Home Cyclingnews TV   News  Tech   Features   Road   MTB   BMX   Cyclo-cross   Track    Photos    Fitness    Letters   Search   Forum  

Recently on Cyclingnews.com


Mont Ventoux
Photo ©: Sirotti

 MTB index page for all MTB content

Skoda Auto Grand Prix #1 - E1

Polanica Zdroj, Poland, May 3, 2003

Results

Senior men
 
1 Marcin Karczynski (Lotto PZU SA)                      2.02.55
2 Marek Galinski (CCC Polsat)                              0.01
3 Milan Barenyi (Slovakia National Team)                   0.03
4 Pavel Boudny (Rocky Bikes Opportunity Mtb)               0.08
5 Lubos Kondis (Slovakia National Team)                    0.48
6 Michal Bogdziewicz (KS Lechia Gdansk)                    1.18
7 Petr Sulzbacher (Rubena Merida Mtb Team)                 1.52
8 Remigiusz Ciok (Niestowarzyszony Bielsko B.)             2.07
9 Bogdan Czarnota (Ambra Weltour Radio Katowice)
10 Radoslaw Rekawek (LKS Optex Scott Opoczno)              2.49
11 Igor Bogdan (Ukraina)                                   3.35
12 Piotr Formicki (Lotto PZU SA)                           3.52
13 Mariusz Kowal (CCC Polsat)                              3.57
14 Tomas Dolezal (Rubena Merida Mtb Team)                  4.17
15 Ondrei Zeleny (Rozky Bikes Opportunity Mtb)             4.56
16 Albert Fokt (KTK Bike Sport Kalisz)                     5.17
17 Dariusz Gil (Bonda Nowogard)                            5.18
18 Jiri Vavra (Vari Cube)                                  5.32
19 Vitaliy Tsurkan (Ukraina)                               5.54
20 Frantisek Zilak (Redpoint Teplice Nad Metui)            6.56
21 Marcin Przybyla (CCC Polsat)                            7.45
22 Jacek Lonka (Niestowarzyszony Wrzesnia)                 7.46
23 Daniel Packi (LKS Optex Scott Opoczno)                  8.02
24 Przemyslaw Gierczak (LKS Optex Scott Opoczno)           8.14
25 Tomasz Lesniak (Cwks Resovia Rzeszów)                   8.17
26 Marcin Motyka (LKS Iskra Glogoczów)                     8.38
27 Tomas Trunschka (CCC Vella Appache Team)                8.52
28 Miroslaw Bieniasz (KS Wierchy Rabka Zdrój)              9.09
29 Pawel Oglozinski (LKS Start Tomaszów Mazowieck)         9.32
30 Rafal Hebisz (KS AZS Politechnika Wroclaw)              9.36
31 Tomas Hrdina (Rocky Bikes Opportunity Mtb)              9.37
32 Emmanouil Kotoulas (National Team Of Hellas Grec)      10.00
33 Lukasz Mudyn (MLKS Baszta Bytów Ursus)                 10.09
34 Dariusz Poros (KS AZS Politechnika Wroclaw)            10.15
35 Wojciech Halejak (GK Gliwice)                          10.51
36 Milosz Witos (Jura Wheeler Ogrodzieniec)               11.06
37 Pawel Wiendlocha (GK Gliwice)                          11.22
38 Tomasz Molas (Trans Truck OTC Oswiecim)                11.37
39 Vasileios Chortomaris (National Team Of Hellas Grec)   11.43
40 Przemyslaw Ebertowski (Niestowarzyszony Wejherowo)     12.05
41 Tomas Cada (Redpoint Teplice Nad Metui)                1 lap
42 Dominik Jazic (KK Beskid Fakro Krynica Zdró)
43 Karel Violecky (Max Cursor Ostrava)
44 Martin Schnarz (Ceska Sporitelna Mtb)
45 Tomasz Ziembla (KS Cracovia Kraków)
46 Piotr Sulek (MKS Karolina Chas Jaworzyna)
47 Michal Golebiewski (Niestowarzyszony Bielawa)
48 Sebastian Dobrowolski (Taris Puszczykowo)
49 Tomasz Durachta (KKG Zywer Legnica)
50 Andreas Markakis (National Team Of Hellas Grec)
51 Tomasz Zywer (KKG Zywer Legnica)
52 Daniel Pastek (GK Gliwice)
53 Andrzej Michniak (Warszawski Klub Kolarski)
54 Szymon Boehn (UKS Dwójka Kozy)
55 Adam Grzeziólkowski (KS AZS Politechnika Wroclaw)
DNF Dariusz Wozniak (Niestowarzyszony)
DNF Bartlomiej Jura (TS Staropolanka Polanica Zdr)
DNF Bartlomiej Kotela (Rmf - Mountain Dew Kraków)
DNF Otakar Kobr (CCC Vella Appache Team)
DNF Jan Slavicek (CCC Vella Appache Team)
DNF Sergiy Rysenko (Ukraina)
DNF Oleksandr Zhuk (Ukraina)
DNF Tomasz Wos (Techpak Wrzesnia)
DNF Damian Mroncz (GK Gliwice)
DNF Piotr Wysmyk (LKS Optex Scott Opoczno)
DNF Mateusz Tylek (LKS Iskra Glogoczów)
DNF Andrzej Kaiser (Lotto PZU SA)
DNF Robert Banach (Lotto PZU SA)
DNF Radoslaw Lonka (Niestowarzyszony Wrzesnia)
DNF Konstantino Symelidis (National Team Of Hellas Grec)
DNF Roman Bar (Max Cursor Ostrava)
DNF Rafal Miazga (KKG Mtb Wieza Anna Szcz.Zdr.)
DNF Michal Plesnik (Slovakia National Team)
DNF Zbigniew Gawel (Jura Wheeler Ogrodzieniec)
 
Junior men
 
1 Jaroslav Kuhlavy (CCC Polsat)                         1.31.03
2 Jiri Friedl (CCC Polsat)                                 2.21
3 Kryspin Pyrgies (Lotto PZU SA)                           3.11
4 Pawel Szpila (Lotto PZU SA)                              3.47
5 Oleksandr Yakymenko (Ukraina)                            4.15
6 Lukas Hanus (Elit Com XC Slowacja)                       4.33
7 Vaclav Hlavac (CCC Vella Appache Team)                   5.15
8 Karol Wróbel (LKS Optex Scott Opoczno)                   5.34
9 Juraj Uhlarik (Elit Com XC Slowacja)                     5.38
10 Dariusz Batek (Jura Wheeler Ogrodzieniec)               5.44
11 Branislaw Zachor (Elit Com XC Slowacja)                 5.50
12 Maksymilian Bieniasz (Górskie Orly Raba Wyzna)          5.56
13 Przemyslaw Oglozinski (LKS Optex Scott Opoczno)         5.58
14 Krzysztof Wieczorek (LKS Optex Scott Opoczno)           6.00
15 Mariusz Bielski (KS Lechia Gdansk)                      6.09
16 Robert Pietrzak (UKS Wygoda Bialystok)                  6.12
17 Slawomir Pituch (MLKS Baszta Bytów)                     6.24
18 Adam Drahan (KKG Mtb Wieza Anna Szcz.Zdr.)              6.41
19 Slawomir Bury (KS Olimpia Kety)                         6.49
20 Mateusz Zon (KCP Górskie Orly Zywiec Zdró)              6.59
21 Matej Hajdu (Elit Com XC Slowacja)                      7.06
22 Adrian Rzeszutko (LKS Iskra Glogoczów)                  7.53
23 Pawel Swianiewicz (UKS Wygoda Bialystok)                8.20
24 Bartosz Banach (KS Lechia Gdansk)                       8.36
25 Jakub Buda (Transtruck OTC Oswiecim)                    8.58
26 Maciej Wojtanek (KCP Górskie Orly Rabka Wyzna)          9.03
27 Krzysztof Sporek (Trans Truck OTC Oswiecim)             9.04
28 Arkadiusz Stepien (LKS Optex Scott Opoczno)
29 Dawid Cul (CCC Polsat)                                  9.29
30 Pawel Polec (UKS Centrum Nowa Ruda)                     9.48
31 Kamil Mucha (KK Beskid Krynica Zdrój)                   9.49
32 Piotr Krysman (Gks Tarnovia Tarnowo Podg.)             10.01
33 Fryderyk Gawron (UKS Centrum Nowa Ruda)                10.02
34 Pawel Harkot (Niestowarzyszony Falejówka)              10.39
35 Lukasz Milewski (KK Wilanów Warszawa)                  11.58
36 Lukasz Soszynski (KK Beskid Krynica Zdrój)             12.11
37 Roman Trepolenkov (Ukraina)                            12.14
38 Dawid Milkowski (LKS Drogowiec Zlotów)                 12.19
39 Krzysztof Jarosiewicz (KCP Górskie Orly Zywiec Zdró)   12.24
40 Lukasz Szewczyk (MKS Karolina Chas Jaworzyna)          12.30
41 Bartosz Ratajczak (Jarota Jarocin)                     12.33
42 Krzysztof Kusmierczyk (KS AZS Politechnika Wroclaw)    12.39
43 Bartlomiej Klus (UKS Wygoda Bialystok)                 12.51
44 Artur Zajac (TS Staropolanka Polanica)                 13.07
45 Daniel Zemla (KS Ziemia Opolska)                       13.22
46 Bartosz Kupka (GK Gliwice)                             14.05
47 Pawel Duda (TS Koszarawa Zywiec)                       14.31
48 Michal Rudel (KKG Mtb Wieza Anna Szcz.Zdr.)            1 lap
49 Pawel Woronowski (GK Gliwice)
50 Michal Kuszla (TS Staropolanka Polanica Zdr)
51 Piotr Walkowiak (Taris Puszczykowo)
52 Michal Zatorski (KS Wlókniarz Lódz)
53 Rafal Kot (UKS Peleton Nowa Sól)
54 Lukasz Luty (KK Wilanów Warszawa)
55 Krzysztof Kot (UKS Peleton Nowa Sól)
56 Pawel Grzeskowiak (Taris Puszczykowo)
57 Grzegorz Szuba (Cracovia Kraków)
58 Pawel Baran (GK Gliwice)
59 Maciej Tokarz (Lkr Biker Forde Re-Wa Lublin)
60 Bartlomiej Majda (LKS Sokól Szczyrk)
DNF Mateusz Zielinski (TS Staropolanka Polanica)
DNF Robert Nowak (Elit Com XC Slowacja)
DNF Dawid Nowak (Gokis Siepraw)
DNF Lukasz Hernik (KKG Zywer Legnica)
DNF Daniel Formela (Wks Flota Gdynia)
DNF Konrad Szafranski (Trasa Zielona Góra)
DNF Tomas Brebera (CCC Vella Appache Team Kolin)
DNF Grzegorz Popiól (Pts Piechowice)
DNF Jan Przybyla (LKS Sokól Szczyrk)
DNF Piotr Koleff (LKS Sokól Szczyrk)
DNF Mariusz Mularczyk (KS AZS Politechnika Wroclaw)
DNF Grzegorz Wisniewski (KKG Mtb Wieza Anna Szcz.Zdr.)
 
Sub-junior men
 
1 Dariusz Fokt (KTK Bike Sport Kalisz)                  1.05.27
2 Ales Broz (CCC Polsat)                                   0.29
3 Stanislav Groh (CCC Polsat)                              0.44
4 Karol Sroka (LKS Optex Scott Opoczno)                    1.10
5 Adrian Dzialakiewicz (LKS Optex Scott Opoczno)           2.04
6 Dariusz Kwiatkowski (KCP Górskie Orly Rabka Wyzna)       3.37
7 Jakub Orczyk (UKS Centrum N.Ruda)                        4.36
8 Piotr Lewandowski (Rmf Mountain Dew Kraków)              4.44
9 Dawid Romanowski (LKS Trasa Zielona Góra)                5.16
10 Tomas Droppa (Trek Kck Osiany)                          5.41
11 Bartosz Karnowski (Jura Wheeler Ogrodzieniec)           6.26
12 Szymon Szewczyk (MKS Karolina Chas Jaworzyna)           6.27
13 Jacek Marycz (Spóldzielca Koszalin)                     6.29
14 Boleslaw Siebor (UKS Scout Czestochowa)                 6.30
15 Marek Wojciuch (Lzs Sokól Szczyrk)                      6.52
16 Mateusz Fikus (Trans Truck OTC Oswiecim)                7.21
17 Karol Gulba (LKS Trasa Zielona Góra)                    7.48
18 Szymon Kurkowiak (Jarota Jarocin)                       7.49
19 Marcin Sobiepanek (KK Spychalski Korona G.Kal.)         8.23
20 Piotr Kucab (Kluks Spóldzielca Koszalin)                8.38
21 Stanislaw Leszczynski (LKS Trasa Zielona Góra)          8.39
22 Szymon Biel (Sokól Szczyrk)                             8.40
23 Tomasz Paczkowski (Litynski Polgrunt Fazbud Bel)        9.05
24 Artur Perczak (UKS Scout Czestochowa)                   9.09
25 Kamil Polec (UKS Centrum N.Ruda)                        9.30
26 Bartlomiej Rosiek (Zielona Góra)                        9.51
27 Leszek Smaga (UKS Dobra)                               10.07
28 Tomasz Paszkowski (UKS Dwójka Kolbuszowa)              10.18
29 Lukasz Wdówka (LKS Optex Scott Opoczno)                10.23
30 Robert. Bielecki (Cwks Legia Warszawa)                 10.47
31 Michal Krurzyk (Sokól Szczyrk)                         10.53
32 Rostyslav Peredriv (Ukraina)                           10.54
33 Marcin Janiszewski (KKG Mtb Wieza Anna Szcz.Zdr.)      11.12
34 Marcin Cybulski (KK Wilanów)                           11.28
35 Lukasz Dworak (LKS Optex Scott Opoczno)                11.35
36 Piotr Bogatyrow (UKS Wygoda Bialystok)                 11.39
37 Jaroslaw Marszalek (Sokól Szczyrk)                     11.43
38 Tomasz Zerek (Lkk Start Tomaszów Mazowieck)            12.04
39 Grzegorz Jopek (UKS Vigor Letownia)                    12.25
40 Grzegorz Rybak (MLKS Baszta Bytów)                     13.36
41 Lukasz Trzeciak (UKS Champion Bielawa)                 14.19
42 Wojciech Szczechura (UKS Vigor Letownia)               14.27
43 Pawel Miedzybrodzki (KS Cracovia Kraków)               14.30
44 Kamil Kosala (UKS Centrum Nowa Ruda)                   15.13
45 Pawel Tlalka (Lzs Sokól Szczyrk)                       15.33
46 Maciej Poblocki (MLKS Baszta Bytów)                    16.09
47 Michal Lewicki (LKS Trasa Zielona Góra)                16.42
48 Dominik Nawrocki (Jarota Jarocin)                      16.50
49 Michal Zyskowski (UKS Wygoda Bialystok)                16.52
50 Piotr Labedzki (UKS Champion Bielawa)                  17.14
51 Pawel Ksiazek (Gokis Siepraw)                          17.34
52 Blazej Boehn (UKS Dwójka Kozy)                         17.39
53 Krzysztof Bak (Wks Flota Gdynia)                       17.40
54 Tomasz Gawlowicz (Taris Ampol Puszczkowo)              18.21
55 Krzysztof Niedzwiedzki (MKS Karolina Chas Jaworzyna)   18.25
56 Dawid Klimczak (UKS Inter-Solar Brzeziny)              18.48
57 Witold Gulikowski (Sokól Szczyrk)                      1 lap
58 Mateusz Mazur (UKS Trasa Zielona Góra)
59 Marek Siatkowski (UKS Dwójka Kozy)
60 Dawid Kempka (LKS Drogowiec Zlotów)
DNF Jan Grzempa (KS Olimpia Kety)
DNF Daniel Zywer (KKG Zywer Legnica)
DNF Rafal Blaszczyk (Kluks Spóldzielca Koszalin)
DNF Damian Przybysz (Lkk Start Tomaszów Mazowieck)
DNF Sebastian Maslowski (Ulks Witkowice)
 
Youth men
 
1 Grzegorz Tomczak (Tech Pak Wrzesnia)                  1.04.14
2 Kornel Osicki (Kuks Jura Czestochowa)                    1.13
3 Michal Galandar (CCC Polsat)                             3.13
4 Michal Oleksik (LKS Optex Scott Opoczno)                 5.13
5 Rafal Fijalkowski (Luks Slawno)                          7.31
6 Michal Mergel (LKS Optex Scott Opoczno)                  7.59
7 Przemyslaw Haczkiewicz (KK Ziemia Prudnicka Góral)       8.40
8 Piotr Siarka (Niestowarzyszony Bielawa)                  8.44
9 Pawel Krywoszonek (LKS Trasa Zielona Góra)               8.59
10 Miroslaw Frackowiak (UKS Iskra Przytoczna)              9.08
11 Maciej Kaleta (UKS Dobra)                               9.13
12 Bartlomiej Spytkowski (UKS Vigor Letownia)             10.19
13 Dawid Dudzinski (Lkk Start Tomaszów Mazowieck)         10.27
14 Damian Golen (KKG Zywer Legnica)                       10.29
15 Erwin Siatka (Gokis Siepraw)                           10.43
16 Grzegorz Cwiakala (UKS Centrum N.Ruda)                 10.46
17 Michal Frydrych (KKG Mtb Wieza Anna Szcz.Zdr.)         11.04
18 Karel Madr (Loko Trutnov Radioking)                    11.35
19 Rafal Pilipiuk (KKG Zywer Legnica)                     11.50
20 Piotr Jankowski (UKS Wygoda Bialystok)                 12.39
21 Pawel Pajakowski (LKS Iskra Glogoczów)                 12.53
22 Piotr Sobczynski (UKS Kozminianka Kozminek)            13.57
23 Patryk Biela (CCC Polsat)                              1 lap
24 Maksym Czyzewski (Debnicki Kraków Pks)
25 Grzegorz Szarek (MKS Karolina Chas Jaworzyna)
26 Mateusz Bury (KS Olimpia Kety)
27 Pawel Tkaczyk (Luks Slawno)
28 Michal Fikus (Trans Truck OTC Oswiecim)
29 Lukasz Osiecki (LKS Ziemia Opolska)
30 Szymon Sitko (UKS Dwójka Kolbuszowa)
31 Wojciech Mazur (LKS Trasa Zielona Góra)
32 Jakub Stencel (Warminski Kr Fan Olsztyn)
33 Marek Konwa (LKS Trasa Zielona Góra)
34 Nataus Rones (CCC Vella Appache Team)
35 Rafal Jaros (UKS Iskra Przytoczna)
36 Bartlomiej Pompka (Kuks Jura Czestochowa)
37 Lukas Taborsky (Sk Bp Lumen Upice)
38 Sebastian Rudnicki (LKS Ziemia Opolska)
39 Milosz Gordic (UKS Wygoda Bialystok)
40 Oskar Keffer (TS Staropolanka Polanica Zdr)
DNF Emil Pydzinski (Kuks Jura Czestochowa)
DNF Jakub Ukleja (UKS Kozminianka Kozminek)
DNF Grzegorz Biskupski (TS Staropolanka Polanica Zdr)
DNF Lukasz Rutkowski (UKS Centrum Nowa Ruda)
DNF Piotr Noga (UKS Centrum Nowa Ruda)
DNF Sebastian Malecki (Wks Flota Gdynia)
DNF Michal Czajka (Wks Flota Gdynia)
DNF Sebastian Pawlak (UKS Inter Solar)
DNF Marcin Wolochow (UKS Dwójka Kolbuszowa)
DNF Kamil Markowski (KS Scout Czestochowa)
 
Women
 
1 Anna Szafraniec (Lotto PZU SA)                        1.46.05
2 Maja Wloszczowska (Lotto PZU SA)                         0.48
3 Magdalena Sadlecka (Lotto PZU SA)                        4.25
4 Janka Stevkowa (Slovakia National Team)                  6.22
5 Aleksandra Zabrocka (MLKS Baszta Bytów Bismarck)        12.01
6 Agata Jazic (KK Beskid Fakro Krynica Zdró)              13.37
7 Katerina Yanova (Ukraina)                               15.14
8 Magdalena Balana (AZS Politechnika Rzeszów)             15.48
9 Anna Makuch (LKS Iskra Glogoczów)                       18.29
10 Kateryna Gulyaeva (Ukraina)                            20.38
11 Paulina Rydzik (LKS Azalia Maante Brzóza Kró)          1 lap
12 Agnieszka Krok (Rmf Fm Mountain Dew)
13 Elzbieta Szczepanska (LKS Trasa Zielona Góra)
DNF Anna Skawina (TS Staropolanka Polanica Zdr)
DNF Daniela Luckinger (Urc Alpina Villach)
DNF Dorota Warczyk (Lkk Start Tomaszów Mazowieck)
 
Junior women
 
1 Marlena Pyrgies (Kuks Jura Czestochowa)               1.17.16
2 Beata Wróbel (LKS Optex Scott Opoczno)                   3.15
3 Tereza Jonsova (Redpoint Teplice Nad Metui)              4.05
4 Kinga Mudyn (MLKS Baszta Bytów Kartel)                   9.43
5 Monika Grzebinoga (CCC Polsat)                          11.06
6 Ewelina Janus (LKS Optex Scott Opoczno)                 13.46
7 Malgorzata Wieczorek (LKS Optex Scott Opoczno)          14.48
8 Anna Lomakina (Ukraina)                                 15.55
9 Beata Biel (UKS Dobra)                                  17.07
10 Karolina Kozela (Rmf Fm Isostar Kraków)                22.22
11 Emilia Skowronska (Sniezka Karpacz Verge Sport)        23.00
12 Marzena Slysz (KK Beskid Krynica Zdrój)                25.08
DNF Andrea Jonasova (Rocky Bikes Opportunity Mtb)
 
Sub-junior women
 
1 Magdalena Pyrgies (Kuks Jura Czestochowa)               49.39
2 Aleksandra Dawidowicz (UKS Kozmianka Kozminek)           4.10
3 Katarina Uhlarikova (Mtb Prieuidza Slowacja)             4.16
4 Paulina Stepniewska (LKS Optex Scott Opoczno)            9.26
5 Natalia Gren (LKS Trasa Merida Zielona G.)
6 Katarzyna Solus (KCP Górskie Orly Rabka Wyzna)
7 Katarzyna Labon (KS Lechia Gdansk)                      12.46
8 Katarzyna Barczyk (Kuks Jura Czestochowa)               13.24
9 Wioletta Michalak (Lzs Sokól Szczyrk)                   15.18
10 Justyna Kuna (Ulks Witkowice)                          16.35
11 Katarzyna Szafran (UKS Kozminianka Kozminek)           19.42
12 Justyna Zygowska (MLKS Baszta Bytów)                   22.30
 
Youth women
 
1 Marta Sulek (MKS Karolina Chas Jaworzyna)               55.58
2 Patrycja Lewandowska (Rmf Fm Mountain Dew)               2.18
3 Anna Brzezinska (TS Staropolanka Polanica Zdr)           3.03
4 Marzena Koniak (UKS Kozminianka Kozminek)                4.32
5 Joanna Pawlak (LKS Optex Scott Opoczno)                  5.54
6 Katarzyna Pawlowska (Burghardt Szperek Antonin)          8.16
7 Monika Bialek (UKS Kozminianka Kozminek)                 9.29
8 Jowita Szwenda (LKS Drogowiec Zlotów)                    9.40
9 Marzena Seweryn (LKS Iskra Glogoczów)                    9.41
10 Ewelina Buziak (Mglks Blekitni Dobrawa Kozie)          10.39
11 Joannna Pawlowska (Burghardt Szperek Antonin)          11.02
12 Monika Wdówka (Luks Slawno Slawno)                     11.49
13 Agnieszka Psonka (Mglks Marcar Blekitni Kozie.)        12.24
14 Malgorzata Pryszmont (LKS Drogowiec Zlotów)            13.24
15 Nina Halbiniak (Kuks Jura Czestochowa)                 13.25
16 Martyna Krysik (Burghardt Szperek Antonin)             13.30
17 Alicja Sobczak (UKS Dobra)                             13.35
18 Monika Modelska (UKS Rys Nowa Ruda)                    14.17
19 Angelika Pilarczyk (UKS Dobra)                         15.25
20 Natalia Mitkowska (LKS Drogowiec Zlotów)               15.53
21 Ewa Kuwa (Ulks Witkowice)                              16.39
22 Olena Pavluhina (Ukraina)                              17.03
22 Paulina Kokowska (UKS Peleton)                         1 lap
23 Agnieszka Wojewodzic (Trans Truck OTC Oswiecim)
DNF Anna Karpinska (UKS Peleton)