Home

Start List
Team selection
Preview
Reactions
Summary

Vuelta News

August
September

Stages & Results

Stages
Climbs

Map

 

Photos

 

2000 Vuelta

Results
Photos

 

Stage 12 - September 20: Ordino - Est. d'Esquí Ordino Arcalis ITT, 17.1 km

Stage profile    Live Report    Results     Previous Result    Next Result

Jimenez!!

By Gabriella Ekström, cyclingnews.com correspondent
Click for larger image
Jimenez again
Photo: © AFP

Aitor Garmendia (Team Coast) was in the lead with his time of 37'11 (27.59 km/h) over the 17.1 km climb as Jose Maria Jimenez rolled down the starting ramp at the start of his winning ride. The weather was clear but cold, and both spectators as well as riders on their way back to the team buses were dressed for Siberian temperatures.

Many riders used the day as an extra rest day, but this was not the case with the climbers. Julio Perez Cuapio (Panaria) scored an impressive 37'29 early in the race, and wasn't threatened until Garmendia crossed the line with his 37'11, much later in the race. Toni Tauler (Kelme) and Carlos Sastre (ONCE) both clocked good times at the first time check (7 km), and Sastre was faster than Garmendia at the 13 km mark. Tauler faded to a final tenth placing, but Sastre took over the lead from Garmendia by five seconds.

A car crowned with a giant Festina clock followed the riders up the hill to make sure they didn't forget about the time. No such precautions were needed when Jose Maria Jimenez passed the 13 km mark, seven seconds ahead of Sastre. Over the line, Jimenez' advantage over Sastre was 28 seconds and that was the winning margin.
Click for larger image
Oscar Sevilla still in gold
Photo: © AFP

Juan Miguel Mercado (iBanesto) defended his third GC placing with his time of 37'38, one minute down on teammate Jimenez. The US Postal duo of Rubiera and Leipheimer finished third and fifth at 31 and 36 seconds down on Jimenez respectively.

Oscar Sevilla finished seventh, and increased his lead over Angel Casero in the GC with four seconds, but it's still a tight battle at the top. Jimenez climbed up to fifth position in the GC, as well as earning the red and white points jersey. That is, until Erik Zabel has a chance to stretch his legs in the sprints to come.

Results

1 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                         36.38 (28.01 km/h)
2 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                            0.28
3 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                      0.31
4 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                               0.33
5 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                        0.36
6 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                        0.41
7 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                          0.44
8 Angel Casero (Spa) Festina                                     0.48
9 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo      0.51
10 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                        0.55
11 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                    0.59
12 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                        1.00
13 David Plaza (Spa) Festina                                     1.01
14 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                       1.05
15 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                         1.06
16 David Millar (GBr) Cofidis                                    1.23
17 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                            1.25
18 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                               1.26
19 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                               1.32
20 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone              1.34
21 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                               1.39
22 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                  1.45
23 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                              1.46
24 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                      1.58
25 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski               1.59
26 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard
27 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                       2.05
28 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                           2.07
29 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                             2.12
30 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                   2.14
31 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                2.25
32 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                          2.28
33 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                  2.34
34 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo              2.37
35 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                        2.43
36 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS
37 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                              2.46
38 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                     2.48
39 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                              2.51
40 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo                  2.52
41 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                  3.03
42 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           3.04
43 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno-Stream TV                  3.06
44 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi               3.07
45 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                         3.09
46 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                 3.11
47 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                 3.12
48 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada            3.13
49 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                            3.14
50 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                            3.16
51 Bingen Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
52 Luis Perez (Spa) Festina
53 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                               3.21
54 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                           3.24
55 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                        3.28
56 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                3.30
57 Peter Farazjin (Bel) Cofidis                                  3.33
58 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV               3.35
59 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone             3.36
60 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                       3.38
61 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                      3.40
62 Aitor Kintana (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                 3.44
63 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                         3.47
64 Addy Engels (Ned) Rabobank                                    3.48
65 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone             3.49
66 Alex Zuelle (Swi) Team Coast                                  3.50
67 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria             3.51
68 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                             3.53
69 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
70 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      3.55
71 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                  3.56
72 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                             3.57
73 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard
74 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                       3.58
75 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom
76 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria         4.05
77 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                      4.07
78 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                  4.11
79 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                       4.13
80 Matthe Pronk (Ned) Rabobank                                   4.19
81 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                      4.20
82 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                   4.22
83 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada           4.29
84 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                  4.30
85 Jan Boven (Ned) Rabobank                                      4.32
86 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step                             4.33
87 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                           4.45
88 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
89 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'                   4.46
90 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone           4.48
91 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada           4.51
92 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard
93 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                                 4.52
94 Janek Tombak (Est) Cofidis                                    4.56
95 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                         4.57
96 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                        5.00
97 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                              5.15
98 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                5.19
99 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo             5.21
100 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                              5.22
101 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                          5.24
102 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Barclaycard
103 Martín Garrido (Arg) Colchon Relax-Fuenlabrada               5.25
104 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                          5.26
105 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria               5.27
106 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                             5.28
107 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                     5.29
108 Claude Lamour (Fra) Cofidis
109 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           5.31
110 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                5.32
111 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com
112 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                       5.33
113 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS
114 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria               5.35
115 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                       5.37
116 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                        5.38
117 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                        5.42
118 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone              5.54
119 Chann McRae (USA) US Postal Service                          5.57
120 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom                  5.59
121 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone      6.00
122 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                            6.04
123 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                     6.06
124 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                    6.07
125 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
126 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
127 Frank Hoj (Den) Team Coast                                   6.13
128 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              6.14
129 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step
130 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                            6.15
131 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast
132 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom              6.18
133 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
134 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin                            6.33
135 Jaime Hernandez (Spa) Festina                                6.37
136 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone              6.38
137 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
138 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria            6.44
139 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                        6.48
140 Rafael Casero (Spa) Festina                                  6.55
141 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS                           6.56
142 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom
143 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                  7.11
144 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV             7.17
145 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                     7.18
146 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                 7.23
147 Julian Dean (NZl) US Postal Service                          7.27
148 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                          7.31
149 Rolf Huser (Swi) Team Coast
150 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                        7.34
151 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                 7.35
152 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'           7.44
153 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                         8.22
154 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                8.25
155 Matthew White (Aus) US Postal Service                        8.26
156 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                       8.36
157 Stefano Casagranda (Ita) Alessio                             8.44
158 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'              9.31

Points
 
1 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                           25 pts
2 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                             20
3 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                       16
4 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                                14
5 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                         12
6 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                         10
7 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                            9
8 Angel Casero (Spa) Festina                                       8
9 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo        7
10 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                          6
11 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                      5
12 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                          4
13 David Plaza (Spa) Festina                                       3
14 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                         2
15 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           1
 
Mountains
 
Estació D'Esqui D'Ordino - Cat. 1, km 17
 
1 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                           16 pts
2 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                             12
3 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                       10
4 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                                 8
5 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                          6
6 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                          4
7 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                            3
8 Angel Casero (Spa) Festina                                       2
9 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo        1
 
Teams
 
1 US Postal Service                                          1.52.07
2 Kelme - Costa Blanca                                          0.31
3 IBanesto.com                                                  0.32
4 Festina                                                       1.08
5 ONCE - Eroski                                                 2.19
6 Cofidis                                                       2.55
7 Team Coast                                                    3.35
8 Euskaltel - Euskadi                                           3.47
9 Ceramiche Panaria - Fiordo                                    4.07
10 Milaneza - MSS                                               5.08
11 Lampre - Daikin                                              6.46
12 Cantina Tollo Acqua & Sapone                                 6.46
13 Mercatone Uno - Stream TV                                    6.53
14 Rabobank                                                     7.14
15 Mapei-Quick Step                                             7.27
16 Colchon Relax - Fuenlabrada                                  8.03
17 Team Deutsche Telekom                                        8.08
18 Jazztel - Costa Almeria                                      9.27
19 Domo - Farm Frites                                           9.30
20 Alessio                                                     10.19
21 Saeco Macchine per cafe                                     14.47

General classification after stage 12

1 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                      37.33.43
2 Angel Casero (Spa) Festina                                     0.41
3 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                         2.02
4 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                        2.19
5 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                          2.50
6 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                          2.55
7 David Plaza (Spa) Festina                                      3.17
8 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                        4.21
9 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                      5.27
10 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                             5.32
11 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                  5.33
12 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski               6.06
13 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                            6.48
14 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                       7.42
15 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                         8.08
16 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                               8.17
17 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                            9.10
18 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                    9.13
19 David Millar (GBr) Cofidis                                    9.21
20 Luis Perez (Spa) Festina                                     11.08
21 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                             12.31
22 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                 13.28
23 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                              14.57
24 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                    17.47
25 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                  20.09
26 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          20.17
27 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     20.47
28 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                         22.02
29 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             23.25
30 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone             23.36
31 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                          23.51
32 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                 25.05
33 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                27.17
34 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          28.54
35 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      30.30
36 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                              31.28
37 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS                      31.32
38 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                             33.20
39 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                      33.49
40 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV               34.52
41 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                            35.34
42 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                          37.59
43 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                      38.02
44 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                     38.23
45 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                       39.54
46 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            39.55
47 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                        40.04
48 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                            40.16
49 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                             40.34
50 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com                        40.44
51 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone            41.03
52 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                       41.14
53 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                            41.24
54 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno-Stream TV                 42.02
55 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                     43.42
56 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria        44.37
57 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'                  44.47
58 Bingen Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     45.18
59 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                  46.05
60 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                                47.06
61 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone            47.39
62 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                 47.41
63 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                 49.36
64 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          51.19
65 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                52.44
66 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                        55.06
67 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                       55.33
68 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                     55.36
69 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                       55.53
70 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           56.08
71 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                          57.01
72 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                               57.13
73 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      58.16
74 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard                  1.00.02
75 Peter Farazjin (Bel) Cofidis                               1.00.51
76 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                         1.04.11
77 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom            1.04.17
78 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                               1.05.04
79 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      1.05.38
80 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada        1.05.40
81 Matthe Pronk (Ned) Rabobank                                1.06.15
82 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'               1.07.38
83 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone        1.08.11
84 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        1.09.23
85 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                           1.10.04
86 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom               1.10.19
87 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi            1.10.23
88 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone    1.11.10
89 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step                        1.12.26
90 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada         1.12.26
91 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo  1.13.39
92 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                     1.14.40
93 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                      1.14.46
94 Jaime Hernandez (Spa) Festina                              1.15.40
95 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                    1.16.18
96 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                            1.17.08
97 Addy Engels (Ned) Rabobank                                 1.17.14
98 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                        1.18.01
99 Aitor Kintana (Spa) Jazztel-Costa del Almeria              1.18.10
100 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast                           1.18.19
101 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                           1.18.29
102 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                  1.18.56
103 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom               1.20.27
104 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone           1.20.37
105 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada             1.21.04
106 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo              1.21.14
107 Alex Zuelle (Swi) Team Coast                              1.21.20
108 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                  1.22.06
109 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi               1.23.34
110 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            1.24.02
111 Chann McRae (USA) US Postal Service                       1.24.08
112 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo             1.24.31
113 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                          1.29.44
114 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                 1.30.16
115 Jan Boven (Ned) Rabobank                                  1.30.22
116 Rolf Huser (Swi) Team Coast                               1.30.41
117 Claude Lamour (Fra) Cofidis                               1.31.14
118 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step                         1.31.27
119 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                    1.31.39
120 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV           1.32.04
121 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                      1.34.47
122 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                1.34.49
123 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                          1.35.37
124 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                         1.35.43
125 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            1.35.45
126 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                       1.36.13
127 Rafael Casero (Spa) Festina                               1.37.38
128 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            1.37.48
129 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Barclaycard                  1.37.56
130 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                  1.39.43
131 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                 1.39.52
132 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada           1.39.58
133 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin                         1.40.54
134 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                          1.41.37
135 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                     1.42.08
136 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                  1.42.18
137 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria         1.42.41
138 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria         1.43.08
139 Frank Hoj (Den) Team Coast                                1.43.20
140 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS                        1.44.08
141 Julian Dean (NZl) US Postal Service                       1.45.39
142 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV          1.45.54
143 Stefano Casagranda (Ita) Alessio                          1.46.48
144 Alberto Vinale (Ita) Alessio                              1.48.09
145 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                       1.48.52
146 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo         1.49.19
147 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'        1.50.48
148 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'           1.51.12
149 Sven Teutenberg (Ger) Festina                             1.52.51
150 Martín Garrido (Arg) Colchon Relax-Fuenlabrada            1.53.25
151 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                              1.54.55
152 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                     1.55.05
153 Janek Tombak (Est) Cofidis                                1.57.04
154 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           1.57.05
155 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              1.58.49
156 Matthew White (Aus) US Postal Service                     2.04.16
157 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                      2.04.26
158 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                    2.23.54

Points classification
 
1 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                          107 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                          91
3 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                         80
4 David Millar (GBr) Cofidis                                      77
5 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                         69
6 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                           63
7 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                          62
8 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                             61
9 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                 56
10 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step                            56
11 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                  52
12 Angel Casero (Spa) Festina                                     50
13 David Plaza (Spa) Festina                                      44
14 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                             37
15 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                      37
16 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                           36
17 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                             35
18 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                          35
19 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                          35
20 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                32
21 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                       31
22 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                        30
23 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'             29
24 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                         28
25 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                            27
 
Mountains classification
 
1 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                          130 pts
2 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                          80
3 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                           66
4 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                 51
5 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                         42
6 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                      41
7 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                             41
8 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                              38
9 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                          38
10 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                      33
11 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                             32
12 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                          31
13 Angel Casero (Spa) Festina                                     28
14 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                   28
15 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                   24
16 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone            23
17 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                               23
18 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                          21
19 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                        21
20 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                   18
21 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                   17
22 Luis Perez (Spa) Festina                                       16
23 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria              16
24 David Plaza (Spa) Festina                                      14
25 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                            13
 
Metas volantes classification
 
1 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              25
2 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                               18
3 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                    12
4 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                              10
5 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              8
6 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                   6
7 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                     6
8 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                              5
9 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria                5
10 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                          5
11 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                    5
12 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                           4
13 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada             4
14 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                        4
15 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                      4
16 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                    4
17 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                 4
18 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                 3
19 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                          3
20 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                 3
21 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'              3
22 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                  3
23 Luis Perez (Spa) Festina                                        2
24 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                         2
25 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                                 2

Teams classification

1 iBanesto.com                                              112.44.1
2 US Postal Service                                             6.35
3 Festina                                                       6.50
4 Kelme - Costa Blanca                                          7.17
5 Euskaltel - Euskadi                                          27.28
6 Cofidis                                                      32.00
7 Milaneza - MSS                                               48.50
8 ONCE - Eroski                                                49.56
9 Mapei-Quick Step                                             52.18
10 Cantina Tollo Acqua & Sapone                              1.12.06
11 Domo - Farm Frites                                        1.12.56
12 Team Coast                                                1.25.57
13 Rabobank                                                  1.39.41
14 Lampre - Daikin                                           1.40.27
15 Colchon Relax - Fuenlabrada                               1.43.42
16 Mercatone Uno - Stream TV                                 1.58.14
17 Jazztel - Costa Almeria                                   2.06.18
18 Alessio                                                   2.17.27
19 Team Deutsche Telekom                                     2.31.01
20 Ceramiche Panaria - Fiordo                                2.31.14
21 Saeco Macchine per cafe                                   2.45.11

To the top ::      Back ::