Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

25th Giro d'Oro - 1.1

Italy, April 22, 2007

2006 Results    Results    Past winners

Results

1 Dainius Kairelis (Ltu) Amore & Vita-McDonald's                     4.47.16
2 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria - Navigare
3 Christian Pfannberger (Aut) Elk Haus - Simplon                        0.02
4 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                 1.23
5 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria - Navigare                      2.56
6 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
7 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
8 Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
9 Markus Eibegger (Aut) Elk Haus - Simplon
10 Massimiliano Maisto (Ita) OTC Doors - Lauretana                      3.24
11 Luca Celli (Ita) Team L.P.R.
12 Hubert Krys (Pol) Ceramica Flaminia                                  3.36
13 Massimo Giunti (Ita) Miche                                           4.25
14 Miha Svab (Slo) Adria Mobil                                          7.49
15 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
16 Jure Golcer (Slo) Tenax Salmilano
17 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel - Euskadi                           13.24
18 Alessandro Maserati (Ita) Team L.P.R.                               14.06
19 Harald Totschnig (Aut) Elk Haus - Simplon
20 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Volksbank
21 Daniele Callegarin (Ita) Team L.P.R.
22 Michael Stevenson (Swe) Amore & Vita-McDonald's
23 Harald Morscher (Aut) Team Volksbank
24 Paolo Bossoni (Ita) Lampre - Fondital
25 Davide Bragazzi (Ita) Kio Ene - Tonazzi - DMT
26 Stefan Koychev Hristov (Bul) Cinelli - Endeka - OPD
27 Igor Pugaci (Mda) Cinelli - Endeka - OPD
28 Marco Marzano (Ita) Lampre - Fondital
29 Thomas Rohregger (Aut) Elk Haus - Simplon
30 Florian Stalder (Swi) Team Volksbank
31 Tomasz Marczynski (Pol) Ceramica Flaminia
32 Piergiorgio Camussa (Ita) OTC Doors - Lauretana
33 Romas Sinicinas (Ltu) Amore & Vita-McDonald's
34 Boris Shpilevsky (Rus) Kio Ene - Tonazzi - DMT
35 Marco Osella (Ita) Kio Ene - Tonazzi - DMT
36 Micula De Matteis (Ita) Tenax Salmilano
37 Przemyslaw Niemec (Pol) Miche
38 Luigi Sestili (Ita) Aurum Hotels
39 Mirko Allegrini (Ita) Kio Ene - Tonazzi - DMT
40 Yauhen Sobal (Blr) Cinelli - Endeka - OPD
41 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel - Euskadi
42 Lander Aperribay (Spa) Euskaltel - Euskadi
43 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - Fondital
44 Ivan Velasco  (Spa) Euskaltel - Euskadi
45 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
46 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.
47 Dario Cataldo (Ita) Liquigas
48 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - Fondital
49 Francesco Reda (Ita) OTC Doors - Lauretana
50 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi
51 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
52 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
53 Alessandro Bertuola (Ita) Tenax Salmilano
54 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
55 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
56 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
57 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
58 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
59 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
60 Morris Possoni (Ita) Lampre - Fondital
61 Valerio Agnoli (Ita) Aurum Hotels
62 Cristiano Salerno (Ita) Tenax Salmilano
63 Denis Shkarpeta (Uzb) Miche
64 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
65 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
66 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
67 Juan Mauricio Soler (Col) Barloworld
68 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli - Endeka - OPD
69 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax Salmilano
70 Roberto-Antonio Richeze (Arg) Team Universal Caffe' - Ecopterol
71 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
72 Fabio Gilioli (Ita) Team Universal Caffe' - Ecopterol

Past winners

2006 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
2005 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria 2004 Jure Golcer (Slo) Formaggi Pinzolo Fiave' 2003 Dave Bruylandts (Bel) Marlux-Wincor Nixdorf 2002 Damiano Cunego (Ita) Saeco - Longoni Sport 2001 Oscar Borlini (Ita) 2000 Alessandro Baronti (Ita)   Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com