Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Dauphiné Libéré
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

Swisspower Cup - E2

Buchs, Switzerland, April 10, 2005

Results

Results

Elite Men
 
1 Ralph Näf (Swi) Multivan Merida Biking Team                1.34.47
2 Florian Vogel (Swi) Swisspower Mountainbike-Team              0.11
3 Balz Weber (Swi) Univega Pro Cyling Team                      1.24
4 Thomas Frischknecht (Swi) Swisspower Mountainbike-Team        2.38
5 Martin Gujan (Swi) Athleticum MTB Team                        3.25
6 Gion Manetsch (Swi) Athleticum MTB Team                       3.25
7 Silvio Bundi (Swi) Athleticum MTB Team                        3.29
8 Frederic Frech (Fra) Scott Allianz Michelin                   3.57
9 Till Marx (Swi) Swisspower Mountainbike-Team                  5.11
10 Urs Föhn (Swi) Univega Pro Cyling Team                       6.19
11 Flavio Derungs (Swi) Univega Pro Cyling Team                 6.39
12 Lukas Flückiger (Swi) Team Koba                              7.16
13 Thomas Roccaro (Swi) Univega Pro Cyling Team                 7.23
14 Hannes Genze (Ger) SRM Simplon Team                              
15 Robert Odink (Swi) Team Koba                                 7.25
16 Ueli Niederhauser (Swi) Rocky Mountain/Business Object       8.04
17 Raffael Schmid (Swi) Fischer - BMC                           8.32
18 Daniel Eriksson (Swe) Univega Sweden                         8.38
19 Reto Manetsch (Swi) Team Koba                                8.51
20 Christof Bischof (Aut) Team Koba                             9.16
21 Marc Gölz (Ger) goelz-racing.de                              9.18
22 Jürg Graf (Swi) Team Koba                                    9.19
23 Simon Richli (Swi) Rocky Mountain/Business Object            9.45
24 Marcus Derungs (Swi) Univega Pro Cyling Team                 9.46
25 Bruno Schnider (Swi) Univega Pro Cyling Team                10.10
26 Marcel Bartholet (Swi) Scott Allianz Michelin               10.14
27 Joris Boillat (Swi) Papival Craft                           11.07
28 Friedemann Schmude (Ger) Giant Deutschland                  11.46
29 Yvan Schalbetter (Swi) Gisler-VisionGate                    12.06
30 Stefan Aeschbach (Swi) Fischer - BMC                        12.09
31 Fabio Vesco (Swi) Gisler-Visiongate                         12.37
32 Sämi Jud (Swi) TG Hütten/Windrad                            12.55
33 Roland Golderer (Ger) Fuji-Bikes                            13.03
34 Valentin Girard (Swi) X.O - Felt - Gonso                    13.43
35 Roland Abächerli (Swi) Gisler-VisionGate                    14.06
36 Ivan Planzer (Swi) Gisler-VisionGate                        14.51
37 Beat Morf (Swi) Univega Pro Cyling Team                     15.06
38 Andre Rudiger (Ger) Rothaus-Cube                            15.07
39 Nicolas Vermeulen (Bel) Equipe Nationale Belge              15.10
40 Urs Huber (Swi) Stöckli-Bike                                15.13
41 Marcel Wildhaber (Swi) Tower Sports-VC Eschenbach           15.38
42 Sämi Wüthrich (Swi) Thömus Racing Team                      15.56
43 Mathieu Lovis (Swi) Scott Allianz Michelin                  16.09
44 René Wüthrich (Swi) Corratec-Vaucher                        16.41
45 Andreas Dilger (Ger) Team Alb-Gold                          17.07
46 Hanspeter Gisler (Swi) Gisler-VisionGate                    17.31
47 Andreas Lieberherr (Swi) Raiffeisen                         17.36
48 Melvin Legros (Bel) Equipe Nationale Belge                  17.41
49 Laurent Fontaine (Bel) Equipe Nationale Belge               17.55
50 Marcel Locher ger Velo Franz - Wheeler                      18.23
51 Fabio Bernasconi (Swi) Athleticum MTB Team                  18.38
52 Lucien Peterhans (Swi) Velo Franz - Wheeler                 18.54
53 Tim Vincent (Swi) Coop City TG Hütten Price                 19.27
54 Nico Windler (Swi) X.O - Felt                               19.32
55 Tobias Ullmann (Ger) RF Hilpoltstein                        19.34
56 Markus Hangartner (Swi) Manos Veloshop                      20.27
57 Simon Würmli (Swi) Fischer - BMC                            20.36
58 Andreas Moser (Swi) Hörmann                                 20.42
59 Claudio Andenmatten (Swi) Rocky Mountain/Business Object    21.09
60 Kevin Van Hoovels (Bel) Equipe Nationale Belge              21.32
61 Andreas Ekman (Swe) IK-Hakarpspjkarna                       21.42
62 Patrick Tresch (Swi) Gisler Bike+Hike                       23.11
63 Thierry Steinmann (Swi) Team Koba                           23.17
64 Jean-Martin Poncet (Swi) Velobern MTB Team                  23.36
65 Lukas Heimberg (Swi) Specialized Sputnik                    23.56
66 Damian Perrin (Swi) Raiffeisen                              24.59
67 Samuel Reichen (Swi) Anesgo Hot Chili / RCG                 26.29
68 Klemens Bont (Swi) Die Bauengineering-RMC Gossau                 
69 Lukas Gerum (Ger) Ghost Racing Team                              
70 Leo Bont (Swi) Bauengineering/RMC Gossau                         
71 Andreas Bruder (Swi) biketeam.gr                                 
72 Olivier Besanon (Swi) Bergamont Young-Bikers                    
73 Sebastian Bagmann (Ger) Baien                                    
74 Tobias Reicherzer (Ger) Steppenwolf                              
75 Braulio Juanes (Swi) Stern-Bergwerk                              
76 Sascha Schraml (Ger) Cube                                        
77 Peter Stämpfli (Swi) Velobern MTB Team                           
78 Tobias Ammann (Swi) Velobern MTB Team                            
DNF Thomas Girardi (Swi) Alpina Haus                                
DNF Anders Ljungberg (Swe) IK-Hakarpspjkarna                        
DNF Daniel Suter (Swi) Gisler-VisionGate                            
DNF Wolfram Kurschat (Ger) Fuji                                     
DNF Joel Karlsson (Swe) IK-Hakarpspjkarna                           
DNF Joel Niederberger (Swi) corratec-vaucher                        
DNF Benjamin Rudiger (Ger) Rothaus-Cube                             
DNF Markus Bless (Swi) Tower Sports-VC Eschenbach                   
DNF Tino Meyer (Ger) Rothaus-Cube                                   
DNF Philip Tavell (Swe) ICA                                         
DNF Roger Bieri (Swi) corratec-vaucher                              
DNF Severin Schweisguth (Ger) Baier Landshut/Corratec               
 
Elite Women
 
1 Irina Kalentieva (Rus) Multivan Merida Biking Team         1.35.36
2 Nina Göhl (Ger) Multivan Merida Biking Team                   1.10
3 Sabine Spitz (Ger) Specialized                                3.33
4 Maroussia Rusca (Swi) Univega Pro Cyling Team                 6.22
5 Katrin Leumann (Swi) Fischer - BMC                            6.37
6 Franziska Röthlin (Swi) Univega Pro Cyling Team               8.55
7 Sarah Koba (Swi) Team Koba                                   12.19
8 Nathalie Schneitter (Swi) Rocky Mountain/Business Object     14.47
9 Carolin Rahner (Ger) Trenga De                               18.10
10 Marielle Saner (Swi) Maxxis-MSC Team                        18.22
11 Sandy Kunz (Swi) Coop City TG Hütten Price                  18.42
12 Myriam Saugy (Swi) Scott Allianz Michelin                   19.57
13 Nina Kunz (Ger) Merida/TV Rechberghausen                    20.10
14 Gudrun Stark (Ger) Cycle-Sport Remchingen                   21.11
15 Karin Steiner (Swi) thomy k MTB-Team                        24.40
16 Fabienne Niederberger (Swi) corratec-vaucher                26.43
17 Almut Grieb (Ger) TV Oberlengenhardt                        29.35
18 Gabriela Glaus (Swi) Scott Allianz Michelin                 30.17
19 Silvia Mölk (Swi) Swiss BIXS Team                           30.50
20 Ursina Werner (Swi) Bauengineering/RMC Gossau               32.27
21 Gabrielle Mosset (Swi) PROF Autotechnique                        
22 Corina Gantenbein (Swi) biketeam.gr                              
DNF Adelheid Morath (Ger) Rothaus-Cube                              
DNF Emilie Siegenthaler (Swi) Scott Allianz Michelin                
DNF Irène Marti (Swi) Velo Franz - Wheeler