Home

Start List
Team selection
Preview
Reactions
Summary

Vuelta News

August
September

Stages & Results

Stages
Climbs

Map

 

Photos

 

2000 Vuelta

Results
Photos

 

Stage 7 - September 14: Torrelavega - Torrelavega ITT, 44.2 km

Stage profile    Live report    Results     Previous Result    Next Result

Botero bounces back

By Jeff Jones
Click for larger image
Santiago Botero
Photo: © AFP

Blue eyed Colombian Kelme co-leader, Santiago Botero, has retaken the Maillot Oro (gold leader's jersey) in the Vuelta España, with an excellent ride in the 44.2 kilometre stage 7 time trial around Torrelavega. Botero was fastest at all intermediate time checks, and finished the testing, technical course in 55'09 (48.01 km/h), 29 seconds faster than American Levi Leipheimer (US Postal) and 44 seconds quicker than David Plaza (Festina). Botero took the jersey from his teammate Oscar Sevilla, who rode very well for 6th place and is now in second overall.

Today's stage started in wet conditions, the first encountered in the Vuelta so far. It made life tough for the early competitors, with one exception. Australian Nathan O'Neill (Panaria) motored around the course in 56'55, setting the benchmark for everyone else. Even TT specialist Abraham Olano (ONCE) couldn't beat this, starting well but suffering on the climb at kilometre 34 which made the second half of the course quite challenging.
Click for larger image
Levi Leipheimer
Photo: © AFP

The first rider to beat O'Neill's time was Leipheimer, who had a great ride to finish in 55'38, showing that his third place in stage 1 was no flash in the pan. By this stage one of the main favourites, David Millar (Cofidis) was on the road, looking to add a third stage win to his Vuelta tally. It was not to be today, as he gradually lost time to Leipheimer and O'Neill at every check, eventually posting 56'58, good enough for eighth place at the end of the day.

Igor Gonzalez de Galdeano threatened to break Leipheimer's time, but faded on the climb and came in a few tenths of a second behind Millar. Then it was down to the final five, with Botero muscling his way around the course in his bid to take the gold, or at least win the stage.

Botero was consistently faster than anyone else, and even caught Roberto Heras for 2 minutes on the climb. Heras eventually lost 3'05 to Botero, but more importantly the defending champion lost over two minutes to both Sevilla and Beloki, who are at least his equals in the mountains. It's going to be tough for Heras this year.
Click for larger image
Santiago Botero
Photo: © AFP

It became obvious that Botero was going to win today. The only question was by how much? He needed to take 1'06 out of Sevilla, 7 seconds out of David Plaza and 31 seconds out of Beloki. Sevilla produced a good time, but it was not quite enough to keep the jersey. It didn't matter, as Botero's win means that Kelme now has a strangle on the top two GC positions. Plaza moved into third today at 37 seconds, and Beloki fourth at 55 seconds. Plaza's teammate Angel Casero finished fourth in the stage and is now in fifth overall, setting the stage for a good battle between Kelme, ONCE, and Festina.

The big loser today was, not unexpectedly, Juan Miguel Mercado, who finished 3'29 behind Botero and dropped to sixth overall. However, with just one more flat time trial to come and six mountain finishes, Mercado can easily move back into contention.

Results

1 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                     55.09 (48.01 km/h)
2 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                      0.29
3 David Plaza (Spa) Festina                                    0.44
4 Angel Casero (Spa) Festina                                   1.04
5 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          1.26
6 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                        1.27
7 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                1.46
8 David Millar (GBr) Cofidis                                   1.49
9 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
10 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                     2.20
11 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo              2.34
12 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                            2.40
13 José Gutierrez (Spa) Kelme-Barclaycard                      2.47
14 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                      2.48
15 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                         2.49
16 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
17 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                            2.50
18 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                   3.03
19 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                       3.05
20 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                           3.13
21 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                   3.20
22 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                            3.21
23 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                      3.29
24 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                    3.34
25 Luis Perez (Spa) Festina                                    3.39
26 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                       3.44
27 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                    3.46
28 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                       3.49
29 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                3.50
30 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                    3.52
31 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                  3.56
32 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                           4.02
33 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                       4.11
34 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                    4.18
35 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                             4.20
36 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com                       4.23
37 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                           4.24
38 Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step                           4.29
39 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                             4.34
40 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                    4.36
41 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                4.40
42 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                          4.43
43 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio                                 4.48
44 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                          4.50
45 Jaime Hernandez (Spa) Festina                               4.53
46 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                           5.00
47 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'            5.04
48 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
49 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step                           5.05
50 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi
51 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                         5.11
52 Alex Zuelle (Swi) Team Coast                                5.12
53 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                5.13
54 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                           5.14
55 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo   5.17
56 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           5.21
57 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                       5.23
58 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Cantina Tollo Acqua & Sapon    5.25
59 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                     
60 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin                           5.28
61 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada         5.35
62 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          5.37
63 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                     5.46
64 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                 5.46
65 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                          5.47
66 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                5.50
67 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step                         5.51
69 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                   5.52
70 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                5.53
71 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
72 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                            5.54
73 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                 5.57
74 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                             5.58
75 Jan Boven (Ned) Rabobank
76 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             6.03
77 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
78 Pavel Padrnos (Cze) Saeco Macchine Per Caffe'               6.05
79 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard                   6.07
80 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            6.08
81 Matthe Pronk (Ned) Rabobank                                 6.09
82 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                               6.13
83 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone     6.16
84 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa del Almeria              6.17
85 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone
86 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                6.19
87 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                     6.22
88 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
89 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                      6.25
90 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
91 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                        6.30
92 Bingen Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                    6.33
93 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria           6.37
94 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'
95 Nacor Burgos (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                6.38
96 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                       6.40
97 Rafael Casero (Spa) Festina                                 6.42
98 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria       6.45
99 Sven Teutenberg (Ger) Festina                               6.46
100 Geert Verheyen (Bel) Rabobank
101 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom               6.47
102 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV
103 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'                6.51
104 Igor Astarloa (Spa) Mercatone Uno-Stream TV                6.52
105 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV              6.54
106 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS                         6.55
107 Alberto Vinale (Ita) Alessio
108 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                             6.59
109 Chann McRae (USA) US Postal Service                        7.01
110 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                        7.04
111 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada            7.08
112 Martín Garrido (Arg) Colchon Relax-Fuenlabrada             7.11
113 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom            7.12
114 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                    7.15
115 Peter Farazjin (Bel) Cofidis                               7.17
116 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS                    7.18
117 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                           7.21
118 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'               7.23
119 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone        7.25
120 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                  7.27
121 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
122 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                     7.29
123 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                          7.30
124 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone          7.31
125 Frank Hoj (Den) Team Coast
126 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                        7.32
127 Alessio Galletti (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'           7.33
128 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi            7.36
129 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                   7.38
130 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
131 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV             7.39
132 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
133 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno-Stream TV
134 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                     7.41
135 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              7.42
136 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Barclaycard                   7.46
137 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                 7.47
138 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom                7.48
139 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
140 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                            7.49
141 Ricardo Valdes (Spa) Jazztel-Costa del Almeria             7.51
142 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                      7.52
143 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin                     7.53
144 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'            7.56
145 Rolf Huser (Swi) Team Coast                                7.57
146 Ivan Gotti (Ita) Alessio                                   8.00
147 Stefano Casagranda (Ita) Alessio                           8.06
148 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                           8.08
149 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                           8.10
150 Addy Engels (Ned) Rabobank                                 8.15
151 Martin Hvastija (Slo) Alessio                              8.19
152 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo          8.20
153 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                        8.24
154 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV             8.25
155 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
156 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria          8.26
157 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'         8.28
158 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone            8.31
159 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                            8.38
160 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski
161 Julian Dean (NZl) US Postal Service                        8.40
162 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                8.42
163 Dario Pieri (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'                8.46
164 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast
165 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step                        8.48
166 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
167 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria             8.49
168 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites                       8.53
169 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                     9.05
170 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV           9.08
171 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
172 Aitor Kintana (Spa) Jazztel-Costa del Almeria              9.15
173 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone         9.20
174 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                   9.22
175 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS                            9.23
176 Claude Lamour (Fra) Cofidis                                9.27
177 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                       9.46
178 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV           9.56
179 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                    10.01
180 Matthew White (Aus) US Postal Service                     10.08
181 Davide Casarotto (Ita) Alessio                            10.34
182 Janek Tombak (Est) Cofidis                                11.11
183 Filippo Pefetto (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            12.06
184 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria         13.42

Points

1 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                       25 pts
2 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                       20
3 David Plaza (Spa) Festina                                     16
4 Angel Casero (Spa) Festina                                    14
5 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           12
6 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                         10
7 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                  9
8 David Millar (GBr) Cofidis                                     8
9 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                7
10 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                       6
11 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                5
12 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                              4
13 José Gutierrez (Spa) Kelme-Barclaycard                        3
14 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                        2
15 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           1

Mountains

Climb - Cat. 3, km 34

1 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                        6 pts
2 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                        4
3 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                            2
4 David Plaza (Spa) Festina                                      1

General classification after stage 7

1 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                  20.21.58
2 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                        0.21
3 David Plaza (Spa) Festina                                    0.37
4 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          0.55
5 Angel Casero (Spa) Festina                                   1.07
6 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                       2.38
7 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                      2.42
8 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                        3.05
9 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski              3.11
10 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                   3.26
11 David Millar (GBr) Cofidis                                  3.32
12 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                           3.44
13 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                         4.00
14 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                     4.10
15 José Gutierrez (Spa) Kelme-Barclaycard                      4.19
16 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                   4.20
17 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                       4.26
18 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                4.28
19 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                            4.32
20 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                     5.11
21 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                          5.14
22 Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step                           5.30
23 Luis Perez (Spa) Festina                                    5.51
24 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                       6.05
25 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                             6.57
26 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                    7.34
27 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                 7.35
28 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                7.38
29 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Cantina Tollo Acqua & Sapon    7.40
30 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                             8.10
31 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                  8.24
32 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                          8.31
33 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                         8.35
35 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           8.57
36 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                8.59
37 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                    9.12
38 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           9.17
39 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                            9.22
40 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                             9.29
41 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                           9.44
42 Bingen Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                   10.13
43 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           10.22
44 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                           10.30
45 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                         10.32
46 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com                      10.34
47 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'                10.36
48 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                       10.44
49 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                     10.52
50 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                              10.56
51 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                    11.10
52 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno-Stream TV               11.39
53 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                        11.50
54 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                     11.59
55 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada        12.21
56 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom            12.24
57 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS                    12.38
58 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
59 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                              12.46
60 Nacor Burgos (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               13.12
61 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                      13.20
62 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        13.26
63 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                          13.36
64 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                   13.58
65 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                    14.14
66 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                           14.15
67 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                      14.17
69 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                14.37
70 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           14.41
71 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                          14.45
72 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone    15.02
73 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone         16.01
74 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'           16.17
75 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV              16.28
76 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                               17.11
77 Pavel Padrnos (Cze) Saeco Macchine Per Caffe'              17.35
78 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               18.01
79 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                      18.20
80 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                     19.10
81 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV             19.20
82 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      19.24
83 Jaime Hernandez (Spa) Festina                              19.31
84 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                        19.44
85 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                19.47
86 Ivan Gotti (Ita) Alessio                                   19.52
87 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard                  19.59
88 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi            20.32
89 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria          20.35
90 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                     20.55
91 Peter Farazjin (Bel) Cofidis                               21.24
92 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone            22.02
93 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step                        22.30
94 Rolf Huser (Swi) Team Coast
95 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                   22.43
96 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                               22.51
97 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                     22.53
98 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                        23.03
99 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone        23.38
100 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                            23.52
101 Alex Zuelle (Swi) Team Coast                              25.18
102 Ricardo Valdes (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            26.27
103 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom              26.36
104 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                           26.53
105 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada       28.23
106 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                  29.08
107 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'              29.38
108 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom               29.57
109 Aitor Kintana (Spa) Jazztel-Costa del Almeria             30.44
110 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                  31.14
111 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast                           31.26
112 Igor Astarloa (Spa) Mercatone Uno-Stream TV               31.41
113 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada             32.01
114 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV           32.04
115 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo              32.08
116 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                           32.10
117 Addy Engels (Ned) Rabobank                                32.50
118 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                         33.02
119 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV               33.27
120 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada           34.41
121 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites                      34.56
122 Jan Boven (Ned) Rabobank                                  35.29
123 Matthe Pronk (Ned) Rabobank                               35.42
124 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                   35.54
125 Chann McRae (USA) US Postal Service                       36.38
126 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            36.46
127 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo             37.34
128 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin                         37.45
129 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo            37.54
130 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                          38.00
131 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fior   38.11
132 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                      38.19
133 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                         38.46
134 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                       39.17
135 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                 39.34
136 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                 39.38
137 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                     39.43
138 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria         39.48
139 Rafael Casero (Spa) Festina                               40.22
140 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step                         40.26
141 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'        40.36
142 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS                        40.36
143 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Barclaycard                  40.41
144 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                          41.06
145 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                    41.10
146 Claude Lamour (Fra) Cofidis                               41.14
147 Julian Dean (NZl) US Postal Service                       41.16
148 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            41.39
149 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step                       41.44
150 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV          41.46
151 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio                               42.12
152 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                42.28
153 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV            42.32
154 Sven Teutenberg (Ger) Festina                             42.43
155 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'              42.49
156 Stefano Casagranda (Ita) Alessio                          43.12
157 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           43.28
158 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada        43.28
159 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            43.30
160 Martin Hvastija (Slo) Alessio
161 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'           43.33
162 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                       43.55
163 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                     43.58
164 Janek Tombak (Est) Cofidis                                44.11
165 Martín Garrido (Arg) Colchon Relax-Fuenlabrada            44.14
166 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS                           44.24
167 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo         44.42
168 Alberto Vinale (Ita) Alessio                              44.45
169 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                          45.36
170 Alessio Galletti (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'          45.40
171 Frank Hoj (Den) Team Coast                                45.45
172 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                  46.00
173 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           47.25
174 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              47.28
175 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria         48.10
176 Davide Casarotto (Ita) Alessio                            49.31
177 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                              50.43
178 Dario Pieri (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'               50.51
179 Matthew White (Aus) US Postal Service                     50.54
180 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV          51.01
181 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                      51.59
182 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin                    52.02
183 Filippo Pefetto (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo            59.32
184 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                  1.14.05

Points classification

1 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                        91 pts
2 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                       69
3 David Millar (GBr) Cofidis                                    65
4 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step                           54
5 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           40
6 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                       38
7 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                          36
8 David Plaza (Spa) Festina                                     36
9 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                         35
10 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                32
11 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                        30
12 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                       25
13 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski              25
14 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                 24
15 Janek Tombak (Est) Cofidis                                   24
16 Angel Casero (Spa) Festina                                   22
17 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Cantina Tollo Acqua & Sapone    22
18 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada           22
19 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                          21
20 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                     19
21 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              16
22 José Gutierrez (Spa) Kelme-Barclaycard                       16
23 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      16
24 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                        14
25 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                        13

Mountains classification

1 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                        47 pts
2 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                         28
3 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           28
4 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                  24
5 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                         23
6 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone           18
7 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                  17
8 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                             16
9 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria             16
10 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                    14
11 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                 12
12 David Millar (GBr) Cofidis                                   12
13 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                   11
14 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                      11
15 David Plaza (Spa) Festina                                    11
16 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                 10
17 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                      10
18 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                         9
19 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                         8
20 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada            7
21 Angel Casero (Spa) Festina                                    6
22 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                  6
23 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                       4
24 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                         4
25 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                             4

Metas volantes classification

1 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada            22 pts
2 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                             10
3 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada            8
4 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                   6
5 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria              5
6 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                         5
7 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                   5
8 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                     4
9 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                   4
10 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone               3
11 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                3
12 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                       2
13 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                  2
14 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                           2
15 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone           2
16 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                 2
17 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo               2
18 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               2
19 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                             1
20 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                           1
21 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                             1

Teams classification

1 Kelme - Costa Blanca                                     61.10.32
2 Festina                                                      0.09
3 ONCE - Eroski                                                2.50
4 US Postal Service                                            3.30
5 IBanesto.com                                                 6.33
6 Mapei-Quick Step                                            10.01
7 Euskaltel - Euskadi                                         11.39
8 Cofidis                                                     12.04
9 Team Coast                                                  18.36
10 Cantina Tollo Acqua & Sapone                               19.02
11 Milaneza - MSS                                             20.28
12 Domo - Farm Frites                                         22.56
13 Lampre - Daikin                                            24.18
14 Colchon Relax - Fuenlabrada                                30.37
15 Mercatone Uno - Stream TV                                  36.41
16 Saeco Macchine per cafe                                    37.38
17 Alessio                                                    38.13
18 Rabobank                                                   38.52
19 Team Deutsche Telekom                                      39.14
20 Jazztel - Costa Almeria                                    43.52
21 Ceramiche Panaria - Fiordo                               1.04.24

To the top ::      Back ::