Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Mt Hood Classic
Photo ©: Swift

 UCI codes explained

Olympia's Tour - 2.2

Netherlands, May 17-25, 2008

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage  

Stage 9 - May 25: Buchten - Buchten, 193 km

Results

1 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                        4.46.13 (40.459 km/h)
2 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                     
3 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                           
4 Sergej Fuchs (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                    0.21
5 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                     0.23
6 Lieuwe Westra (Ned) Krolstone Continental Team                     
7 Hans Bloks (Ned) Cyclingteam Jo Piels                              
8 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                     
9 Reinier Honig (Ned) P3Transfer - Batavus                           
10 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                              
11 Pim de Beer (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                         
12 Leon Burger (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                           
13 Aitor Olano (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                             
14 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                    
15 Wouter Mol (Ned) P3Transfer - Batavus                             
16 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                 0.37
17 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof               0.41
18 Roy Hegreberg (Nor) Team GLS - Pakke Shop                     2.32
19 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                      
20 Rudy Vriend (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                           
21 Ricardo Van Der Velde (Ned) Rabobank Continental                  
22 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                        
23 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                        
24 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                          
25 Eriz Ruiz de Erentxun (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                   
26 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep                                
27 Johan Berk (Ned) Swabo Cyclingteam                                
28 Ingmar Daßler (Ger) German National Team                          
29 Joost Spring in t Veld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                
30 Guiseppe Ribolzi (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei               
31 Reto Hollenstein (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei               
32 René Obst (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                          
33 Miguel Minguez (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                          
34 Maint Berkenbosch (Ned) Cyclingteam Jo Piels                      
35 Camiel Dénis (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                          
36 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                 
37 Domenik Klemme (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                     
38 Patrick van Loon (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                   
39 Mathijs Timmer (Ned) Team Robinson Techniek                       
40 Sierk-Jan de Haan (Ned) Van Hemert Groep                          
41 Ivor Bruin (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                           
42 Siebe Breed (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                         
43 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                     
44 Arno van der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                15.11
45 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental                              
46 Erik van Lakerveld (Ned) Swabo Cyclingteam                        
47 Tom Relou (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                           
48 André van Reek (Ned) Swabo Cyclingteam                            
49 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                     
50 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental                    
51 Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                          
52 Mathijs Wagenaar (Ned) Team Asito-Löwik                           
53 Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                              
54 Dennis Leliveld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                       
55 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                        
56 Jeff Vermeulen (Ned) Team Asito-Löwik                             
57 Bob Jonkheer (Ned) Swabo Cyclingteam                              
58 Sander Oostlander (Ned) Team Asito-Löwik                          
59 Johim Ariesen (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                      
60 Leander Pronk (Ned) Van Hemert Groep                              
61 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                          
62 Geertjan Jonkman (Ned) Ubbink Syntec                              
63 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                       
64 Danny Stam (Ned) Ubbink Syntec                                    
65 Benjamin Baumgartner (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei           
66 Cornelius van Ooijen (Ned) Team Asito-Löwik                       
67 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team                  
68 Eric Van De Meent (Ned) Krolstone Continental Team                
69 Pim Ligthart (Ned) Krolstone Continental Team                     
70 Ger Soepenberg (Ned) P3Transfer - Batavus                         
71 Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels                              
72 Maarten Lenferink (Ned) Cyclingteam Jo Piels                      
73 Jasper Lenferink (Ned) Krolstone Continental Team                 
74 Paul Helderman (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                      
75 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Team Asito-Löwik                        
76 Casper Jorgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                      
77 Hidde van Nuil (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                      
78 Eddy van IJzendoorn (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                
79 Matthias Friedemann (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                
80 Sébastien Pristl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                   
81 Dennis Pohl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                        
82 Ruud Aerts (Ned) Van Hemert Groep                                 
83 Johan Landström (Swe) Van Hemert Groep                            
84 Bart Vendrig (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                       
85 Stefan Schäfer (Ger) German National Team                         
86 Roger Kluge (Ger) German National Team                            
DNF Sebastian Forke (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                   
DNF Jan Bos (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                              
DNF Michael Mørkøv (Den) Team GLS - Pakke Shop                       
DNF Christopher Stevenson (Swe) Team GLS - Pakke Shop                
DNF Jonas Aaen Jørgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                 
DNF Joost van den Blink (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                
DNF Sipke Zijlstra (Ned) Ubbink Syntec                               
DNF Dennis Smit (Ned) Ubbink Syntec                                  
DNF Peter Schep (Ned) Ubbink Syntec                                  
DNF Wim Stroetinga (Ned) Ubbink Syntec                               
DNF Jos Harms (Ned) Cyclingteam Jo Piels                             
DNF Igor Leonovich (Ger) Atlas - Romer's Hausbäckerei                
DNF John Schouten (Ned) Krolstone Continental Team                   
DNF René Hooghiemster (Ned) Team Asito-Löwik                         
DNF Bas Waaijer (Ned) Team Asito-Löwik                               
DNF Ralph Bouwens (Ned) Van Hemert Groep                             
DNF Niels de Blaauw (Ned) Team Robinson Techniek                     
DNF Berry Nagelhout (Ned) Team Robinson Techniek                     
DNF Roderik Groenewold (Ned) Team Robinson Techniek                  
DNF Menno Horst (Ned) Team Robinson Techniek                         
DNF Herman Spijkerman (Ned) Team Robinson Techniek                   
DNF Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam                            
 
Points
 
1 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                             29 pts
2 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                   28
3 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                         18
4 Sergej Fuchs (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                      14
5 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                       12
6 Lieuwe Westra (Ned) Krolstone Continental Team                   10
7 Hans Bloks (Ned) Cyclingteam Jo Piels                             9
8 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                    8
9 Reinier Honig (Ned) P3Transfer - Batavus                          7
10 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                             6
11 Pim de Beer (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                        5
12 Leon Burger (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                          4
13 Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels                             3
14 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                  3
15 Aitor Olano (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                            3
16 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                   2
17 Wouter Mol (Ned) P3Transfer - Batavus                            1
18 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                         1
 
Sprints
 
1 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                    8 pts
2 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                              4
3 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                   3
4 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                          2
5 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                          1
 
Final general classification
 
1 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                       32.58.06
2 Lieuwe Westra (Ned) Krolstone Continental Team                 0.44
3 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                 1.50
4 Sergej Fuchs (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                    2.19
5 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                       3.15
6 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                     3.23
7 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                   4.02
8 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                       4.09
9 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                     4.14
10 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team             4.31
11 Ricardo Van Der Velde (Ned) Rabobank Continental              4.34
12 Maint Berkenbosch (Ned) Cyclingteam Jo Piels                 10.29
13 Wouter Mol (Ned) P3Transfer - Batavus                        10.54
14 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep                           14.37
15 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                   17.08
16 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                         17.18
17 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm               17.23
18 Leon Burger (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                      17.37
19 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                18.55
20 Sierk-Jan de Haan (Ned) Van Hemert Groep                     19.00
21 Eddy van IJzendoorn (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl           19.17
22 Ivor Bruin (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                      20.28
23 Rudy Vriend (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                      20.31
24 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental               20.38
25 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                   20.49
26 Camiel Dénis (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                     20.57
27 Roy Hegreberg (Nor) Team GLS - Pakke Shop                    21.16
28 Arno van der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                22.30
29 André van Reek (Ned) Swabo Cyclingteam                       23.42
30 Pim de Beer (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                    24.15
31 Matthias Friedemann (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta           24.34
32 Stefan Schäfer (Ger) German National Team                    25.51
33 Casper Jorgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                 31.13
34 Johan Berk (Ned) Swabo Cyclingteam                           31.41
35 Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                         33.10
36 Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                     34.27
37 Dennis Pohl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                   34.33
38 Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels                         34.39
39 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea - Oreka S.D.A               34.42
40 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team             36.32
41 Sander Oostlander (Ned) Team Asito-Löwik                     36.36
42 Hans Bloks (Ned) Cyclingteam Jo Piels                        36.41
43 Danny Stam (Ned) Ubbink Syntec                                    
44 Joost Spring in t Veld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT           36.50
45 Ingmar Daßler (Ger) German National Team                     37.42
46 Roger Kluge (Ger) German National Team                       39.34
47 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                41.05
48 Maarten Lenferink (Ned) Cyclingteam Jo Piels                 41.43
49 Jeff Vermeulen (Ned) Team Asito-Löwik                        42.17
50 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                  42.26
51 René Obst (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                     42.49
52 Erik van Lakerveld (Ned) Swabo Cyclingteam                   44.11
53 Jasper Lenferink (Ned) Krolstone Continental Team            45.36
54 Leander Pronk (Ned) Van Hemert Groep                         45.41
55 Ger Soepenberg (Ned) P3Transfer - Batavus                    47.14
56 Dennis Leliveld (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                  47.53
57 Reto Hollenstein (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei          48.30
58 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental                         49.25
59 Johim Ariesen (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                 51.09
60 Guiseppe Ribolzi (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei          51.14
61 Mathijs Timmer (Ned) Team Robinson Techniek                  52.15
62 Miguel Minguez (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                          
63 Eric Van De Meent (Ned) Krolstone Continental Team           52.31
64 Reinier Honig (Ned) P3Transfer - Batavus                     53.11
65 Patrick van Loon (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl              53.42
66 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                     53.55
67 Geertjan Jonkman (Ned) Ubbink Syntec                         54.57
68 Domenik Klemme (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                55.24
69 Pim Ligthart (Ned) Krolstone Continental Team                56.10
70 Hidde van Nuil (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                 56.30
71 Mathijs Wagenaar (Ned) Team Asito-Löwik                      57.19
72 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                57.40
73 Johan Landström (Swe) Van Hemert Groep                       59.04
74 Eriz Ruiz de Erentxun (Spa) Orbea - Oreka S.D.A              59.07
75 Paul Helderman (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                 59.09
76 Cornelius van Ooijen (Ned) Team Asito-Löwik                1.01.22
77 Ruud Aerts (Ned) Van Hemert Groep                          1.03.29
78 Bob Jonkheer (Ned) Swabo Cyclingteam                       1.06.40
79 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof            1.07.37
80 Aitor Olano (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                      1.11.51
81 Bart Vendrig (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                1.13.45
82 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Team Asito-Löwik                 1.14.23
83 Siebe Breed (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                  1.25.42
84 Sébastien Pristl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta            1.31.07
85 Benjamin Baumgartner (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei    1.35.37
86 Tom Relou (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                    1.39.17
 
Points classification
 
1 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                    110 pts
2 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                            104
3 Lieuwe Westra (Ned) Krolstone Continental Team                   94
4 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                       75
5 Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                             68
6 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                             54
7 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                       54
8 Marco Bos (Ned) Cyclingteam Jo Piels                             47
9 Eddy van IJzendoorn (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl               46
10 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                  43
11 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                  42
12 Matthias Friedemann (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta              41
13 Roger Kluge (Ger) German National Team                          41
14 Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                        34
15 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                     29
16 Ricardo Van Der Velde (Ned) Rabobank Continental                27
17 Casper Jorgensen (Den) Team GLS - Pakke Shop                    25
18 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental                  21
19 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                        19
20 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                        19
21 Sergej Fuchs (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                     17
22 Dennis Pohl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                      16
23 André van Reek (Ned) Swabo Cyclingteam                          15
24 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                      12
25 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                 10
26 Hans Bloks (Ned) Cyclingteam Jo Piels                            9
27 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                   8
28 Johim Ariesen (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                     8
29 Reinier Honig (Ned) P3Transfer - Batavus                         7
30 Arno van der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                    7
31 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                7
32 Hidde van Nuil (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                     6
33 Pim de Beer (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                        5
34 René Obst (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                         5
35 Leon Burger (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                          4
36 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep                               4
37 Guiseppe Ribolzi (Swi) Atlas - Romer's Hausbäckerei              4
38 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                    4
39 Aitor Olano (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                            3
40 Stefan Schäfer (Ger) German National Team                        3
41 Sander Oostlander (Ned) Team Asito-Löwik                         3
42 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                       2
43 Wouter Mol (Ned) P3Transfer - Batavus                            1
44 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                         1
45 Domenik Klemme (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta                    1
46 Ger Soepenberg (Ned) P3Transfer - Batavus                        1
47 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team                 1
 
Sprints classification
 
1 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental                             19 pts
2 Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team                       14
3 Paul van Schalen (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                    8
4 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                   8
5 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental                          8
6 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental                      7
7 Jonas Ljungblad (Swe) P3Transfer - Batavus                        5
8 Arno van der Zwet (Ned) Ruiter Dakkapellen WT                     5
9 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep                              4
10 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                    4
11 Joachim Bøhler (Nor) Joker - Bianchi                             3
12 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                         2
13 Niels Scheuneman (Ned) Krolstone Continental Team                2
14 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental                       2
15 Dennis Kreder (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                       2
16 Arnoud Van Groen (Ned) P3Transfer - Batavus                      2
17 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                         1
18 Johnny Hoogerland (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                   1
19 André van Reek (Ned) Swabo Cyclingteam                           1
20 Ger Soepenberg (Ned) P3Transfer - Batavus                        1
21 Fulco Van Gulik (Ned) Krolstone Continental Team                 1
 
Young rider classification
 
1 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental               33.02.08
2 Michel Kreder (Ned) Rabobank Continental                       0.07
3 Maurice Vrijmoed (Ned) Van Vliet - EBH Elshof                 14.53
4 Michael Van Staeyen (Bel) Rabobank Continental                16.36
5 Pim de Beer (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                     20.13
6 Alexander Kristoff (Nor) Joker - Bianchi                      30.25
7 Jeff Vermeulen (Ned) Team Asito-Löwik                         38.15
8 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental                          45.23
9 Johim Ariesen (Ned) Line Lloyd Footwear Cycl                  47.07
10 Mathijs Timmer (Ned) Team Robinson Techniek                  48.13
11 Miguel Minguez (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                          
12 Luc Hagenaars (Ned) P3Transfer - Batavus                     49.53
13 Pim Ligthart (Ned) Krolstone Continental Team                52.08
14 Paul Helderman (Ned) B&E Koopmans Cycling Tm                 55.07
15 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet - EBH Elshof            1.03.35
16 Sébastien Pristl (Ger) Team 3C - Gruppe Lamonta            1.27.05