Results and Reports for February 2-3, 2002

UK

Promoters wishing to submit results should send them to cyclingnews

Calshot Track League

February 3, 2002

Results

Senior A League - 28 Lap scratch race
 
1 Neil Cooper (Reading CC)
 
Senior A League - Points race
 
1 Bryan Taylor (VC De Londres)
 
Senior A League - Unknown distance
 
1 Bryan Taylor (VC De Londres)
 
Senior A League - Sprint
 
1 Bryan Taylor (VC De Londres)
 
Senior A League - Distance race
 
1 Bryan Taylor (VC De Londres)
 
Senior B League - 28 Lap scratch race
 
1 Sam Sturgeon (Palmer Park Velo RT)
 
Senior B League - Points race
 
1 Dan Thomas (Team Internet UK)
 
Senior B League - Unknown distance
 
1 Adam Mansfield - Team Keyne / Trek)
 
Senior B - Sprint
 
1 Sam Sturgeon (Palmer Park Velo RT)
 
Senior B League - Distance race
 
1 Sam Sturgeon (Palmer Park Velo RT)
 
Junior / Women & Veterans - 2 km Scratch race
 
1 Neil Cooper (Reading CC)
 
1st veteran: Paul Cooper (Reading CC)
1st woman: Clara Beard (Team Quest / The Bike Shop)
 
Junior & Veterans - Unknown distance
 
1 Neil Cooper (Reading CC)
 
1st veteran: Paul Cooper (Reading CC)
1st woman: Clara Beard (Team Quest / The Bike Shop)
 
Under 16 & under 14 - Warm up
 
1 Izak van Coller (Off the Record / Velocity)
 
Under 16 & under 14 - 1km scratch race
 
1 Izak van Coller (Off the Record / Velocity)
 
Under 16 & under 14 - Points
 
1 Izak van Coller (Off the Record / Velocity)
 
Under 16 & under 14 - Handicap
 
1 Bonsar Lizaitis (Wewleyn Wheelers)
 
Under 16 & under 14 - Sprint
 
1 Izak van Coller (Off the Record / Velocity)
 
Under 16 & under 14 - Scratch race
 
1 Bonsar Lizaitis (Wewleyn Wheelers)
 
Under 12, under 10 & under 8 - Warm up
 
1 Sam Serruya (Palmer Park Velo)
 
Under 12, under 10 & under 8 - 1km
 
1 Matt Legg (Palmer Park Velo)
 
Under 12, under 10 & under 8 - Points
 
1 Sam Serruya (Palmer Park Velo)
 
Under 12 & under 10 - 3 lap handicap
 
1 Michael Wilmot (Hillingdon Slipstreamers)
 
Under 12, under 10 & under 8 - sprint
 
1 Sam Serruya (Palmer Park Velo)
 
Under 12, under 10 & under 8 - Scratch race
 
1 Sam Serruya (Palmer Park Velo)
 
Final Overall
  
Senior A League
 
1 James Holland-Leader (Scunthorpe Poly CC)   141
2 Jason Streather (VC St RaphaŽl)              87
3 Neil Cooper (Reading CC)                     85
 
Senior B League
 
1 Tim Stubbs (VC Venta)                       136
2 Dan Thomas (Team Internet UK)               104
3 Pete Moore (Systems Wightlink RT)            68
 
Junior League
 
1 Tim Stubbs (VC Venta)                        51
2 Neil Cooper (Reading CC)                     48
3 Adam Mansfield (Team Keyne)                  17
 
Veterans League
 
1 Max Murray-Brooks (Reading CC)               38
2 Paul Cooper (Reading CC)                     35
3 Doug Conroy (Redmon CC)                      28
 
Women's League
 
1 Clara Beard (Team Quest)                     64
 
Youth A & B's League
 
1 Steven Wrigley (Palmer Park Velo RT)         69
2 Izak van Coller (Off the Record)             43
3 Tom Davie (Palmer Park Velo)                 30
 
Youth C, D & E's League
 
1 Bridie Hindle (Palmer Park Velo RT)         169
2 Nathan May (Hillingdon Slipstreamers)        49
3 Micheal Wilmot (Hillingdon Slipstreamers)    35