Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

37th Int. 3-Etappen-Rundfahrt der Rad-Junioren - 2.1 (Jr)

Germany, May 15-17, 2009

2008 results     Stage List     Preview    Start List     Past winners

The Stages

  • Stage 1 - May 15: Frankfurt ITT, 8 km
  • Stage 2 - May 16: Darmstadt - Darmstadt, 86.4 km
  • Stage 3 - May 17: Frankfurt - Wiesbaden-Naurod, 113.3 km

Preview

Coming!

Start list

Team Baden                         LV Quest Ralph Denk Team
 
1 David Bartl (Ger)                11 Alexander Grad (Ger)
2 Fabian Huber (Ger)               12 Max Klein (Ger)
3 Samuel Obländer (Ger)            13 Andreas Klopf (Ger)
4 Simon Arnold (Ger)               14 Cornelius Rettner (Ger)
5 Pascal Prieto (Ger)              15 Michael Stadler (Ger)
6 David Jesse (Ger)                16 Michael Schwarzmann (Ger)
 
LV Berlin                          Brandenburg
 
21 Sven Heitmann (Ger)             31 Constantin Liebenow (Ger)
22 Matti Kähling (Ger)             32 Eric Pidun (Ger)
23 Daniel Fiedler (Ger)            33 Franz Schiewer (Ger)
24 Niklas Michel (Ger)             34 Fritz Jolas (Ger)
25 Tobias Tetzlaff (Ger)           35 Tobias Barkschat (Ger)
26 Christian Weitermann (Ger)      36 Lars Telschow (Ger)
 
Team Herning Junior                German National Team
 
41 Emil Houmand (Den)              51 Nikias Arndt (Ger)
42 Jimmi Sörensen (Den)            52 Max Stahr (Ger)
43 Dennis Skov Peterson (Den)      53 Daniel Mrosek (Ger)
44 Martin Lind (Den)               54 Michel Koch (Ger)
45 Max Möller Elmholt (Den)        55 Johannes Kahra (Ger)
46 Lenni Andersen (Den)            56 René Klawonn (Ger)
 
German Junior National Team        Team Fachklinik Dr. Herzog - SV Spark.Vers.
 
61 Toni Bretschneider (Ger)        71 Claudio De Benedictis (Ger)
62 Fabian Danner (Ger)             72 Nikolai Herzog (Ger)
63 Felix Dehmel (Ger)              73 Ron Pfeifer (Ger)
64 Chris Pachale (Ger)             74 Sebastian Scherf (Ger)
65 Mike Willam (Ger)               75 Janwillem Van Der Sande (Ger)
66 Christian Derßler (Ger)         76 Johannes Wagner (Ger)
 
Croation Cycling Team              LG Frankfurt
 
81 Marin Andelini (Cro)            91 Felix Brech (Ger)
82 Junaj Ugrinic (Cro)             92 Maximilian Jentzsch (Ger)
83 Jurica Knezevic (Cro)           93 Samuel Paus (Ger)
84 Ivan Trgovec (Cro)              94 Matthias Mortka (Ger)
85 Alen Verbanac-Jovan (Cro)       95 Christopher Roth (Ger)
86 Josip Jaric (Cro)               96 Jonas Seubert (Ger)
 
Luxemburg                          DWVG-Wilton Cycling Team
 
101 Sean Wraight (Lux)             111 Jasper Ockeloen (Ned)
102 Tom Klepper (Lux)              112 Rutger Schellevis (Ned)
104 Tom Schanen (Lux)              113 Erik Bierens (Ned)
105 Pit Schlechter (Lux)           114 Erick Tol (Ned)
                                   115 Allan Veenstra (Ned)
                                   116 Django Buijs (Ned)
 
LV Niedersachsen                   Austrian National Team
 
121 Timo Gallenkämper (Ger)        131 Lukas Gelosky (Aut)
122 Marten Klöpping (Ger)          132 Andreas Hofer (Aut)
123 Falko-Nils Köhler (Ger)        134 Daniel Laresser (Aut)
124 Meik Hann (Ger)                135 David Ludwig (Aut)
125 Marius Tauchmann (Ger)         136 Christoph Täubel (Aut)
126 Jan Niclas Grosse (Ger)        
 
LV Rheinland-Pfalz                 Team Saarland
 
141 Jonas Brödel (Ger)             151 Robin Jose (Ger)
143 Sebastian Wichterich (Ger)     152 Kai Kastin-Becker (Ger)
144 Benedikt Bauer (Ger)           153 Hendrik Weber (Ger)
145 Max Ehrhardt (Ger)             154 Oliver Zwick (Ger)
146 Tobias Lergenmüller (Ger)      155 Michael Humbert (Ger)
                                   156 Cedrick Krüger (Ger)
 
LV Sachsen                         Team Sparkass U19
 
161 Sebastian Münch (Ger)          171 Yannick Bok (Ger)
162 Franz Müller (Ger)             172 Matthias Thomaschowski (Ger)
163 Carlo Steiner (Ger)            173 Jan-Robin Reikowski (Ger)
164 Falk Dressel (Ger)             174 Patrick Schachtner (Ger)
165 Christian Karl (Ger)           175 Henri Schulze-Lutum (Ger)
166 Philipp Dörr (Ger)             176 Jacob Wessels (Ger)
 
Thüringer Energie Junior Team      Team Cebion Stuttgart
 
181 Sven Pulsack (Ger)             191 Tim Barth (Ger)
182 Marc Wallenta (Ger)            192 Sandro Melchien (Ger)
183 André Henning (Ger)            193 Moritz Pfeiffer (Ger)
184 Christoph Peckruhn (Ger)       194 Fabian Mailach (Ger)
185 Florian Dietsch (Ger)          195 Lukas Vollmer (Ger)
186 Jakob Stasch (Ger)             196 Tim Schlichenmaier (Ger)
 
Team Speedweapon                   
 
201 Christopher Hatz (Ger)         
202 Timon Loderer (Ger)            
203 Dominik Merseburg (Ger)        
204 Christoph Rödel (Ger)          
205 Daniel Schwarz (Ger)           

Past winners

2008 Christopher Roth (Ger) LG Frankfurt
2007 Rasmus Guldhammer (Den)

2004 Stefan Schäfer (Ger) German National Track Team
2003 Mihail Ignatiev (Rus) St. Petersburg  
2002 Thomas Dekker (Ned) Netherlands National Team
2001 Mathieu Boiche (Fra)
2000 Markus Burghardt (Ger)
1999 Guillaume Cannet (Fra)
1998 Torsten Hieckmann (Ger)
1997 Sandro Güttinger (Swi)
1996 Stephan Schreck (Ger)
1995 Mikael Wranquist (Swe)
1994 Bruno Schoonbrodt (Bel)
1993 Jerome Klein (Ger)
1992 Martin Müller (Ger)
1991 Rik Reinerink (Ned)
1990 Cyril Bos (Fra)
1989 Nicola Miceli (Ita)
1988 Michele Bartoli (Ita)
1987 Jörg Welda (Ger)
1986 Kim Marcussen (Den)
1985 Kim Frost (Den)
1984 Moreno Tocchet (Ita)
1983 Remig Stumpf (Ger)
1982 Kim Eriksen (Den)
1981 Kim Eriksen (Den)
1980 Daniel Wyder (Swi)
1979 Nikolaas Emonds (Bel)
1978 Michael Marx (Ger)
1977 Dieter Vogel (Ger)
1976 Joh. Potrykus (Ger)
1975 Jan Franzen (Ger)
1974 Alf Segersäll (Swe)
1973 Paul Wieland (Swe)
1972 Dietrich Thurau (Ger)
1971 Ralf Stambulla (Ger)
 
Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com