Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on

Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

Tim Hortons (Canadian) National Road Championships - CN

Beauce, Canada, July 5-11, 2007

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 6 - July 10: Elite women/U23 Road Race

Grain wins first Canadian road race title

Gina Grain of Vancouver won the women's elite road race on Tuesday at the Tim Hortons Road Nationals held at St-George de Beauce. It was a first career road title for the track specialist. Grain won the 127 kilometre race in three hours and 42 minutes and 24 seconds. Marni Hambleton was three seconds back for the silver and Moriah MacGregor third, nine seconds behind the winner.

The team member was surprised to win. "I'm very pleased to have won the race," said Grain. "I didn't expect to win. It was a good day for me."

Grain paid tribute to her teammates. "Anyone on my team could have won," she said. "It was a good race for our team. Our climbers did a great job and we made strong attacks."

Meier and Roy win the under-23 titles

British Columbia's Christian Meier, and Émilie Roy of Quebec earned victories in the under-23 races. The 22 year-old Meier took the 137 kilometre race in 3:31:51 edging Ryan Anderson of British Columbia Éric Boily of Quebec was third in 3:35:11.

"I broke away with a small pack of riders early in the race," said Meier. "We took turns at the front then with 25 kilometres to go Anderson and I made a strong push. We had a very close sprint and it was our intensity that got us on the podium. There were a lot guys in contention."

In the women's race, Roy finished 38 seconds ahead of Alberta's Julie Beveridge in second. Joelle Numainville was third in the 127 kilometre race. "I thought it would be a harder race and there would be more breakaways," she said. "I was feeling to comfortable after 15 kilometres so I decided to make a break.

"I rode and rode an it was only with 20 kilometres to go that three riders (Grain, Hambleton and MacGregor) caught me and we finished the race together," said Roy who rode 100 kilometres on her own before being caught by the three elite racers. "Despite not finishing first in that group of four, I'm still happy to win the under-23 title."

The Tim Hortons Road Nationals end Wednesday with the 180 kilometre men's elite road race.


For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by Jerome Lessard


Elite women - 127 km
1 Gina Grain (BC) Team Expresscopycom                       3.42.24
2 Marni Hambleton (BC) Symmetrics                              0.03
3 Moriah MacGregor (BC) AE Sport Development                   0.09
4 Émilie Roy (QC) Vinci Specialized Menikini                   0.17
5 Alison Testroete (BC) Team Expresscopycom                    0.39
6 Alex Wrubleski (SK) Colvaita Sutter Home                     0.47
7 Leigh Hobson (ON) Cheerwine                                  0.49
8 Erinne Willock (BC) Team Expresscopycom                      0.51
9 Felicia Gomez (NS) Aarons/L5Flyers                           0.55
10 Julie Beveridge (AB) Team Alberta                               
11 Betina Hold (QC) Team cheerwine                             1.02
12 Joëlle Numainville (QC) Team Expresscopycom                     
13 Johanne Cyr (QC) Équipe Cascades                            1.05
14 Leah Guloien (BC) Team Giant                                1.41
15 Jennifer Stephenson (ON) Team Ultralink                     1.47
16 Anne Samplonius (QC) Team Expresscopycom                    2.08
17 Elisa Gagnon (QC) Team Advil-ChapStick                      2.45
18 Joanie Caron (QC) Équipe Cascades                               
19 Lila Fraser (QC) Équipe Cascades                            2.49
20 Rebecca Nelson (ON) Mazurcoachingcom                        2.52
21 Kelly Murray (NB) Radical Edge Fredericton                  2.57
22 Magali Tisseyre (QC) Marinoni-Cadence                       3.04
23 Natasha Elliott (ON) The Cyclery                            3.08
24 Catherine Hogan (QC) Espoirs Laval                          3.10
25 Heather Davidson-Meyn (ON) Mazurcoachingcom                 3.38
26 Laura Yoisten (AB) Webcor Builders Cycling Team             3.39
27 Julie Marceau (QC) Marinoni-Cadence                         3.44
28 Alena Radomsky (BC) Giant Bicycles Canada                       
29 Laura Brown (BC) Giant Bicycles Canada                          
30 Karol Ann Canuel (QC) Vinci Specialized Menikini            3.50
31 Marie-Pier Bédard (QC) Vinci Specialized Menikini           3.54
32 Stéphanie Roorda (AB) Synergy                               3.57
33 Allison Lampi (QC) Euro-Sportsca                                
34 Alyssa Weninger (SK) BCW                                    4.17
35 Jenny Trew (BC) Giant Bicycles Canada                       4.35
36 Caroline Montminy (QC) Équipe Cascades                      4.40
37 Naomi Cermak (ON) Team Ontario                              5.00
38 Krystal Jeffs (ON) Team Ontario                             5.01
39 Anne-Marie Lefrançois (BC) Team Integrale                   5.38
40 Heidi King (NB) Radical Edge Fredericton                    6.03
41 Karine Tessier (QC) Marinoni-Cadence                        6.31
42 Alyssa Mellon (ON) OTTAWA BICYCLE CLUB                      6.41
43 Lucie Poulin (QC) Le yéti                                   7.38
44 Jessica Burns (QC) Équipe Cascades                          9.28
45 Marie-Ève Racicot (QC) La Cabosse d'Or                      9.51
46 Andrea J Bunnin (SK) Team Saskatchewan                     10.54
DNF Merrill Collins (ON) La Bicicletta                             
DNF Sarah Coney (ON) EMD Serono Cycle Logik Racing                 
DNF Geneviève Gagnon (QC) Team Ultranik                            
DNF Julie Bellerose (QC) Aberdeen                                  
DNF Carmen Diges (ON) Indépendant                                  
DNF Kim Lambert-Gosselin (QC) La Cabosse d'Or                      
DNF Amanda Shan (ON) Team Expresscopycom                           
DNF Jennifer Simpson (ON) EMD Serono Cycle Logik Racing            
DNS Sue Schlatter (ON) The Cyclery                                 
DNS Jessica Spence (ON) Mazurcoachingcom                           

U23 men - 137 km
1 Christian Meier (BC) Symmetrics                           3.33.51
2 Ryan Anderson (BC) Trek Red Truck Racing                         
3 Éric Boily (QC) EVA-Devinci                                  1.20
4 Max Plaxton (BC) La-Z-Boy Cycling                            1.30
5 Jamie Lamb (QC) Garneau-Crocs                                1.32
6 David Veilleux (QC) The Jittery Joe's Pro Cycling Team       1.39
7 Keven Lacombe (QC) Équipe du Québec                          1.42
8 Gavriel Epstein (ON) CRCA/Sakonnet Technology U25            1.45
9 Matthew Guse (ON) Calyon / Litespeed                         2.03
10 Brandon Crichton (ON) Symmetrics                            2.52
11 Bradley Fairall (BC) SuperSport 35 ACNC                     3.11
12 Zach Garland (NL) Masi-Adobe                                3.24
13 William Goodfellow (QC) Équipe du Québec                    3.28
14 Joël Dion-Poitras (QC) EVA-Devinci                          3.32
15 Jean-Michel Lachance (QC) Garneau-Crocs                     3.55
16 Adam Thuss (ON) Team RACEcom                                3.57
17 Jean-Sébastien Perron (QC) Calyon / Litespeed               5.11
18 Keir Plaice (ON) Team Ontario                               5.20
19 Jonathan Prosser (ON) Aquila Racing/Racer Sportif           6.37
20 Philippe Abbott (AB) Ital Pasta Transport Belmire           6.39
21 Frédéric Boivin (QC) EVA-Devinci                            6.46
22 Charles Bryer (ON) Spin 12                                  6.55
23 Dave Brooks (SK) Team Saskatchewan                          7.01
24 André Tremblay (QC) Volkswagen/Trek                         7.07
25 Jackson Beuhler (BC) Trek-Red Truck Racing                      
26 Aaron Schooler (AB) ERTC / Redbike                          7.16
27 Jay Hawranik (MB) Team Integrale                            7.40
28 Nathan MacDonald (BC) Trek-Red Truck Racing                 7.56
29 Dave Vukets (BC) Trek-Red Truck Racing                     12.25
30 Christian Deshaies (QC) Volkswagen/Trek                         
31 Mark Batty (ON) Team RACEcom                               13.56
32 Charly Vives (QC) Calyon / Litespeed                       16.07
DNF Mark Pozniak (ON) Team RACEcom                                 
DNF Stephen Ferris (BC) ERTC Redbike                               
DNF Tim Clarke (NB) AtlanticCyclingCentercom                       
DNF Matthew Bell (ON) Team Ontario                                 
DNF Sebastian Porten (ON) Team Ontario                             
DNF Jean-François Landry (QC) Élicycle Sport Expert                
DNF Bryson Bowers (ON) Jet Fuel Coffee                             
DNF David Bergeron (QC) Équipe Bluberi - Martin Swiss - Special    
DNF Kevin Hazzard (ON) Team Ontario                                
DNF Zack Morris (ON) Jet Fuel Coffee                               
DNF Michaël Joanisse (QC) Garneau-Crocs                            
DNF Brook Boocock (ON) Calyon / Litespeed                          
DNF Ryan Belliveau (NB) Calyon / Litespeed                         
DNF Vince De Jong (ON) Team Ontario                                
DNF Dante D'Urbano (QC) West of Quebec Wheelers                    
DNF Thomas Foster (ON) Team Ontario                                
DNF Andrew Hunt (ON) Team RACEcom                                  
DNF Ian Manning (ON) Team Spin 12                                  
DNF Ben Rempel (SK) Team Saskatchewan                              
DNF Erik Robertson (ON) Team RACEcom                               
DNF Charles Thibault (QC) EVA-Devinci                              
DNF Shaun Adamson (AB) Team Alberta                                
DNS Louis-Charles Lacroix (QC) Ste-Foy Québec Métro                
DNS Frédéric Cusson (QC) Club cycliste Dynamiks de Contrecoeur