Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Vuelta Mexico Telmex - 2.2

Mexico, March 1-8, 2009

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 6 - March 6: San Miguel Allende - León, Guanajuato, 177km

No pain for Ouch’s Evans in Mexico

Cameron Evans (Ouch Presented By Maxxis) out-sprints
Photo ©: AFP
(Click for larger image)

Cameron Evans (Ouch Presented by Maxxis) out-sprinted stage one winner Juan Pablo Magallanes (Mexican National Team) to claim victory on stage six. The Canadian rider together with Magallanes and Christopher Baldwin (Rock Racing) were able to drop three other riders from the small lead group after the first king of the mountains climb.

“We knew a break had a good shot to stay away to the finish,” Evans said. “We wanted to make sure we had a guy in every move.”

An early group of 15 riders was gaining some momentum, until the race leader’s jersey on Jackson Rodriguez (Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli) was found in the group. With less than a minute covering the top three on general classification, the peloton wasn’t about to let Rodriguez walk away with the race win.

After the threat of Rodriguez was naturalized the final group of six got away. Florencio Ramos (Tecos De La Uga) and Gerardo Soto (Region 1 Puebla) dropped out of the group following the first king of the mountains. The pair went on to finish at 1.30 minutes, just three seconds ahead of the surging peloton.

Hector Hugo Rangel (Canel'S Turbo) was unable to hold on after the leaders reached the second climb. He was left to ride alone for the final 25 kilometres and ended up finishing in fourth place, 1.20 minutes behind the leaders.

“Baldwin attacked a couple times,” Evans said of the final kilometres. “I covered the first one, and Magallenas covered the second. I knew he was pretty strong, but I was feeling pretty good and thought I had a good chance at the finish. I just need to be patient.”

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by AFP Photo/Mexsport

Results

1 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis                                  4.44.05
2 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team                                     
3 Christopher Baldwin (USA) Rock Racing                                                
4 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel'S Turbo                                           1.20
5 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Uga                                            1.30
6 Gerardo Soto (Mex) Region 1 Puebla                                                   
7 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team                                         1.33
8 Joaquin Sobrino (Spa) Burgos Monumental                                              
9 Enrique Mata (Spa) Burgos Monumental                                                 
10 Shawn Milne (USA) Team Type 1                                                       
11 Cesar Vaquera (Mex) Orven                                                           
12 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala                                               
13 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team                                    
14 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven                                                       
15 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips - Knauf                                            
16 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team                                         
17 Austin Carroll (USA) US National Team                                               
18 Marco Antonio Rios (Mex) Orven                                                      
19 Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing                                                 
20 Byron Guama (Ecu) Burgos Monumental                                                 
21 Kirk Carlsen (USA) US National Team                                                 
22 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel'S Turbo                                             
23 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team                                            
24 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong                                                
25 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team                                              
26 Alvaro Antoni Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala                                          
27 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel'S Turbo                                              
28 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team                                            
29 Radames Treviño (Mex) Orven                                                         
30 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong                                                   
31 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team                                           
32 Taylor Shelden (USA) US National Team                                               
33 Elio Frausto (Mex) Region 4 Oaxaca                                                  
34 Karl Menzies (Aus) Ouch Presented By Maxxis                                         
35 Jose De Gonzalez (Mex) Region 3 Estado                                              
36 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occident                                                
37 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado                                              
38 Benjamin King (USA) Trek Livestrong                                                 
39 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                                     
40 Rafael Valls (Spa) Burgos Monumental                                                
41 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1                                                 
42 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1 Puebla                                                
43 Alfredo Gabino (Mex) Region 3 Estado                                                
44 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala                                                  
45 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong                                                
46 Peter Stetina (USA) US National Team                                                
47 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli           
48 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala                                               
49 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team                                          
50 Christopher Barton (USA) US National Team                                           
51 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team                                             
52 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli             
53 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team                                          
54 Colby Pearce (USA) US National Team                                                 
55 Tyler Hamilton (USA) Rock Racing                                                    
56 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis                                        
57 Leonardo Moser (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli              
58 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado                                          
59 Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli           
60 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Uga                                                  
61 Carlos Lopez (Mex) Canel'S Turbo                                                    
62 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Uga                                               
63 Sergio Hernandez (USA) Rock Racing                                                  
64 Andrew Pinfold (Can) Ouch Presented By Maxxis                                       
65 Edgardo Lugo (Mex) Region 3 Estado                                                  
66 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team                                             
67 Glen Alan Chadwick (NZl) Rock Racing                                                
68 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga                                           
69 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Uga                                                
70 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team                                             
71 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips - Knauf                                                
72 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga                                              
73 Luis Alejand Zamudio (Mex) Tequila Afamado                                          
74 Roman Kilun (USA) Ouch Presented By Maxxis                                          
75 Julio Alberto Perez (Mex) Canel'S Turbo                                             
76 Jonathan Pat Mccarty (USA) Ouch Presented By Maxxis                                 
77 Floyd Landis (USA) Ouch Presented By Maxxis                                         
78 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Uga                                                
79 Domingo Gonzalez (Mex) Orven                                                        
80 Marco Anto Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala                                      2.28
81 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occident                                             2.29
82 Carlos Cruz (Mex) Region 4 Oaxaca                                                   
83 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla                                               
84 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado                                             
85 Ryan Roth (Can) Planet Energy                                                   2.55
86 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong                                                 
87 Guy East (USA) Trek Livestrong                                                      
88 Ivan Melero (Spa) Burgos Monumental                                             3.14
89 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala                                             5.08
90 Manuel Hernandez (Mex) Orven                                                        
91 Uriel Clara (Mex) Canel'S Turbo                                                     
92 Christopher Jones (USA) Team Type 1                                             6.05
93 Ian Macgregor (USA) Team Type 1                                                     
94 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca                                               6.28
95 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado                                             
96 Kevin Lacombe (Can) Planet Energy                                                   
97 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips - Knauf                                      8.24
98 David Tanner (Aus) Rock Racing                                                 20.49
99 Rodolfo Avila (Mex) Region 3 Estado                                                 
100 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli           
101 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - Knauf                                         
102 Denis Bertolini (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli            
103 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado                                              
104 Bruno Langlois (Can) Planet Energy                                                 
105 Keir Plaice (Can) Planet Energy                                                    
106 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occident                                             
107 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca                                                
108 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla                                                 
109 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1                                                   
110 Ricardo Tapia (Mex) Region 4 Oaxaca                                                
111 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca                                                  
112 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla                                           
DNF Darren Lill (RSA) Team Type 1                                                      
DNF Avelino Antuña (Spa) Burgos Monumental                                             
DNF Jose De Jesus Bravo (Mex) Region 3 Estado                                          
DNF Guadalupe Almonte (Mex) Region 1 Puebla                                            
DNS Matthew Wilson (Aus) Team Type 1                                                   
 
Mountains
 
Meta de Montaa
1 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team                                    8 pts
2 Christopher Baldwin (USA) Rock Racing                                               7
3 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga                                              6
4 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis                                        5
5 Peter Stetina (USA) US National Team                                                3
 
Vergel de la Sierra
1 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team                                    6 pts
2 Christopher Baldwin (USA) Rock Racing                                               5
3 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis                                        4
4 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga                                              3
5 Peter Stetina (USA) US National Team                                                1
 
Sprints
 
Dolores Hidalgo Frente a Palacio
1 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1                                                 5 pts
2 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Uga                                                  3
3 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis                                        2
 
Presidencia de San Felipe
1 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga                                              5 pts
2 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis                                        3
3 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga                                           2
 
Ocampo Parque
1 Christopher Baldwin (USA) Rock Racing                                               5 pts
2 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga                                              3
3 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team                                    2
 
Teams
 
1 Mexican Nacional Team                                                        14.15.21
2 Rock Racing                                                                          
3 Ouch Presented By Maxxis                                                             
4 Canel's Turbo                                                                    1.20
5 Tecos De La Uga                                                                  1.30
6 Burgos Monumental - Casti                                                        1.33
7 Orven                                                                                
8 Cuba National Team                                                                   
9 USA National Team                                                                    
10 Arenas Tlaxcala                                                                     
11 Trek Livestrong                                                                     
12 Region 3 Estado De Mexico                                                           
13 Serramenti Pvc Diquigiova                                                           
14 Region 1 Puebla Tlaxcala                                                        2.26
15 Tequila Afamado                                                                 2.29
16 Team Type 1                                                                     6.05
17 Region 4 Oaxaca Chocolate                                                       7.24
18 Amica Chips                                                                     8.24
19 Region 2 Occidente                                                             21.45
20 Planet Energy                                                                  27.06
 
General Classification after Stage 6
 
1 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli    27.14.04
2 Carlos Lopez (Mex) Canel'S Turbo                                                 0.30
3 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                                  0.42
4 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team                                      0.47
5 Glen Alan Chadwick (NZl) Rock Racing                                             0.53
6 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team                                       1.02
7 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel'S Turbo                                              
8 Leonardo Moser (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli           1.14
9 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli          2.08
10 Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing                                             2.18
11 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Uga                                           2.21
12 Byron Guama (Ecu) Burgos Monumental                                             2.23
13 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1                                             2.30
14 Peter Stetina (USA) US National Team                                                
15 Alfredo Gabino (Mex) Region 3 Estado                                                
16 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team                                2.42
17 Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli       4.18
18 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel'S Turbo                                          4.53
19 Alvaro Antoni Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala                                      6.29
20 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1 Puebla                                            6.38
21 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala                                           6.51
22 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team                                        6.52
23 Julio Alberto Perez (Mex) Canel'S Turbo                                         7.07
24 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team                                         7.19
25 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel'S Turbo                                          7.32
26 Christopher Baldwin (USA) Rock Racing                                           7.54
27 Kirk Carlsen (USA) US National Team                                             8.14
28 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga                                          8.54
29 Rafael Valls (Spa) Burgos Monumental                                            9.06
30 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Uga                                          12.49
31 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Uga                                             18.05
32 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven                                                  18.09
33 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team                                        19.21
34 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga                                      24.11
35 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team                               24.24
36 Roman Kilun (USA) Ouch Presented By Maxxis                                     24.56
37 Cesar Vaquera (Mex) Orven                                                      25.46
38 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Uga                                           27.19
39 Uriel Clara (Mex) Canel'S Turbo                                                27.26
40 Taylor Shelden (USA) US National Team                                          30.26
41 Luis Alejand Zamudio (Mex) Tequila Afamado                                     31.16
42 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team                                        31.33
43 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong                                              31.34
44 Floyd Landis (USA) Ouch Presented By Maxxis                                    33.45
45 Jonathan Pat Mccarty (USA) Ouch Presented By Maxxis                            33.54
46 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis                                   34.40
47 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado                                         35.28
48 Tyler Hamilton (USA) Rock Racing                                               39.17
49 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occident                                            39.22
50 Edgardo Lugo (Mex) Region 3 Estado                                             40.26
51 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla                                          41.52
52 Shawn Milne (USA) Team Type 1                                                  42.40
53 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team                                     45.34
54 Christopher Jones (USA) Team Type 1                                            47.07
55 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado                                        47.20
56 Karl Menzies (Aus) Ouch Presented By Maxxis                                    48.13
57 Sergio Hernandez (USA) Rock Racing                                             49.49
58 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala                                            50.02
59 Elio Frausto (Mex) Region 4 Oaxaca                                             50.47
60 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado                                     51.28
61 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis                                   53.39
62 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips - Knauf                                       54.23
63 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips - Knauf                                           55.07
64 Ryan Roth (Can) Planet Energy                                                  56.34
65 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong                                           59.43
66 Ian Macgregor (USA) Team Type 1                                                59.44
67 Marco Antonio Rios (Mex) Orven                                               1.01.36
68 Gerardo Soto (Mex) Region 1 Puebla                                           1.04.41
69 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team                                       1.06.13
70 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team                                            
71 Domingo Gonzalez (Mex) Orven                                                 1.07.04
72 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team                                     1.10.48
73 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team                                    1.12.01
74 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Uga                                         1.12.30
75 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli     1.13.39
76 Christopher Barton (USA) US National Team                                    1.14.01
77 Rodolfo Avila (Mex) Region 3 Estado                                          1.14.36
78 Andrew Pinfold (Can) Ouch Presented By Maxxis                                1.15.32
79 Joaquin Sobrino (Spa) Burgos Monumental                                      1.17.12
80 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occident                                         1.17.40
81 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca                                            1.17.42
82 Marco Anto Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala                                   1.18.07
83 Carlos Cruz (Mex) Region 4 Oaxaca                                            1.18.11
84 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong                                         1.20.53
85 Enrique Mata (Spa) Burgos Monumental                                         1.20.56
86 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala                                           1.23.12
87 Ivan Melero (Spa) Burgos Monumental                                          1.24.44
88 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips - Knauf                                   1.24.52
89 Benjamin King (USA) Trek Livestrong                                          1.27.46
90 Jose De Gonzalez (Mex) Region 3 Estado                                       1.28.29
91 Manuel Hernandez (Mex) Orven                                                 1.28.44
92 Colby Pearce (USA) US National Team                                          1.28.56
93 Radames Treviño (Mex) Orven                                                  1.29.29
94 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1                                             1.31.43
95 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occident                                       1.32.43
96 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado                                      1.32.57
97 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca                                            1.36.34
98 Ricardo Tapia (Mex) Region 4 Oaxaca                                          1.37.03
99 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla                                     1.37.59
100 Guy East (USA) Trek Livestrong                                              1.38.09
101 David Tanner (Aus) Rock Racing                                              1.38.46
102 Bruno Langlois (Can) Planet Energy                                          1.40.31
103 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - Knauf                                  1.46.54
104 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado                                       1.47.26
105 Denis Bertolini (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli     1.48.06
106 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala                                       1.52.03
107 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla                                          1.58.34
108 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong                                         1.59.27
109 Kevin Lacombe (Can) Planet Energy                                           2.01.53
110 Austin Carroll (USA) US National Team                                       2.03.13
111 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca                                         2.08.41
112 Keir Plaice (Can) Planet Energy                                             2.36.29
 
Mountains classification
 
1 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                                    54 pts
2 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team                                   51
3 Christopher Jones (USA) Team Type 1                                                49
4 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel'S Turbo                                             40
5 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga                                             34
6 Glen Alan Chadwick (NZl) Rock Racing                                               23
7 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - Knauf                                         23
8 Carlos Lopez (Mex) Canel'S Turbo                                                   21
9 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Uga                                               19
10 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips - Knauf                                              17
11 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli         16
12 Andrew Pinfold (Can) Ouch Presented By Maxxis                                     15
13 Christopher Baldwin (USA) Rock Racing                                             14
14 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga                                         11
15 Tyler Hamilton (USA) Rock Racing                                                  11
16 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team                                        10
17 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis                                       9
18 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli            8
19 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Uga                                              8
20 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis                                       8
21 Peter Stetina (USA) US National Team                                               7
22 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado                                             7
23 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala                                                 7
24 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team                                        6
25 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca                                                  6
26 David Tanner (Aus) Rock Racing                                                     6
27 Byron Guama (Ecu) Burgos Monumental                                                5
28 Roman Kilun (USA) Ouch Presented By Maxxis                                         5
29 Uriel Clara (Mex) Canel'S Turbo                                                    4
30 Karl Menzies (Aus) Ouch Presented By Maxxis                                        4
31 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team                                           3
32 Sergio Hernandez (USA) Rock Racing                                                 3
 
Combative classification
 
1 Karl Menzies (Aus) Ouch Presented By Maxxis                                        37 pts
2 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - Knauf                                         26
3 Andrew Pinfold (Can) Ouch Presented By Maxxis                                      15
4 Peter Stetina (USA) US National Team                                               14
5 Christopher Jones (USA) Team Type 1                                                13
6 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga                                              8
7 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis                                        8
8 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team                                    8
9 Manuel Hernandez (Mex) Orven                                                        8
10 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                                    6
11 Glen Alan Chadwick (NZl) Rock Racing                                               6
12 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Uga                                               6
13 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1                                                5
14 Christopher Baldwin (USA) Rock Racing                                              5
15 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team                                          5
16 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala                                                 5
17 Tyler Hamilton (USA) Rock Racing                                                   4
18 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Uga                                                 3
19 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips - Knauf                                               3
20 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel'S Turbo                                             2
21 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala                                              2
22 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga                                          2
23 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team                                   2
24 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis                                       2
25 Sergio Hernandez (USA) Rock Racing                                                 2
 
Best Mexican rider classification
 
1 Carlos Lopez (Mex) Canel'S Turbo                                             27.14.34
2 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team                                      0.17
3 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team                                       0.32
4 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel'S Turbo                                              
5 Alfredo Gabino (Mex) Region 3 Estado                                             2.00
6 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team                                 2.12
7 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel'S Turbo                                           4.23
8 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1 Puebla                                             6.08
9 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala                                            6.21
10 Julio Alberto Perez (Mex) Canel'S Turbo                                         6.37
11 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team                                         6.49
12 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel'S Turbo                                          7.02
13 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Uga                                          12.19
14 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Uga                                             17.35
15 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven                                                  17.39
16 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga                                      23.41
17 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team                               23.54
18 Cesar Vaquera (Mex) Orven                                                      25.16
19 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Uga                                           26.49
20 Uriel Clara (Mex) Canel'S Turbo                                                26.56
21 Luis Alejand Zamudio (Mex) Tequila Afamado                                     30.46
22 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team                                        31.03
23 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado                                         34.58
24 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occident                                            38.52
25 Edgardo Lugo (Mex) Region 3 Estado                                             39.56
26 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla                                          41.22
27 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team                                     45.04
28 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado                                        46.50
29 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala                                            49.32
30 Elio Frausto (Mex) Region 4 Oaxaca                                             50.17
31 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado                                     50.58
32 Marco Antonio Rios (Mex) Orven                                               1.01.06
33 Gerardo Soto (Mex) Region 1 Puebla                                           1.04.11
34 Domingo Gonzalez (Mex) Orven                                                 1.06.34
35 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Uga                                         1.12.00
36 Rodolfo Avila (Mex) Region 3 Estado                                          1.14.06
37 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occident                                         1.17.10
38 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca                                            1.17.12
39 Marco Anto Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala                                   1.17.37
40 Carlos Cruz (Mex) Region 4 Oaxaca                                            1.17.41
41 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala                                           1.22.42
42 Jose De Gonzalez (Mex) Region 3 Estado                                       1.27.59
43 Manuel Hernandez (Mex) Orven                                                 1.28.14
44 Radames Treviño (Mex) Orven                                                  1.28.59
45 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occident                                       1.32.13
46 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado                                      1.32.27
47 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca                                            1.36.04
48 Ricardo Tapia (Mex) Region 4 Oaxaca                                          1.36.33
49 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla                                     1.37.29
50 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado                                        1.46.56
51 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla                                           1.58.04
52 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca                                          2.08.11
 
Best young rider classification
 
1 Peter Stetina (USA) US National Team                                         27.16.34
2 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel'S Turbo                                           5.02
3 Kirk Carlsen (USA) US National Team                                              5.44
4 Rafael Valls (Spa) Burgos Monumental                                             6.36
5 Cesar Vaquera (Mex) Orven                                                       23.16
6 Taylor Shelden (USA) US National Team                                           27.56
7 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong                                               29.04
8 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado                                          32.58
9 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occident                                             36.52
10 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla                                          39.22
11 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong                                           57.13
12 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti Pvc Diquigiovanni - Androni Giocattoli     1.11.09
13 Christopher Barton (USA) US National Team                                    1.11.31
14 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occident                                         1.15.10
15 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca                                            1.15.12
16 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong                                         1.18.23
17 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala                                           1.20.42
18 Benjamin King (USA) Trek Livestrong                                          1.25.16
19 Radames Treviño (Mex) Orven                                                  1.26.59
20 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1                                             1.29.13
21 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado                                      1.30.27
22 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca                                            1.34.04
23 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla                                     1.35.29
24 Guy East (USA) Trek Livestrong                                               1.35.39
25 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla                                           1.56.04
26 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong                                          1.56.57
27 Austin Carroll (USA) US National Team                                        2.00.43
28 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca                                          2.06.11
29 Keir Plaice (Can) Planet Energy                                              2.33.59
 
Teams classification
 
1 Rock Racing                                                                  81.43.36
3 Mexican National Team                                                        81.44.12
2 Serramenti Pvc Diquigiovanni-Androni Giocattoli                              81.45.16
4 Canel's Turbo                                                                81.46.01
5 Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara                              82.01.53
6 USA National Team                                                            82.23.22
7 Arenas Tlaxcala                                                              82.41.16
8 Cuba National Team                                                           82.48.01
9 Region 3 Estado De Mexico                                                    82.52.04
10 Burgos Monumental                                                           82.52.35
12 Ouch Presented By Maxxis                                                    82.58.35
11 Team Type 1                                                                 82.59.08
13 Orven                                                                       83.26.26
14 Region 1 Puebla Tlaxcala                                                    83.35.23
15 Tequila Afamado                                                             83.43.12
16 Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo                                         84.25.12
18 Trek Livestrong                                                             84.34.22
17 Region                                                                      84.53.01
19 Amica Chips-Knauf                                                           84.55.36
20 Planet Energy                                                               86.05.33