Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

XCO Premantura Open - 3

Pula, Croatia, May 17, 2009

2008 results    Results

Photography

For a thumbnail gallery of these images, click here

Images by XCO Premantura

Images by Sandro Donda

Results

Elite men

1 Luka Kodra (Slo) MBK Orbea                      1.43.17
2 Matjaž Budin (Slo) MBK Orbea                       4.26
3 Pavao Roset (Cro) BK Kalorija                      6.50
4 Jernej Muzga (Slo) KD Calcit Kamnik                8.25
5 Josip Domjancic (Cro) BK Kalorija                 11.18

Lapped

6 Ivo Rubinic (Cro) BBK Marun                            
7 Matej Lovse (Slo) FBI-UNI Slovenia                     
8 Boštjan Lavtar (Slo) KD Calcit Kamnik                  
9 Marko Ozbolt (Cro) BK Kalorija                         
DNF Roland Plank (Aut) Corratec World Team               
DNF Tomislav Filipcic (Cro) KK Jastrebarsko              
DNF Lenart Noc (Slo) Pintatim                            

Under 23 men

1 Andres Catriel Soto (Arg) Infotre Lee Cougan    1.46.40
2 Nejc Cernilogar (Slo) KK Završnica                 1.39
3 Davide Finetto (Ita) Infotre Lee Cougan            3.26
4 Blaž Znidarsic (Slo) MBK Orbea                     5.02
5 Balint Lukacs (Hun) Giant Gymro                   12.41

Lapped

6 Luka Vodopivec (Slo) MBK Orbea                         
7 Manzano German Dorhr (Arg) Infotre Lee Cougan          
8 Milo Pilski (Cro) BGK Tuškanac                         
9 Matej Pikovnik (Slo) KD Calcit Kamnik                  
DNF Borut Fonda (Slo) ŠD Energija                        
DSQ Alen Štucin (Slo) MBK Orbea                          

Elite women

1 Tanja Žakelj (Slo) MBK Orbea                    1.33.29
2 Ana Zupan (Slo) ŠD Energija                        2.45
3 Andrea Kiršic (Cro) MTB Istra-Pazin                9.11

Lapped

4 Nina Homovec MBK Orbea                                 

Junior men

1 Daniel Kis (Hun) Giant Gymro                    1.24.12
2 Nejc Blejc (Slo) Kd Calcit Kamnik                  1.51
3 Domen Vogrin (Slo) ŠD Energija                     4.56
4 Giacomo Greatti 909020D A. S. D. Free Spiri       15.20
DNF Luka Rigo (Cro) MTB Istra-Pazin                      
DNF Vittorio Oliva (Ita) Infotre Lee Cougan              
DNF Sanjin Sirotic (Cro) BK Buzet                        
DSQ Valentino Tomada 948269V A. S. D. Free Spiri         
DSQ Andrej Zupancic (Slo) KD Calcit Kamnik               

Under 17 men

1 Rok Korošec (Slo) Kd Calcit Kamnik              1.11.18
2 Robi Šujevic (Cro) MTB Istra-Pazin                 0.20
3 Matija Jaušovec (Cro) KK Jastrebarsko              3.46
4 Patrik Avdicevic (Cro) BBK Marun                   9.22
5 Savo Trebušak (Slo) KD Calcit Kamnik              11.05
6 Paolo Rigo (Cro) MTB Istra-Pazin                  23.21
DNF Josip Rumac (Cro) BGK Tuškanac                       
DNF Petar Vukovic (Cro) BK Buzet                         
DNF Mateo Brenko (Cro) BK Buzet                          

Under 17 women

1 Tina Perše (Slo) KK Završnica                     41.20
2 Antonela Ferencic (Cro) MTB Istra-Pazin           16.11