Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

34th Vuelta Ciclista a Cuba - 2.2

Cuba, February 10-22, 2009

2008 results     Stage List    Start List     Past winners

The Stages

  • Stage 1 - February 10: Baracoa - Guantanamo, 153 km
  • Stage 2 - February 11: Guantanamo - Santiago De Cuba, 111 km
  • Stage 3 - February 12: Santiago De Cuba - Manzanillo, 196 km
  • Stage 4 - February 13: Bayamo - Holgin, 83 km
  • Stage 5 - February 14: Holgin - Camaguey, 206 km
  • Stage 6 - February 15: Camaguey - Ciego De Avilas, 113 km
  • Stage 7a - February 16: Moron - Ciego De Avila (ITT), 35 km
  • Stage 7b - February 16: Ciego De Avilas - S.Spiritus, 125 km
  • Stage 8 - February 17: S.Spiritus - Topes De Collantes, 89 km
  • Stage 9a - February 18: Circuito Cien Fuegos, 60 km
  • Stage 9b - February 18: Cien Fuegos - Santa Clara, 65 km
  • Stage 10 - February 19: Santa Clara - Cardenas, 185 km
  • Stage 11 - February 20: Matanzas - S.A. Baños, 120 km
  • Stage 12 - February 21: Artemisa - Pinar Del Rio, 125 km
  • Stage 13 - February 22: San Cristobal - Ciudad Habana, 113 km

Start list

Cuba National Team               I.S.C.F.
 
1 Arnold Alcolea (Cub)           11 Fredys Buergos (Cub)
2 Yasmani Martinez (Cub)         12 Yordani Crespo (Cub)
3 Raul Granjel (Cub)             13 Yans Carlos Arias (Cub)
4 Yenier Lopez (Cub)             14 Pedro Sibila (Cub)
5 Lizardo Benitez (Cub)          15 Pedro Portuondo (Cub)
6 Reldys Perez (Cub)             16 Andonis Cardoso (Cub)
 
C.T. Cienfuegos                  C.T. Guantanamo
 
21 Lisuandi Alonso (Cub)         31 Eliodis Griñan (Cub)
22 Dayron Mendez (Cub)           32 Eduardo Morejon (Cub)
23 Yasmai Alvarado (Cub)         33 Yariel De Leon (Cub)
24 Eduardo Treto (Cub)           34 Adalberto Rosales (Cub)
25 Luis E. Alfaro (Cub)          35 Rafael J. Arrate (Cub)
26 Noslen Funes (Cub)            36 Carlos Fabar (Cub)
 
Venezuela National Team          Planet Energy
 
41 Manuel E. Medina (Ven)        51 Kevin Lacambe (Can)
42 Franklin R. Chacon (Ven)      52 Martin Gilbert (Can)
43 Jose A. Alarcon (Ven)         53 Ryan Roth (Can)
44 Jose A. Contreras (Ven)       54 Andrew Randell (Can)
45 Heverh Rivas (Ven)            55 François Parisien (Can)
46 Alvaro Torres (Ven)           56 Bruno Langlois (Can)
 
Tecos-Trek                       Saxonia Team
 
61 Gregorio Ladino (Col)         71 Timo Scholz (Ger)
62 Arquimedes Lam (Mex)          72 Markos Lerche (Ger)
63 Ignacio Sarabia (Mex)         74 Peter Woestenberg (Ned)
64 Bernardo Colex (Mex)          75 Leander Schereurs (Ned)
65 Francisco Matamoros (Mex)     76 Geert Dijkshooyn (Ned)
66 Jesus Zarate (Mex)            
 
Pinar                            Ciudad Habana
 
81 Jose C. Peralta (Cub)         91 Ismel Bauzo (Cub)
82 Yosniel Rodriguez (Cub)       92 Carlos Area (Cub)
83 Lenier Padilla (Cub)          93 Carlos Roldan (Cub)
84 Miguel Sanchez (Cub)          94 Frank Montalvo (Cub)
85 Adriel Jimenez (Cub)          95 Angel Castillo (Cub)
 
Habana                           Matanzas
 
101 Norlan Ramos (Cub)           111 Vicente Sanabria (Cub)
102 Yuniel Alonso (Cub)          112 Yolan Marrero (Cub)
103 Lemany Lleon (Cub)           113 Rainier Vazquerz (Cub)
104 Felix Nodarse (Cub)          114 Yasmany Estupiñan (Cub)
105 Yadier Carbonell (Cub)       115 Javier Benitez (Cub)
106 Osviel Vento (Cub)           116 Ricardo Varela (Cub)
 
Villa Clara                      Sancti Spiritus
 
121 Maikel Gomez (Cub)           131 Yoandri Freire (Cub)
122 Dillinger Gonzalez (Cub)     132 Joel Solenzal (Cub)
123 Agustin Martinez (Cub)       133 Jorge J. Rojas (Cub)
124 Vladimir Fonseca (Cub)       134 Reinier Veloz (Cub)
125 Fernando Kayner (Pan)        135 Carlos Puente (Cub)
126 Bridges Jyme (Ant)           136 Jose A. Gonzalez (Cub)
 
Ciego De Avila                   Camagüey
 
141 Marlon Gonzalez (Cub)        151 Miguel Rodriguez (Cub)
142 Ruben Campanioni (Cub)       152 Jorge Arebalos (Cub)
143 Jose Rodriguez (Cub)         153 Juan Basulto (Cub)
144 Reiniel Hernandez (Cub)      154 Yunarqui Perez (Cub)
145 Maikel Trujillo (Cub)        155 Reiniel Gomez (Cub)
146 Alien Garcia (Cub)           156 Yoandri Touset (Cub)
 
Holguin                          Santiago De Cuba
 
161 Yosvani Barea (Cub)          171 Mario Couso (Cub)
162 Javier Rodriguez (Cub)       172 Rodame Quiala (Cub)
163 Marlon Proenza (Cub)         173 Andres Gutierrez (Cub)
164 Osdel Cabellero (Cub)        174 Harman Yenni (Cub)
165 Adelkis Martinez (Cub)       175 Yoandris Freire (Cub)
166 Maikel Pujol (Cub)           176 Maydel Rodriguez (Cub)
 
Guantanamo                       
 
181 William Franco (Cub)         
182 Luis M. Perez (Cub)          
183 Abran Guerra (Cub)           
184 Rosendo Guilarte (Cub)       
185 Carlos Fidalgo (Cub)         
186 Angel Tapanes (Cub)          

Past winners

2008 Pedro Pablo Perez (Cub) National Team Cuba 
2007 Svein Tuft (Can) Symmetrics Cycling Team
2006 Pedro Pablo Pérez (Cub) Cuba
2005 Damier Martinez (Cub) Cuban National Team A
2004 Pedro Pablo Perez (Cub) Cuba
2003 Todd Herriot (USA) UPMC Fuji
2002 Filippo Pozzato (Ita)
2001 Pedro Pablo Pérez (Cub)
2000 Pedro Pablo Pérez (Cub)
1990 Eduardo Alonso (Cub)
1989 Eduardo Alonso (Cub)
1988 Eduardo Alonso (Cub)
1987 Eduardo Alonso (Cub)
1986 Eduardo Alonso (Cub)
1985 Alexander Zinoviev (URS)
1984 Eduardo Alonso (Cub)
1983 Olaf Jentszch (GDR)
1981 Jorge A. Pérez (Cub)
1980 Aldo "Búfalo" Arencibia (Cub)
1979 Carlos Cardet (Cub)
1978 Serguei Sujorochenkov (URS)
1977 Carlos Cardet (Cub)
1976 Aldo "Búfalo" Arencibia (Cub)
1974 Carlos Cardet (Cub)
1973 Leonardo Hernández (Cub)
1972 Aldo "Búfalo" Arencibia (Cub)
1971 Raúl Vázquez (Cub)
1969 Sergio "Pipián" Martínez (Cub)
1968 Sergio "Pipián" Martínez (Cub)
1967 Henry Kowalsky (Pol)
1966 Sergio "Pipián" Martínez (Cub)
1965 Rodolfo Noriega (Cub)
1964 Sergio "Pipián" Martínez (Cub)
 
Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com