Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

31st Vuelta a Cuba - 2.2

Cuba, February 7-19, 2006

Main Page    Results   Overall standings    Previous Stage   Next Stage

Stage 11a - February 17: Varadero - Matanzas ITT, 30 km

Results

1 Matija Kvhsina (Cro) Perutnina Ptuj                            30.51
2 Franklin Chacon (Ven) Venezuelan National Team                  0.26
3 Gianluca Cavalli (Ita) Partizan Whistle                         0.35
4 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team A                      0.42
5 Jackson Rodriguez (Ven) Venezuelan National Team                0.54
6 Pedro P. Perez (Cub) Cuban National Team A                      1.16
7 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team A                     1.33
8 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila                               1.43
9 Victor Gomez (Spa) Vina Magna - Cropu                           1.44
10 Reldy Perez (Cub) Cuban National Team A                        1.52
11 Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj                           1.58
12 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team                  2.04
13 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team A                      2.11
14 Henry Raabe (CRC) Vina Magna - Cropu                           2.12
15 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team A                         
16 Jorge L. Perez (Dom) Dominican Republic National Team          2.18
17 Yulien Rodriguez (Cub) I.S.C.F Cuba                            2.25
18 Juan Torres (Ven) Partizan Whistle                             2.36
19 Yasmani Martinez (Cub) Habana                                  2.37
20 Mitja Mahoric (Slo) Perutnina Ptuj                                 
21 Wilmer Rodriguez (Cub) C.T. Cienfuegos                         2.42
22 Aldrin Salamanca (Ven) Venezuelan National Team                2.55
23 Omar Cervantes (Mex) Chivas CCT                                3.00
24 Yormam Contreras (Ven) Venezuelan National Team                3.04
25 Juan C. Arias (Cub) I.S.C.F Cuba                               3.06
26 Michael Franzl (Ger) German National U23 Team                  3.12
27 Joseph Papp (USA) Partizan Whistle                             3.13
28 Ismael Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team          3.19
29 Pedro Sibila (Cub) Ciudad Habana                               3.23
30 Peters Woestenberg (Ned) Altipower - Isonal                    3.28
31 Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team             
32 Eliodis Griņan (Cub) C.T. Cienfuegos                           3.37
33 Wendy Cruz (Dom) Caico Profesional CT                              
34 Pedro Portuondo (Cub) C.T. Cienfuegos                          3.38
35 Serguey Viamontes (Cub) I.S.C.F Cuba                           3.41
36 Leinier Alonso (Cub) Habana                                        
37 Matej Stabe (Slo) Perutnina Ptuj                               3.42
38 Alexander Gonzalez (Col) Caico Profesional CT                  3.43
39 Cuitlahuac Ayala (Mex) Vina Magna - Cropu                      3.45
40 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj                               3.46
41 Edgar Ortega (Ven) Venezuelan National Team                    3.48
42 Dairien Lagrana (Cub) Matanzas                                 3.49
43 Ernesto Cano (Cub) I.S.C.F Cuba                                3.50
44 Neorlan Ramos (Cub) C.T. Cienfuegos                            4.04
45 Yoandry Freire (Cub) C.T. Cienfuegos                           4.07
46 Yordenis Crespo (Cub) Matanzas                                 4.13
47 Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana                            4.15
48 Alexander Gottfried (Ger) German National U23 Team             4.19
49 Osviel Vento (Cub) Pinar Del Rio                               4.21
50 Karel Pattyn (Bel) Altipower - Isonal                          4.27
51 Vicente Zanabria (Cub) Matanzas                                4.34
52 Arain Lopez (Cub) Habana                                       4.35
53 Bostjan Mervar (Slo) Perutnina Ptuj                            4.40
54 David F. Delgado (Spa) Vina Magna - Cropu                      4.42
55 Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus                            4.43
56 Roilan Ramirez (Cub) Guantanamo                                4.48
57 Raul Granjel (Cub) Villa Clara                                     
58 Eudaldo Asencio (PuR) Caico Profesional CT                     5.08
59 Yunier Alonso (Cub) I.S.C.F Cuba                               5.16
60 Igor Pugaci (Mda) Partizan Whistle                                 
61 Marco Ortega (Mex) Chivas CCT                                  5.23
62 Stefan Schafer (Ger) German National U23 Team                  5.24
63 Carlos E. Arias (Cub) Guantanamo                               5.27
64 Abdriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio                            5.37
65 Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana                           5.39
66 Paul Voigt (Ger) Volvo                                         5.45
67 Luis Pulido (Mex) Chivas CCT                                   5.48
68 Lenier Padilla (Cub) Habana                                    5.50
69 Yovani Caceres (Cub) C.T. Cienfuegos                           6.08
70 Jose A. Carballo (Cub) Habana                                  6.11
71 Lazaro Gonzalez (Cub) Matanzas                                 6.18
72 Tobias Muller (Ger) Volvo                                      6.19
73 Luis F. Macias (Mex) Chivas CCT                                6.20
74 Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio                            6.38
75 Andrea Gurayev (Ita) Partizan Whistle                          6.44
76 Dixon Heredero (Cub) Ciego De Avila                            6.51
77 Jose A. Mujica (Cub) Habana                                    6.58
78 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus                           7.03
79 David Capellan (Dom) Dominican Republic National Team          7.13
80 Jorg Scherf (Ger) Volvo                                        7.15
81 Javier Benitez (Cub) Matanzas                                  7.16
82 Tomas R. Barnette (USA) Caico Profesional CT                   7.20
83 Agustin Font (PuR) Caico Profesional CT                        7.27
84 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus                         7.28
85 Thijs Poelstra (Ned) Altipower - Isonal                        7.37
86 Dayron Mendez (Cub) Villa Clara                                7.39
87 Luis E. Iglesias (Cub) Pinar Del Rio                           7.41
88 Jan Van Puyfelde (Ger) Volvo                                   7.42
89 Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus                            7.45
90 Nikolas Bassdorf (Ger) Volvo                                   7.50
91 Michel Fernandez (Cub) I.S.C.F Cuba                            7.51
92 Carlos J. Rivera (Cub) Ciego De Avila                          8.01
93 Stefan Roosen (Bel) Altipower - Isonal                         8.20
94 Marcelo Leiva (Cub) Ciudad Habana                              8.25
95 Robert Schmidt (Ger) Volvo                                     8.29
96 Enrique Rodriguez (Cub) Villa Clara                            8.36
97 Eduardo Treto (Cub) Villa Clara                                8.46
98 Jose F. Rodriguez (Dom) Dominican Republic National Team       8.56
99 Jose M. Rodriguez (Cub) Ciudad Habana                          9.00
100 Jose A. Rodriguez (Cub) Guantanamo                            9.08
 
Points
 
1 Matija Kvhsina (Cro) Perutnina Ptuj                               15 pts
2 Franklin Chacon (Ven) Venezuelan National Team                    12
3 Gianluca Cavalli (Ita) Partizan Whistle                           10
4 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team A                         8
5 Jackson Rodriguez (Ven) Venezuelan National Team                   7
6 Pedro P. Perez (Cub) Cuban National Team A                         6
7 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team A                        5
8 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila                                  4
9 Victor Gomez (Spa) Vina Magna - Cropu                              3
10 Reldy Perez (Cub) Cuban National Team A                           2
 
Teams
 
1 Altipower - Isonal                                           1.48.05
2 Caico Profesional CT                                           56.56
3 Ciego De Avila                                                  1.03
4 C.T. Cienfuegos                                                54.25
5 Ciudad Habana                                                  57.45
6 Chivas CCT                                                     58.39
7 Cuban National Team A                                          47.59
8 Dominican Republic National Team                               53.33
9 German National U23 Team                                       57.23
10 Guantanamo                                                     3.51
11 Habana                                                        55.21
12 I.S.C.F CUBA                                                  53.40
13 Matanzas                                                      57.04
14 Partizan Whistle                                              50.52
15 Perutnina Ptuj                                                49.03
16 Pinar Del Rio                                                  1.04
17 Sancti Spiritus                                                3.42
18 Villa Clara                                                    5.31
19 Venezuelan National Team                                      47.52
20 Vina Magna - Cropu                                            52.09
21 Volvo                                                          3.47
 
General classification after stage 11a
 
1 Pedro P. Perez (Cub) Cuban National Team A                  35.49.03
2 Matija Kvhsina (Cro) Perutnina Ptuj                             0.09
3 Franklin Chacon (Ven) Venezuelan National Team                  0.20
4 Gianluca Cavalli (Ita) Partizan Whistle                         0.34
5 Jackson Rodriguez (Ven) Venezuelan National Team                0.39
6 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team A                      0.50
7 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team A                     1.42
8 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila                               1.44
9 Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj                            2.07
10 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team                  2.13
11 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team A                         
12 Juan Torres (Ven) Partizan Whistle                             2.39
13 Aldrin Salamanca (Ven) Venezuelan National Team                3.04
14 Mitja Mahoric (Slo) Perutnina Ptuj                             3.45
15 Bostjan Mervar (Slo) Perutnina Ptuj                            4.39
16 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team A                      9.04
17 Victor Gomez (Spa) Vina Magna - Cropu                         11.46
18 Yasmani Martinez (Cub) Habana                                 12.10
19 Joseph Papp (USA) Partizan Whistle                            12.31
20 Yormam Contreras (Ven) Venezuelan National Team               13.08
21 Matej Stabe (Slo) Perutnina Ptuj                              13.20
22 Ismael Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team         13.27
23 Michael Franzl (Ger) German National U23 Team                 13.41
24 Edgar Ortega (Ven) Venezuelan National Team                   13.56
25 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj                              14.12
26 Juan C. Arias (Cub) I.S.C.F Cuba                              14.34
27 Pedro Sibila (Cub) Ciudad Habana                              14.48
28 Henry Raabe (CRC) Vina Magna - Cropu                          15.26
29 Reldy Perez (Cub) Cuban National Team A                       15.27
30 Wendy Cruz (Dom) Caico Profesional CT                         15.45
31 Jorge L. Perez (Dom) Dominican Republic National Team         15.53
32 Wilmer Rodriguez (Cub) C.T. Cienfuegos                        16.17
33 Omar Cervantes (Mex) Chivas CCT                               16.35
34 Yulien Rodriguez (Cub) I.S.C.F Cuba                           17.00
35 Dairien Lagrana (Cub) Matanzas                                17.02
36 Eliodis Griņan (Cub) C.T. Cienfuegos                          17.12
37 Peters Woestenberg (Ned) Altipower - Isonal                   17.17
38 Alexander Gonzalez (Col) Caico Profesional CT                 17.39
39 Cuitlahuac Ayala (Mex) Vina Magna - Cropu                     17.41
40 Yoandry Freire (Cub) C.T. Cienfuegos                          17.42
41 Ernesto Cano (Cub) I.S.C.F Cuba                               17.44
42 Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus                           17.57
43 Arain Lopez (Cub) Habana                                      18.47
44 Serguey Viamontes (Cub) I.S.C.F Cuba                          19.24
45 Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team        20.01
46 Leinier Alonso (Cub) Habana                                   21.00
47 Abdriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio                           21.24
48 Pedro Portuondo (Cub) C.T. Cienfuegos                         21.30
49 Alexander Gottfried (Ger) German National U23 Team            21.52
50 Igor Pugaci (Mda) Partizan Whistle                            23.32
51 Osviel Vento (Cub) Pinar Del Rio                              23.44
52 Michel Fernandez (Cub) I.S.C.F Cuba                           24.37
53 Vicente Zanabria (Cub) Matanzas                               25.21
54 Luis Pulido (Mex) Chivas CCT                                  25.32
55 Luis F. Macias (Mex) Chivas CCT                               26.00
56 David F. Delgado (Spa) Vina Magna - Cropu                     27.16
57 Neorlan Ramos (Cub) C.T. Cienfuegos                           28.03
58 Marco Ortega (Mex) Chivas CCT                                 29.22
59 Yordenis Crespo (Cub) Matanzas                                30.12
60 Lenier Padilla (Cub) Habana                                   31.37
61 Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana                           32.06
62 Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana                          35.02
63 David Capellan (Dom) Dominican Republic National Team         35.09
64 Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus                           36.19
65 Roilan Ramirez (Cub) Guantanamo                               36.28
66 Raul Granjel (Cub) Villa Clara                                37.47
67 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus                          38.26
68 Yovani Caceres (Cub) C.T. Cienfuegos                          39.06
69 Jose A. Mujica (Cub) Habana                                   40.52
70 Carlos E. Arias (Cub) Guantanamo                              42.52
71 Karel Pattyn (Bel) Altipower - Isonal                         43.41
72 Tobias Muller (Ger) Volvo                                     44.03
73 Dixon Heredero (Cub) Ciego De Avila                           44.16
74 Thijs Poelstra (Ned) Altipower - Isonal                       45.02
75 Yunier Alonso (Cub) I.S.C.F Cuba                              46.33
76 Marcelo Leiva (Cub) Ciudad Habana                             47.43
77 Eudaldo Asencio (PuR) Caico Profesional CT                    48.11
78 Jose A. Carballo (Cub) Habana                                 52.12
79 Stefan Schafer (Ger) German National U23 Team                 54.56
80 Paul Voigt (Ger) Volvo                                        56.36
81 Jan Van Puyfelde (Ger) Volvo                                  56.47
82 Andrea Gurayev (Ita) Partizan Whistle                         57.21
83 Dayron Mendez (Cub) Villa Clara                                    
84 Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio                           58.03
85 Nikolas Bassdorf (Ger) Volvo                                  58.58
86 Luis E. Iglesias (Cub) Pinar Del Rio                        1.01.14
87 Jose F. Rodriguez (Dom) Dominican Republic National Team    1.01.29
88 Eduardo Treto (Cub) Villa Clara                             1.07.00
89 Lazaro Gonzalez (Cub) Matanzas                              1.07.19
90 Javier Benitez (Cub) Matanzas                               1.08.05
91 Carlos J. Rivera (Cub) Ciego De Avila                       1.08.11
92 Jose M. Rodriguez (Cub) Ciudad Habana                       1.10.57
93 Agustin Font (PuR) Caico Profesional CT                     1.11.01
94 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus                      1.17.30
95 Enrique Rodriguez (Cub) Villa Clara                         1.18.03
96 Tomas R. Barnette (USA) Caico Profesional CT                1.21.10
97 Robert Schmidt (Ger) Volvo                                  1.34.38
98 Jorg Scherf (Ger) Volvo                                     1.36.44
99 Stefan Roosen (Bel) Altipower - Isonal                      1.40.37
100 Jose A. Rodriguez (Cub) Guantanamo                         1.41.18
 
Points classification
 
1 Pedro P. Perez (Cub) Cuban National Team A                       144 pts
2 Michel Fernandez (Cub) I.S.C.F Cuba                               98
3 Joseph Papp (USA) Partizan Whistle                                62
4 Jackson Rodriguez (Ven) Venezuelan National Team                  61
5 Borut Bozic (Slo) Perutnina Ptuj                                  61
6 Wendy Cruz (Dom) Caico Profesional CT                             51
7 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila                                 42
8 Franklin Chacon (Ven) Venezuelan National Team                    39
9 Gianluca Cavalli (Ita) Partizan Whistle                           32
10 Juan Torres (Ven) Partizan Whistle                               32
11 Victor Gomez (Spa) Vina Magna - Cropu                            28
12 Bostjan Mervar (Slo) Perutnina Ptuj                              23
13 Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team           21
14 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team A                       21
15 Peters Woestenberg (Ned) Altipower - Isonal                      18
16 David Capellan (Dom) Dominican Republic National Team            16
17 Matija Kvhsina (Cro) Perutnina Ptuj                              15
18 Eudaldo Asencio (PuR) Caico Profesional CT                       15
19 Luis F. Macias (Mex) Chivas CCT                                  14
20 Alexander Gottfried (Ger) German National U23 Team               12
21 Matej Stabe (Slo) Perutnina Ptuj                                 11
22 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team A                       10
23 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team A                       7
24 Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj                              7
25 Yunier Alonso (Cub) I.S.C.F Cuba                                  7
26 Mitja Mahoric (Slo) Perutnina Ptuj                                6
27 Tobias Muller (Ger) Volvo                                         6
28 Roger Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio                               6
29 Yasmani Martinez (Cub) Habana                                     5
30 Yulien Rodriguez (Cub) I.S.C.F Cuba                               5
31 Reinier Cardoso (Cub) Ciudad Habana                               5
32 Aldrin Salamanca (Ven) Venezuelan National Team                   5
33 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus                              5
34 Serguey Viamontes (Cub) I.S.C.F Cuba                              4
35 Yormam Contreras (Ven) Venezuelan National Team                   4
36 Michael Franzl (Ger) German National U23 Team                     4
37 Henry Raabe (CRC) Vina Magna - Cropu                              4
38 Alexander Gonzalez (Col) Caico Profesional CT                     4
39 Ernesto Cano (Cub) I.S.C.F Cuba                                   4
40 Jose Contreras (Ven) Venezuelan National Team                     3
41 Reldy Perez (Cub) Cuban National Team A                           2
42 Juan C. Arias (Cub) I.S.C.F Cuba                                  1
43 Dairien Lagrana (Cub) Matanzas                                    1
44 Arain Lopez (Cub) Habana                                          1
45 Vicente Zanabria (Cub) Matanzas                                   1
46 Neorlan Ramos (Cub) C.T. Cienfuegos                               1
47 Yovani Caceres (Cub) C.T. Cienfuegos                              1
48 Paul Voigt (Ger) Volvo                                            1
49 Lazaro Gonzalez (Cub) Matanzas                                    1
 
U23 classification
 
1 Jackson Rodriguez (Ven) Venezuelan National Team            35.49.42
2 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila                               1.05
3 Juan Torres (Ven) Partizan Whistle                              2.00
4 Yasmani Martinez (Cub) Habana                                  11.31
5 Yormam Contreras (Ven) Venezuelan National Team                12.29
6 Michael Franzl (Ger) German National U23 Team                  13.02
7 Juan C. Arias (Cub) I.S.C.F Cuba                               13.55
8 Pedro Sibila (Cub) Ciudad Habana                               14.09
9 Jorge L. Perez (Dom) Dominican Republic National Team          15.14
10 Omar Cervantes (Mex) Chivas CCT                               15.56
11 Dairien Lagrana (Cub) Matanzas                                16.23
12 Yoandry Freire (Cub) C.T. Cienfuegos                          17.03
13 Ernesto Cano (Cub) I.S.C.F Cuba                               17.05
14 Abdriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio                           20.45
15 Pedro Portuondo (Cub) C.T. Cienfuegos                         20.51
16 Alexander Gottfried (Ger) German National U23 Team            21.13
17 Luis Pulido (Mex) Chivas CCT                                  24.53
18 David F. Delgado (Spa) Vina Magna - Cropu                     26.37
19 Neorlan Ramos (Cub) C.T. Cienfuegos                           27.24
20 Yordenis Crespo (Cub) Matanzas                                29.33
21 Lenier Padilla (Cub) Habana                                   30.58
22 Roberto Menendez (Cub) Ciudad Habana                          34.23
23 Raul Granjel (Cub) Villa Clara                                37.08
24 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus                          37.47
25 Yovani Caceres (Cub) C.T. Cienfuegos                          38.27
26 Jose A. Mujica (Cub) Habana                                   40.13
27 Carlos E. Arias (Cub) Guantanamo                              42.13
28 Dixon Heredero (Cub) Ciego De Avila                           43.37
29 Jose A. Carballo (Cub) Habana                                 51.33
30 Stefan Schafer (Ger) German National U23 Team                 54.17
31 Paul Voigt (Ger) Volvo                                        55.57
32 Dayron Mendez (Cub) Villa Clara                               56.42
33 Eduardo Treto (Cub) Villa Clara                             1.06.21
34 Lazaro Gonzalez (Cub) Matanzas                              1.06.40
35 Javier Benitez (Cub) Matanzas                               1.07.26
36 Carlos J. Rivera (Cub) Ciego De Avila                       1.07.32
37 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus                      1.16.51
38 Jose A. Rodriguez (Cub) Guantanamo                          1.40.39
 
Teams classification
 
1 Venezuelan National Team                                   107.31.00
2 Cuban National Team A                                           0.07
3 Perutnina Ptuj                                                  1.11
4 Partizan Whistle                                               12.29
5 Vina Magna - Cropu                                             26.51
6 Dominican Republic National Team                               45.25
7 I.S.C.F CUBA                                                   45.26
8 C.T. Cienfuegos                                                46.09
9 Habana                                                         46.19
10 Chivas CCT                                                    48.13
11 German National U23 Team                                      49.59
12 Ciudad Habana                                                 57.12
13 Pinar Del Rio                                                 59.24
14 Caico Profesional CT                                        1.00.11
15 Matanzas                                                    1.08.25
16 Ciego De Avila                                              1.17.49
17 Sancti Spiritus                                             1.18.56
18 Altipower - Isonal                                          1.20.06
19 Volvo                                                       2.15.33
20 Guantanamo                                                  2.20.46
21 Villa Clara                                                 2.23.19