Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Bayern Rundfahrt
Photo ©: Schaaf

 UCI codes explained

Results and Reports for July 20-26, 2002

Germany

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Road
Nienburger Frühjahrspreis

MTB
Curazink COOL Rider
Eicotin FREEZE Rider

 

Kulmbacher Brewery Criterium

July 28, 2002

Results

Juniors
 
1 Thomas Steger (RV Union Nürnberg)                   28 points
2 Martin Junghans (RC Gera)                           14
3 Michael Brunn (RVC Altenkunstadt)                   10
4 Sebastian Schuberth (RVC Altenkunstadt)              5
5 Manuel Heidemann (RVC Altenkunstadt)                 4
6 Christopher Schunk (RSC Falke Neustadt)              2
7 Stefan Amend (TSV Werneck)                           2
8 Jürgen Handwerger (RMV Strullendorf)                 1
9 Christian Lotz (ATS Kulmbach)                        0
10 Tim Petzold (RVC Altenkunstadt)                     0
 
U15s
 
1 Michael Peschek (Bike Sport Ansbach)                17
2 Stefan Jordan (Bike Sport Ansbach)                  11
3 John Degenkolb (RC Germ Weißenburg)                 10
4 Christoph Rauh (RC Herpersdorf)                      3
5 Florenz Knauer (RMV Strullendorf)                    2
6 Alexander Prokopczyk (Bike Sport Ansbach)           11
7 Lars Sparmann (RC Gera)                              0
8 Pascal Schmitt (RVC Altenkunstadt)                   0
9 Peter Hermann (Bike Sport Ansbach)                   0
10 Maximilian Hornung (TSV Werneck)                    0
 
U13s
 
1 Daniel Schneider (RV Conc Karbach)                  15
2 Hanna Amend (TSV Werneck)                            9
3 Alexander Kerling (RVC Altenkunstadt)                4
4 Cornelius Rettner (TSV Werneck)                      3
5 Oliver Karl (RMV Strullendorf)                       2
6 Simon Van Den Höövel (RMV Strullendorf)              0
7 Thomas Knauer (RMV Strullendorf)                     0
8 Sebastian Marquart (RMV Strullendorf)                0
9 Christian Dietel (RSG Lauf)                          0
10 Patric Jordan (Bike Sport Ansbach)                  0
 
U11s
 
1 Felix Fischer (RV Schweinfurt)
2 Lisa Fischer (RV Schweinfurt)
3 Nick Möller (RVC Altenkunstadt)
4 Markus Kleuderlein (RVC Altenkunstadt)
5 Dominik Sturm (RV Schweinfurt)
 
Seniors 2-4
 
1 Karl Körner (RSC Falke Neustadt)                    21
2 Alfred Riemer (RMV Strullendorf)                    19
3 Thomas Schreiber (RSC Greding)                      12
4 Thomas Künast (RC Gera)                              9
5 Klaus Dietel (RSG Lauf)                              8
6 Herbert Brand (RC Derny Nürnberg)                    5
7 Gerd Linke (RVC Altenkunstadt)                       2
8 Horst Scharg (ATS Kulmbach)                          1
9 Lutz Eisleber Uhlendorf (RC)                         0
10 Heinz Fink (ATS Kulmbach)                           0
 
A B C Grades
 
1 Jean Bäßler (RC Herpersdorf)                        24
2 Fabian Matthes (RC Herpersdorf)                     18
3 Kai Schrödter (LG Stuttgart)                        17
4 Thomas Krön (Conc Strullendorf)                     17
5 Felix Rohrbach (Team Bayer Landshu)                 12
6 Jerzey Wozniak (RSC Frankfurt)                      11
7 Dieter Terfrüchte (RV Union Nürnberg)                7
8 Klaus Hengmith (RSC Ingolstadt)                      6
9 Markus Hegel (RC Ampfing)                            5
10 Axel Bauer (RC Herpersdorf)                         3
11 Thomas Lauterbach (RMV Strullendorf)                0
12 Jens Wilc (RC Gera)                                 0
 
Courtesy of Hans Will/www.radsport-forum.de

Previous German Results