Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Olympia's Tour - 2.2

Netherlands, May 17-25, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 8 - May 24: Varsseveld - Buchten , 195 km

Results

1 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                                                         4.12.27
2 Lieuwe Westra (Ned) Krolstone Continental Team                                                      
3 Matthias Friedemann (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                              0.02
4 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                      
5 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental                                                      
6 Ricardo Van Der Velde (Ned) Rabobank Continental                                                    
7 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                    
8 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                                                        
9 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                                                          
10 Eddy van IJzendoorn (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                 
11 Berry Nagelhout (Ned) Team Robinson Techniek                                                       
12 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep                                                                 
13 Stefan Schäfer (Ger) German National Team                                                          
14 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                                                           
15 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                                                           
16 Jos Harms (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                               
17 Sierk-Jan de Haan (Ned) Van Hemert Groep                                                           
18 Wouter Mol (Ned) P3Transfer - Batavus                                                              
19 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                                                         
20 Sergej Fuchs (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                        
21 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                      
22 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                                                  
23 Cornelius van Ooijen (Ned) Team Asito-Löwik                                                        
24 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                         
25 Ivor Bruin (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                        0.10
26 Christopher Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop                                              0.33
27 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental                                                           0.39
28 Arno van der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                  5.05
29 André van Reek (Ned) Swabo Cyclingteam                                                             
30 Michael Mørkøv (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                         
31 Maint Berkenbosch (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                       
32 Leon Burger (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                            
33 Geertjan Jonkman (Ned) Ubbink Syntec                                                          14.38
34 Eric Van De Meent (Ned) Krolstone Continental Team                                            14.57
35 Leander Pronk (Ned) Van Hemert Groep                                                               
36 Jeff Vermeulen (Ned) Team Asito-Löwik                                                              
37 Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                                                           
38 Jan Bos (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                                
39 Roy Hegreberg (Nor) Team GLS - Pakke Shop                                                          
40 René Hooghiemster (Ned) Team Asito-Löwik                                                           
41 Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                                                               
42 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                                                               
43 Casper Jorgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                       
44 John Schouten (Ned) Krolstone Continental Team                                                     
45 Herman Spijkerman (Ned) Team Robinson Techniek                                                     
46 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                                                         
47 Pim de Beer (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                          
48 Paul Helderman (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                       
49 Ger Soepenberg (Ned) P3Transfer - Batavus                                                          
50 Jasper Lenferink (Ned) Krolstone Continental Team                                                  
51 Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                               
52 Johan Landström (Swe) Van Hemert Groep                                                             
53 Ruud Aerts (Ned) Van Hemert Groep                                                                  
54 Hans Bloks (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                              
55 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                     
56 Sebastian Forke (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                     
57 René Obst (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                           
58 Sander Oostlander (Ned) Team Asito-Löwik                                                           
59 Maarten Lenferink (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                       
60 Dennis Pohl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                         
61 Danny Stam (Ned) Ubbink Syntec                                                                     
62 Joost Spring in t Veld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                 
63 Roger Kluge (Ger) German National Team                                                             
64 Ingmar Daßler (Ger) German National Team                                                           
65 Peter Schep (Ned) Ubbink Syntec                                                                    
66 Wim Stroetinga (Ned) Ubbink Syntec                                                                 
67 Rudy Vriend (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                            
68 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                      
69 Camiel Dénis (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                           
70 Pim Ligthart (Ned) Krolstone Continental Team                                                      
71 Reinier Honig (Ned) P3Transfer - Batavus                                                           
72 Mathijs Wagenaar (Ned) Team Asito-Löwik                                                            
73 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team                                                   
74 Dennis Leliveld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                   20.57
75 Aitor Olano (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                              
76 Eriz Ruiz de Erentxun (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                    
77 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Team Asito-Löwik                                                         
78 Erik van Lakerveld (Ned) Swabo Cyclingteam                                                         
79 Tom Relou (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                       25.13
80 Joost van den Blink (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                  
81 Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam                                                              
82 Patrick van Loon (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                    
83 Siebe Breed (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                          
84 Bob Jonkheer (Ned) Swabo Cyclingteam                                                               
85 Reto Hollenstein (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                                
86 Miguel Minguez (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                           
87 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                     
88 Sébastien Pristl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                    
89 Ralph Bouwens (Ned) Van Hemert Groep                                                               
90 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                      
91 Benjamin Baumgartner (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                            
92 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                                                           
93 Johim Ariesen (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                       
94 Domenik Klemme (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                      
95 Dennis Smit (Ned) Ubbink Syntec                                                                    
96 Niels de Blaauw (Ned) Team Robinson Techniek                                                       
97 Menno Horst (Ned) Team Robinson Techniek                                                           
98 Guiseppe Ribolzi (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                                
99 Hidde van Nuil (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                       
100 Igor Leonovich (Ger) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                                 
101 Bart Vendrig (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                       
102 Johan Berk (Ned) Swabo Cyclingteam                                                                
103 Mathijs Timmer (Ned) Team Robinson Techniek                                                       
104 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                                                       
105 Roderik Groenewold (Ned) Team Robinson Techniek                                                   
106 Sipke Zijlstra (Ned) Ubbink Syntec                                                                
107 Bas Waaijer (Ned) Team Asito-Löwik                                                                
108 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                   
DNF Martin Pedersen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                       
DNF Thomas Riber-Sellebjerg (Den) Team GLS - Pakke Shop                                               
DNF Bert Lip (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                            
DNF Bart van Haaren (Ned) Ubbink Syntec                                                               
DNF Robert Slippens (Ned) Ubbink Syntec                                                               
DNF Eladio Sanchez (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                          
DNF Adriaan Helmantel (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                      
DNF Tim Nederlof (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                       
DNF Martin Kelderman (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                   
DNF Jorrit Walgien (Ned) Van Hemert Groep                                                             
DNF Robert Berk (Ned) Swabo Cyclingteam                                                               
DNF Frederik Wilmann (Nor) Joker - Bianchi                                                            
 
Points
 
 
1 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                                                              25 pts
2 Lieuwe Westra (Ned) Krolstone Continental Team                                                    20
3 Matthias Friedemann (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                16
4 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                    15
5 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                                                        12
6 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental                                                    12
7 Ricardo Van Der Velde (Ned) Rabobank Continental                                                  10
8 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                                                       9
9 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                   9
10 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                                                          8
11 Eddy van IJzendoorn (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                6
12 Berry Nagelhout (Ned) Team Robinson Techniek                                                      5
13 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep                                                                4
14 Stefan Schäfer (Ger) German National Team                                                         3
15 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                                                        2
16 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                                                 2
17 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                                                          1
18 Christopher Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop                                                 1
 
Sprints
 
1 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                                                           6 pts
2 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                                                         5
3 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                                                  2
4 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                                                         2
5 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                                                       1
6 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                     1
7 Christopher Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop                                                  1
 
General classification after stage 8    
 
1 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                                                        28.11.30
2 Lieuwe Westra (Ned) Krolstone Continental Team                                                  0.44
3 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                                                        1.06
4 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                                                      1.14
5 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                  1.50
6 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                                                    1.53
7 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                                                      2.05
8 Sergej Fuchs (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                     2.21
9 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                                               2.22
10 Ricardo Van Der Velde (Ned) Rabobank Continental                                               2.25
11 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                               3.11
12 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                  4.07
13 Eddy van IJzendoorn (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                             4.29
14 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                                                       4.38
15 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental                                                 5.50
16 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                     6.01
17 Arno van der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                  7.42
18 Michael Mørkøv (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                     7.52
19 Maint Berkenbosch (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                   8.20
20 André van Reek (Ned) Swabo Cyclingteam                                                         8.54
21 Matthias Friedemann (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                             9.46
22 Wouter Mol (Ned) P3Transfer - Batavus                                                         10.54
23 Stefan Schäfer (Ger) German National Team                                                     11.03
24 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep                                                            12.28
25 Casper Jorgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                  16.25
26 Sierk-Jan de Haan (Ned) Van Hemert Groep                                                      16.51
27 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                                                    17.08
28 Leon Burger (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                       17.37
29 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                                                          17.55
30 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                18.00
31 Ivor Bruin (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                       18.19
32 Rudy Vriend (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                       18.22
33 Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                                                               
34 Berry Nagelhout (Ned) Team Robinson Techniek                                                  18.30
35 Camiel Dénis (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                      18.48
36 Roy Hegreberg (Nor) Team GLS - Pakke Shop                                                     19.07
37 Jos Harms (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                          19.35
38 Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                                                      19.39
39 Dennis Pohl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                    19.45
40 Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                          19.51
41 Jan Bos (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                           21.13
42 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team                                              21.44
43 Sander Oostlander (Ned) Team Asito-Löwik                                                      21.48
44 Danny Stam (Ned) Ubbink Syntec                                                                21.53
45 Pim de Beer (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                     24.15
46 Roger Kluge (Ger) German National Team                                                        24.46
47 John Schouten (Ned) Krolstone Continental Team                                                26.46
48 Maarten Lenferink (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                  26.55
49 Jeff Vermeulen (Ned) Team Asito-Löwik                                                         27.29
50 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                                                   27.38
51 Erik van Lakerveld (Ned) Swabo Cyclingteam                                                    29.23
52 Johan Berk (Ned) Swabo Cyclingteam                                                            29.32
53 Jasper Lenferink (Ned) Krolstone Continental Team                                             30.48
54 Leander Pronk (Ned) Van Hemert Groep                                                          30.53
55 Ger Soepenberg (Ned) P3Transfer - Batavus                                                     32.26
56 Dennis Leliveld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                   33.05
57 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental                                                          34.37
58 Joost Spring in t Veld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                            34.41
59 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                34.42
60 Christopher Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop                                             34.57
61 Wim Stroetinga (Ned) Ubbink Syntec                                                            35.33
62 Ingmar Daßler (Ger) German National Team                                                           
63 Johim Ariesen (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                  36.21
64 Hans Bloks (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                         36.41
65 Dennis Smit (Ned) Ubbink Syntec                                                               37.27
66 Eric Van De Meent (Ned) Krolstone Continental Team                                            37.43
67 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                                                      39.08
68 Geertjan Jonkman (Ned) Ubbink Syntec                                                          40.09
69 René Obst (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                      40.40
70 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                 40.51
71 Pim Ligthart (Ned) Krolstone Continental Team                                                 41.22
72 Hidde van Nuil (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                  41.42
73 Mathijs Wagenaar (Ned) Team Asito-Löwik                                                       42.31
74 Peter Schep (Ned) Ubbink Syntec                                                               42.35
75 Sebastian Forke (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                43.25
76 Johan Landström (Swe) Van Hemert Groep                                                        44.16
77 Paul Helderman (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                  44.21
78 Bas Waaijer (Ned) Team Asito-Löwik                                                            44.39
79 Reto Hollenstein (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                           46.21
80 René Hooghiemster (Ned) Team Asito-Löwik                                                      46.34
81 Cornelius van Ooijen (Ned) Team Asito-Löwik                                                        
82 Ruud Aerts (Ned) Van Hemert Groep                                                             48.41
83 Guiseppe Ribolzi (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                           49.05
84 Mathijs Timmer (Ned) Team Robinson Techniek                                                   50.06
85 Miguel Minguez (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                           
86 Patrick van Loon (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                               51.33
87 Bob Jonkheer (Ned) Swabo Cyclingteam                                                          51.52
88 Menno Horst (Ned) Team Robinson Techniek                                                      52.59
89 Reinier Honig (Ned) P3Transfer - Batavus                                                      53.11
90 Domenik Klemme (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                 53.15
91 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                 55.31
92 Joost van den Blink (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                             56.35
93 Eriz Ruiz de Erentxun (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                               56.58
94 Niels de Blaauw (Ned) Team Robinson Techniek                                                  57.18
95 Herman Spijkerman (Ned) Team Robinson Techniek                                                58.05
96 Sipke Zijlstra (Ned) Ubbink Syntec                                                            58.11
97 Bart Vendrig (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                   58.57
98 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Team Asito-Löwik                                                    59.35
99 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                             1.07.22
100 Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam                                                      1.08.27
101 Aitor Olano (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                      1.11.51
102 Sébastien Pristl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                            1.16.19
103 Roderik Groenewold (Ned) Team Robinson Techniek                                            1.18.22
104 Igor Leonovich (Ger) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                          1.18.56
105 Benjamin Baumgartner (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                    1.20.49
106 Siebe Breed (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                  1.23.33
107 Tom Relou (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                    1.24.29
108 Ralph Bouwens (Ned) Van Hemert Groep                                                       1.28.30
 
Points
 
1 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                                                     110 pts
2 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                                                              98
3 Lieuwe Westra (Ned) Krolstone Continental Team                                                    84
4 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                                                        75
5 Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                                                              68
6 Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                  61
7 Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                              47
8 Eddy van IJzendoorn (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                46
9 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                                                        42
10 Matthias Friedemann (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                               41
11 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                   41
12 Roger Kluge (Ger) German National Team                                                           41
13 Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                                                         34
14 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                                                      29
15 Ricardo Van Der Velde (Ned) Rabobank Continental                                                 27
16 Casper Jorgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                                                     25
17 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                                                             25
18 Wim Stroetinga (Ned) Ubbink Syntec                                                               22
19 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental                                                   21
20 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                                                         19
21 Dennis Pohl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                       16
22 Berry Nagelhout (Ned) Team Robinson Techniek                                                     15
23 André van Reek (Ned) Swabo Cyclingteam                                                           15
24 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                   14
25 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                                                       12
26 Jos Harms (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                              9
27 Johim Ariesen (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                      8
28 Dennis Smit (Ned) Ubbink Syntec                                                                   8
29 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                   7
30 Arno van der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                     7
31 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                                                 7
32 Hidde van Nuil (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                      6
33 René Obst (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                          5
34 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep                                                                4
35 Guiseppe Ribolzi (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei                                               4
36 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                     4
37 Stefan Schäfer (Ger) German National Team                                                         3
38 Sergej Fuchs (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                       3
39 John Schouten (Ned) Krolstone Continental Team                                                    3
40 René Hooghiemster (Ned) Team Asito-Löwik                                                          3
41 Sander Oostlander (Ned) Team Asito-Löwik                                                          3
42 Peter Schep (Ned) Ubbink Syntec                                                                   2
43 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                        2
44 Menno Horst (Ned) Team Robinson Techniek                                                          2
45 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                                                          1
46 Christopher Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop                                                 1
47 Domenik Klemme (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                                     1
48 Ger Soepenberg (Ned) P3Transfer - Batavus                                                         1
49 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team                                                  1
 
Sprints
 
1 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                                                              19 pts
2 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                                                        14
3 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                                                           8
4 Dennis Smit (Ned) Ubbink Syntec                                                                    8
5 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                                                       7
6 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                                                         5
7 Arno van der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                                                      5
8 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                    5
9 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                      4
10 John Schouten (Ned) Krolstone Continental Team                                                    3
11 Jos Harms (Ned) Cyclingteam Jo Piels                                                              3
12 Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                                                              3
13 René Hooghiemster (Ned) Team Asito-Löwik                                                          3
14 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                                                 2
15 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                                                        2
16 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                        2
17 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                                                       2
18 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                    1
19 Christopher Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop                                                 1
20 André van Reek (Ned) Swabo Cyclingteam                                                            1
21 Ger Soepenberg (Ned) P3Transfer - Batavus                                                         1
22 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team                                                  1
 
 
Young rider
 
1 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                                                28.13.23
2 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                                   2.14
3 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                                                        2.45
4 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental                                                  3.57
5 Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                                                       17.46
6 Pim de Beer (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                      22.22
7 Jeff Vermeulen (Ned) Team Asito-Löwik                                                          25.36
8 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental                                                           32.44
9 Johim Ariesen (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                                                   34.28
10 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                                                      37.15
11 Pim Ligthart (Ned) Krolstone Continental Team                                                 39.29
12 Paul Helderman (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                                                  42.28
13 Mathijs Timmer (Ned) Team Robinson Techniek                                                   48.13
14 Miguel Minguez (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                                                           
15 Herman Spijkerman (Ned) Team Robinson Techniek                                                56.12
16 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                                             1.05.29
17 Sébastien Pristl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                                             1.14.26
18 Ralph Bouwens (Ned) Van Hemert Groep                                                        1.26.37