Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

Polish National Championships - CN

Sobótka, Poland, June 23-26, 2005

Main Page    Results    Previous Day  

Day 5 - June 26: Men's Road Race, 206.4 km

Results

1 Adam Wadecki (Intel - Action)                             4.58.10 (41.53 km/h)
2 Marcin Gebka (DHL - Author)
3 Piotr Mazur (KS Romet Renex Bydgoszcz)
4 Blazej Janiaczyk (Team Androni Giocattoli/Pacific)
5 Jaroslaw Zarebski (Intel - Action)
6 Arkadiusz Wojtas (Skil Moser)
7 Krzysztof Kuzniak (LKS Trasa Zielona Góra)
8 Daniel Czajkowski (Grupa PSB - Atlas - Orbea)
9 Tomasz Lesniak (Paged - MBK - Scout)
10 Krzysztof Jezowski (Knauf Team)
11 Radoslaw Romanik (DHL - Author)
12 Lukasz Podolski (Grupa PSB - Atlas - Orbea)
13 Dariusz Rudnicki (Skil Moser)
14 Marek Wesoly (Skil Moser)
15 Pawel Szaniawski (Grupa PSB - Atlas - Orbea)
16 Piotr Wadecki (Intel - Action)
17 Bartosz Ksobiak (Paged - MBK - Scout)
18 Slawomir Kohut (Miche)
19 Kacper Sowinski (Amore e Vita - Beretta)
20 Robert Radosz (Grupa PSB - Atlas - Orbea)
21 Pawel Zugaj (DHL - Author)
22 Sebastian Jezierski (Legia - Bazyliszek)
23 Tomasz Zareba (KTK Kalisz)
24 Tomasz Kiendys (Knauf Team)
25 Grzegorz Putek (Grupa PSB - Atlas - Orbea)
26 Pawel Wachnik (CR4C Roanne)
27 Mariusz Wiesiak (Team Nippo)
28 Jaroslaw Dabrowski (TKK Pacific Norda Atala)
29 Marcin Osinski (Intel - Action)
30 Mateusz Mróz (Amore e Vita - Beretta)
31 Mateusz Rybczynski (Legia - Bazyliszek)
32 Wojciech Ziólkowski (KLTC Konin)
33 Przemyslaw Niemiec (Miche)
34 Mateusz Komar (Dospel Kolejarz Czestochowa)
35 Wojciech Kalemba (Paged - MBK - Scout)
36 Tomasz Marczynski (TKK Pacific Norda Atala)
37 Jakub Lorek (Amore e Vita - Beretta)
38 Marek Cichosz (MLKS Baszta Bytów)
39 Krzysztof Mermer (Paged - MBK - Scout)
40 Dawid Zdzieblko (Legia - Bazyliszek)
41 Marek Galinski (Grupa PSB - Atlas - Orbea)
42 Bartosz Kolendo (GK Gliwice)
43 Jaroslaw Welniak (Legia - Bazyliszek)
44 Jacek Morajko (Carvalhelhos Boavista)
45 Bartosz Huzarski (Intel - Action)
46 Matriusz Witecki (DHL - Author)
47 Robert Potkowiak (DHL - Author)
48 Mateusz Czapla (TKK Pacific Norda Atala)
49 Michal Kurpik (KLTC Konin)
50 Damian Walczak (Knauf Team)
51 Artur Detko (Knauf Team)
52 Bartlomiej Fidelus (DHL - Author)
53 Andrzej Liwinski (Mikomax Lódz)
54 Pawel Bentkowski (US Montauban)
55 Marek Rutkiewicz (Intel - Action)
56 Sebastian Skiba (Legia - Bazyliszek)
57 Maciej Rubczak (KS Romet)
58 Zbigniew Piatek (Intel - Action)
59 Grzegorz Kwiatkowski (KS Weltour)
60 Seweryn Kohut (Miche)
61 Cezary Zamana (Intel - Action)
62 Krzysztof Ciesielski (DHL - Author)
63 Grzegorz Zoledziowski (Legia - Bazyliszek)
64 Michal Ladosz (Legia - Bazyliszek)
65 Sylwester Szmyd (Lampre - Caffita)
66 Wojciech Pawlak (Knauf Team)
67 Adam Gawlik (Multisport Cycling Team)
68 Lukasz Modzelewski (Legia - Bazyliszek)
69 Wojciech Halejak (GK Gliwice)
70 Marcin Sapa (Knauf Team)
71 Piotr Krysman (GKS Tarnovia)
72 Dariusz Wojciechowski (LKS Trasa Laufer Modfur)
73 Piotr Zaradny (Knauf Team)
74 Piotr Przydzial (DHL - Author)
75 Jaroslaw Rebiewski (Knauf Team)
76 Tomasz Brozyna (Intel - Action)
77 Tomasz Lisowicz (Knauf Team)
78 Krzysztof Krzywy (Intel - Action)
79 Jaroslaw Bialowiezec (Legia - Bazyliszek)
80 Michal Golas (TKK Pacific Norda Atala)
81 Kazimierz Stafiej (Intel - Action)                          0.30
82 Daniel Okrucinski (Grupa PSB - Atlas - Orbea)               0.40
83 Lukasz Bodnar (Intel - Action)
84 Marek Maciejewski (Grupa PSB - Atlas - Orbea)
85 Piotr Chmielewski (Intel - Action)                          1.15
86 Jakub Jablonski (Mikomax Lódz)
87 Marcin Wolski (KLTC Konin)                                 13.04
88 Wlodzimierz Gilicki (Knauf Team)
89 Pawel Trzaska (UKS Gala Trzebinia)                         15.13
90 Bartlomiej Strzelski (Knauf Team)
91 Adrian Faltyn (Knauf Team)

Courtesy of szosa.rowery.org