Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Vuelta a Bolivia - 2.2

Bolivia, November 2-9, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 7b - November 8: San Pedro de Tiquina - Copacabana, 40 km

Results

1 Alvaro Sierra (Col) Cortez Genex Los Andes             1.02.02 (38.689km/h)
2 Andres Diaz (Col) Boyaca Colombia                         0.12
3 Ignacio Gili (Arg) Argentina National Team                    
4 Horacio Gallardo (Bol) Casa Real - Campos De Solana           
5 Javier Salas (Arg) Casa Real - Campos De Solana               
6 Oscar Soliz (Bol) Equipo Villazon                             
7 Graciano Fonseca (Col) Boyaca Colombia                        
8 Huberlino Mesa (Col) Boyaca Colombia                          
9 Javier Zapata (Col) Cortez Genex Los Andes                    
10 Niņo Victor (Col) Equipo Villazon                            
11 Alfredo Rios (Bol) Sinchi Wayra                              
12 Michael Rodriguez (Col) Boyaca Colombia                      
13 Luis Sepulveda (Chi) Chile National Team                 0.29
14 Quispe Jorge (Per) Romero 33                                 
15 Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek                             
16 Carlos Chancosi (Ecu) Espoli Ecuador                         
17 Fernando Camargo (Col) Boyaca Colombia                       
18 Ramiro Juvenal Calpa (Ecu) Espoli Ecuador                    
19 Jose Casteblanco (Col) Boyaca Colombia                       
20 Hossmel Quispe (Per) Romero 33                               
21 Juan Cotumba (Bol) Equipo Villazon                           
22 Alcides Viera (Bra) Dataro                               0.47
23 Hector Chiles (Ecu) Espoli Ecuador                           
24 Juan Carlos Montenegro (Ecu) Espoli Ecuador                  
25 Belisario Mamani (Bol) Cortez Genex Los Andes            0.53
26 Montaņo Yamil (Bol) Equipo Villazon                          
27 Cleberson Weber (Bra) Dataro                                 
28 Alberto Maizares (Bol) Equipo Villazon                   1.20
29 Patricio Alban (Ecu) Espoli Ecuador                      1.32
30 Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek                         1.37
31 Victor Tarqui (Bol) Sinchi Wayra                         1.40
32 Edwin Callisaya (Bol) Cortez Genex Los Andes             1.48
33 Jorge Quispe (Bol) Sinchi Wayra                          2.04
34 Raul Huera (Ecu) Espoli Ecuador                          2.10
35 Jose Alfredo Medina (Chi) Chile National Team            2.16
36 Elias Ferrufino (Bol) Pio Rico Z Sport                   2.49
37 Cristian Bustos (Bol) Sinchi Wayra                       3.09
38 Lenin Zubieta (Bol) Pio Rico Z Sport                     3.43
39 Yamil Checa (Bol) Energysol                                  
40 Freddy Tejerina (Bol) Andalucia Tarija                       
41 Arnold Zapata (Bol) Pio Rico Z Sport                         
42 Jhonny Saavedra (Bol) Energysol                          3.54
43 Alvaro Manrrique (Bol) Andalucia Tarija                  4.00
44 Jhonny Flores (Bol) Energysol                            4.24
45 Daniel Diaz (Arg) Casa Real - Campos De Solana               
46 Cesar Mucha (Per) Romero 33                                  
47 Jhonny Burgos (Bol) Andalucia Tarija                     5.15
48 Imar Ramirez (Bol) Gobierno Municipal De San Lore            
49 Mendes. Daizon (Bra) Dataro                                  
50 Richard Acarapi (Bol) Energysol                              
51 Enzo Cesario (Chi) Chile National Team                       
52 Waldo Pinto (Bol) Equipo Luis Reque Paracaya                 
53 Rimer Mamani (Bol) Energysol                                 
54 Julio Cesar Garces (Chi) Chile National Team             5.33
55 Jorge Giancinti (Arg) Argentina National Team                
56 Luis Mancilla (Chi) Chile National Team                      
57 Juan Carlos Cespedes (Bol) Equipo Villazon                   
58 Matias Medici (Arg) Argentina National Team              5.47
59 Elias Pereyra (Arg) Casa Real - Campos De Solana             
60 Deybi Reque (Bol) Equipo Luis Reque Paracaya             5.57
61 Bismark Rojas (Bol) Equipo Luis Reque Paracaya           6.03
62 Grover Ventura (Per) Romero 33                           6.30
63 Jose Balderrama (Bol) Universidad Policial- Anapol       6.41
64 Marco Alcon (Bol) Gobierno Municipal De Oruro                
65 Klay Zenteno (Bol) Gobierno Municipal De Oruro               
66 Edgardo Simon (Arg) Argentina National Team                  
67 Gerardo Adrian (Bol) Gobierno Municipal De Oruro         9.57
68 Victor Amachuy (Bol) Prefectura De Chuquisaca           10.36
69 Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek                         10.55
70 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek                  11.03
71 Ricardo Tapia (Bol) Universidad Policial- Anapol        11.30
72 Pedro Palma (Chi) Chile National Team                   14.01
73 Henry Yujra (Bol) Gobierno Municipal Maniac 52-1        15.01
74 Jhony Merk Lima (Bol) Gobierno Municipal De Oruro       15.18
75 Arquimedes Lam (Mex) Tecos Trek                         16.28
76 Boris Campos (Chi) Pio Rico Z Sport                     16.33
77 Guido Garcia (Bol) Pio Rico Z Sport                          
78 Javier Lindner (Arg) Argentina National Team            21.58
79 Juan Carlos Moreno (Bol) Prefectura De Chuquisaca       22.45
 
General classification after stage 7b
 
1 Graciano Fonseca (Col) Boyaca Colombia                27.04.38
2 Michael Rodriguez (Col) Boyaca Colombia                   0.05
3 Oscar Soliz (Bol) Equipo Villazon                         0.19
4 Fernando Camargo (Col) Boyaca Colombia                    0.23
5 Alvaro Sierra (Col) Cortez Genex Los Andes                0.42
6 Ramiro Juvenal Calpa (Ecu) Espoli Ecuador                 2.09
7 Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek                          4.55
8 Javier Zapata (Col) Cortez Genex Los Andes                5.13
9 Ignacio Gili (Arg) Argentina National Team                5.24
10 Huberlino Mesa (Col) Boyaca Colombia                     5.30
11 Niņo Victor (Col) Equipo Villazon                        5.31
12 Juan Cotumba (Bol) Equipo Villazon                       5.46
13 Hector Chiles (Ecu) Espoli Ecuador                       5.54
14 Andres Diaz (Col) Boyaca Colombia                        6.31
15 Carlos Chancosi (Ecu) Espoli Ecuador                     7.44
16 Quispe Jorge (Per) Romero 33                             7.53
17 Jose Casteblanco (Col) Boyaca Colombia                   7.54
18 Horacio Gallardo (Bol) Casa Real - Campos De Solana      8.22
19 Cleberson Weber (Bra) Dataro                             8.32
20 Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek                        10.16
21 Raul Huera (Ecu) Espoli Ecuador                         10.31
22 Jose Alfredo Medina (Chi) Chile National Team           10.37
23 Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek                  14.17
24 Juan Carlos Montenegro (Ecu) Espoli Ecuador             14.31
25 Montaņo Yamil (Bol) Equipo Villazon                     16.05
26 Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek                         19.33
27 Luis Sepulveda (Chi) Chile National Team                     
28 Matias Medici (Arg) Argentina National Team             20.01
29 Elias Ferrufino (Bol) Pio Rico Z Sport                  23.13
30 Jorge Giancinti (Arg) Argentina National Team           26.07
31 Daniel Diaz (Arg) Casa Real - Campos De Solana          26.45
32 Alberto Maizares (Bol) Equipo Villazon                  27.57
33 Lenin Zubieta (Bol) Pio Rico Z Sport                    28.59
34 Alfredo Rios (Bol) Sinchi Wayra                         30.51
35 Arnold Zapata (Bol) Pio Rico Z Sport                    31.51
36 Patricio Alban (Ecu) Espoli Ecuador                     38.58
37 Belisario Mamani (Bol) Cortez Genex Los Andes           41.37
38 Victor Tarqui (Bol) Sinchi Wayra                        42.22
39 Javier Salas (Arg) Casa Real - Campos De Solana         42.57
40 Edgardo Simon (Arg) Argentina National Team             45.31
41 Edwin Callisaya (Bol) Cortez Genex Los Andes            50.45
42 Alvaro Manrrique (Bol) Andalucia Tarija                 51.23
43 Cristian Bustos (Bol) Sinchi Wayra                      54.39
44 Richard Acarapi (Bol) Energysol                         55.16
45 Alcides Viera (Bra) Dataro                              55.42
46 Hossmel Quispe (Per) Romero 33                          56.25
47 Luis Mancilla (Chi) Chile National Team                 59.25
48 Yamil Checa (Bol) Energysol                           1.04.43
49 Jhonny Saavedra (Bol) Energysol                       1.06.03
50 Jorge Quispe (Bol) Sinchi Wayra                       1.08.46
51 Jhonny Flores (Bol) Energysol                         1.09.36
52 Juan Carlos Cespedes (Bol) Equipo Villazon            1.11.45
53 Julio Cesar Garces (Chi) Chile National Team          1.17.29
54 Jhonny Burgos (Bol) Andalucia Tarija                  1.30.49
55 Elias Pereyra (Arg) Casa Real - Campos De Solana      1.31.55
56 Grover Ventura (Per) Romero 33                        1.42.09
57 Freddy Tejerina (Bol) Andalucia Tarija                1.45.47
58 Enzo Cesario (Chi) Chile National Team                1.46.43
59 Imar Ramirez (Bol) Gobierno Municipal De San Lore     1.50.05
60 Arquimedes Lam (Mex) Tecos Trek                       1.53.53
61 Mendes. Daizon (Bra) Dataro                           2.08.16
62 Victor Amachuy (Bol) Prefectura De Chuquisaca         2.10.01
63 Jhony Merk Lima (Bol) Gobierno Municipal De Oruro     2.10.51
64 Klay Zenteno (Bol) Gobierno Municipal De Oruro        2.12.06
65 Pedro Palma (Chi) Chile National Team                 2.12.29
66 Guido Garcia (Bol) Pio Rico Z Sport                   2.12.30
67 Marco Alcon (Bol) Gobierno Municipal De Oruro         2.16.17
68 Waldo Pinto (Bol) Equipo Luis Reque Paracaya          2.19.01
69 Rimer Mamani (Bol) Energysol                          2.19.39
70 Boris Campos (Chi) Pio Rico Z Sport                   2.20.33
71 Cesar Mucha (Per) Romero 33                           2.23.44
72 Deybi Reque (Bol) Equipo Luis Reque Paracaya          2.28.38
73 Henry Yujra (Bol) Gobierno Municipal Maniac 52-1      2.37.20
74 Gerardo Adrian (Bol) Gobierno Municipal De Oruro      2.49.41
75 Jose Balderrama (Bol) Universidad Policial- Anapol    2.50.32
76 Juan Carlos Moreno (Bol) Prefectura De Chuquisaca     2.55.28
77 Bismark Rojas (Bol) Equipo Luis Reque Paracaya        2.56.20
78 Javier Lindner (Arg) Argentina National Team          2.58.39
79 Ricardo Tapia (Bol) Universidad Policial- Anapol      3.06.21
 
Sprint classification
 
1 Edgardo Simon (Arg) Argentina National Team                 26 pts
2 Daniel Diaz (Arg) Casa Real - Campos De Solana              20
3 Alvaro Sierra (Col) Cortez Genex Los Andes                   8
4 Hector Chiles (Ecu) Espoli Ecuador                           7
5 Graciano Fonseca (Col) Boyaca Colombia                       6
6 Ignacio Gili (Arg) Argentina National Team                   6
7 Andres Diaz (Col) Boyaca Colombia                            6
8 Javier Salas (Arg) Casa Real - Campos De Solana              5
9 Luis Mancilla (Chi) Chile National Team                      5
10 Oscar Soliz (Bol) Equipo Villazon                           3
11 Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek                            3
12 Matias Medici (Arg) Argentina National Team                 3
13 Arquimedes Lam (Mex) Tecos Trek                             3
14 Carlos Chancosi (Ecu) Espoli Ecuador                        2
15 Montaņo Yamil (Bol) Equipo Villazon                         2
16 Michael Rodriguez (Col) Boyaca Colombia                     1
17 Juan Carlos Montenegro (Ecu) Espoli Ecuador                 1
18 Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek                             1
19 Enzo Cesario (Chi) Chile National Team                      1
 
Mountains classification
 
1 Oscar Soliz (Bol) Equipo Villazon                           39 pts
2 Alvaro Sierra (Col) Cortez Genex Los Andes                  37
3 Graciano Fonseca (Col) Boyaca Colombia                      31
4 Hector Chiles (Ecu) Espoli Ecuador                          27
5 Niņo Victor (Col) Equipo Villazon                           19
6 Fernando Camargo (Col) Boyaca Colombia                      14
7 Juan Cotumba (Bol) Equipo Villazon                          11
8 Michael Rodriguez (Col) Boyaca Colombia                      6
9 Juan Carlos Montenegro (Ecu) Espoli Ecuador                  6
10 Yamil Checa (Bol) Energysol                                 5
11 Javier Zapata (Col) Cortez Genex Los Andes                  4
12 Ramiro Juvenal Calpa (Ecu) Espoli Ecuador                   3
13 Richard Acarapi (Bol) Energysol                             3
14 Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek                            2
15 Ignacio Gili (Arg) Argentina National Team                  1
 
Teams classification
 
1 Boyaca Colombia                                       81.13.34
2 Equipo Villazon                                           6.00
3 Espoli Ecuador                                           15.43
4 Cortez Genex Los Andes                                   25.35
5 Tecos Trek                                               27.44
6 Seleccion Argentina                                      35.08
7 Casa Real - Campos De Solana                             59.54
8 Seleccion Nacional De Chile                            1.20.03
9 Pio Rico Z Sport                                       1.23.08
10 Sinchi Wayra                                          1.57.11
11 Romero 33                                             2.11.04
12 Energysol                                             2.29.23
13 Andalucia Tarija                                      2.36.36
14 Dataro                                                3.00.02
15 Gobierno Municipal De Oruro                           5.51.51
16 Equipo Luis Reque Paracaya                            6.39.03