Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  
Home

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 UCI codes explained

Norwegian National Championships - CN

Sandes/Grimstad, Norway, June 25-29, 2003

Main Page    Results    Previous Day     Next Day

Day 3 - June 28: Men's road race (Grimstad),

Results

1 Gabriel Rasch (Ringerike SK/Team Ringerike)         4.47.07
2 Morten Hegreberg (Stavanger SK)                            
3 Roar Frøseth (Nesset CK)                                  
4 Joachim Bøhler (Ringerike SK/Team Ringerike)           0.36
5 Morten Christiansen (Bærum OCK)                            
6 Kurt Asle Arvesen (Nesset CK/Team Fakta)                   
7 Steffen Kjærgaard (Glåmdal-Nittedal/US Postal-Berry Floor)     
8 Kristian Ellertsen (CK Bjørgvin)                           
9 Mads Kaggestad (Ringerike SK/Credit Agricole)              
10 Idar Bækken (Bærum OCK)                                   
11 Andreas Sand (Bærum OCK)                                  
12 Martin Vestby (Tønsberg CK)                           0.55
13 Bjørnar Vestøl (Grimstad SK)                          1.56
14 Jostein Hole (Bærum OCK)                                  
15 Are Andresen (CK Bjørgvin)                                
16 Ole Kristian Ringnes (Eidsvoll SK)                        
17 Thor Hushovd (Ringerike SK/Credit Agricole)           2.05
18 Per Martin Lund (Ringerike SK/Team Ringerike)         6.55
19 Lars Petter Nordhaug (Tønsberg CK)                        
20 Bjarte Vethe (Voss SK)                                    
21 Fredrik Skalstad (Kongsberg IF Sykkel)                    
22 Trond Kristian Schweder (Bærum OCK)                       
23 Marius Nyhammer (Fana IL Sykkel)                          
24 Kent Håkon  Olsen (Stavanger SK)                          
25 Steffan Repshus (Granli IL Sykkel)                        
26 Kenneth Solheim (Vennesla OCK)                            
27 Christian Dahl (IF Frøy)                                  
28 Håvard Sefland (Kristiansands CK)                     7.10
29 Atle Pedersen (Nanset IF Sykkel)                          
30 Jørn Fjeldavlie (Grenland SK)                        10.46
31 Helge Gevelt (Bærum OCK)                                  
32 Henning Jensen (Kristiansands CK)                         
33 Truls Svanevik (Nanset IF Sykkel)                         
34 Andreas Hosøy (Bergen CK)                                 
35 Mats Larsen (IF Frøy)                                     
36 Per Gunnar Mustad (Grenland SK)                           
37 Vemund Halvorsen (Foreningen Frikransen)                  
38 Håvard Nybø (Foreningen Frikransen)                       
39 Eirik Helgesen (Fana IL Sykkel)                           
40 Edvard  Sævland (Sandnes SK)                         11.07
41 Pål Bjørke (Vennesla OCK)                            11.17
42 Stig Roar Engen (Bergen CK)                               
43 Vidar Steinsbø (Bergen CK)                                
44 Jarle Fredriksen (Bærum OCK)                              
45 Bent Inge Bakke (Vennesla OCK)                            
46 Jan Egil Strandberg (Vennesla OCK)                        
47 Øystein Grødum (Dølemo IL Sykkel)                    11.22
48 Espen Amundsen (IF Frøy)                                  
49 Atle Ekenberg (Gjøvik CK)                                 
50 Nils Einar Grutle (Fana IL Sykkel)                   11.30
51 Jarle Mæhlum (SK Rye)                                11.50
52 Arve Lyngstad (Bærum OCK)                                 
53 Andreas Molandsveen (Ringerike SK/Team Ringerike)    11.53
54 Espen Jogert (Ringerike SK)                               
55 Terje Tho (Sandefjord SK)                            13.57
56 Håvard  Kristiansen (Ringerike SK)                   16.50
57 Tor Espen Risholt (Arendal CC)                       19.53
58 Einar  Strand (Nesset CK)                            21.53
59 Anders Iversby Hvideberg (Fredrikstad SK)                 
60 Knut Borbe (Bærum OCK)                                    
61 Christian Sjurseth (Asker CK)                             
62 Truls Haugseth (Drammen CK)                               
63 Svenn Stahlsberg (Grenland SK)                       26.53
64 Lars Ellingsen (Grenland SK)                              
65 Geir Henning Larsen (Sandnes SK)                          
66 Gisle Johnsen (Grenland SK)                               
67 Ola Magnus Laugaland (Foreningen Frikransen)         27.53
68 Frank Petersen (Sandefjord SK)                            
69 Jørgen Løvås (Sandefjord SK)                              
70 Trond Skaaland (Arendal CC)                          28.53
71 Martin Gustavsen (Fredrikstad SK)                    33.53
DNF Lars  Breiseth (Ringerike SK/Team Ringerike)             
DNF Geir Bisgård (Arendal CC)                                
DNF Erling Knutsen (Arendal CC)                              
DNF Jan Bent Nilsen (Arendal CC)                             
DNF Jan Audun Thorsen (Arendal CC)                           
DNF Olav Vangsnes (Arendal CC)                               
DNF Steinar Fr. Winther (Arendal CC)                         
DNF Gunnar Eidsheim (Bergen CK)                              
DNF Joachim Jordan (Bergen CK)                               
DNF Olav N. Birkeland (Birkenes IL Sykkel)                   
DNF Runar Skuggevik (Birkenes IL Sykkel)                     
DNF Kristian G. Andreassen (Brumunddal SK)                   
DNF Trygve Eriksen (Bærum OCK)                               
DNF Tron  Witt (Bærum OCK)                                   
DNF Stian Lorgen Nørve (CK Bjørgvin)                         
DNF Frank Pedersen (CK Bjørgvin)                             
DNF Stian Remme (Fana IL Sykkel)                             
DNF Jarle  Wermskog (Foreningen Frikransen)                  
DNF Øystein Fundingsrud (Fredrikstad SK)                     
DNF Kurt Fors Haugen (Grenland SK)                           
DNF Frode Michaelsen (Hasle/Løren IL Sykkel)                 
DNF Kristian Rise Næss (IF Frøy)                             
DNF Arnt Ove Vold (IL Stjørdals-Blink)                       
DNF Domenic Irslinger (Kristiansands CK)                     
DNF Jim Morland (Kristiansands CK)                           
DNF Helge Haugstad (Lillehammer CK)                          
DNF Andreas Bjørnstad (Lofoten SK)                           
DNF Karl Marius Brobak (Namdal SK)                           
DNF Tom  Aleksandersen (Ringerike SK)                        
DNF Greg Saw (Ringerike SK)                                  
DNF Paul  Verkuijlen (Ringerike SK)                          
DNF Anders Lind (Sandefjord SK)                              
DNF Rune  Steinsvik (Sandefjord SK)                          
DNF Magnus  Bergseth (Sandnes SK)                            
DNF Edd Geir Bore (Sandnes SK)                               
DNF Bjørn Hamre (SK Rye)                                     
DNF Magnus  Ofstad (SK Rye)                                  
DNF Joakim Prestmo (Trondhjems VK)                           
DNF Tomas A. Røen (Trondhjems VK)                            
DNF Sigbjørn Møystad Fønnebø (Tønsberg CK)                   
DNS Bjørn-Eirik Indset (Nesset CK)                           
DNS Helge Mosveen (Asker CK)                                 
DNS Fredrik Løfsgaard (Bærum OCK)                            
DNS Magnar Myrvold (Drammen CK)                              
DNS Geir Kåsa (Grenland SK)                                  
DNS Per Henning Thorstensen (Grenland SK)                    
DNS Stig Sverre Holmsen (Horten OCK)                         
DNS Ståle Eriksen (Karmøy CK)                                
DNS Jon Øystein Bergseth (Sandnes SK)                        
DNS Erlend Engelsvoll (Sandnes SK)                           
DNS Thomas Karlsen (SK Rye)                                  
DNS Carl Erik Pedersen (SK Rye)                              
DNS Roy Hegreberg (Stavanger SK)                             
DNS Per Yngvar Lorentsen (Vennesla OCK)                      
DNS Fredrik Løfsgaard (Bærum OCK)                            
DNS Rune Stordal (CK Bjørgvin)                               
DNS Kenneth Randin (Eidsvoll SK)                             
DNS Jan Fredrik Mohn (Fana IL Sykkel)                        
DNS Håvard Nybø (Foreningen Frikransen)                      
DNS Roar Skalstad (Kongsberg IF Sykkel)