Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

Swisspower Cup # 8 - E1

Volketswil, Switzerland, September 27-28, 2003

Results

Men Junior 6 laps, 26.2 km

1 Fabio Vesco (Swi) Reinach                              1.22.57
2 Till Schaltegger (Swi) Liestal                            0.01
3 Marcel Wildhaber (Swi) Wangen                             0.03
4 Michael Hutter (Swi) Balgach                              0.04
5 Nico Windler (Swi) Dachsen                                0.17
6 Christian Willi (Swi) Dietlikon                           0.45
7 Deny Bartlome (Swi) Tavannes                              0.59
8 Stephan Noser (Swi) Vaduz                                 1.38
9 Jonathan Duriaux (Swi) Marsens                            1.44
10 Philipp Künzle (Swi) Engelburg                           1.46
11 Pirmin Züblin (Swi) Lütisburg                            2.01
12 Michel Luginbühl (Swi) Thierachern                       2.33
13 S?mi Jud (Swi) Ätwil am See                              3.23
14 Daniel Schütz (Swi) Schaffhausen                         3.49
15 Joel Graf (Swi) Walzenhausen                             4.16
16 Florian Peiry (Swi) Marsens                              4.27
17 Renato Peterhans (Swi) Auslikon                          4.31
18 Cornelius Höring (Swi) Frenkendorf                       5.05
19 Nicola Rohrbach (Swi) Langenbruck                        5.32
20 Patrik Strebel (Swi) Waltenschwil                        5.37
21 Patric Niffeler (Swi) Aeugstertal                        6.05
22 Stefan Walker (Swi) Göschenen                            7.31
23 Markus Hangartner (Swi) Balgach                          7.39
24 Fabian Christen (Swi) Aesch LU                           7.59
25 Jonas Baumann (Swi) Oberdorf                             9.55
26 Roman Wieland (Swi) Grabs                               11.05
27 Severin Schindler (Swi) St. Erhard                      11.07
28 Michi Klauser (Swi) Glarus                              11.13
29 Dario Jarmorini (Swi) Mezzovico                         11.57
30 Patric Jenni (Swi) Guntershausen b. Aadorf              12.40
31 Dominic Winkler (Swi) Pratteln                          14.07
32 Shanru Huaranca (Swi) Zürich                            15.03
33 Tobias Iten (Swi) Kirchberg SG                          15.04
34 Andreas Kurmann (Swi) Willisau                          1 lap
35 Adrian Imhof (Swi) Ernen
36 Sven Dumuse (Swi) Rennaz
37 Matthias Schlüssel (Swi) Altishofen
DNF Nino Schurter (Swi) Tersnaus
DNF Georg Gautschi (Swi) Winkel / Räti
DNF Yannick Bernasconi (Swi) Muraz (Collombey)
DNF Marco Genewein (Swi) Buttikon SZ
DNF Thomas Junginger (Swi) Walenstadt
DNF Tobias Lehn (Swi) Wolfhausen
DNF Lukas Anrig (Swi) Sargans
DNF Silvio Büsser (Swi) Räti ZH
DNF Matthew Dewes (Swi) Seon
DNF Marco Weilenmann (Swi) Rikon b. Effretikon

Women, 5 laps, 22.3 km

1 Anna Szafraniec (Pol)                                  1.12.37
2 Maja Wloszczowska (Pol)
3 Petra Henzi (Swi) Rombach                                 0.21
4 Nadia Walker (Swi) Silenen                                0.50
5 Magdalena Sadlecka (Pol)                                  1.29
6 Katrin Leumann (Swi) Riehen                               3.42
7 Sonja Traxel (Swi) Silenen                                4.46
8 Franziska Räthlin (Swi) Kerns                             5.01
9 Daniela Louis (Swi) Ennetbühl                             5.44
10 Bettina Schmid (Swi) Seon                                6.41
11 Maroussia Rusca (Swi) Bulle                              7.24
12 Emilie Siegenthaler (Swi) Biel/Bienne                    7.52
13 Sara Steiner (Swi) Englisberg                            8.05
14 Joelle Fahrni (Swi) La Corbatiere                        8.47
15 Gabriela Glaus (Swi) Gempenach                           9.24
16 Karin Stadelmann (Swi) Alberswil                        11.27
17 Marianne Bont (Swi) Frauenfeld                          1 lap
DNF Corinne Lehner (Swi) Sent
DNF Angelika Kaufmann (Swi) Bregenz

Elite/U23 Short Race, 20 minutes

1 Florian Vogel (Swi) Swisspower Mountainbike-Team        24.54
2 Thomas Frischknecht (Swi) Swisspower Mountainbike-Team   0.05
3 Kashi Leuchs (NZl)                                       0.06
4 Martin Gujan (Swi) Athleticum                            0.07
5 Christoph Sauser (Swi) Siemens Canondale                 0.09
6 Daniel Solèr (Swi) Swiss Arrow Bike Team                 0.10
7 Liam Killeen (GBr) Grossbritanien                        0.11
8 Andreas Kugler (Swi) Giant Suisse                        0.13
9 Jan Ramsauer (Swi) VC Hittnau                            0.14
10 Simon Richli (Swi) Rocky Mountain                       0.15
11 Martino Fruet (Ita) Italia                              0.16
12 Moritz Milatz (Swi) ON TOUR Pro-Team                    0.17
13 Julien Girard (Swi) Swisspower Mountainbike-Team        0.28
14 Gion Manetsch (Swi) Scott Allianz Suisse Michelin       0.37
15 Ludovic Fahrni (Swi) G.S. Bernasconi-Giant              0.39
16 Balz Weber (Swi) Arrow Swiss Bike Team                  0.56
17 Damian Perrin (Swi) Scott Bachmann Thun                 1.00
18 Thomas Spichtig (Swi) Rocky Mountain                    1.32
19 Valentin Girard (Swi) Swisspower Mountainbike-Team      1.37
20 Silvio Bundi (Swi) Athleticum MTB Team                  1.42
21 Yader Zoli (Swi)                                        1.48
22 Stephan Widmer (Swi) GS Rufalex Nordwest                2.22
23 Roger Bieri (Swi) Vaucher Winner Team                   2.47
24 Kris Sneddon (Can) Kona                                 2.59
DNF Jean-Martin Poncet (Swi) Sputnik Pneu Egger
DNF Pascal Bernasconi (Swi) G.S. Bernasconi-Giant
DNF Lars Reichlin (Swi) Arrow Swiss Bike Team
DNF Till Marx (Swi) Fischer - BMC
DNF Andreas Lieberherr (Swi) Giant Suisse
DNF Michèl Buschor (Swi) Koba
DNF Jonathan Raya (Swi) G.S. Bernasconi-Giant
DNF Reto Manetsch (Swi) Athleticum MTB Team
DNF Christof Bischof (Swi) Koba
DNF Lukas Flückiger (Swi) Koba
DNF Fabio Bernasconi (Swi) Athleticum MTB Team
DNF Robert Odink (Swi) Koba
DNF Thomas Hochstrasser (Swi) Giant Hooch-Power
DNF Andreas Herzog (Swi) VC Reinach goldwurst.ch
DNF Jörg Graf (Swi) Koba
DNF Thomas Knecht (Swi) Koba
DNF Raffael Schmid (Swi) Fischer - BMC
DNF Xavier Charles (Swi) Cycles Froidevaux
DNF Flavio Derungs (Swi) Arrow Swiss Bike Team
DNF Nicolas Filippi (Fra) Veloroc Cavaillon
DNF Marcus Derungs (Swi) Arrow Swiss Bike Team
DNF Lukas Müller (Swi) COOP CITY - TG Hütten - Price
DNF Michael Schärer (Swi) GS Wüthrich, Burgdorf
DNF Ralph Näf (Swi) Merida
DNF Benoit Lovis (Swi) Team Gunzinger
DNF Peter Stämpfli (Swi) Vaucher Winner Team
DNF Alejandro Cerdan (Swi) Aqua Nova RMC Gossau
DNF Claudio Andenmatten (Swi) VC Zermatt
DNF Sämi Wüthrich (Swi) MTB Cycletech
DNF Marcin Karczynski (Pol) LOTTO - PZU S.A.

U23, 34.0 km

1 Martin Gujan (Swi) Pragg-Jenaz                         1.32.15
2 Liam Killeen (GBr)                                        0.01
3 Moritz Milatz (Swi) Freiburg                              0.44
4 Jörg Graf (Swi) Kriessern                                 1.46
5 Thomas Zahnd (Swi) Mühlethurnen                           1.52
6 Gion Manetsch (Swi) Erlenbach ZH                          2.12
7 Lukas Flückiger (Swi) Ochlenberg                          2.45
8 Raffael Schmid (Swi) Gebenstorf                           2.54
9 Sämi Wüthrich (Swi) Ochlenberg                            4.24
10 Jan Bhalla (Swi) Büttenhardt                             4.33
11 Martin Siefermann (Swi)                                  4.36
12 Balz Weber (Swi) Bachenbülach                            4.50
13 Claudio Fiechter (Swi) Volketswil                        5.41
14 Till Marx (Swi) Kaltacker                                5.52
15 Marcel Bartholet (Swi) Tuggen                            6.17
16 Daniel Suter (Swi) Baar                                  6.38
17 Hanspeter Gisler (Swi) Bürglen UR                        8.07
18 Ren? Hutter (Swi) Altstätten                             8.12
19 Michael Schärer (Swi) Heimiswil                          8.22
20 Lucien Peterhans (Swi) Fislisbach                        9.39
21 Damian Perrin (Swi) Wichtrach                            9.58
22 Stephan Widmer (Swi) Hagenbuch ZH                       10.21
23 Flavio Derungs (Swi) Surcasti                           10.29
24 Kris Sneddon (Can) Canada                               10.39
25 Marco Kurmann (Swi) Willisau                            10.46
26 Richard Schnurrenberger (Swi) Neschwil                  11.03
27 Thierry Steinmann (Swi) Basel                           13.27
28 Claudio Andenmatten (Swi) Grächen                       14.24
29 Andreas Lieberherr (Swi) Braunwald                      14.26
30 Marcus Derungs (Swi) Chur                               1 lap
31 Marcel Trachsel (Swi) Gunten
32 Tobias Ammann (Swi) Rüfenacht BE
33 Mich?l Buschor (Swi) Eichberg
34 Alejandro Cerdan (Swi) St. Gallen
DNF Florian Vogel (Swi) Külliken
DNF Fabio Bernasconi (Swi) Düdingen
DNF Peter Stämpfli (Swi) Schlosswil
DNF Yvan Schalbetter (Swi) Grengiols

Elite, 34.0 km

1 Thomas Frischknecht (Swi) Feldbach                     1.30.45
2 Christoph Sauser (Swi) Sigriswil                          0.06
3 Kashi Leuchs (NZl)                                        0.10
4 Martino Fruet (Ita)                                       0.33
5 Andreas Kugler (Swi) Frasnacht                            1.32
6 Andreas Dilger (Swi)                                      1.32
7 Reto Manetsch (Swi) Buchs SG                              2.03
8 Silvio Bundi (Swi) Chur                                   2.17
9 Frederic Frech (Swi) Chatenois                            2.39
10 Thomas Spichtig (Swi) Schaffhausen                       2.42
11 Julien Girard (Swi) Colombier                            3.18
12 Daniel Soler (Swi) Chur                                  3.57
13 Lukas Müller (Swi) Samstagern                            4.29
14 Benjamin Ott (Swi) Büttenhardt                           4.39
15 Markus Fehr (Swi) Erlen                                  4.40
16 Valentin Girard (Swi) Colombier                          6.18
17 Hannes Metzler (Aut) Egg                                 6.23
18 Erich Kuster (Swi) St. Gallen                            6.56
19 Roland Abücherli (Swi) Menzingen                         7.15
20 Stefan Aeschbach (Swi) Boniswil                          7.29
21 Rolf Würth (Swi) Unterehrendingen                        8.49
22 Thomas Durrer (Swi) Sachseln                             9.44
23 Mathias Anliker (Swi) Huttwil                            9.55
24 Roger Bieri (Swi) Thun 8                                10.47
25 Ivan Hüberli (Swi) Grossdietwil                         12.07
26 Roland Aeschbach (Swi) Boniswil                         12.57
27 Roland Müller (Swi) Dürrenüsch                          13.43
28 Roger Salzgeber (Swi) Rüterschen                        15.38
DNF Ludovic Fahrni (Swi) Les Ponts de Martel
DNF Simon Richli (Swi) Osterfingen
DNF Sandro Eichenberger (Swi) Dübendorf
DNF Martin Gerber (Swi) Thun
DNF Beat Morf (Swi) Wetzikon ZH
DNF Jan Ramsauer (Swi) Rumlikon
DNF Yader Zoli (Swi)