Home

Start List
Team selection
Preview
Reactions
Summary

Vuelta News

August
September

Stages & Results

Stages
Climbs

Map

 

Photos

 

2000 Vuelta

Results
Photos

 

Stage 10 - September 18: Sabadell -La Molina, 168.4 km

Stage profile    Live Report    Results     Previous Result    Next Result

Santi Blanco impresses as the race reaches the Pyrenees

By Gabriella Ekström, cyclingnews.com correspondent
Click for larger image
Santiago Blanco
Photo: © AFP

The tenth stage of La Vuelta was the first of three mountainous Pyrenean stages. The two major climbs of the day were the first category Alto de la Creueta with its summit located 34 kilometres from the finish, and the steep climb of La Molina that finished the stage.

28 year old Santiago Blanco took his ninth win as a professional when he survived the 140 kilometre breakaway that was formed after 15 kilometres of the stage. Toni Tauler (Kelme) and Dario Cioni (Mapei) formed the first break, and were shortly joined by Angel Vicioso (Kelme), Santi Blanco (iBanesto), Klaus Michael Möller (Milaneza) and Alberto Elli (Telekom). Best overall rider in the group was Möller who was 27th in the GC at 9'10 before today's stage. They quickly gained a lead of five minutes.

As they had possession of the golden leader's jersey, ONCE had to take the lead in the peloton and they controlled the pace on the flats. Dario Cioni attacked early on the first climb, and Elli and Vicioso lost contact with the first group. Roberto Heras (US Postal) tried to attack on de Alto de la Creueta but got Chaba Jimenez on his wheel, and that brought an end to the attack. After a while Cioni also lost contact with the front group, and five kilometres from the summit of la Creueta, Santi Blanco made his final attack.
Click for larger image
ONCE control
Photo: © AFP

Gilberto Simoni (Lampre) attacked from the peloton close to the summit and despite not being known for his acceleration skills, Chaba Jimenez glued himself to his wheel. Jose Gomez Gozalo (Kelme) and Luis Perez caught up with them, and Simoni went off again. Jimenez followed, and when Iban Mayo (Euskaltel) counter-attacked, the impressive Jimenez was there again.

Finally on the descent, Jimenez got away with Iñigo Cuesta (Cofidis), Filippo Simeoni (Cantina Tollo), Julio Perez (Festina), and Gomez Gozalo (Kelme). With 20 kilometres to go, Blanco had 1'30 to Möller and Tauler and nearly five minutes to Jimenez group, which had now caught Vicioso and Elli. With 12 kilometres to go, they passed the city of Alp, and it was uphill from then on. Shortly after, Chaba Jimenez punctured and had to wait for a new bike.
Click for larger image
Beloki still in gold
Photo: © AFP

With four kilometres left to race, Blanco looked like a certain winner, and he rode the steep climb with ease. Möller and Tauler were much more tired, and Tauler couldn't really follow the Dane. The peloton brought Cuesta's chasing group back when they passed under the 4 km to go banner.

Heras tried to get away several times during the final kilometres, but was chased down every time. Möller survived to take second, 2'56 behind Blanco and even though Tauler's third place looked very uncertain, he wobbled across the line 11 seconds ahead of Chaba Jimenez who led the peloton home.

There were no major changes in the GC during the stage.

Results

1 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                          4.20.23 (38.80 km/h)
2 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                2.57
3 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                         4.09
4 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                          4.19
5 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                    4.23
6 Fernando Escartin (Spa) Team Coast
7 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard
8 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com
9 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service
10 Roberto Heras (Spa) US Postal Service
11 Angel Casero (Spa) Festina
12 David Plaza (Spa) Festina
13 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service
14 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard
15 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com
16 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis
17 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step
18 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi
19 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard
20 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski
21 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Luis Perez (Spa) Festina
23 David Millar (GBr) Cofidis                                    4.31
24 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                              4.35
25 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina
26 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
27 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski               4.55
28 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                               4.58
29 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                     5.12
30 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                5.31
31 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
32 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      5.33
33 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria             5.38
34 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                             5.45
35 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                           5.57
36 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
37 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com
38 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                      6.13
39 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada            6.18
40 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                  6.20
41 Bingen Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
43 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                              6.26
44 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                 6.31
45 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'                   6.32
46 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
47 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites
48 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS
49 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                       7.06
50 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                 7.40
51 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                      8.18
52 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                      9.00
53 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                9.02
54 Addy Engels (Ned) Rabobank                                    9.17
55 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin
56 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      10.35
57 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski
58 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard
59 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                            11.02
60 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites
61 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast
62 Guido Trentin (Ita) Cofidis
63 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                11.06
64 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
65 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                          11.12
66 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard                    12.50
67 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
68 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                 14.16
69 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone
70 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'
71 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina
72 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
73 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski
74 Matthe Pronk (Ned) Rabobank
75 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom
76 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom
77 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
78 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
79 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
80 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          20.45
81 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
82 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom
83 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin
84 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
85 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites
86 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS
87 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
88 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service
89 Jaime Hernandez (Spa) Festina
90 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS
91 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
92 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS
93 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
94 Rafael Casero (Spa) Festina
95 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
97 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
98 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
99 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
100 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com
101 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
102 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
103 Geert Verheyen (Bel) Rabobank
104 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
105 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
106 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
107 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Barclaycard
108 Peter Farazjin (Bel) Cofidis
109 Jan Boven (Ned) Rabobank
110 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
111 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV
112 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
113 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno-Stream TV
114 Claude Lamour (Fra) Cofidis
115 Rolf Huser (Swi) Team Coast
116 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
117 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
118 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski
119 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
120 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone
121 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom
122 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step
123 Niki Aebersold (Swi) Team Coast
124 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step
125 Aitor Kintana (Spa) Jazztel-Costa del Almeria
126 Alex Zuelle (Swi) Team Coast                                20.53
127 Frank Hoj (Den) Team Coast
128 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                         21.19
129 Stefano Casagranda (Ita) Alessio                            25.16
130 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                       25.17
131 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin
132 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
133 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites
134 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com
135 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin
136 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria
137 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS
138 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS
139 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
140 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
141 Nacor Burgos (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
142 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step
143 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast
144 Chann McRae (USA) US Postal Service
145 Alberto Vinale (Ita) Alessio
146 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
147 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
148 Julian Dean (NZl) US Postal Service
149 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo
150 Alessio Galletti (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
151 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
152 Marc Lotz (Ned) Rabobank
153 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
154 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
155 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'
156 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin
157 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin
158 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com
159 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
160 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service
161 Janek Tombak (Est) Cofidis
162 Martín Garrido (Arg) Colchon Relax-Fuenlabrada
163 Sven Teutenberg (Ger) Festina
164 Matthew White (Aus) US Postal Service
165 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
166 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
167 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
168 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV            26.59
169 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                           27.07
170 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                        27.08
DNF Davide Casarotto (Ita) Alessio
DNF Martin Hvastija (Slo) Alessio
DNF M.A. Martin Perdiguero (Spa) Cantina Tollo Acqua & Sapone
DNF Igor Astarloa (Spa) Mercatone Uno-Stream TV
DNF Dario Pieri (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'
DNS Ivan Gotti (Ita) Alessio
DNS Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites
 
Points
 
1 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                               25 pts
2 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                  20
3 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                           16
4 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                            14
5 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                      12
6 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                               10
7 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                             9
8 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                      8
9 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                           7
10 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                            6
11 Angel Casero (Spa) Festina                                       5
12 David Plaza (Spa) Festina                                        4
13 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                        3
14 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                     2
15 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                           1
 
Mountains
 
Alto de Calders - Cat. 3, km 36
 
1 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                          6 pts
2 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                            4
3 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                   2
4 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                                1
 
Alto de Berga - Cat. 3, km 87
 
1 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                   6 pts
2 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                             4
3 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                                2
4 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                          1
 
Alto de la Creueta - Cat. 1, km 134
 
1 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                               16 pts
2 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                  12
3 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                           10
4 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                             8
5 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                          6
6 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                4
7 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                             3
8 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                             2
9 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                               1
 
La Molina - Cat. 1, km 168
 
1 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                               16 pts
2 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                  12
3 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                           10
4 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                             8
5 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                       6
6 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                                4
7 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                             3
8 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                      2
9 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                           1
 
Metas volantes
 
Guardiola de Berguedá - km 103.8
 
1 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                          4 pts
2 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                                2
3 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                            1
 
Castellar de N'Hug - km 124.2
 
1 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                                4 pts
2 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                   2
3 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                            1
 
La Molina - km 163.4
 
1 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                                4 pts
2 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                   2
3 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                            1
 
Teams
 
1 IBanesto.com                                               13.09.51
2 Kelme - Costa Blanca                                           4.13
3 US Postal Service                                              4.27
4 Festina
5 Euskaltel - Euskadi                                            5.37
6 Milaneza - MSS                                                 6.31
7 Cofidis                                                        6.32
8 Mapei-Quick Step                                              10.38
9 ONCE - Eroski                                                 11.11
10 Domo - Farm Frites                                           14.49
11 Cantina Tollo Acqua & Sapone                                 15.40
12 Colchon Relax - Fuenlabrada                                  19.48
13 Rabobank                                                     20.03
14 Mercatone Uno - Stream TV                                    25.14
15 Jazztel - Costa Almeria                                      25.28
16 Team Coast                                                   27.28
17 Team Deutsche Telekom                                        28.08
18 Alessio                                                      30.34
19 Lampre - Daikin                                              32.22
20 Saeco Macchine per cafe                                      32.51
21 Ceramiche Panaria - Fiordo                                   39.08
 
General classification after stage 10
 
1 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        32.45.55
2 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                          0.14
3 Angel Casero (Spa) Festina                                     0.51
4 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                        1.28
5 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                        1.54
6 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                         2.00
7 David Plaza (Spa) Festina                                      2.10
8 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                          2.47
9 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              3.14
10 David Millar (GBr) Cofidis                                    3.58
11 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski               4.01
12 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                         4.38
13 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                  4.46
14 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                     5.07
15 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                            5.15
16 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                         5.32
17 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                            6.21
18 Luis Perez (Spa) Festina                                      6.41
19 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                       6.55
20 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                               7.44
21 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                  8.02
22 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                              8.06
23 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                    8.46
24 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                     9.09
25 Jose Luis Rebollo (Spa) Festina                               9.15
26 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     10.12
27 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                              10.43
28 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      11.12
29 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          11.13
30 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                          11.46
31 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis                             13.21
32 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                  13.31
33 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS                            14.28
34 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                         15.10
35 Daniel Atienza (Spa) Cofidis                                 15.19
36 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone             16.20
37 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                      16.36
38 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe'                  16.58
39 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS                                18.15
40 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites                       18.24
41 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                     19.12
42 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo             19.54
43 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites                      21.46
44 Victoriano Fernandez (Spa) Milaneza-MSS                      23.07
45 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          23.47
46 Guido Trentin (Ita) Cofidis                                  24.30
47 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com                        24.47
48 Bingen Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     24.49
49 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV               25.49
50 Juan Carlos Vicario (Spa) Festina                            26.43
51 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           27.34
52 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                        28.31
53 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites                        28.36
54 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                     28.44
55 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                            29.02
56 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone            29.19
57 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                29.59
58 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                          30.10
59 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                       30.36
60 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski                      31.15
61 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                       31.35
62 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            31.57
63 Geert Verheyen (Bel) Rabobank                                33.49
64 J.Antonio Pecharroman (Spa) Jazztel-Costa del Almeria        33.57
65 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                     34.43
66 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom              34.56
67 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast                             35.23
68 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno-Stream TV                 36.21
69 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone            36.58
70 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard                    37.58
71 Nacor Burgos (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                 38.36
72 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis                                 38.48
73 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                          39.59
74 Peter Farazjin (Bel) Cofidis                                 40.05
75 Santos Gonzalez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        40.13
76 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                             41.33
77 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                 41.50
78 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone      41.57
79 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                               42.05
80 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          42.27
81 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                       43.27
82 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'             43.35
83 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                 43.40
84 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                           43.44
85 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                 45.45
86 Jaime Hernandez (Spa) Festina                                46.00
87 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                        46.01
88 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone          46.10
89 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step                          48.59
90 Mauro Gianetti (Swi) Team Coast                              49.01
91 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom                 49.08
92 Rolf Huser (Swi) Team Coast                                  49.48
93 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi              50.03
94 Matthe Pronk (Ned) Rabobank                                  50.18
95 Addy Engels (Ned) Rabobank                                   50.23
96 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone              50.56
97 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          51.18
98 Jorge Capitan (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                51.23
99 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                          51.34
100 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                      51.54
101 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          52.00
102 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi                 53.20
103 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                     53.35
104 Alex Zuelle (Swi) Team Coast                                54.27
105 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service                    54.33
106 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                    55.37
107 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                             55.54
108 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom                 57.15
109 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo              1.01.09
110 Jan Boven (Ned) Rabobank                                  1.02.47
111 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                          1.03.50
112 Aitor Kintana (Spa) Jazztel-Costa del Almeria             1.04.43
113 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV           1.05.16
114 Fabian Jeker (Swi) Milaneza-MSS                           1.05.22
115 Antonio Cruz (USA) US Postal Service                      1.05.37
116 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                         1.06.36
117 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV               1.06.39
118 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            1.06.49
119 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                 1.06.56
120 Melchor Mauri (Spa) Milaneza-MSS                          1.07.01
121 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiord  1.07.12
122 Rafael Casero (Spa) Festina                               1.07.40
123 Chann McRae (USA) US Postal Service                       1.08.28
124 Claude Lamour (Fra) Cofidis                               1.08.32
125 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service                    1.09.26
126 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Barclaycard                  1.09.29
127 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom                 1.09.53
128 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo             1.10.29
129 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada           1.10.41
130 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin                         1.11.18
131 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom                1.11.29
132 José Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com                     1.11.31
133 Juan Carlos Dominguez (Spa) iBanesto.com                  1.11.57
134 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                       1.12.08
135 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo           1.12.29
136 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            1.13.05
137 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria         1.13.21
138 Frank Hoj (Den) Team Coast                                1.14.04
139 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS                        1.14.09
140 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step                         1.14.26
141 Pedro Diaz Lobato (Spa) Jazztel-Costa del Almeria         1.14.53
142 Stefano Casagranda (Ita) Alessio                          1.15.01
143 Carlos Torrent (Spa) Jazztel-Costa del Almeria            1.15.16
144 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV          1.15.24
145 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV            1.16.21
146 Marc Lotz (Ned) Rabobank                                  1.17.01
147 Alberto Vinale (Ita) Alessio                              1.17.43
148 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin                       1.18.18
149 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'           1.18.38
150 Raphael Schweda (Ger) Team Coast                          1.19.09
151 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step                       1.19.59
152 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'        1.20.01
153 Julian Dean (NZl) US Postal Service                       1.20.59
154 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'              1.21.00
155 Sven Teutenberg (Ger) Festina                             1.21.23
156 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                         1.21.48
157 Alessio Galletti (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'          1.22.23
158 Martín Garrido (Arg) Colchon Relax-Fuenlabrada            1.24.57
159 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin                     1.25.14
160 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                              1.25.24
161 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin                    1.26.43
162 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo         1.26.45
163 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone           1.28.08
164 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              1.28.11
165 Janek Tombak (Est) Cofidis                                1.29.05
166 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS                           1.29.18
167 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                      1.31.39
168 Matthew White (Aus) US Postal Service                     1.32.37
169 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV          1.35.29
170 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                    1.52.15
 
Points classification
 
1 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom                           91 pts
2 David Millar (GBr) Cofidis                                       77
3 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                          69
4 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                          63
5 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                              61
6 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step                              56
7 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                  54
8 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                            53
9 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                    52
10 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                           44
11 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                          42
12 David Plaza (Spa) Festina                                       40
13 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites                            36
14 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                              35
15 Pedro Horrillo (Spa) Mapei-Quick Step                           35
16 Angel Casero (Spa) Festina                                      33
17 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom                        31
18 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'              29
19 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              25
20 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                 24
21 Angel Edo (Spa) Milaneza-MSS                                    24
22 Janek Tombak (Est) Cofidis                                      24
23 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                           23
24 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                          22
25 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step                             21
26 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                           20
27 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                           19
28 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                               19
29 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                 17
30 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                              17
31 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'                    16
32 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                         16
33 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                         16
34 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                       15
35 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                    13
36 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                     12
37 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi                        12
38 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites                       12
39 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                               12
40 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                      12
41 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                    12
42 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                       11
43 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                   11
44 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                    11
45 Eleuterio Anguita (Spa) Jazztel-Costa del Almeria               10
46 Julian Dean (NZl) US Postal Service                              9
47 Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                         8
48 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              8
49 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom                           7
50 Niki Aebersold (Swi) Team Coast                                  7
51 Jörg Jaksche (Ger) O.N.C.E.-Eroski                               7
52 Carlos Sastre (Spa) O.N.C.E.-Eroski                              7
53 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                 6
54 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                         6
55 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites                             6
56 Matthe Pronk (Ned) Rabobank                                      6
57 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                   6
58 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                  6
59 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                     6
60 Nacor Burgos (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                     5
61 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom                     5
62 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin                                5
63 Jon Odriozola (Spa) iBanesto.com                                 5
64 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                  5
65 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria                5
66 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                           5
67 Abraham Olano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                              4
68 Félix Garcia Casas (Spa) Festina                                 4
69 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                         4
70 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                     4
71 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                                  3
72 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV                    3
73 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                   3
74 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                     2
75 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre-Daikin                           2
76 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                     2
77 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                              2
78 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone              2
79 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                1
80 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step                              1
81 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                              1
82 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                                1
83 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                              1
84 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                                1
 
Mountains classification
 
1 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com                           57 pts
2 Jose María Jimenez (Spa) iBanesto.com                            50
3 Joseba Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski                              41
4 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                               35
5 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Barclaycard                            33
6 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                  32
7 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                           27
8 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                     24
9 Angel Vicioso (Spa) Kelme-Barclaycard                            21
10 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                               20
11 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone             18
12 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                    17
13 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria               16
14 José Luis Rubiera (Spa) US Postal Service                       14
15 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                      13
16 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service                         13
17 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                    12
18 David Millar (GBr) Cofidis                                      12
19 Manuel Beltran (Spa) Mapei-Quick Step                           12
20 Aitor Osa (Spa) iBanesto.com                                    12
21 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard                         11
22 David Plaza (Spa) Festina                                       11
23 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard                         10
24 Unai Osa (Spa) iBanesto.com                                      9
25 Fernando Escartin (Spa) Team Coast                               7
26 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi                          7
27 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom                         7
28 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               7
29 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                         6
30 Juan Guillamon (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                   6
31 Angel Casero (Spa) Festina                                       6
32 José J. Gomez Gozalo (Spa) Kelme-Barclaycard                     6
33 Roberto Heras (Spa) US Postal Service                            5
34 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone               4
35 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                                4
36 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                3
37 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone                 3
38 Luis Perez (Spa) Festina                                         2
39 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                   2
40 Juan Antonio Flecha (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada              2
41 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          1
42 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Barclaycard                        1
43 Addy Engels (Ned) Rabobank                                       1
44 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                     1
 
Metas volantes classification
 
1 Cesar Garcia Calvo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               25 pts
2 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin                                18
3 Germán Nieto (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                     12
4 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com                               10
5 Jose Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada               8
6 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                   6
7 Alexander Shefer (Kaz) Alessio                                    6
8 Karsten Kroon (Ned) Rabobank                                      6
9 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria                 5
10 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites                           5
11 Alberto Vinale (Ita) Alessio                                     5
12 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step                         4
13 Iñigo Cuesta (Spa) Cofidis                                       4
14 Oscar Laguna (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                     4
15 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS                                  4
16 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone                  3
17 Antonio Tauler (Spa) Kelme-Barclaycard                           3
18 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                  3
19 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe'               3
20 Carlos Golbano (Spa) Jazztel-Costa del Almeria                   3
21 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                  2
22 Mikel Zarrabeitia (Spa) O.N.C.E.-Eroski                          2
23 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe'                     2
24 Oscar Camenzind (Swi) Lampre-Daikin                              2
25 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone              2
26 Sven Teutenberg (Ger) Festina                                    2
27 David Cañada (Spa) Mapei-Quick Step                              1
28 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin                                1
29 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin                              1
30 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites                                1
 
Teams classification
 
1 IBanesto.com                                               98.22.39
2 Kelme - Costa Blanca                                           1.15
3 Festina                                                        1.17
4 US Postal Service                                              3.49
5 ONCE - Eroski                                                  8.59
6 Euskaltel - Euskadi                                           12.43
7 Cofidis                                                       15.41
8 Mapei-Quick Step                                              20.36
9 Milaneza - MSS                                                28.57
10 Cantina Tollo Acqua & Sapone                                 40.32
11 Domo - Farm Frites                                           40.41
12 Team Coast                                                   57.23
13 Colchon Relax - Fuenlabrada                                  59.37
14 Rabobank                                                   1.02.28
15 Lampre - Daikin                                            1.09.38
16 Mercatone Uno - Stream TV                                  1.20.49
17 Saeco Macchine per cafe                                    1.22.59
18 Alessio                                                    1.25.46
19 Jazztel - Costa Almeria                                    1.32.20
20 Team Deutsche Telekom                                      1.34.38
21 Ceramiche Panaria - Fiordo                                 2.05.40

To the top ::      Back ::