Home  Tech    Features    Road    MTB    Cyclocross    Track    News    Images     Feedback   

Tour de Langkawi- Cat. 2.4

Malaysia, January 26 - February 6, 2000

Main Page    Results

Prologue - January 25: Langkawi - Criterium

G-man wins the prelude

Telekom Malaysia's Graeme Miller (NZ) took out the prologue criterium of the 2000 edition of the Tour de Langkawi. The criterium did not count toward the overall, but many of the race's 149 riders started. In second place was Farm Frites rider, Jan Koerts (Ned) followed by Jan Bratowski (Ger) of the Mercury cycling team. Koerts also won the sprint comptition after winning one of the three sprints on offer, and actually finishing the race.

The race starts for real tomorrow with a 9.2 km time trial around the island of Langkawi.

Results

1  Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia All-Star         58.04 (41.33km/h)
2  Jans Koerts (Ned) Farm Frites                          0.07
3  Jan Bratkowski (Ger) Mercury Cycling Team
4  Enrico Degano (Ita) Panaria Gaerne
5  Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas Pata
6  Alberto Ongarato (Ita) Mobilvetta Design - Rossin
7  Walter Beneteau (Fra) Team Bonjour
8  Danny Baeyens (Bel) Collstrop
9  Ciarán Power (Irl) Linda McCartney
10 Merculio Ramos (Phi) Philippines
11 Trent Klasna (USA) Saturn Cycling Team
12 Sylvain Beauchamp (Can) Canada
13 Marco Di Renzo (Ita) Cantina Tollo - Alexia Al
14 Musa Musairi (Mas) Malaysia
15 Sven Teutenberg (Ger) Team Gerolsteiner
16 Torsten Schmidt (Ger) Team Gerolsteiner
17 Hamad Mohd Mahazir (Mas) Malaysia                      1.01
18 Hoong Tsen,Seong (Mas) Malaysia
19 John Talen (Ned) Telekom Malaysia All-Star
20 Dariusz Wojciechowski (Pol) Mroz
21 Setyobudi Wawan (Ina) Indonesia
22 Alexandre Usov (Swi) Phonak
23 Oleg Pankov (Ukr) Collstrop
24 Loic Lamouller (Fra) Bigmat Auber 93
25 Corrado Serina (Ita) Mobilvetta Design - Rossin

Hot Spot Sprint at at 15km

1  Ivan Quaranta (Ita) Mobilvetta Design - Rossin          5 pts
2  Luca Cei (Ita) Panaria Gaerne                           3
3  Alexandre Usov (Swi) Phonak                             2
4  René Haselbacher (Aut) Team Gerolsteiner                1
 
Hot Spot Sprint at at 30 km

1  Michel Lafis (Swe) Farm Frites                          5 pts
2  Guido Trenti (USA) Cantina Tollo - Alexia Al            3
3  Hamad Mohd Mahazir (Mas) Malaysia                       2
4  Peter Wrolich (Aut) Team Gerolsteiner                   1
 
Hot Spot Sprint at at 45 km

1  Jans Koerts (Ned) Farm Frites                           5 pts
2  Trent Klasna (USA) Saturn Cycling Team                  3
3  Musa Musairi (Mas) Malaysia                             2
4  Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia All-Star           1

Sprints overall:

1  Jans Koerts (Ned) Farm Frites                           5 pts
2  Trent Klasna (USA) Saturn Cycling Team                  3
3  Alexandre Usov (Swi) Phonak                             2
3  Musa Musairi (Mas) Malaysia                             2
3  Hamad Mohd Mahazir (Mas) Malaysia                       2
6  Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia All-Star           1

127 starters, 25 finishers

Courtesy of FAM Interactive Sdn Bhd