Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Giro finale
Photo ©: Bettini

 MTB index page for all MTB content

Swisspower Cup #7 - E1

Grächen, Switzerland, June 18-19, 2005

Results

Results

Elite men
 
1 Silvio Bundi (Swi) Athleticum MTB Team                     1.49.02
2 Frederic Frech (Fra) Scott Allianz Michelin                   0.14
3 Andreas Kugler (Swi) Athleticum MTB Team                      0.29
4 Balz Weber (Swi) Univega Pro Cyling Team                      0.45
5 Florian Vogel (Swi) Swisspower Mountainbike-Team              1.28
6 Christof Bischof (Swi) Team Koba                              2.56
7 Yvan Schalbetter (Swi) Gisler-VisionGate                      3.33
8 Robert Odink (Swi) Team Koba                                  4.10
9 Till Marx (Swi) Swisspower Mountainbike-Team                  4.16
10 Jürg Graf (Swi) Team Koba                                    5.15
11 Beat Morf (Swi) Univega Pro Cyling Team                      6.15
12 Martin Gujan (Swi) Athleticum MTB Team                       6.44
13 Thomas Roccaro (Swi) Univega Pro Cyling Team                 6.58
14 Raffael Schmid (Swi) Fischer - BMC                           8.24
15 Gion Manetsch (Swi) Athleticum MTB Team                      8.26
16 Daniel Suter (Swi) Gisler-VisionGate                         8.27
17 Yannick Bernasconi (Swi) Dom Commencal                       8.43
18 Sämi Wüthrich (Swi) Thömus Racing Team                       8.44
19 Sämi Jud (Swi) TG Hütten/Windrad                            10.24
20 Francois Bailly-Maitre (Fra) Scott Allianz Michelin         10.49
21 Marcus Derungs (Swi) Univega Pro Cyling Team                10.59
22 Mathieu Lovis (Swi) Scott Allianz Michelin                  11.43
23 Flavio Derungs (Swi) Univega Pro Cyling Team                12.10
24 Bruno Schnider (Swi) Univega Pro Cyling Team                12.35
25 Michael Hutter (Cze) Team Koba                              13.33
26 Ueli Niederhauser (Swi) Rocky Mountain/Business Object      13.38
27 Claudio Andenmatten (Swi) Rocky Mountain/Business Object    14.52
28 Lucien Peterhans (Swi) Velo Franz - Wheeler                 15.34
29 Simon Würmli (Swi) Fischer - BMC                            15.35
30 Klemens Bont (Swi) Die Bauengineering-RMC Gossau            16.08
31 Lukas Heimberg (Swi) Specialized Sputnik                    17.01
32 Marcel Bartholet (Swi) Scott Allianz Michelin               17.02
33 Markus Hangartner (Swi) Manos Veloshop                      18.12
34 Stefan Aeschbach (Swi) Fischer - BMC                        18.44
35 Andreas Bruder (Swi) biketeam.gr                            18.57
36 Roland Abächerli (Swi) Gisler-VisionGate                    19.05
37 Pierre Plantet (Fra) Gitane Spectra                         20.30
38 Yannick Rannou (Fra) Scott Allianz Michelin                 22.57
39 Hanspeter Gisler (Swi) Gisler-VisionGate                    25.20
                                                                    
One lap behind                                                      
                                                                    
40 Fabio Bernasconi (Swi) Athleticum MTB Team                       
41 Simon Richli (Swi) Rocky Mountain/Business Object                
42 Urs Föhn (Swi) Univega Pro Cyling Team                           
43 Andreas Lieberherr (Swi) Raiffeisen                              
44 Joel Niederberger (Swi) corratec-vaucher                         
45 Tobias Ammann (Swi) Velobern MTB Team                            
46 Samuel Reichen (Swi) Anesgo Hot Chili / RCG                      
47 Olivier Besanon (Swi) Bergamont Young-Bikers                    
DNF Patrick Tresch (Swi) Gisler Bike+Hike                           
DNF Urs Huber (Swi) Stöckli-Bike                                    
DNF Joris Boillat (Swi) Papival Craft                               
DNF Nico Windler (Swi) X.O - Felt                                   
DNF Roger Bieri (Swi) corratec-vaucher                              
DNF Cédric Ravanell (Fra) Orbea                                     
DNF Nicola Rohrbach (Swi) Univega Pro Cyling Team                   
                                                                    
Elite Women                                                         
                                                                    
1 Petra Henzi (Swi) Fischer - BMC                            1.48.18
2 Katrin Leumann (Swi) Fischer - BMC                            3.20
3 Sarah Koba (Swi) Team Koba                                    8.24
4 Maroussia Rusca (Swi) Univega Pro Cyling Team                11.53
5 Emilie Siegenthaler (Swi) Scott Allianz Michelin             13.50
6 Sara Steiner (Swi) corratec-vaucher                          17.36
7 Cécile Rode (Swi) Orbea                                      22.32
8 Andrea Kuster (Swi) Coop City TG Hütten Price                26.18
                                                                    
One lap behind                                                      
                                                                    
9 Gabrielle Mosset (Swi) PROF Autotechnique                         
10 Irène Marti (Swi) Velo Franz - Wheeler                           
11 Marianne Bont (Swi) RMC Gossau                                   
DNF Sonja Traxel (Swi) Swisspower Mountainbike-Team                 
DNF Nadia Walker (Swi) Athleticum MTB Team                          
                                                                    
Junior women                                                      
                                                                    
1 Jennifer Fischer (Fra) Gitane                              1.42.08
2 Nadja Roschi (Swi) Fischer - BMC                              2.55
3 Daniela Stünzi (Swi) Rocky Mountain/Business Object          10.18
4 Evelyne Frei (Swi) Fischer-BMC                               11.10
5 Caroline Mani (Fra) VTT Carliege                             14.02
                                                                    
One lap behind                                                      
                                                                    
6 Cindy Chabbey (Swi) VC Rennaz                              1.38.08
                                                                    
Two laps behind                                                     
                                                                    
7 Andrea Wilhelm (Swi) Tröhler / VC Hittnau                  1.31.45
                                                                    
Junior men                                                            
                                                                    
1 Sepp Freiburghaus (Swi) Thömus-Bike-Team                   1.35.19
2 Martin Fanger (Swi) Gisler-VisionGate                         0.37
3 Patrik Gallati (Swi) Swisspower Mountainbike-Team             1.41
4 Pascal Meyer (Swi) Velo Weidmann/VC Hittnau                   4.32
5 Severin Disch (Swi) Scott Allianz Michelin                    6.50
6 Natanael Rother (Swi) trailrider .ch/Kona                     8.50
7 Nicolas Lüthi (Swi) PROF Autotecnique                         9.11
8 Giancarlo Sax (Swi) biketeam.gr                              11.26
9 Vivien Legastelois (Fra) Lapierre International              12.17
10 Alexis Vuillermoz (Fra)                                     12.46
11 Oliver Windler (Swi) Team SMT-Pietros                       15.05
12 Remo Regli (Swi) VC - Hittnau - Wind Rad                    15.33
13 Reto Wetli (Swi) Suso Bike                                  17.45
14 Jonas Bähler (Swi) ONE 80 Yeti                              17.51
15 Reto Bricker (Swi) Gisler-VisionGate                        18.03
16 Iwan Niggli (Swi) RSC Aarental Münsingen                    18.28
17 Markus Julier (Swi) Erner Biker                             20.36
18 Michael Frei (Swi) Fischer-BMC                              20.55
                                                                    
One lap behind                                                      
                                                                    
19 Nicolas Aeby (Swi) Mahu                                          
20 Hansueli Stauffer (Swi) Simplon Racing Team                      
21 Simon Walder (Swi) biketeam.gr                                   
22 Pascal Schmutz (Swi) corratec-vaucher                            
23 Dominik Eggenschwiler (Swi) Bergamont Young Biker's              
24 Jan Zollinger (Swi) Velo Franz - Wheeler                         
DNF Andreas Boeriis (Swi) Energie MTB-Team                          
DNF Roger Huber (Swi) www.fehrvelos.ch                              
DNF Lukas Kaufmann (Swi) Fischer - BMC                              
DNF Daniel Zollinger (Swi) Velo Franz - Wheeler                     
DNF Michael Arnold (Swi) Gisler-VisionGate                          
DNF Florian Hofstetter (Swi) Gisler-VisionGate                      
DNF Marco Arnold (Swi) Gisler-VisionGate                            
DNF Lukas Dürr (Swi) RSC Aaretal