Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 MTB index page for all MTB content

Conca d'Oro Bike - E2

Odolo, Italy, May 7, 2006

Results 

Results, Marathon

Women Elite

1 Annabella Stropparo (Ita) As Spreafico Olympus                    2.57.56 (21.92 km/h)
2 Roberta Gasparini (Ita) Team Colnago Silmax AMD                      4.53
3 Elena Gaddoni (Ita) Team Salieri Arredoquattro                      10.15
4 Michela Benzoni (Ita) GS Bicimania Lissone Mount.Bike               13.27
5 Stefania Zanasca (Ita) Torrevilla MTB                               17.39
6 Anna Gusmini (Ita) GS Cicli Olympia                                 17.39
7 Uta Wesemann (Ita) Bi&Esse-Macosta Italia Sport Team                30.37
8 Peggy Klose (Ger)                                                   34.49
9 Sandra Klose (Ger)                                                  34.49

Men Elite/U23

1 Marzio Deho (Ita) GS Cicli Olympia                                2.27.56 (26.36 km/h)
2 Tony Longo (Ita) Team Mapei Merida                                   2.52
3 Ramon Bianchi (Ita) Scott Racing Team                                2.53
4 Jonny Cattaneo (Ita) GS Bicimania Lissone Mount.Bike                 5.42
5 Leonardo Zanotti (Ita) Team Mapei Scapin 3G                          6.13
6 Alexey Medvedev (Rus) MTB Vigevano                                   9.31
7 Walter Costa (Ita) Team Salieri Arredoquattro                        9.31
8 Marco Trentin (Ita) Adventure & Bike - MTB Team                     11.03
9 Marco Isonni (Ita) Bi&Esse-Macosta Italia Sport Team                11.32
10 Samuele Pisu (Ita) Team Camelot                                    14.06
11 Giuseppe Lamastra (Ita) Team Colnago Silmax AMD                    14.06
12 Andrey Mukhin (Rus) MTB Vigevano                                   16.33
13 Matteo Fabbri (Ita) Team Salieri Arredoquattro                     18.25
14 Mattia Luboz (Ita) Team Mapei Scapin 3G                            19.31
15 Nicola Pelizzari (Ita) Team Bramati                                22.25
16 Dimitri Modesti (Ita) Scott Racing Team                            26.02
17 Marco Balberini (Ita) Scott Racing Team                            27.53
18 Mirko Pirazzoli (Ita) Team Salieri Arredoquattro                   30.49
19 Igor Baretto (Ita) Scott Racing Team                               30.50
20 Paolo Alberati (Ita) Team Kona Top Race                            31.57
21 Alessandro Mazzacurati (Ita) Special Bike Team                     58.52
22 Giuseppe Vian (Ita) SC Roveredo In Piano                         1.05.49
23 Matteo Borga (Ita) G.S. Esercito                                 1.11.50