Team CSC Tiscali
150 Hidenori Nodera (Jpn) Team Colpack-Astro
151 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom
152 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
153 Kai Hundertmark (Ger) Team Telekom
154 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
155 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
156 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport
157 Mauro Zanetti (Ita) Alessio
158 Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
159 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport
160 Daniele Righi (Ita) Index Alexia
161 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems
162 Antonio Rizzi (Ita) Formaggi-Trentini
163 Ellis Rastelli (Ita) Gerolsteiner
164 Oscar Cavagnis (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
165 Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
166 Michael Rasmussen (Den) Team CSC Tiscali
167 Gabriele Colombo (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
168 Dario Andriotto (Ita) Index Alexia
169 Cristian Gasperoni (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
170 Saja Gajicic (Yug) Formaggi-Trentini
171 Roberto Conti (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
172 Mauro Zinetti (Ita) Index Alexia                            4.50
173 Eddy Serri (Ita) Index Alexia
174 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi-Trentini                    11.27
DNF Santiago Perez Fernandez (Spa) Kelme-Costa Blanca
DNS Paolo Bettini (Ita) Mapei-Quick Step

Points
 
1 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme-Costa Blanca                 25 pts
2 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        20
3 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       16
4 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                          14
5 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                   12
6 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini                         10
7 Eddy Mazzoleni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                        9
8 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                               8
9 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                    8
10 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                  7
11 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia                             6
12 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                 6
13 Andrea Noe' (Ita) Mapei-Quick Step                              5
14 Cadel Evans (Aus) Mapei-Quick Step                              4
15 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         4
16 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                              3
17 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                  3
18 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                                 2
19 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                 2
20 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo             1
21 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport                      1
 
Mountains
 
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          5 pts
2 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                  3
3 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                    1
 
Intergiro
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems             4.54.05
2 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
4 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
5 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
6 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport
7 Dario Frigo (Ita) Tacconi Sport-Emmegi
8 Andrea Noe' (Ita) Mapei-Quick Step
9 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
10 Ruben Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
 
Most combative
 
1 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  6 pts
2 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                  6
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          6
4 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                    6
5 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                         5
6 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                        4
7 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                           3
8 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                    2
9 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                   2
10 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini                         1
11 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                 1
 
Azzurri d'Italia
 
1 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  4 pts
2 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                         2
3 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                        1
 
Trofeo Fuga Piaggio
 
1 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                173 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                        142
3 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                  142
 
Trofeo Fast Team
 
1 Kelme-Costa Blanca                                        17.23.50
2 Alessio                                                       0.04
3 Mapei-Quick Step
4 Fassa Bortolo
5 Gerolsteiner
6 Rabobank
7 Team Coast                                                    0.44
8 Lampre-Daikin                                                 0.54
9 Index Alexia                                                  0.56
10 Lotto-Adecco                                                 1.02
11 Phonak Hearing Systems                                       1.16
12 Saeco-Longoni Sport                                          1.35
13 Colombia-Selle Italia                                        1.35
14 Team Telekom                                                 1.52
15 Tacconi Sport-Emmegi                                         2.07
16 Mercatone Uno                                                2.14
17 Landbouwkrediet-Colnago                                      2.52
18 Team CSC-Tiscali                                             3.00
19 Formaggi Trentini                                            3.50
20 Team Colpack-Astro                                           5.26
21 Acqua&Sapone-Cantina Tollo                                   7.18
22 Ceramiche Panaria-Fiordo                                     7.31
 
Trofeo Super Team
 
1 Alessio                                                         23 pts
2 Gerolsteiner                                                    21
3 Lampre-Daikin                                                   21
4 Mapei-Quick Step                                                20
5 Kelme-Costa Blanca                                              20
6 Fassa Bortolo                                                   19
7 Saeco-Longoni Sport                                             18
8 Formaggi Trentini                                               15
9 Tacconi Sport-Emmegi                                            14
10 Index Alexia                                                   13
11 Rabobank                                                       12
12 Acqua&Sapone-Cantina Tollo                                      6
13 Team Telekom                                                    5
14 Team CSC-Tiscali                                                3
15 Landbouwkrediet-Colnago                                         0
16 Phonak Hearing Systems                                          0
17 Team Coast                                                      0
18 Lotto-Adecco                                                    0
19 Colombia-Selle Italia                                           0
20 Ceramiche Panaria-Fiordo                                        0
21 Team Colpack-Astro                                              0

General classification after stage 8

1 Jens Heppner (Ger) Team Telekom                           41.13.28
2 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                       3.33
3 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago               3.50
4 Eddy Mazzoleni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                     3.57
5 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                      4.08
6 Angel Vicioso Arcos (Spa) Kelme-Costa Blanca                  4.09
7 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia                           4.27
8 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                     4.29
9 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                            4.39
10 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                              4.41
11 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems           4.43
12 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                           4.44
13 Tyler Hamilton (USA) Team CSC Tiscali                        4.46
14 Cadel Evans (Aus) Mapei-Quick Step                           4.47
15 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme-Costa Blanca              4.49
16 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                           4.52
17 Dario Frigo (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                       5.02
18 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                            5.05
19 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                               5.08
20 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                            5.10
21 Kurt Van De Wouwer (Bel) Lotto-Adecco                        5.17
22 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                              5.19
23 Andrea Noe' (Ita) Mapei-Quick Step                           5.20
24 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          5.24
25 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems               5.25
26 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                           5.30
27 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                       5.32
28 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                5.35
29 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                             5.38
30 Juan D. Ramirez (Col) Colombia-Selle Italia                  6.02
31 Juan J. De Los Angeles (Spa) Kelme-Costa Blanca              6.04
32 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom                          7.16
33 Daniele De Paoli (Ita) Alessio                               7.34
34 Serguei Gontchar (Ukr) Fassa Bortolo                         7.36
35 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                          8.05
36 Manuel Beltran (Spa) Team Coast                              8.07
37 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                              8.29
38 Ivan Gotti (Ita) Alessio                                     8.47
39 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                 9.00
40 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia             9.22
41 Igor Pugaci (Mda) Saeco-Longoni Sport                        9.51
42 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia              10.10
43 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                             10.29
44 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                     11.26
45 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak Hearing Systems              11.49
46 Gustavo Otero Gomez (Spa) Kelme-Costa Blanca                11.51
47 Paolo Lanfranchi (Ita) Index Alexia                         12.03
48 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro                       12.05
49 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno                           12.31
50 Addy Engels (Ned) Rabobank                                  12.57
51 Francisco J. Lara Ruiz (Spa) Team Coast                     13.15
52 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                           13.39
53 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                               13.39
54 Luca Mazzanti (Ita) Mercatone Uno                           13.56
55 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio                           14.02
56 Julio Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo           14.57
57 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                    14.59
58 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC Tiscali                 15.13
59 Andrei Mizourov (Kaz) Mercatone Uno                         15.14
60 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step                     15.50
61 Francisco Cerezo Perales (Spa) Team CSC Tiscali             16.46
62 Luis Laverde Jimenez (Col) Formaggi-Trentini                17.26
63 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin                     17.46
64 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
65 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                 17.51
66 Sergio Barbero (Ita) Lampre-Daikin                          19.26
67 Sylvester Szmyd (Pol) Tacconi Sport-Emmegi                  20.00
68 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        20.08
69 Manuel Calvente (Spa) Team CSC Tiscali                      20.42
70 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco-Longoni Sport               21.20
71 Matteo Carrara (Ita) Team Colpack-Astro                     23.11
72 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini                     23.42
73 Daniele Righi (Ita) Index Alexia                            23.44
74 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                          24.40
75 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre-Daikin                      25.35
76 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport
77 Roberto Sgambelluri (Ita) Mercatone Uno                     25.53
78 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                       25.58
79 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco-Longoni Sport            26.18
80 Michael Rasmussen (Den) Team CSC Tiscali                    26.30
81 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno                      26.51
82 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago              27.08
83 Jan Boven (Ned) Rabobank                                    27.14
84 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                     28.54
85 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                29.19
86 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                   29.24
87 Milan Kadlec (Cze) Lampre-Daikin                            29.25
88 Uros Murn (Slo) Formaggi-Trentini                           29.55
89 Marcelino Garcia Alonso (Spa) Team CSC Tiscali              30.37
90 Steven De Jongh (Ned) Rabobank                              31.29
91 Andrea Peron (Ita) Team CSC Tiscali                         31.43
92 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                            31.52
93 Francisco Leon Mane (Spa) Kelme-Costa Blanca                31.59
94 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia               33.09
95 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                     33.35
96 Oscar Mason (Ita) Saeco-Longoni Sport                       33.36
97 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          33.41
98 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia              33.46
99 Mauro Gerosa (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                     33.52
100 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                           35.08
101 Ruben Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia            35.16
102 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                           36.09
103 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                   36.38
104 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                               36.46
105 Serguei Yakovlev (Kaz) Team Telekom                        37.12
106 Bo Hamburger (Den) Index Alexia                            37.42
107 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Adecco                           38.22
108 Michele Colleoni (Ita) Team Colpack-Astro                  38.42
109 Rene' Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                       38.43
110 Stephan Schreck (Ger) Team Telekom                         38.48
111 Cayetano Julia Cegarra (Spa) Kelme-Costa Blanca            39.02
112 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Adecco                         39.13
113 Kai Hundertmark (Ger) Team Telekom                         39.28
114 Martin Derganc (Slo) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
115 Denis Bondarenko (Rus) Formaggi-Trentini                   40.02
116 Mario Scirea (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo            40.25
117 Ralf Grabsch (Ger) Team Telekom                            40.45
118 Renzo Mazzoleni (Ita) Team Colpack-Astro                   42.02
119 Andre' Korff (Ger) Team Coast                              42.05
120 Lars Michaelsen (Den) Team Coast                           42.06
121 Roberto Conti (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo           42.28
122 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco                        44.00
123 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                 44.08
124 Biagio Conte (Ita) Saeco-Longoni Sport                     44.28
125 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                46.10
126 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom                          46.25
127 Oscar Cavagnis (Ita) Landbouwkrediet-Colnago               46.28
128 Stefan Van Dijck (Ned) Lotto-Adecco                        47.26
129 Massimo Apollonio (Ita) Tacconi Sport-Emmegi               47.48
130 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             48.10
131 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                  48.21
132 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport                 48.36
133 Frank Hoj (Den) Team Coast                                 48.45
134 Guido Trenti (USA) Acqua & Sapone-Cantina Tollo            49.24
135 Hector Mesa Mesa (Col) Formaggi-Trentini                   49.38
136 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems              50.01
137 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio                         50.16
138 Steve Zampieri (Swi) Tacconi Sport-Emmegi                  51.13
139 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems               51.48
140 Mauro Zanetti (Ita) Alessio                                52.03
141 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo                        52.12
142 Jimmi Madsen (Den) Team CSC Tiscali                        52.42
143 Rolf Sorensen (Den) Landbouwkrediet-Colnago                53.12
144 Gabriele Colombo (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        53.44
145 Fabrice Gougot (Fra) Phonak Hearing Systems                53.58
146 Miguel Angel Meza (Mex) Team Colpack-Astro                 54.34
147 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                      54.52
148 Danny Jonasson (Den) Team CSC Tiscali                      55.14
149 Denis Zanette (Ita) Fassa Bortolo                          56.01
150 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno                     56.18
151 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                57.19
152 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Adecco                    57.37
153 Yauheni Seniushkine (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo         58.08
154 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner                        58.28
155 Ellis Rastelli (Ita) Gerolsteiner                          58.44
156 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago           1.00.57
157 Cristian Gasperoni (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo    1.01.43
158 Malte Urban (Ger) Team Coast                             1.01.59
159 Riccardo Forconi (Ita) Mercatone Uno                     1.02.11
160 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                        1.02.38
161 Marc Streel (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                1.03.45
162 Mario Manzoni (Ita) Index Alexia                         1.05.06
163 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             1.05.10
164 Matteo Gigli (Ita) Team Colpack-Astro                    1.06.33
165 Hidenori Nodera (Jpn) Team Colpack-Astro                 1.06.40
166 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi-Trentini                  1.08.11
167 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi               1.10.41
168 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi-Trentini                  1.12.38
169 Mauro Zinetti (Ita) Index Alexia                         1.13.50
170 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia                         1.14.36
171 Antonio Rizzi (Ita) Formaggi-Trentini                    1.17.58
172 Saja Gajicic (Yug) Formaggi-Trentini                     1.18.43
173 Eddy Serri (Ita) Index Alexia                            1.19.09
174 Dario Andriotto (Ita) Index Alexia                       1.19.14

Points classification
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                   81 pts
2 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo              78
3 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                 62
4 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        54
5 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                         51
6 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Adecco                                46
7 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         40
8 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia                   40
9 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                    35
10 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme-Costa Blanca                34
11 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                              34
12 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                      32
13 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini                        31
14 Jens Heppner (Ger) Team Telekom                                29
15 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                  29
16 Eddy Mazzoleni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                      23
17 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                             22
18 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi-Trentini                        21
19 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                               20
20 Tyler Hamilton (USA) Team CSC Tiscali                          19
21 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                      19
22 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                    19
23 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin                        18
24 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                 17
25 Miguel Angel Meza (Mex) Team Colpack-Astro                     16
26 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                   16
27 Steven De Jongh (Ned) Rabobank                                 15
28 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                         14
29 Angel Vicioso Arcos (Spa) Kelme-Costa Blanca                   12
30 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                             12
31 Cadel Evans (Aus) Mapei-Quick Step                             12
32 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                              12
33 Paolo Savoldelli (Ita) Index Alexia                            11
34 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Adecco                             11
35 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                10
36 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                             10
37 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo            10
38 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems                 10
39 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                            10
40 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro                           9
41 Marc Streel (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                       8
42 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia                                8
43 Ivan Gotti (Ita) Alessio                                        8
44 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                        8
45 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                 7
46 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                              7
47 Francisco Leon Mane (Spa) Kelme-Costa Blanca                    7
48 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems              6
49 Andrea Noe' (Ita) Mapei-Quick Step                              6
50 Matteo Carrara (Ita) Team Colpack-Astro                         6
51 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                                6
52 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                      6
53 Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin                                5
54 Oscar Cavagnis (Ita) Landbouwkrediet-Colnago                    5
55 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo            4
56 Dario Frigo (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                          4
57 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                                 4
58 Juan D. Ramirez (Col) Colombia-Selle Italia                     4
59 Fabio Sacchi (Ita) Saeco-Longoni Sport                          4
60 Lars Michaelsen (Den) Team Coast                                4
61 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                     4
62 Matthias Buxhofer (Aut) Phonak Hearing Systems                  3
63 Rene' Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                            3
64 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                  3
65 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                                   2
66 Frank Hoj (Den) Team Coast                                      2
67 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                1
68 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport                      1
69 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner                             1
 
Mountains classification
 
1 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                         19
2 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        10
3 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini                          9
4 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                        6
5 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                          5
6 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                              5
7 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                       5
8 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia                 3
9 Hector Mesa Mesa (Col) Formaggi-Trentini                         3
10 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner                             3
11 Marc Streel (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                       3
12 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                 3
13 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                             3
14 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                 3
15 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                              2
16 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                        2
17 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step                         2
18 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo                             2
19 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                               2
20 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                               1
21 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                  1
22 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                   1
 
Intergiro classification
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems             26.54.06
2 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                               0.47
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                       2.34
4 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                  2.35
5 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia                 2.40
6 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi-Trentini
7 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia                              2.46
8 Marc Streel (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
9 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
10 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin                      2.58
11 Lars Michaelsen (Den) Team Coast
12 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi
13 Angelo Furlan (Ita) Alessio
14 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo
15 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago               3.02
16 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
17 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                              3.07
18 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
19 Miguel Angel Meza (Mex) Team Colpack-Astro
20 Frank Hoj (Den) Team Coast
21 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport                   3.12
22 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
23 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
24 Oscar Cavagnis (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
25 Dario Frigo (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                       3.16
 
Most combative classification
 
1 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                   38 pts
2 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                 27
3 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo              22
4 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                        16
5 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                         15
6 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                         12
7 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Adecco                                10
8 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini                         10
9 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo             9
10 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                       8
11 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia                   8
12 Marc Streel (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                       7
13 Sven Teutenberg (Ger) Phonak Hearing Systems                    7
14 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme-Costa Blanca                 6
15 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                               6
16 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                   6
17 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin                         6
18 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                       6
19 Ivan Quaranta (Ita) Index Alexia                                5
20 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                                5
21 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi-Trentini                         5
22 Jens Heppner (Ger) Team Telekom                                 4
23 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                             4
24 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                    4
25 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                 3
26 Eddy Mazzoleni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                       3
27 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                              3
28 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                          3
29 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                      3
30 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca                     3
31 Zoran Klemencic (Slo) Tacconi Sport-Emmegi                      3
32 Angel Vicioso Arcos (Spa) Kelme-Costa Blanca                    2
33 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo                              2
34 Tyler Hamilton (USA) Team CSC Tiscali                           2
35 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                               2
36 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                  2
37 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                             2
38 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia                2
39 Lars Michaelsen (Den) Team Coast                                2
40 Hector Mesa Mesa (Col) Formaggi-Trentini                        2
41 Angelo Furlan (Ita) Alessio                                     2
42 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner                             2
43 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                  2
44 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                                 1
45 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                              1
46 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems                  1
47 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                        1
48 Daniele Nardello (Ita) Mapei-Quick Step                         1
49 Frank Hoj (Den) Team Coast                                      1
50 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo                             1
51 Miguel Angel Meza (Mex) Team Colpack-Astro                      1
52 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                               1
 
Azzurri d'Italia classification
 
1 Mario Cipollini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo              10 pts
2 Stefano Garzelli (Ita) Mapei-Quick Step                          8
3 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Adecco                                 5
4 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Kelme-Costa Blanca                  4
5 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                                4
6 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo             4
7 Francesco Casagrande (Ita) Fassa Bortolo                         4
8 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                    2
9 Gilberto Simoni (Ita) Saeco-Longoni Sport                        2
10 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini                         2
11 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                                2
12 Jens Heppner (Ger) Team Telekom                                 1
13 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                   1
14 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                       1
15 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                    1
 
Trofeo Fuga Piaggio classification
 
1 Fabrizio Guidi (Ita) Team Coast                                173 pts
2 Marc Streel (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                      162
3 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems                  142
4 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                142
5 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                        142
6 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                               142
7 Eddy Mazzoleni (Ita) Tacconi Sport-Emmegi                      133
8 Angel Vicioso Arcos (Spa) Kelme-Costa Blanca                   133
9 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                            130
10 Francisco Leon Mane (Spa) Kelme-Costa Blanca                  130
11 Juan D. Ramirez (Col) Colombia-Selle Italia                   127
12 Giovanni Lombardi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          125
13 Jens Heppner (Ger) Team Telekom                               125
14 Ruggero Marzoli (Ita) Formaggi-Trentini                       125
15 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                     125
16 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                               119
17 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                             101
18 Dmitri Konyshev (Rus) Fassa Bortolo                            93
19 Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner                            93
20 Hector Mesa Mesa (Col) Formaggi-Trentini                       88
21 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco                              59
22 Cristian Moreni (Ita) Alessio                                  39
23 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                              38
24 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems                 38
25 Igor Astarloa (Spa) Saeco-Longoni Sport                        38
26 Denis Lunghi (Ita) Team Colpack-Astro                          38
27 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                       38
28 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre-Daikin                        38
29 Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo                             38
30 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                               38
31 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia                     18
32 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco                            16
33 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Adecco                             11
 
Trofeo Fast Team classification
 
1 Kelme-Costa Blanca                                       123.19.20
2 Alessio                                                       4.20
3 Mapei-Quick Step                                              8.07
4 Lampre-Daikin                                                 8.41
5 Team Telekom                                                  9.09
6 Gerolsteiner                                                  9.18
7 Rabobank                                                      9.41
8 Phonak Hearing Systems                                       10.38
9 Fassa Bortolo                                                11.10
10 Colombia-Selle Italia                                       13.44
11 Team Coast                                                  13.52
12 Saeco-Longoni Sport                                         16.34
13 Tacconi Sport-Emmegi                                        19.58
14 Team CSC-Tiscali                                            21.19
15 Lotto-Adecco                                                27.26
16 Index Alexia                                                30.16
17 Mercatone Uno                                               34.06
18 Acqua&Sapone-Cantina Tollo                                  42.29
19 Formaggi Trentini                                           43.25
20 Landbouwkrediet-Colnago                                     45.57
21 Team Colpack-Astro                                          47.24
22 Ceramiche Panaria-Fiordo                                    49.30
 
Trofeo Super Team classification
 
1 Phonak Hearing Systems                                         134 pts
2 Fassa Bortolo                                                  127
3 Mapei-Quick Step                                               124
4 Kelme-Costa Blanca                                             123
5 Acqua&Sapone-Cantina Tollo                                     114
6 Lotto-Adecco                                                   106
7 Team Telekom                                                    94
8 Alessio                                                         87
9 Gerolsteiner                                                    83
10 Team Coast                                                     80
11 Ceramiche Panaria-Fiordo                                       78
12 Lampre-Daikin                                                  75
13 Rabobank                                                       74
14 Formaggi Trentini                                              71
15 Colombia-Selle Italia                                          68
16 Team Colpack-Astro                                             59
17 Tacconi Sport-Emmegi                                           47
18 Saeco-Longoni Sport                                            45
19 Team CSC-Tiscali                                               33
20 Landbouwkrediet-Colnago                                        29
21 Index Alexia                                                   29
22 Mercatone Uno                                                   0
 
Fair play classification
 
1 Landbouwkrediet-Colnago                                          0 pts
2 Mapei-Quick Step                                                 0
3 Phonak Hearing Systems                                           0
4 Team Telekom                                                     0
5 Colombia-Selle Italia                                            0
6 Rabobank                                                         5
7 Mercatone Uno                                                    5
8 Gerolsteiner                                                    10
9 Lotto-Adecco                                                    10
10 Kelme-Costa Blanca                                             20
11 Team CSC-Tiscali                                               20
12 Tacconi Sport-Emmegi                                           25
13 Index Alexia                                                   40
14 Team Coast                                                     45
15 Lampre-Daikin                                                  50
16 Formaggi Trentini                                              65
17 Ceramiche Panaria-Fiordo                                       65
18 Fassa Bortolo                                                  65
19 Alessio                                                        75
20 Saeco-Longoni Sport                                            90
21 Team Colpack-Astro                                            130
22 Acqua&Sapone-Cantina Tollo                                    380

Back to top