Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 UCI codes explained

20th Gracia Orlova - 2.2 (W)

Czech Republic, April 27-30, 2006

2005 results     Stage List    Start List     Past winners

The Stages

  • Stage 1 - April 27: Detmarovice - Stramberk, 102.6 km
  • Stage 2 - April 28: Lichnov - Lichnov, 125.8 km
  • Stage 3 - April 29: Orlová - Rydultowy, 73.2 km
  • Stage 4 - April 29: Kuznia Raciborska ITT, 18 km
  • Stage 5 - April 30: Orlová - Orlová, 100.2 km

Start list

Buitenpoort-Flexpoint                 T-Mobile Team Women
 
1 Tanja Hennes (Ger)                  7 Judith Arndt (Ger)
2 Amber Neben (USA)                   8 Kimberly Baldwin (USA)
3 Sandra Rombouts (Ned)               9 Christina Becker (Ger)
4 Vera Koedooder (Ned)                10 Amy Moore (Can)
5 Linda Villumsen (Den)               11 Kimberly Anderson (USA)
 
Bigla Cycling Team                    Vrieden van het Platteland
 
13 Nicole Brandli (Swi)               19 Chantal Beltman (Ned)
14 Noemi Cantele (Ita)                20 Janne Brok (Ned)
15 Monica Holler (Swe)                21 Yvonne Leezer (Ned)
16 Andrea Graus (Aut)                 22 Iris Sappendel (Ned)
17 Lidia Arcangeli (Ita)              23 Ellen Dijk (Ned)
18 Andrea Knecht (Swi)                24 Sharon Essen (Ned)
 
USA National Team                     Nobili Rubinetterie Menikini
 
25 Staley Larssyn (USA)               31 Sigrid Corneo (Ita)
27 Rebeca Larson (USA)                32 Miho Oki (Jpn)
28 Meredith Mller (USA)               33 Olivia Gollan (Aus)
29 Sima Trapp (USA)                   34 Rebecca Bertolo (Ita)
30 Shannon Koch (USA)                 35 Silvia Valsecchi (Ita)
                                      36 Emanuela Azzini (Ita)
 
Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line     Peugeot
 
37 Katia Longhin (Ita)                43 Bogumila Matusiak (Pol)
38 Tatiana Guderzo (Ita)              44 Paulina Brzezna (Pol)
39 Fabiana Luperini (Ita)             45 Aleksandra Wnuczek (Pol)
40 Anna Dal Ferro (Ita)               46 Monika Grzebinoga (Pol)
41 Leticia Gil Parra (Spa)
42 Tania Belvederesi (Ita)
 
Therme Skin Care                      Rock Machine-Cyklomax Wo
 
49 Janneke J. Vos (Ned)               55 Tereza Huriková (Cze)
50 Bertine Spijkerman (Ned)           56 Eva Hubená (Cze)
51 Liane Bahler (Ger)                 58 Julie Pekárková (Cze)
52 Irene Van Den Broek (Ned)
53 Marie M. Profijt (Ned)
 
Austria National Team                 Lithuanian National Team
 
61 Bernadette Schober (Aut)           68 Agne Sukutyte (Ltu)
62 Monika Schachl (Aut)               70 Jurgita Kersyte (Ltu)
63 Daniela Pintarelli (Aut)           71 Diana Ziliute (Ltu)
64 Veronika Sprügl (Aut)
65 Isabella Wieser (Aut)
66 Bärbel Jungmeier (Aut)
 
Russian National Team                 Polish National Team
 
73 Olga Khortova (Rus)                79 Malgorzata Jasinska (Pol)
74 Valentina Gavrilova (Rus)          81 Monika Krawczyk (Pol)
75 Maria Kazachenko (Rus)             83 Karolina Konieczna (Pol)
76 Yulia Blindyuk (Rus)
77 Alexan Burchenkova (Rus)
78 Elena Novikova (Rus)
 
Bank                                  Ausra Gruodis
 
85 Marieke Wanroij (Ned)              91 Igna Cilvinaite (Ltu)
86 Linn Torp (Ned)                    92 Svetlana Pauliukaite (Ltu)
89 Marianne Vos (Ned)                 93 Diana Elmentaite (Ltu)
                                      94 Veran Sharametsyeva (Ltu)
                                      95 Alena Sitsko (Blr)
 
Dukla Praha                           Swisse National Team
 
97 Lada Kozlíková (Cze)               103 Sarah Grab (Swi)
98 Martina RZiKová (Cze)            104 Katrin Leumann (Swi)
100 Jarmila MachaOvá (Cze)           104 Katrin Leumann (Swi)
 
Lotto                                 @Work Cycling
 
109 Maja Wloszczowska (Pol)           115 Leos Markerink (Ned)
110 Anna Szafraniec (Pol)             116 Andrea Bosman (Ned)
111 Magdalena Sadlecka (Pol)          117 Judith Helmink (Ned)
                                      118 Linda Ringlever (Ned)
                                      119 Debby Van De Berg (Ned)
                                      120 Liesbeth Bakker (Ned)
 
Czech National Team                   German National Teame
 
121 Alena Dymlová (Cze)               127 Hanka Kupfernagel (Ger)
122 Katerina Bohatá (Cze)             128 Ivonne Kraft (Ger)
123 Barbora Radová (Cze)              129 Adelheid Morath (Ger)
124 Jana Kyptová (Cze)                130 Katrin Schwing (Ger)
                                      131 Hanna Klein (Ger)
                                      132 Stephanie Gronow (Ger)
 
Slovakia National Team                
 
134 Veronika Sovriková (Svk)
135 Katarina Uhláriková (Svk)

Past winners

2005 Judith Arndt (Ger) Nürnberger versicherung
2004 Nicole Brändli (Swi) Swiss National Team
2003 Nicole Brandli (Swi) Swiss National Team
2002 Amber Neben (USA)
2001 Judith Arndt (Ger) Red Bull
2000 Hanka Kupfernagel (Ger)
1999 Hanka Kupfernagel (Ger)
1998 Marcia Eicher-Vouets (Swi)
1997 Hanka Kupfernagel (Ger)
1996 Hanka Kupfernagel (Ger)
1995 Hanka Kupfernagel (Ger)
1994 Gulnara Fatkulina (Rus)
1993 Rasa Polikeviciute (Ltu)
1992 Valentina Guerasimova (Rus)
1991 Ildiko Paczová (Cze)
1990 Radka Kynclová (Cze)
1989 Angela Ranft (DDR)
1988 Radka Kynclová (Cze)
1987 Angela Ranft (DDR)

 
Past winners by Mario Stiehl, www.world-of-cycling.com